FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1192021222370»
Adrian09.12.2010 14:41
S-a incercat maghiarizarea fortata a populatiei, dar nu prin metode atat de specializate si cu o asemenea virulenta. Asta pentru ca, timp de cateva sute de ani, ei nu aveau nevoie de o populatie majoritara maghiara pentru a legitima dominatia asupra Transilvaniei.

 

:wall:

 

Ce plm de metode mai specializate vrei decat uciderea populatiei romane, lipsirea de drepturi, folosirea maghiarei ca limba oficiala, aducerea sasilor si secuilor, etc?!

 

Gresesti. 20% se declara rusi, dar un procent mare din cei care se declara "moldoveni" sunt de fapt de origine ruseasca sau ucraineana

 

Bah, se declara moldoveni pentru ca nu vor Unirea cu Romania. Ce nu pricepi?! De ce crezi ca ei vorbesc limba moldoveneasca si nu romana? Mai lasa-ma mah cu prostiile astea. Daca erau rusi, ziceau ca sunt rusi, nu ca sunt moldoveni. Daca vrei sa te minti, minte-te linistit.

 

Mai desteptule, unde a fost Prima Scoala Romaneasca?

Hai ca la asta ai fost amuzant. Asa-i ca la cursurile acestor scoli romanesti mergeau toti tinerii din Transilvania? Asa-i ca fiecare fiu de iobag mergea la scoala?

Da, da!!!!

 

Ce bine o duceau romanii din Transilvania! Mergeau la scoli, aveau libertate, drepturi. Superb!

 

Cat despre religie, da, in primele sute de ani, ortodocsii au fost interzisi. Dar, in ultimele vreo 200 de ani de dominatie maghiara li s-a permis romanilor sa construiasca biserici in localitatile lor

Romanii traiau separat de maghiari. Da, romanii erau pentru unguri cam ce erau taranii romani din Moldova si Muntenia pentru boieri, niste sclavi. Dar ei nu traiau laolalta cu ungurii. Ungurii, sasii si secuii traiau in cetati, in timp ce romanii traiau in afara lor. Vezi cazul Scheilor din Brasov, unde populatia era in proportie covarsitoare romaneasca, spre deosebire de cetate in care traiau exclusiv sasi si maghiari.

 

Exact ca niste sclavi.

Stapanii la caldurica, servitorii cu ce mai ramane. Foarte frumos, foarte placut. Nu ca in Basarabia unde timp de 50 de ani(OMG! 50 de ani e o perioada insignifianta! maxim 2-3 generatii sa fie afectate) au fost asupriti si torturati si dezromanizati.

 

Din nou, ori sunt eu ambiguu, ori nu esti capabil sa intelegi nimic.

Unde am zis eu ca basarabenii au suferit mai mult? UNDE?

Doar ziceam ca, comparatia ta este puerila si stupida pentru ca nu analizeaza cauzele, nu analizeaza contextul care influenteaza starea de azi a Basarabiei.

 

De obicei, cand zici ca o comparatie e puerila si stupida vrei sa atragi atentia ca tu ai dreptate, ca ceea ce spui tu e corect.

Si ce ai spus tu?

Ai spus ca in cei max 50 de ani de dominare sovietica, basarabenii au fost influentati mai mult decat romanii din transilvania care au fost ocupati de straini timp de aproape un mileniu.(ca sa exagerez si eu un pic, ca e voie, nu?) Da, asa e.

Stanici09.12.2010 14:47

Mai citeste o data ce am scris, nebunule.

 

 

Adrian09.12.2010 14:51

Stanici

 

Gresesti. Majoritatea intelectualilor romani din basarabia au parasit aceasta zona inca dinainte ca sovieticii sa vina, pentru ca stiau ca acest regim ii persecuta pe intelectuali. Cei care au mai ramas, intr-adevar, au fost persecutati. Intr-adevar au ramas doar taranii, prostimea, ca sa zic asa. Ei si? Patriotismul nu se invata la scoala, pana la urma. Daca ei aleg sa isi spuna moldoveni, e pentru ca le convine, pentru ca aia vor ei, nu pentru ca le-a spalat cineva creierele. E si foarte greu sa speli creiere in doar cateva zeci de ani.

 

Diferenta care conteaza pentru voi(dupa parerea mea) e ca in basarabia au actionat comunistii. Daca in Transilvania ar fi actionati comunisti maghiari, cu siguranta i-ati fi urat la fel de mult. Dar, pentru ca exista curentul asta anticomunist, sunteti mai atrasi de zona aceasta. Puteti macar sa recunoasteti.

 

Asa a fost si cu legionarii.

Aia au fost mai mult anticomunisti decat antiunguri. De aia s-au dat cu nemtii. Voiau neaparat sange comunist si au actionat la prima oportunitate.

 

Pai ia vorbiti voi cu romani din transilvania care au lupat in al doilea razboi mondial. Veti vedea ce vor spune. Ca e vorba de comunisti sau nazisti, nu conteaza, ura cea mai mare e fata de unguri!

 

Si asta, dragul meu Stanici, o stiu eu din surse clare, de incredere, de la oameni care au luptat atat impotriva sovieticilor cat si impotriva nemtilor, care au mers pe jos pana in muntii tatra si care au asediat budapesta, de la membri ai familiei mele.

MoWeed09.12.2010 14:52
Ce plm de metode mai specializate vrei decat uciderea populatiei romane, lipsirea de drepturi, folosirea maghiarei ca limba oficiala, aducerea sasilor si secuilor, etc?!

Vezi postarea lui Stanici. A rezumat mai bine decat mine ce vroiam sa spun

 

 

Bah, se declara moldoveni pentru ca nu vor Unirea cu Romania. Ce nu pricepi?! De ce crezi ca ei vorbesc limba moldoveneasca si nu romana? Mai lasa-ma mah cu prostiile astea. Daca erau rusi, ziceau ca sunt rusi, nu ca sunt moldoveni. Daca vrei sa te minti, minte-te linistit.

Pai da mah omule. Asta pentru ca asta li s-a zis timp de 50 de ani. Asta este rezultatul masinii de propaganda sovietice. Asta este rezultatul lipsei unei clase intelectuale, asta este rezultatul faptului ca au invatat o istorie falsificata, asta este rezultatul faptului ca li s-a interzis orice legatura cu romanismul(aici ma refer la carti, manuale etc)

 

Hai ca la asta ai fost amuzant. Asa-i ca la cursurile acestor scoli romanesti mergeau toti tinerii din Transilvania? Asa-i ca fiecare fiu de iobag mergea la scoala?

Da, da!!!!

 

Ce bine o duceau romanii din Transilvania! Mergeau la scoli, aveau libertate, drepturi. Superb!

 

Nu mah, dar si prin formarea unei elite intelectuale care sa aiba constiinta nationala(incepand cu anii 1800), s-a reusit trezirea constiintei nationale a romanilor transilvaneni. Aceasta elita a pornit din acele scoli.

Educatia romaneasca in Transilvania era mai raspandita decat in Tara Romaneasca si Moldova. Plus ca in acel moment, nicaieri in lume, fii de iobagi nu mergeau la scoala. Asa erau vremurile.

Zici ca patriotismul nu se invata la scoala. Aici sunt de acord si nu sunt de acord. Ca sa devii patriot trebuie in primul rand sa-ti cunosti istoria, sa-ti cunosti eroii, sa-ti cunosti literatura. Altfel esti doar un patriot de fatada...

 

 

Exact ca niste sclavi.

Stapanii la caldurica, servitorii cu ce mai ramane. Foarte frumos, foarte placut. Nu ca in Basarabia unde timp de 50 de ani(OMG! 50 de ani e o perioada insignifianta! maxim 2-3 generatii sa fie afectate) au fost asupriti si torturati si dezromanizati.

 

Pana si in Romania, unde romanii nu au fost persecutati pe criterii etnice, s-a reusit creearea unei mase generale a populatiei care nu mai are nici un fel de sentiment pentru tara asta. O masa indobitocita de ignoranti cretini care cred ca romanii sunt cei mai rai si strainii cei mai buni. Stii prea bine ca asa e, desi nu vrei sa recunosti.

 

Gandeste-te ca acelasi lucru s-a petrecut si in Basarabia, insa mult mai rau. Tinand cont de asta si de faptul ca minoritatea ruseasca este numeroasa(cat oi vrea tu sa minimalizezi procentul), nu crezi ca e normal ca majoritatea sa nu isi doreasca Unirea?

Pai rusii nu au sentimente pentru Romania si romanilor le-a fost stearsa identiatea nationala si li s-a zis timp de 50 de ani ca ei sunt moldoveni, nu romani.

Zici ca maxim 2-3 generatii sa fie afectate. Pai tocmai generatiile astea nu vor Unirea cu Romania!

Stanici09.12.2010 14:58

Adriaaaneeee. Tu te referi la doua perioade total diferite, bai baiatule. Asta e buba. Basarabia a fost in imperiul tarist din 1812 in plm, esti nebun? Daca vrei sa faci comparatii, fa-le intre cele doua provincii din acea perioada de timp. Asta am vrut sa zic. Nu ca am boala pe comunisti. Puteau fi rusii cei mai mari democrati, tot am boala pe ei ca ne-au ciopartit tara. Si, crede-ma ca patriotismul se invata la scoala, ca un copil sa devina patriot, trebuie ca o personalitate demna de respect din cadrul comunitatii sa i-o insufle. Dar personalitatile alea erau prin Siberia. Plm, crezi ca moldovenii se dadeau pe fcs, la sectiunea "romanism" si nu vroiau sa inteleaga? Pai, ba, parintii isi duceau copiii sa citeasca de pe cruci in cimitire ca sa nu dispara grafia latina.

Adrian09.12.2010 15:08

Caline iti mai zic inca o data.

IN 50 DE ANI NU REUSESTI NIMIC! Daca era asa, romanii din Transilvania ar fi disparut de mult.

 

Educatia romaneasca in Transilvania era mai raspandita decat in Tara Romaneasca si Moldova.

Pai era, pentru ca aici romanii aveau nevoie sa tina de identitatea lor. Pe restu' ii durea in cot, ca ei nu erau ocupati de forte straine care incercau sa le stearga identitatea nationala.

 

Ai ajuns si tu la concluzia corecta. Fii de iobagi nu mergeau la scoala si o duceau foarte rau dar tot nu s-au vandut. Unii vor vorbi despre problema religioasa, problema care ma lasa rece, dat fiind faptul ca nu pun asa mare accent pe religii, dar in rest? Ce alte compromisuri poate cineva sa spuna ca au facut romanii din Transilvania? In schimb au fost multe rascoale. Romanii si-au cerut drepturile si au primit vreodata ajutor? Nu prea. Dupa fiecare rascoala au ajuns sa sufere mai mult.

 

Pana si in Romania, unde romanii nu au fost persecutati pe criterii etnice, s-a reusit creearea unei mase generale a populatiei care nu mai are nici un fel de sentiment pentru tara asta. O masa indobitocita de ignoranti cretini care cred ca romanii sunt cei mai rai si strainii cei mai buni. Stii prea bine ca asa e, desi nu vrei sa recunosti.

 

Cum nu recunosc? Cauta ce am mai scris eu si vei vedea ca am zis exact ce ai zis tu mai sus. Doar ca nu a fost nevoie sa fie indobitocita populatia ca sa ajunga la aceste sentimente.Asa a fost, asa este. Nu prea avem noi romanii treaba cu Unirea.

 

De aia isi zic aia Moldoveni si nu Romani! De aia au existat atata vreme Tara Romaneasca si Moldova. Nu da vina pe altii. Aici e vorba de sentimentele romanilor.

 

Maximizarea suferintei basarabenilor si ignorarea aproape totala a ceea ce s-a intamplat in Transilvania e o dovada a ceea ce am spus eu.

 

 

 

 

 

STANICI

 

Nu e nici o diferenta intre ceea ce s-a intamplat. Aici analizam acelasi fenomen: incercarea stergerii identitatii nationale. Ca a avut loc acum 1000 de ani sau acum 50, asta nu conteaza. E acelasi fenomen.

 

Cum tu zici ca Basarabia a fost in imperiul Tarist, iti atrag atentia ca si Transilvania a fost la unguri si habsburgi. Apoi, cand Basarabia a ajuns la sovietici, nordul transilvaniei a ajuns la unguri. Acelasi lucru!

 

Si, crede-ma ca patriotismul se invata la scoala, ca un copil sa devina patriot, trebuie ca o personalitate demna de respect din cadrul comunitatii sa i-o insufle.

 

Nimic mai fals! Eu nu am invatat sa imi iubesc tara de la profesori sau invatatori sau o personalitate demna de respect din cadrul comunitatii.

 

Am invatat sa imi iubesc tara de acasa. Asa am inceput. Apoi am invatat singur.

Si tu te contrazici, prietene.

 

Pai, ba, parintii isi duceau copiii sa citeasca de pe cruci in cimitire ca sa nu dispara grafia latina.

PARINTII ISI EDUCAU COPII IN SPIRIT ROMANESC! Ei isi invatau copii ce inseamna sa fii roman.Asa inveti sa iti iubesti tara, nu ascultand personalitati cu care nu ai nici o legatura.

 

In Basarabia, cine a vrut sa iubeasca Romania, s-a asigurat ca iubirea asta nu va disparea. Pe altii i-a durut in cur.De aia acum sunt moldoveni si nu Romani.

 

 

 

Si inca ceva. Am vorbit despre ura romanilor transilvaneni(observati ca nu folosesc cuvantul Ardeal, cuvant de origine ungureasca) fata de unguri dar ar trebui sa vorbim si despre ura ungurilor fata de romani.

De bine, de rau, in Transilvania, odata cu trecerea anilor, romanii au inceput sa accepte si sa ierte. Unii nu sunt deranjati de unguri si nu le poarta ura. In schimb, ungurii(de toate felurile) nu gandesc la fel cand e vorba de romani.

 

Ma indoiesc ca intre rusi si romani exista asemenea ura.

 

Am vazut eu si unguri care purtau steagul Romaniei de 1 Decembrie sau care isi puneau statusuri la mesager, dar, sincer, ma cam indoiesc de sentimentele lor.

LDS09.12.2010 15:15

@ Adrian:

 

Sa stii ca intotdeauna a existat o diferenta majora intre moldovenii dintr-o parte si din alta a Prutului. Intre moldoveni si basarabeni. Asta o stiu toti cei din aceasta regiune, cei care-i intreaba pe batranii lor, care stiu si ei de la batranii lor, care stiu de la batranii batranilor lor si tot asa mai departe, mergand pana la anii 1600 - 1700.

 

Peste Prut, fiind o zona intinsa, de campie, populatia "s-a amestecat" cu toate natiile alea din est: cazaci, tatari, rusi, khazari, turci, kirkizi, gagauzi, armeni si pomelnicul e semnificativ mai lung decat atat.

 

Un alt aspect este si acela ca ei au fost intotdeauna primii in calea invaziilor salbatice, care veneau intodeauna din est. Suferind cel mai mult, chiar la nivel istoric vorbind, e normal ca acesti oameni sa fie mult mai "imuni" in ceea ce priveste "sensibilitatile" care tin de identitatea istorica si de sentimentele patriotice.

 

Si in zilele noastre se poate vedea foarte clar aceasta diferenta, in sensul in care moldovenii nostri sunt in general oameni asezati, cuminti, linistiti, in vreme ce basarabenii sunt unii dintre cei mai rai ucigasi, ocupand un loc "fruntas" dupa armeni, rusi si cazaci. Si in zilele noastre, ei sunt cei care rezolva "treburile murdare" ale lumii interlope din tara noastra, mai ales pe aici, pe la noi. Aranjezi treaba si omu' iti vine de peste Prut cu tot cu calorifer in portbagaj, ca sa rezolve cazu'.

Fane09.12.2010 15:25
Aranjezi treaba si omu' iti vine de peste Prut cu tot calorifer in portbagaj, ca sa rezolve cazu'.

 

:D esti genial !

 

Stanici09.12.2010 15:44

Adi, ocupatia ungurilor in Transilvania din timpul celui de-al doilea razboi a fost semnificativ mai scurta decat cea ruseasca in Basarabia. Nu o mai da cotita. Plus ca, din niscai povestiri picante de la o batrana din zona Vidraru-Fagaras, s-au razbunat un pic, asea, romanii :D :D :D .

@LDS, mie de ce oamenii pe care i-am cunoscut in RM mi-au lasat impresia de caldura sufleteasca si bun simt? Oi avea eu vreun fetis bizar cu sadici si nu stiam? :D

Adrian09.12.2010 16:45
Adi, ocupatia ungurilor in Transilvania din timpul celui de-al doilea razboi a fost semnificativ mai scurta decat cea ruseasca in Basarabia. Nu o mai da cotita.

 

Si? Asta inseamna ce?

Sa le spui asta familiilor distruse de unguri si carora propria tara le-a intors spatele.

 

Plus ca, din niscai povestiri picante de la o batrana din zona Vidraru-Fagaras, s-au razbunat un pic, asea, romanii

 

Romanii, nu statul. Ca, asa, putem spune ca pentru ocupatia basarabiei si noi ne-am razbunat, cand am ocupat URSS pana la odesa si apoi le-am tras-o pe campul de lupta pana in caucaz.

SS Lazio09.12.2010 18:50

Pentru ca vorbim, totusi, pe un forum dedicat Miscarii Legionare, voi devia de la acest subiect nevralgic pe care-l tot redeschideti: atavismul refractar cotropitorilor la romani.

 

Am vazut ca s-a tot batut moneda cu asasinarea lui Duca si, vezi-Doamne, cu crima asta putem condamna definitiv Miscarea si mai mult , ce sacrilegiu!..., chiar pe Capitan. (putea Capitanul sa controleze 100.000 de oameni? Si asa, la cate prigoniri au fost, ce a facut el este o MINUNE).

Capitan care 6 luni s-a pedepsit a dormi pe dusumeaua goala de necazul acestei crime (are rost sa mentionez una din suntele de circulare in care spunea ca un legionar rabda, sufera si nu raspunde niciodata. De inclinatia aproape hipnotica spre sacrificiu si martiraj?)

 

 

Vreau sa arat cum toti cei non-legionari sunt de zece ori mai "Criminali" decat legionarii. Criminal in sensul postat de Adi cu atata obstinenta, in tipul maniilor holocaustizante sau narcozelor mediatice cu "rasismul" la care sunt supusi tiganii.

 

Preiau ce scrie domnul Sorin Lavric, la randu-i un harnic culegator de ifnormatii din:1. Dosarele Sigurantei(cele 24 de articole raspomenite de Cristoiu de curand. Respect micului filosofant cu ochelari:) ).

2.Arhiva Fundatiei "Profesor George Manu"

3. Cartile domnului Vasile Posteuca, profesor la Universitatea din Madrid.

4. Arhivele Academiei, pe filiera, ATENTIE!, TOCMAI A LIBERALILOR!

5. Articole din "Viata Literara"

etc

 

Sper ca aceste surse sunt nelegionare... , unele sunt chiar patimas antilegionare!...

 

Citez(pagina 101): "Luna Decembrie a anului 1933 aducea alegeri(vezi paralela, nota mea!, cu crima ce-a urmat, cea care, gata, a condamnat iremediabil pe Capitan in ochii unora) generale in tara, iar legionarii, cu tactica lor de propaganda pe teren, erau hotarati sa-si mareasca numarul de reprezentanti in Parlament.

Pe masura ce se apropia data alegerilor, presiunea autoritatilor crestea. La 23 Noiembrie, Virgil Teoderescu , student la Constanta, este impuscat de jandarmi si omorat in timp ce lipea afise propagandistice in oras.

Peste 5 (Nota mea: CINCI!) zile este impuscat Nita Constantin, pentru ca pe 10 decembrie, doar cu ZECE zile inaintea alegerilor guvernul I.G. Duca sa dizolve preventiv Garda de Fier, impiedicandu-i pe legionari sa participe si arestand cateva mii. Codreanu publica in Cuvantul lui Nae Ionescu articolul "Un cuvant in chestiunea dizolvarii Garzii de Fier", in care ii face raspunzatori de arestarea miilor d elegionari si de dizolvarea partidului pe I.G. Duca, Nicolae Titulescu, Victor Iamandi, pe seful Jandarmeriei, generalul Dumitrescu, si pe seful Sigurantei, Eugen Cristescu. Tensiunea atinssese apogeul, iar deznodamantul nu se va lasa multa vreme asteptat."

 

 

Stie cineva ce voia , de fapt, sa faca Duca? Cum a incercat sa dea cetatenia romana evreilor rusi, ucrainieri si polonezi care nu stiau o boaba de romaneste. Iar numarul lor era pe undeva la 300.000. Astept ifnormatii si aici si voi cauta eu insumi.

 

Tot din cartea asta, maia m o crima din 1933" Macedonianul Sterie Ciumetti, trezorierul Miscarii Legionare, este arestat, torturat pentru a divulga locul in care se ascundea Codreanu(nota mea, tot in preajma alegerilor din 33) si in final impuscat. Cadavrul ii este aruncat in lacul Herastrau din Bucuresti. "

 

Recomand, de asemenea, mai ales lui Mihai, cartile lui Serban Milcoveanu, mai ales "Pactul cu Diavolul", Liga pentru Aparara Adevarului Istoric, Bucuresti, 2005, la pagina 178.

 

Referitor la momentul in care singurul om care a refuzat sa fie sclavul lui Carol, adica Capitanul (Carol dorea cu ardoare sefia Legiunii, a umblat cu razmerite, intrigi , spionaj, si cu munca de lamurire obligatorie a lui Nae Ionescu cu Codreanu, pentru ca profesorul de Filosofie sa isi dea seama ca nu numai ca nu are rost sa-l convinga pe Codreanu de necesitatea acceptarii a regelui , ci si ca regele era un om de nimic, net inferior Capitanului. Nae Ionescu devine un legionar de frunte dupa acest episod si patimeste ca orice intelectual necarlist, murind de boala contactata la puscaria din Miercurea-Ciuc)

 

Citez:" Mai exista o forma nevoalata a conversatiei celor doi, deja citata mai ales decat varianta anterioara. Nae Ionescu i-ar fi spus regelui:<< Sire, legionarii nu sunt niste tineri pe care sa-i puteti manevra. Apoi, daca vreti, trebuie s-o lasati pe Duduia>>. Reactia regelui a fost prompta:<<Tata Noe[acesta era apelativul cu care gele il tachina pe profesor, schimbandu-i prima vocala din prenume], nu te baga in prohabul meu!>> "

 

Voi reveni cu alte scrieri nepoetizate si prelucrate emotional de comunisti si pseudoistorici, victimizatori de profesie si mincinosi cu privire la caracter "Criminal" al Legiunii.

 

 

P.S! Sper ca se prinde lumea ca e vorba de perioada ANTERIOARA asasinatului lui I.G. Duca. E LIMPEDE CA LUMINA ZILEI. Duca a fost ucis in gara la Sinaia , dupa alegeri

preiau de pe wiki "on Gheorghe Duca, adesea I. G. Duca sau Ion G. Duca / Ion Gh. Duca (n. 20 decembrie 1879, Bucuresti; d. 29 decembrie 1933, Sinaia) a fost un om politic liberal roman"

 

 

P.S 2: "4. Arhivele Academiei, pe filiera, ATENTIE!, TOCMAI A LIBERALILOR!"/// Dau exemplu aici "Insemnari Politice" scrise de chiar Amand Calinescu. Cartea pe care o am e de la Humanitas, anul 1990.

Aici este amplu relatat momentul dizolvarii a Legiunii(era deja a treia sciatere de sub lege), cat si cel al uciderii al lui Sterie!

Cartea a fost scoasa tocmai sub ingrijarea , si prefatata, de Dr. Al. Gh. Savu (a fost si-n Academie).

dee09.12.2010 21:57
CITAT(Adrian @ Dec 9 2010, 01:47 PM)

Mai mult, ii acuz de tradare a romanilor din Transilvania prin simplul fapt ca s-au aliat cu nemtii si ungurii, adica fix cu criminalii.

 

Acelasi lucru il pot spune si romanii basarabeni despre alianta din 1944 cu URSS-ul, nu? Era clar ca au renuntat la Basarabia in momentul in care s-au aliat cu rusii, adica fix cu criminalii. Nu stiu daca in '40 rusii le-au oferit romanilor garantia ca nu le vor mai amputa din teritoriu asa cum au facut-o nemtii. Intotdeauna m-am intrebat ce s-ar fi intamplat daca am fi ramas de partea nemtilor pana la final, cum ar fi aratat Romania.

strezahuzum09.12.2010 22:03

Toate orasele intre Iasi si Dunare ar fi fost distruse in lupte - extrapoland dupa pierderile similare suferite de germani in Prusia de est, putem banui minim 1 milion de morti, civili si militari. Plus foamete infinit mai dura in perioada de dupa razboi, in conditiile distrugerii infrastructurii, si asa slaba.

 

Transilvania de Nord ar fi ramas definitiv in componenta Ungariei, problema populatiei romanesti fiind probabil rezolvata prin expulzare. Basarabia, inutil sa mai spun, ramanea URSS. Dictatura comunista tot s-ar fi instalat, cu probabil aceleasi rezultate pe care le vedem in ziua de azi.

 

Mai simplu spus, cel mai probabil am fi suferit mult mai multe pierderi fara absolut nimic in schimb in afara de pretext pentru masturbari intelectuale si ragete nationaliste dupa 50 de ani. Toti amaratii aia sacrificati n-au si ei dreptul sa traiasca ?

dee09.12.2010 22:10

Tinand cont ca Anglia si SUA nu au recunoscut impartirile teritoriale din timpul razboiului, ma indoiesc ca ar fi acceptat dictatul de la viena dupa terminarea conflictului. Pacat ca in razboi nu exista o alternativa la victorie.

Mihai10.12.2010 12:09
Acelasi lucru il pot spune si romanii basarabeni despre alianta din 1944 cu URSS-ul, nu? Era clar ca au renuntat la Basarabia in momentul in care s-au aliat cu rusii, adica fix cu criminalii. Nu stiu daca in '40 rusii le-au oferit romanilor garantia ca nu le vor mai amputa din teritoriu asa cum au facut-o nemtii. Intotdeauna m-am intrebat ce s-ar fi intamplat daca am fi ramas de partea nemtilor pana la final, cum ar fi aratat Romania.

 

@dee

 

Ceea ce nu inteleg oamenii cu probleme e ca ambele variante erau rele. NU au existat baieti buni. Asta au stiut-o si legionarii. Doar ca, cred ca putem fi de acord aici, e ca nemtii erau vazuti ca mai "umani" decat bolsevicii.

 

Idealul ar fii fost sa declaram razboi ambelor: si urss si germaniei. Ori, asta numai in capetele pline de xanax ale unora se putea intampla.

 

Ca sa-ti raspund la intrebare: probabil ca ar fii murit mai multi oameni, dar ar fii murit in lupta, nu in inchisori. Consider ca trebuia sa ramanem pana la capat cu nemtii dintr-un singur motiv: aliatii NU se tradeaza.

 

Am produs o mare rusine pe pata sufletului romanesc, dandu-ne DE BUNA VOIE de partea celor care ucisesera intelectuali si daramasera biserici in Basarabia. Practic, ne-am tradat propriile valori.

 

Ori asta nu se uita. Nici eu nu cred ca ar fi fost acceptat tratatul de la viena, probabil ca eram in aceeasi formula ca si azi. Doar ca mai demni.

dee10.12.2010 13:46

Normal ca ambele variante erau rele, insa, daca tot vorbim de legionari, cred ca acestia n-au stiut cum sa se confrunte cu o problema de importanta majora pentru stat. Au dorit sa fie la guvernare, sustinand ca sunt singurii capabili pentru a gasi solutii de depasire a crizei cu care se confrunta Romania, insa odata ajunsi, au adoptat o pozitie echivoca. Pot sa-l inteleg pe Adrian cand ii acuza de tradare, in sensul ca pe de o parte nu vroiau ca numele lor sa fie asociat cu amputarea teritoriala (desi din Consiliul de Coroana au facut parte si legionari), ceea ce le-ar fi stirbit din autoritatea morala in fata opiniei publice, imagine la care tineau foarte mult, pe de alta parte linia politicii lor externe era obedienta axei.

 

Va las pe voi sa dezbateti in continuare, sincer ma depaseste subiectul "Miscarea legionara", pe care prefer sa o privesc ca pe o miscare spirituala si nu una politica, caci daca o privim din sensul asta, ar fi multe de reprosat.

Mihai10.12.2010 14:33

REEEEEEvenind la discutia despre evenimentele din 21-23 septembrie, iata cum vad eu lucrurile. In primul rand, trebuie admis ca existau frictiuni intre Antonescu si Miscare.

 

In ciuda declaratiilor sale, Antonescu nu a vazut Miscarea decat ca un aliat de conjuctura. In timp ce Miscarea dorea TRANSFORMAREA societatii dupa principiile legionare. Ori acest lucru era un fenomen de durata, imposibil de pus in practica in cateva luni.

 

Principalul repros al lui Antonescu era legat de dezordinile din tara create de legionari. De altfel i-a si scris lui Sima, de mai multe ori pe aceasta tema. Aceste scrisori sunt arhi cunoscute, ca si raspunsurile lui Sima. Nu mai insist.

 

Ori ordinea si legea erau asigurate de Ministerul de Interne, al carui portofoliu, prin intelegerea dintre cele doua parti, era legionar. In speta, apartinea Generalului Petrovicescu.

 

Interesant este ca la impartirea ministerelor, Antonescu a spus ca doar 4 functii NU se negociaza: presedintele consiliului de ministri( adica el, normal), ministrul apararii( tot antonescu), ministrul justitiei pentru Mihai antonescu si subsecretar de stat la interne, colonelul Rioseanu....

 

Asa. Prima nemultumire a lui Antonescu fata de legionari s-a manifestat sub forma acuzarii lui Petrovicescu ca nu este in stare sa mentina ordinea in tara, ca urmare a unor descinderi surpriza ale Politiei si arestari ale unor politicieni. Tatarescu, Argetoianu, Ghelmegeanu si Gigurtu, mai exact.

 

Cel ce facuse aceste aceste arestari nu erau facute de prefectul Politiei Bucuresti, colonelul Zavoianu sau sub autoritatea sa, ci de un anume Stanga. Acesta isi va recunoaste initiativa, dar va fi prea tarziu pentru Zavoianu. Colonelul va fi inlocuit din functie, la cererea lui Antonescu. Desi era un minister legionar, Antonescu vrea sa-l numeascaPREFECT pe Generalul Palangeanu, din afara legiunii.

 

Amintindu-si totusi ca nu era o numire care sa corespunda INTELEGERII dintre el si Miscarea, Antonescu renunta, Sima convingandu-l pe Zavoianu sa-si dea demisia si numeste alt prefect Legionar.

 

Un alt incident notabil a fost acela cand subsecretarul de stat de la Interne, Colonelul Rioseanu, da ordin - fara aprobarea lui Petrovicescu - Jandarmilor si Prefecturilor ca Miscarea ii va ucide in noaptea de anul nou (sic!) pe toti fostii opozanti politici:

 

"Ministerul avand informatii ca in ajunul si noaptea Anului Nou s-a hotarat executarea oamenilor politici ai vechiului regim din judetul dv. va invit ca de urgenta, impreuna cu comandantul garnizoanei si comandantul legiunii de jandarmi, sa luati cele mai severe masuri pentru garantarea vietii tuturor acestor oameni politici ce sunt in acest judet.

 

Se vor supraveghea locuintele lor in asa fel ca la prima tentativa de dezordine sa se ia masurile convenite.

 

Va invit ca prin masurile ce veti lua sa asigurati linistea si ordinea cea mai perfecta in judetul dv. Toti cei ce se vor abate de la ordinele si dispozitiile in vigoare vor fi imediat arestati si deferiti instantelor judecatoresti. În caz ca se vor opune cu focuri de arma, sa se traga in ei."

 

Evident, nu s-a intamplat nimic. Din nou acest nume, Rioseanu...

 

Un alt eveniment se constituie intalnirea lui Antonescu cu Sima pentru a-i arata acestuia un dosar intreg de abuzuri ce ar fi fost savarsite de legionari pe cuprinsul tarii. Aceste "fapte" au fost prezentate in cartea "Pe marginea prapastiei", scrisa de oamenii Maresalului,

 

Dau doua exemple din cele ce se reprosau Miscarii: la Timisoara, seful organizatiei judetene a Miscarii se duce la un patron de fabrica si ii cere marirea salariului pentru angajati. Evident, acest lucru nu se intampla. Motivul pentru care facuse aceasta cerere nu era coruptia, ci pentru ca observase conditiile de viata si munca improprii ale muncitorilor.

 

Apoi la Tulcea, niste legionari care faceau de serviciu la prefectura observa niste copii mergand desculti prin zapada. Se duc la primul magazin intalnit de incaltaminte ( al unui evreu) si ii cer sa doneze niste perechi de pantofi pentru acei copii. Acesta, de voie-de nevoie, accepta. Dupa terminarea evenimentelor din 21-23 ianuarie, acelasi evreu ii va reclama pentru furt.

 

Evident, aceste fapte incalca legea. Dar despre astfel de ilegalitati era vorba atunci. Nu fapte de coruptie sau crime. Alteori erau sarite anumite proceduri legale sau norme de aplicare...

 

Problema era ca oamenii nu erau obisnuiti sa lucreze intr-un stat si era greu sa scape de mentalitatile de revolutionari. Dar in ce tranzitie nu exista probleme? Daca am fii judecat la fel de dur democratia, renuntam la ea dupa prima luna ....

 

Revenind. Dupa toate acestea, urmeaza ca punct culminant, uciderea maiorului Doring,seful transporturilor Misiunii Militare Germane. Astazi, se stie ca asasinul, Dimitrie Sarantopoulos, era agent al serviciilor secrete occidentale.

 

Acesta a intrat in tara cu un pasaport turcesc. Iata ce i s-a reprosat Generalului Petrovicescu de catre regimul Antonescu, drept scuza pentru destituire:

"În plin centrul Capitalei se petrece un atentat-asasinarea Maiorului german Döring " la hotelul unde domicilia misiunea militara germana, fara ca Siguranta Generala si Prefectura Politiei sa aiba cel putin un agent de supraveghere sau vreo informatie de prevenire a atentatului - "Pe marginea prapastiei- capitolul "privire generala"- pagina 17.

 

Acuzatiile sunt in cel mai bun caz hilare: incidentul s-a petrecut la hotelul unde statea delegatia germana, fiind pazit de soldatii germani. Ce sa caute politia sa protejeze Armata? Si germana?

 

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca Siguranta avea un sef numit de Antonescu! Respectiv pe Eugen Cristescu. Iar seful informatiilor militare era.... Alexandru Rioseanu, subsecretarul de stat de la Interne...

 

Antonescu ii reproseaza totul lui Petrovicescu si il demite. Desi era Minister apartinand prin intelegere Miscarii( dupa cum am vazut la demiterea prefectului de politie Bucuresti), Antonescu trece peste capul tuturor si il numeste Ministru de Interne pe generalul Dimitrie Popescu.

 

Iata comunicatul lui Antonescu:

 

Generalul Antonescu l-a inlocuit pe Generalul Petrovicescu de la Ministerul de Interne pentru urmatoarele motive:

 

1. Pentru a intari ordinea interna, care, in ultima vreme, reclama noi masuri de liniste si autoritate, spre a curma actele de anarhie, insusirile de avere in scopuri personale si care conduc la dezordine economica.

 

2. Pentru ca Ministerul de Interne, 9 ore dupa comiterea unui asasinat impotriva unui brav ofiter german, nu luase masurile impuse de imprejurarile crimei.

 

3. Pentru ca nu ordonase nici o paza la sediul Misiunii Militare Germane".

 

Deci 9 ore i-au fost de ajuns lui Antonescu pentru a-l demite pe Petrovicescu. Nu o zi, nu doua, ci 9 ore... In schimb niciun cuvant despre Cristescu... Asta se intampla pe 20 ianuarie.

 

Reactia lui Sima? Convoaca o manifestatie a studentimii, in care se citeste o scrisoare redactata de el si Viorel Trifa(Presedintele Uniunii Nationale a Studentilor Crestini Romani) in care se cere demiterea lui Rioseanu si a celorlalti vinovati si revenirea in functie a lui Petrovicescu. Mai mult, nu se sufla un cuvant contra lui Antonescu si acesta este aclamat!

 

Manifestatia din fata Presedintiei se termina fara nicio tulburare. S-a scandat numele lui Antonescu, cerandu-se doar reinstalarea lui Petrovicescu in fruntea ministerului si pedepsirea adevaratilor vinovati.

 

Din punctul meu de vedere, e clar ca aceasta manifestatie, la care au luat parte zeci de mii de oameni, a fost un raspuns acordat lui Antonescu, dar si un avertisment, pentru a vedea ca Miscarea are suport popular si inca unul foarte mare.

 

A doua zi. Pe 21 ianuarie, Antonescu da ordin armatei sa inlocuiasca fiecare prefect si chestor legionar. Acest ordin nici macar nu era scris si semnat de Conducatorul Statului si al Armatei( respectiv Antonescu) ci de comandamentul local al fiecarui judet.

 

Cu acest ordin, militarul se prezenta la prefectura. Ori, ordinea constitutionala era alta: fiecare prefect trebuia numit de conducatorul statului prin decret( asa cum se facuse la numirile legionarilor), semnat de acesta si abia dupa publicarea in Monitorul Oficial se facea schimbarea.

 

Din punctul meu de vedere, cand ordinea constitutionala, legala, se incalca, avem de-a face CU O LOVITURA DE STAT a lui Antonescu. Unii autori, printre care Ioan Scurtu sau Florin Constantiniu, au scris ca fiind o situatie exceptionala, se putea trece peste normele legale.

 

Dar despre ce situatie exceptionala vorbim? Nu era nicio tulburare in tara, niciun ranit, niciun mort! S-a scris ca legionarii pregatisera o revolta Armata contra lui Antonescu si in acest sens erau pregatite depozite de armament si munitii!( cine are astfel de surse bibliografice, il rog sa le prezinte).

 

Aceasta acuzatie este aberanta. Nu numai ca legionarii nu au inceput ostilitatile, dar pe 20 ianuarie, a emis un ordin prin care PREFECTII erau convocati la Bucuresti pe 21 pentru "consfatuiri economice". Chestorii de politie au primit acelasi ordin, de la...Alexandru Rioseanu.

 

Calea era deschisa armatei pentru a ocupa institutiile statului. Dar, stupoare. Populatia iese in strada, in mare parte o oraselor tarii. In unele, cel mai cunoscut caz fiiind orasele din estul tarii, Armata a fraternizat cu Legionarii, organizand patrule comune!

 

Iata ce s-a intamplat la Sibiu:

 

"Scurt dupa ce ajunsesem la Chestura, a aparut in fata portii acesteia un ofiter in grad de maior, acompaniat de o escorta militara, cerand sa fie lasat sa intre in localul politiei. I s-a comunicat ca poate intra, insa fara escorta. De asemenea i s-au dat asigurari ca, dupa ce se va achita de misiunea ce-o avea, va putea parasi chestura in orice clipa va dori, fara nici un fel de impiedicare.

[...]

De la primele cuvinte schimbate cu maiorul Gheorghe Dorin, mi-am dar seama ca am de-a face cu un om cult si de fina educatie. Desi, in situatia data, ne gaseam fata in fata ca adversari, conversatia ce-a urmat, a fost dusa intr-un limbaj foarte ponderat si intr-un ton aproape curtenitor.

 

În executarea misiunii primite de la superiorii sai, ofiterul mi-a inmanat apoi o hartie ce continea doar cateva randuri batute la masina, semnata de insusi Generalul Leventi, Comandantul Corpului de Armata din localitate. Textul acestei hartii era aproximativ urmatorul:

 

D-l Maior Gheorghe Dorin este delegat de noi cu conducerea Chesturii Politiei Sibiu... Veti face imediat predarea... etc.

 

Desigur, ca functionar public, numit si intarit in functiune de guvernul prezidat de insusi Generalul Antonescu, am refuzat sa dau urmare acestei invitatii (sau mai exact somatii) redactata si semnata de un comandant militar, lipsit in acest caz de orice calitate legala.

 

Iata ce i-am raspuns - cu aproximatie - Maiorului Dorin, in timp ce-i restituiam ordinul scris, prin care mi se cerea predarea chesturii:

 

Numirea mea in fruntea institutiei ce o conduc nu mi-a fost retrasa pana in clipa de fata, sub nici una din formele prevazute. Din partea Ministerului de Interne - va dau cuvantul, domnule maior - n-am primit nici un fel de ordin: nu am nici o cunostinta sa fi fost destituit sau macar suspendat din serviciu. Ma gasesc deci in exercitiul legal al functiei in care ani fost numit, iar datoria mea este de a apara in acest oras ordinea legala impotriva oricaror incercari de tulburare sau rasturnare a ei, din orice parte ar veni... tinand seama ca nu ne aflam nici sub stare asediu, refuz categoric de a lua in considerare un ordin venit de la o persoana sau autoritate lipsita de competenta...

 

Maiorul a recunoscut ca situatia ce s-a creat este intr-adevar cum nu se poate mai confuza, ca el nu intelege nimic din ceea ce se petrece; in ce-l priveste, el executa doar un ordin.

 

Discutia a continuat apoi pe un ton mai familiar, iar la sfarsit am adaugat zambind:

 

Ce-ati zice D-voastra, domnule maior, care sunteti Comandantul regimentului 36 Obuziere, daca intr-o buna zi m-as prezenta la D-voastra cu o hartie semnata de... hai sa zicem, de Înalt Prea Sfintia sa Nicolae Balan, Mitropolitul Ardealului, cerand sa-mi predati comanda regimentului...? Mi-ati preda-o?" - Nicu Iancu, "Sub Steagul lui Codreanu, paginile 140-142.

 

Iata situatia de pe 21 ianuarie, cum a fost vazuta de Sima:

 

"Comandantul Corpului IV din Iasi, Generalul Coroama, nu numai ca n-a trimis Armata sa ocupe institutiile publice, ci a fraternizat cu Miscarea. I-a chemat la sine pe sefii legionari si a cazut de acord cu ei ca sa mentina impreuna ordinea in tara, in perfecta armonie.

 

La Brasov, Generalul Corneliu Dragalina, Comandantul Corpului de Armata VI a urmat o conduita asemanatoare. A refuzat sa execute ordinele lui Antonescu de a trimite Armata sa-i scoata pe legionari din institutiile publice, pe care acestia le detineau in mod legal. A luat contact cu sefii legionari si a convenit ca sa se respecte reciproc si sa vegheze in comun la mentinerea ordinii.

 

La Sibiu, sediul Corpului VII Armata, s-a petrecut o timida incercare din partea comandantului local de a lua in stapanire Chestura si Prefectura de Politie, conform ordinelor primite. Generalul Leventi, Comandantul Corpului, a trimis ofiteri, cu ordine semnate de el, ca sa ia in primire institutiile publice, aflate in posesia legionarilor. ( scena e descrisa mai sus)

 

Generalul Leventi, in fata rezultatului negativ al demersului sau, n-a fortat nota. A luat act de refuzul legionarilor de a preda Prefectura si Chestura si a consemnat trupa in cazarmi. Nici al treilea Corp de Armata, care avea ca raza de actiune Ardealul de Vest si cu Banatul, nu raspundea la ordinele lui Antonescu.

 

In Dobrogea comanda Generalul Avramescu. La Tulcea, la Constanta, Avramescu a trimis unitati militare ca sa ia in stapanire institutiile publice, cu succes partial. La Tulcea, Armata a ocupat prin surprindere Prefectura, profitand de lipsa Prefectului Mitica Predescu, convocat la Bucuresti, dar legionarii, prinzand de veste, s-au baricadat la Chestura, unde au ramas pana ce a venit ordinul meu de evacuare. La Constanta, institutiile publice au ramas pana in ultima clipa in mainile legionarilor.

 

Generalul Popescu, care comanda Divizia de la Galati, s-a inteles din primul moment cu autoritatile legionare ca sa pastreze in comun ordinea. Iata marturia lui Gheorghe Costea, care a trait aceste zile la Galati.

 

Ordinul dat de generalul Antonescu, ca Armata sa ocupe cladirile publice, n-a avut nici o urmare la Galati. Ofiteri desemnati sa ia in primire institutiile publice nu s-au prezentat si nici nu s-a recurs la forta. Primaria, Prefectura, Chestura, si-au continuat serviciul normal. Nu a fost nevoie sa ne baricadam in ele, pentru a le apara contra unei actiuni militare, deoarece Armata nu a intervenit - . (Marturii despre Legiune, pp. 63-64).

 

Bucurestiul era sediul Corpului II Armata si dispunea de puternice contingente militare. Nu e nici o indoiala ca daca regimentele din capitala s-ar fi napustit asupra institutiilor publice ocupate de legionari, le-ar fi ocupat cu usurinta. nfrangerea lui Antonescu pe plan militar la Bucuresti se vedea cu claritate din situatia penibila In care a ajuns. Se refugiase in Palatul Presedintiei, unde se baricadase ca intr-o cetate, iar dincolo de Piata Victoriei, capitala era totalmente in mana legionarilor. Generalul Antonescu era prizonier in Palatul Presedintiei. La o suta de metri de Palat, masele legionare controlau intrarile si iesirile spre oras. În acest perimetru a ramas Antonescu blocat, pana ce a venit ultimatumul lui Hitler" - Sima, Era Libertatii

 

O alta dovada care sustine faptul ca NU a fost o rebeliune legionara e dat de faptul ca primele victime ale evenimentelor au fost Victor Silaghi, prefectul judetului Prahova. Pai daca legionarii ar fi atacat Armata, nu ar fi fost invers?

 

La finalul zilei de 21 situatia era astfel: legionarii controlau Moldova, Banatul, Ardealul, Capitala si mare parte din Dobrogea. Muntenia si Oltenia erau impartite.

 

Pe 22 ianuarie, Antonescu ii comunica lui Sima prin Nicolae Petrascu, Secretarul General al Legiunii, ca situatia NU mai este sub controlul sau si ca ii ofera conducerea statului! Mai mult, lui Sima i se cerea si numele ministrilor din noul guvern, care urmau sa fie prezentati Germaniei.

 

Dar, stupoare: neconsiderandu-l pe Antonescu principalul vinovat, Sima il roaga in acea scrisoare sa ramana sef al statului. Antonescu a recunoscut acea lista, dar a spus ca ar fi fost de fapt un ultimatum.. Aici nu stiu ce sa cred.

 

Oricum, parerea mea e ca totul se putea termina aici, fara varsarea de sange ce a urmat. Dar....

 

Pe 22 ianuarie, Antonescu cere interventia Armatei Germane in favoarea sa. Cum Sima nu a fost la intalnirea cu hitler de pe 14 ianuarie, probabil ca hitler s-a hotarat atunci pe cine va sustine in caz de probleme...

 

Pe 23 vine ultimatumul lui Hitler: "Führerul face apel la patriotismul legionarilor si insista ca linistea sa se restabileasca cat mai curand. Evenimente importante se pregatesc in aceasta parte a Europei, care necesita ordinea si linistea in Romania. Generalul Antonescu este de acord sa promita ca daca rezistenta legionara inceteaza imediat, nici un legionar nu va fi urmarit si Miscarea nu va fi trasa la raspundere.

 

La ora 5 dimineata, Sima ordona tuturor legionarilor sa paraseasca institutiile in care, de drept, isi desfasurau activitatea.Ordinul a fost transmis si prin posturile de radio si a aparut si intr-o editie speciala a ziarului Cuvantul.

Pana pe 23 seara, 24 dimineata, legionarii erau plecati din institutii. Si cu toate astea, pe strazile capitalei se deschide focul. Peste 800 - dintre care 20 de legionari - de oameni isi pierd viata, spun sursele legionare.

 

S-a tras inclusiv asupra sediilor Miscarii, din Gutenberg si Strada Roma. Sub ce pretext? Ca nu erau institutii ale Statului?

 

Sursele oficiale, citate de Florin Constantiniu, spun ca au murit 21 soldati si alti 53 au fost raniti. Dar acelasi Constantiniu ne spunea de "depozitele de armament" ale legionarilor? Pai daca ei aveau depozite, ei ar fi atacat primii, ar fi murit doar 21 soldati, in TOATA TARA?

 

In legatura cu evreii ucisi in aceasta perioada, se pune intrebarea; daca legionarii s-au baricadat in sedii, cine i-a ucis? Cand legionarii erau ucisi de Armata, cine avea timp sa jefuiasca si sa omoare evrei la periferia capitalei?

 

Din punctul meu de vedere, a fost o lovitura de stat a generalului antonescu si de victimele acestor evenimente nu poate fi decat el vinovat. A fost cea mai mare greseala a generalului si avea sa-i fie fatala, in final.

 

Cam astea sunt datele mele. Daca ati consultat surse de incredere sau cunoasteti materiale bibliografice care sa faca lumina asupra acestor evenimente... le astept aici.

 

"Victoria lui Antonescu, cu ajutorul german, pe lunga durata, s-a dovedit a fi o victorie a la Pyrrhus; a fost egala cu o sinucidere politica. Distrugerea Miscarii Legionare insemna ca regimul si-a pierdut orice sprijin in popor. A devenit un sistem mort , asa cum fusese si guvernul autoritar al Regelui Carol II. În ceasul primejdiei, nu s-a ridicat nici o mana sa-l apere. O mica revolutie de Palat a fost suficienta pentru a-l doborî, Wilhelm Hagen

Mihai10.12.2010 14:40
Normal ca ambele variante erau rele, insa, daca tot vorbim de legionari, cred ca acestia n-au stiut cum sa se confrunte cu o problema de importanta majora pentru stat. Au dorit sa fie la guvernare, sustinand ca sunt singurii capabili pentru a gasi solutii de depasire a crizei cu care se confrunta Romania, insa odata ajunsi, au adoptat o pozitie echivoca. Pot sa-l inteleg pe Adrian cand ii acuza de tradare, in sensul ca pe de o parte nu vroiau ca numele lor sa fie asociat cu amputarea teritoriala (desi din Consiliul de Coroana au facut parte si legionari), ceea ce le-ar fi stirbit din autoritatea morala in fata opiniei publice, imagine la care tineau foarte mult, pe de alta parte linia politicii lor externe era obedienta axei.

 

Va las pe voi sa dezbateti in continuare, sincer ma depaseste subiectul "Miscarea legionara", pe care prefer sa o privesc ca pe o miscare spirituala si nu una politica, caci daca o privim din sensul asta, ar fi multe de reprosat.

 

Ce legionari au fost in Consiliul de Coroana? O sa caut textele in care spuneau Codreanu, cat si Sima, ca singura politica a lor era cea a Romaniei, nu a Germaniei.

 

Legionarii n-au fost niciodata pe placul lui Hitler, erau prea "romani". Prea nationalisti. Carol l-a ucis pe Codreanu dupa o intalnire cu Hitler, Antonescu a tras in ei dupa o intalnire cu Hitler.

 

Dimpotriva, obedienta in fata axei a oferit maresalul Antonescu, care, dupa ce s-a vazut singur la putere cu ajutorul Germaniei, a preferat sa nu mai refuze nicio cerere a lui Hitler. Chiar cand interesul Romaniei ar fi cerut-o.

 

Greselile politice ale Miscarii sunt legate de intrarea la guvernare alaturi de Antonescu. Asta-i reprosez eu lui Sima. Era clar ca Antonescu era prea orgolios, prea mandru, prea legat de dusmani de-ai legiunii ca sa nu intre in conflict cu ei.

 

Sima trebuia sa puna conditii mai dure, ifara el nu ar fi existat guvernul Antonescu. Dar Sima s-a lasat influentat de simpatia pe care i-o purta generalulul, pe care si la zeci de ani dupa razboi l-a considerat "un patriot indiscutabil".

 

 

Alexandru H.10.12.2010 14:52

O mentiune as face: cea mai mare greseala a lui Antonescu a fost intrarea in razboi impotriva Uniunii Sovietice. Nu sunt legionarii mai importanti decat sutele de mii de romani ucisi pe front...

dee10.12.2010 15:06
Ce legionari au fost in Consiliul de Coroana?

vreo 3, nu mai retin toate numele, insa unul a fost Horia Codreanu, fratele lui C.Z Codreanu.

(m-am referit la sedinta de consiliu din 29 aug. 1940 cand s-a votat acceptarea dictatului de la Viena )

 

p.s am gasit! Ion Mota, Horia Codreanu, Vasile Noveanu si Radu Budisteanu- nu exclud, totusi, posibilitatea de a fi fost fortati sa voteze pentru dictat.

Alexandru H.10.12.2010 15:09

La Consiliul de Coroana din 30 august 1940 au participat, ca reprezentanti ai legionarilor, parintele Ion Mota (tatal celebrului Mota) si Horia Zelea Codreanu, fratele Capitanului. La acea intalnire s-a discutat daca sa se accepte sau nu arbitrajul Germaniei si Italiei in problema Transilvaniei. Cei doi nu au spus decat "Sunt pentru arbitraj". Nici macar o remarca in plus. Mai mult, fusese invitat si Horia Sima, care insa nu s-a prezentat. In jurnalul sau, Carol II spune ca Horia Sima "s-a facut nevazut". La acel consiliu, atentie, reprezentantii Guvernului si legionarii au fost pentru acceptarea arbitrajului, ceilalti (adica reprezentantii taranistilor, liberalilor, politicieni sau consilieri regali) au votat impotriva lui. Legionarii, deci, s-au raliat imediat viziunii de a se intelege cu puterile fasciste si a ajunge la un compromis. Mai grav, Horia Sima, intr-un moment hotarator pentru Romania, a decis sa nu se prezinte, lasand responsabilitatea in mana altora.

 

 

 

Mihai10.12.2010 15:24

@AlexH, dee

 

Aveti perfecta dreptate, iertare. M-am gandit la Consiliul de coroana in legatura cu cedarea basarabiei, nu stiu de ce...

 

Horia Sima nu a fost cel mai responsabil si curajosvlider din lume :). De altfel, si-n timpul evenimentelor din 21-23, in loc sa-si coordoneze camarazii, "vagabonda" din casa-n casa, pentru a fi sigur ca scapa cu viata...In niciun caz atitudine de legionar.

dee10.12.2010 15:32

@Alexandru

daca ai citat din memoriile lui Carol al II-lea, poate e bine sa prezentam si memoriile lui Horia Sima.

 

Horia Sima a apreciat ca voturile in cauza au fost rezultatul unor interese personale straine Legiunii sau au fost determinate de presiunile exercitate de cercuri apropiate Palatului. Astfel, Vasile Noveanu si Radu Budisteanu isi daduseră acordul pentru acceptarea dictatului in calitate de membri ai unui guvern obedient regelui, iar Ion Mota si Horia Codreanu participasera la Consiliu in nume propriu, fara sa reprezinte Miscarea " primul, adus cu forta de agentii Sigurantei, cel de-al doilea " fidel unor optiuni legionare minoritare reprezentate de Vasile Noveanu. Cei patru erau deja elemente legionare periferice, lipsite de credibilitate si influenta, iar manevra carlista de evidentiere a asa-numitului sprijin al "Miscării" fată de acceptarea dictatului, menită să o compromita din punct de vedere politic si social, a fost apreciată, pe bună dreptate, de Sima ca fiind fara substanta.

 

totusi, Horia Sima, ca lider al miscarii legionare si aspirant la conducerea destinului tarii ar fi trebuit sa participe, chiar daca votul sau n-ar fi schimbat decizia finala, doar au fost 19 pentru, 10 impotriva si o abtinere(vot expectativ). E o situatie ingrata sa fi pus sa accepti sau nu un arbitraj, fara sa stii suprafata teritoriului cesionat.

 

Alexandru H.10.12.2010 15:46
@Alexandru

daca ai citat din memoriile lui Carol al II-lea, poate e bine sa prezentam si memoriile lui Horia Sima.

 

Horia Sima a apreciat ca voturile in cauza au fost rezultatul unor interese personale straine Legiunii sau au fost determinate de presiunile exercitate de cercuri apropiate Palatului. Astfel, Vasile Noveanu si Radu Budisteanu isi daduseră acordul pentru acceptarea dictatului in calitate de membri ai unui guvern obedient regelui, iar Ion Mota si Horia Codreanu participasera la Consiliu in nume propriu, fara sa reprezinte Miscarea " primul, adus cu forta de agentii Sigurantei, cel de-al doilea " fidel unor optiuni legionare minoritare reprezentate de Vasile Noveanu. Cei patru erau deja elemente legionare periferice, lipsite de credibilitate si influenta, iar manevra carlista de evidentiere a asa-numitului sprijin al "Miscării" fată de acceptarea dictatului, menită să o compromita din punct de vedere politic si social, a fost apreciată, pe bună dreptate, de Sima ca fiind fara substanta.

 

 

totusi, Horia Sima, ca lider al miscarii legionare si aspirant la conducerea destinului tarii ar fi trebuit sa participe.

 

Ar fi fost relevant daca nu i s-ar fi dat ocazia sa participe. Insa in momentul in care toti liderii fostei opozitii anticarliste au avut sansa de a-si exprima dezacordul fata de arbitraj, mi-e clar ca neparticiparea lui Sima a fost calculata: ii las pe legionarii mei, care oricum se pupa cu guvernul pe gura, sa il linga pe Carol, iar eu fac opozitie, in cazul in care se vor isca nemultumiri la adresa propunerii fasciste. Mai mult, a fost si o decizie calculata a lui Carol: a umplut sala cu tot felul de consilieri regali si baieti simpatici care si-au dat votul intr-o problema mult mai importanta decat acceptarea arbitrajului propriu-zis. Era clar ca daca va fi acceptat arbitrajul, orice modificare de frontiera va fi acceptata.

 

A doua zi, cand s-a tinut Consiliul pentru discutia modificarilor teritoriale, brusc votacii au disparut si au aparut in locul lor un Iorga, un Maniu. Ei erau cei care trebuiau sa-si asume criza: bastioanele romanismului, ce-l disculpau pe Carol. Asta nu ii scoate din ecuatie, desigur, pe legionari. In momentul ala, erau cu sufletul alaturi de puterile fasciste si ar fi acceptat orice fel de anexiune din partea Ungariei...

Mihai10.12.2010 16:29
Ar fi fost relevant daca nu i s-ar fi dat ocazia sa participe. Insa in momentul in care toti liderii fostei opozitii anticarliste au avut sansa de a-si exprima dezacordul fata de arbitraj, mi-e clar ca neparticiparea lui Sima a fost calculata: ii las pe legionarii mei, care oricum se pupa cu guvernul pe gura, sa il linga pe Carol, iar eu fac opozitie, in cazul in care se vor isca nemultumiri la adresa propunerii fasciste. Mai mult, a fost si o decizie calculata a lui Carol: a umplut sala cu tot felul de consilieri regali si baieti simpatici care si-au dat votul intr-o problema mult mai importanta decat acceptarea arbitrajului propriu-zis. Era clar ca daca va fi acceptat arbitrajul, orice modificare de frontiera va fi acceptata.

 

A doua zi, cand s-a tinut Consiliul pentru discutia modificarilor teritoriale, brusc votacii au disparut si au aparut in locul lor un Iorga, un Maniu. Ei erau cei care trebuiau sa-si asume criza: bastioanele romanismului, ce-l disculpau pe Carol. Asta nu ii scoate din ecuatie, desigur, pe legionari. In momentul ala, erau cu sufletul alaturi de puterile fasciste si ar fi acceptat orice fel de anexiune din partea Ungariei...

 

@Alexandru

 

Asta cu acceptat orice anexiune din partea Ungariei e o afirmatie gratuita si fara niciun temei. Miscarea Legionara a propus inca dinainte sa se ia ceva in discutie trecerea la Axa, si atunci nu se pierduse nimic.

 

Cum putea Miscarea Legionara sa se opuna concret, diktatului?

 

Pai au murit sute de legionari ucisi de invadatorul maghiar, erau nebuni sa-si semneze singuri sentinta?

 

Legiunea a inteles ca doar alaturi de Germania putem avea sansa de a reface teritoriile Romaniei Mari. Si a ramas constanta acestui principiu. Pai insusi Carol dorea apropierea de Germania, si asta inca inainte de diktat.

 

Daca e sa citam, hai sa ne-amintim de Partidul Natiunii, de desele mesaje trimise lui Sima prin care ii cerea sprijinul Legiunii in apararea hotarelor tarii( inca mari).

 

Dintre toti legionarii a chemat la acel consiliu doi oameni fara nicio reprezentativitate: de ce nu l-a chemat pe Papanace? Pe Vojen? Pe preotul Dumitrescu?

 

 

«1192021222370»