Desi sunt putine surse in ceea ce priveste Armata ungara in acea perioada consider ca sunt relevante de analizat urmatoarele 3 aspecte:
-diplomatia magiara intre 1935-1940
-participarea ungariei la razboiul cu Slovacia
-participarea ungariei la invazia URSS
Din cele de mai sus, se poate face o imagine relativ globala asupra situatiei politico-militare a ungariei dar si ceea ce se intampla in acea tara in perioada respectiva.
Am sa incep prin a face o sinteza a situatiei interne, pentru a arata ca relatia speciala cu Germania nu a fost la intamplare si a clarifica prostescul "state revizioniste care luptau impotriva sistemului Versailles"
Asadar, criza din 1933 a afectat foarte rau tara, masurile de austeritate au fost f dure, taieri de salarii de 50 la suta, somaj la peste 20%, incetarea activitatilor in multe domenii. Urmare a acestor masuri, guvernul Karoly a fost demis in toamna lui '32 locul sau fiind luat de un economist ff nationalist de orientare socialista.
Pentru a scoate tara din criza el propunea o cooperare mai stransa intre tarile fostului imperiu habsburgic, lucru care s-a si realiza in 1934 cand s-a semnat un protocol intre Italia Austria si Hungaria (Protocoalele de la Roma din iunie '34). Dupa aceasta data, o data cu revenirea economiei Germaniei si cu adancirea efectelor crizei in italia, franta si UK, Germania inlocuieste in multe puncte cheie aceste tari in economia ungarie, acest lucru fiind posibil in special filogermanismului lui Gombos (ministru intre 32 si 36), care a inteles ascensiunea Germaniei pe continent.
In acest timp, Gombos traseaza linia politicii externe maghiare- recuperarea teritoriilor pierdute, refacerea armatei si cooperarea cu Germania, Gombos a fost destul de abil sa inteleaga ambitiile lui Hitler si sa realizeze ca daca acest lucru se va intampla, aceasta situatie va fi posibila doar cu desmembrarea austriei, cheoslovaciei si poloniei.
In 1938 si 39, ungaria ocupa aproape 15% din teritoriul fostei cheoslovace (in urma Conferintei de la Munchen 30 sept '38 si a primului arbitraj/dicatat de la Viena 15 martie 39), cu peste 850.000 locuitori, important de mentionat este faptul ca Ungaria recupereaza imprtante cantitati de armament, dar si o buna infrastructura feroviara cat mai ales industriala, cu mult peste ceea ce aveau.
2. Razboiul slovaco-ungar -martie 39
Dincolo de luptele efective, care au durat foarte putin si au fost de scurta durata, este interesant de analizat participarea in efective si armamentul folosit.
detaliile sunt urmatoarele:
5 batalioane de infanterie
2 batalioane de cavalerie
1 batalion motorizat
3 vehicule blindante
70 camioane blindate
5 tancuri usoare
iar ca arme folosite avem
infanterie
pistolet de 37M Femaru
Huzagol Mannlicher 35M mitraliera
Solothurn 31M mitraliera legera
07/31M mitraliera grea
20 MM Solothurn 36M tun anti tanc
80 MM mortier
Artilerie
37mm tun anti tanc canon
40 MM tun anti aerian
80 MM pistol mitraliera
100 obuzier
105 obuzier
Aviatie
Fiat CR.32 avion de vanatoare
Junkers Ju 86 bombardier K-2
Avion de recunoastere WM-16
Avion de recunoastere-21
Din datele prezente vedem ca din pct de vedere al dotarii, Armata era slab echipata iar multe dintre muntii depasite la momentul 39/40. De asemenea se observa si lipsa unor echipamente militare de traditie, cum ar fi tancuriele scoda/renault, avioane moderne.
In plus de asta, ca element de mare importanta trebuie analizata situatia resruse-industrie, in p interbelica ungaria nu a avut fabrica de armament si nici intreprinderi siderurgice, in plus lipsa resurselor minerale a avut consicinte asupra dezvoltarii acestui tip de productie.
In plus, Romania facea parte la acel moment din 2/3 aliante militare, acest lucru, insemna din pct de vedere strategic un mare avantaj pentru ca a permis ofiterilor romani:
-organizarea moderna a armatei
-cooperarea la nivel tehnic si organizare cu statele majore ale polonie, turciei, greciei, iugoslaviei, cehiei
-participarea la astfel de "intruniri" a avut un efect pozitiv prin prisma faptului ca de-a lungul perioadei interbelice a permis crearea si organizarea unor efective de lupta in corelatie cu cele ale tarilor aliate, lucrul acesta nu ne ajuta practic cu nimic, dar prin asta Romania avea un avantaj organizatoric imens fata de ungaria.
Hai ca incerc sa revin maine cu unele completari, sunt tare obosit si foarte ocupat, in plus de asta nici nu sunt acasa, de lipsa cartilor/documentelor nu ma inspira la scris, asa ca ma limitez doar la memorie si cateva cautari frugale pe net.