Mihai
Miscarea legionara a luat fiinta in 1927. Duca a murit in 1933.
Pai, pe ce motive ar fi AISS-ul arestat? Asta ar fi prima intrebare.
A doua intrebare, cand vorbesti de cei mai mici, la ce te referi? Mai mici ca varsta? Ca eu unul ma indoiesc ca Horia Sima si cei ca el erau minori in momentul mortii lui Codreanu, incat sa nu faca diferenta intre bine si rau, intre ceea ce i-a invatat Codreanu si ceea ce voiau ei sa faca.
Si eu unul ma indoiesc ca, dintre toti legionarii, au fost omorati sau persecutati fix cei pacifisti si inteligenti, ramanand doar prostii insetati de sange.
Da, duca a fost singurul. Un singur om contra 300 de muribunzi, 18.000 de arestati si 16 morti, dintre care 3 de vii. E o reactie exagerata intr-adevar... Pe ce motive ar fi arestati membrii vechi ai AISS? Hmm... iti dau eu unul: incitare la violenta si conspiratie la crima! Ce zici de asta? Ti se pare aberant nu? Asa era si atunci. Cand ma refer la "mici" ma refer la cei noi, fara vechime, care au cateva zile, saptamani, la acel moment. Horia Sima era printre cei mai vechi care ramasesera, dar era un comandant legionar si nimic mai mult. Nu era printre favoriti la sefia miscarii.
In alta ordine de idei, hai sa-ti spun masurile luate de guvernul legionar in '40:
-a luat primele masuri pentru reorganizarea vietii economice la nivel national, intrucat in urma cedarilor teritoriale Romania nu mai functiona ca un stat intreaga organizarea ante 1940 era imposibila acum
-a luat primele masuri in ce priveste refacerea transporturilor, in special cele feroviare care reprezentau peste 80% din transporturile nationale (Romania avea putine autobuze, si oricum nu erau f folosite si nici f rentabile). Aceste masuri se impuneau intrucat dupa pierderea teritoriilor intregul sistem a fosst paralizat deoarce:
-multe locomotive, vagoane, material rulant fusese lasat in teritoriul cedat de aici o scadere dramatica a capacitatii de transport,
-multi specialisti si oameni care lucrau la CFR la fel,
-prin organizarea de tip magistrala la nivel national o data cu cedarile teritoriale a fost imposibila deservirea marilor orase din cauza pierderii unor triaje, poduri, puncte de alimentare, ateliere de reparatii etc.
Din punct de vedere economic caderea a fost la fel de dramatica, mai ales pentru industrie care a fost lipsita de aportul de materiale, materii prime si minereuri din Transilvania, industria avut un caracter unitar national, ori prin cedarea unei treimi din teritoriul national industria a avut scaderi de aproape 40%.
Anul 1940 a fost un an relativ sarac fiindca a fost un an secetos, ori la aceasta calamitate naturala s-a adaugat si lipsa recolei din Basarabia, la ocuparea de sovietici inca nu secerisul inca nu incepuse, astfel Romania pierzand cea mai mare parte a veniturilor agricole. Lucrul asta a fost marit prin lipsa recoltei de porumb si floarea soarelui din Transilvania, la care se adauga tot din punct de vedere alimentar o scadere a aprovizionarii populatiei cu lapte, carne, oua etc.
Toate acestea insemnau si pentru Armata mari dificultati pentru ca si ea era lipsita de o mare parte din nevoile sale, cu atat mai mult in timp de razboi unde nr soldatilor care erau mobiliati sau parte in activitati conexe erau de peste 1 milion.
Din septembrie, s-au comandat in Germania 10.000 de pluguri si alte unelte agricole care au fost distribuite populatiei, din ordinul guvernului si cu sprijinul sau s-a reusit insemantarea a intregii suprafete agricole a tarii pana in primavara anului 1941.
Din punct de vedere social s-au luat o serie de masuri cum ar fi asistarea tututor nevoiasilor prin creearea de cantine si adaposturi sociala, in Bucuresti s-au construit astfel de adaposturi ca si o serie de institutii culturale -bisericii, teatrul evreiesc, s-a inceput si finalizat bulevardul Magheru. La fel in Bucuresti si in alte orase s-a inceput constructia de adaposturi pentru populatie in caz de razboi.
La acestea se adauga si faptul ca sute de mii de rfugiati au fost primiti si integrati in Regat, toti acestia au fost hraniti, cazati, au fost integrati in ansamblu economic al tarii.
Tot aici trebuie mentionat ca in toamna lui 1940 Romania s-a confruntat cu cel mai mare seism de pana atunci, Bucurestiul a fost grav afectat ca si multe alte orase si platforme industriale, aceasta calamitate ingreunand si intarziind procesul de revigorare economica.
Militar- aici s-au facut cele mai multe progrese, s-au stabilit prioritatile industriei de aparare in conformitate cu necesitatile armatei, uzinele, fabricile au fost mai bine protejate si au fost impuse planuri de productie si calitate.
Si la o chestiune si mai veche, de ce merita Antonescu titlul de Maresal:
-campania militara victorioasa din Basarabis si Bucovina
-campania militara victorioasa din Crimeea si cucerirea Odesei
-campaniile militare victorioase ale Armatei Romane in razboiul cu inamicul, Antonescu fiind conducatorul statului si comandatul armatei.
Ion Antonescu a fost ridicat la rangul de maresal de regele Mihai in august 1941 - deci nu singur, nu aberatii tip wikipedia.