Ca sa nu uitam de ce iubim baschetul :
Vestea proasta? Pana la acest moment inca nu s-a ajuns la un acord in ceea ce priveste salary cap, asadar de pe 1 iulie avem lockout, deci fara sezon !
Ca sa nu uitam de ce iubim baschetul :
Vestea proasta? Pana la acest moment inca nu s-a ajuns la un acord in ceea ce priveste salary cap, asadar de pe 1 iulie avem lockout, deci fara sezon !
La noapte va avea loc draft-ul din NBA. Pentru prima data dupa multi ani suntem implicati direct, cel putin sentimental. Vlad Moldoveanu va face parte din acest draft si sunt sanse bune sa semneze cu o echipa ca agent liber. Pana acum 3 echipe s-au aratat interesat de el : Indiana Pacers, Washington Wizardz si New York Knicks.
Mesajul postat de Vlad azi pe facebook :
sunt stresat..mai putin de 24 de ore. Hai Romania! Daca intru in NBA nu o fac pentru mine, o fac pentru Romania si pentru cei care au crezut in mine. Va multumesc pe aceasta cale! Daca nu se va intampla acum, va promit ca voi face tot posibilul sa ajung candva in NBA!
Sa speram ca Vlad o sa faca o figura frumoasa si ca o sa il vedem in sezonul urmator in NBA. Din pacate, sezonul urmator nu va incepe la sfarsitul lunii octombrie. Sunt sanse din ce in ce mai mici ca sezonul viitor sa inceapa in acest an. Probabil vom avea, din nou, un sezon restrans.
Pentru cei care nu il stiu pe Vlad :
Forza Vlad !
M-as bucura mult ca Vlad sa ajunga in NBA , chiar daca sezonul nu va incepe la timp....Ar fi o onoare pentru noi.Dintre echipele interesate de el,l-as vrea la Indiana.Ramane de vazut ce va fi.
Din pacate, Vlad nu a intrat in draft azi noapte. Ii mai ramane sansa unui contract de agent liber, dar e cam greu avand in vedere ca de pe 1 iulie se spune Stop in State. Probabil ca Vlad o sa vina in Europa, in Euroliga. Intr-un fel e mai bine asa, extrema noastra de forta putand sa joace mai mult in Europa si chiar sa castige trofee, fiind greu de crezut ca putea sa joace foarte mult deocamdata in NBA. Sunt mai bune 30 de minute in Euroliga decat 3 minute in NBA.
Oricum a fost un draft ciudat, dintr-un anumit punct doar agentii mai contand. Astfel au ajuns un sudanez si un nigerian la Lakers si un ungur la Spurs. Aici au speculat agentii excelent si si-au impus interesele, astfel ajung unii jucatori cu 0,7 cu 0,3 pe meci sa intre in draft
In general a fost un draft slabut , comparabil cu cel din 2000. Pick 1 a fostr Kyrie Irving, luat de Cavs, urmat de Derrick Williams, luat de Wolves, iar numarul 3 a fost turcul Enes Kanter, luat de Utah. De notat ca din primii 7 jucatori, 5 au fost internationali.
Revenind la descrierea primilor 3 selectionati, Kyrie Irving este un conducator de joc, cu doar 11 jocuri in ultimul sezon de colegiu si cu o medie de 20.5 pct si 4.3 assist-uri, deci nimic senzational. De notat ca Irving are un concurent serios pe post la Cavs, pe Baron Davis, daca acesta din urma nu va fi implicat intr-un trade in acest sezon.
Pick 2, Derrick Williams a fost singurul dintre cei trei care mi-a placut. Este o extrema mica, care poate sa joace si extrema de forta si care arunca foarte bine la cos. Pe langa mobilitate, Williams are si procentaje ridicate la 3p, avand 19.5 puncte si 8.3 recuperari in ultimul sezon de colegiu. La Wolves, probabil va juca pe postul de SF, dublat de Kevin Love, care va juca pe PF. Avand in vedere ca din acest sezon si Ricky Rubio va evolua pentru lupi, aceasta echipa isi va reveni. Mizez pe faptul ca Wolves vor juca in play off in sezonul viitor.
Pick 3, Enes Kanter este un turc de 19 ani si 2.11 si joace pe postul de centru. La 17 ani, Kanter a jucat pentru Fenerbahce, dar a plecat din Turcia pentru a juca in NBA. Desi se impune prin inaltime, mie nu imi inspira incredere ca jucator, dar vom vedea.
Ar mai fi de mentionat si pick 6, Jan Vesely luat de Wizards de la Partizan. Cehul evolueaza pe SF si este extrem de mobil, il vom vedea in NBA Slam Dunk Contest intr-o zi ![]()
Alt jucator de mentionat este pick Jimmer Fredette. Este un PG care imi place foarte mult cu o aruncare de la mare distanta exceptionala. El a fost selectionat de Bucks dar a fost trimis la Sacramento in urma unui trade.
Pana la urma nu avem de ce sa fim tristi, Vlad o sa vina probabil in Europa, iar atunci cand o sa se intoarca in NBA, daca se va intoarce, o sa fie si mai bun decat acum !
Am vazut dimineata lista cu "draftatii" si m-am intristat ca Vlad nu era printre ei...Cum spui si tu,poate ar fi mai bine sa evolueze in Europa.Doar sa fie vorba de o echipa cu pretentii si un campionat puternic.
Sunt curios si eu ce vor face Kanter si Vesely in NBA.
Intre timp NBA-ul a intrat in lock out si sezonul este ca si amanat.
Astfel, Deron Williams este foarte aproape de Besiktas, Nenad Krstic a semnat cu CSKA Moscova, Artest va merge probabil in Finlanda, iar Zaza Pachulia este si el aproape de Besiktas.
Vor mai urma multi...
Kobe Bryant va semna cu Virtus Bologna, un contract pentru 10 partide.
Intr-un final va incepe si sezonul 2011-12 al NBA. Va fi un sezon scurt, care va debuta pe 25 decembrie, de Craciun.
Meciurile primei zile :
Mavs - Heat
Knicks - Celtics
Lakers - Bulls
Thunder - Magic
Warrios - Clippers
Let the show begin !
In sfarsit !!! ![]()
Primele bombe : Lakers va incerca cu orice pret sa ii aduca in "Orasul Ingerilor" pe D. Howard si C. Paul.
Pentru asta, se pare ca Bynum, Gasol sau Odom sunt transferabili. Toti, in afara de Kobe.
Nu prea ma pricep eu la baschet dar...
Daca pleaca aia 3, mai ales Gasol, LA Lakers se duce dracu'. Parerea mea!
Corect. Daca pleaca Gasol, Lakers slabeste mult. Dar daca il inlocuiesti cu Howard, situatia se schimba.
Oricum o sa fie greu. Howard e Franchise Man, jucand doar la Magic, in timp ce CP3 si-a manifestat intentia de a juca, in viitor , la Knicks alaturi de Melo si Amar`e.
Oricum , sa nu uitam ca Lakers a avut un sezon dezastruos tocmai pentru ca nu a avut conducator de joc.
De pleaca Howard, Magic o sa aiba probleme... ![]()
Cum am mai spus, barem daca tot pleaca, sper sa mearga la Lakers.
Putea Lakers sa se intereseze si de ceva jucatori de la Oklahoma...Durant, Westbrook...
Putea Lakers sa se intereseze si de ceva jucatori de la Oklahoma...Durant, Westbrook...
Mai iute il iei pe Howard decat pe ei.
Astazi, practic incepe sezonul. Toate echipele intra in Camp-uri.
Tot astazi se da drumul si la free agency.
Cateva nume din free agency :
Andrei Kirilenko
Marquis Daniels
Greg Oden
Grant Hill
Jason Richardson
Kris Humphries
Earl Boykins (Cel mai scund jucator din NBA - 165 cm)
Mario Chalmers
Mike Bibby
Marc Gasol
Shane Battier
Shannon Brown
Tracy McGrady
Tayshaun Prince
Tyson Chandler
DeShawn Stevenson
JJ Barea
Caron Butler
Glen Davis
Jeff Green
Jamal Crawford
Asadar nicio super vedeta nu a ramas fara contract, dar in aceasta lista se regasesc nume cunoscute de catre iubitorul de baschet. Se remarca : Tyson Chandler (campion NBA 2011- Dallas, JJ Barea- idem, Jamal Crawford - de 2 x 6th Man of the year, Jeff Green - om important la OKC sau Celtics, la fel si Glen "Big Baby" Davis, Marc Gasol, Greg Oden, Shannon Brown sau vedetele - trecute acum intr-un relativ anonimat - Tracy McGrady, Tayshaun Prince, Jason Richardson, Shane Battier, Andrei Kirilenko sau Grant Hill).
Cert e ca acest sezon va fi primul incepand cu 1992 cand nu il vom mai avea pe parchet pe Shaq O`Neal. De asemenea si Yao Ming s-a retras. NBA-ul e mai sarac.
Incep mutarile :
Glen Davis la Orlando Magic , 4 ani - 26m $
Brandon Bass la Boston Celtics
Magic au renuntat la Gilbert Arenas
Brandon Roy s-a retras din cauza problemelor grave de la genunchi, la doar 27 de ani
Grant Hill mai ramane un sezon la Suns - 6,5m $
Lakers, Rockets si Hornets s-au inteles in privinta unui three way trade care l-ar fi adus pe Chris Paul la Lakers si pe Lamar Odom la Hornets. Asociatia a respins , momentan, trade-ul. Vor urma presiunile.
Nets au tatonat foarte tare pista Dwight Howard, dar se pare ca o vor lasa mai moale, fiind foarte aproape sa-l aduca la NJ pe Nene.
Pacat de ce-a ajuns Tracy McGrady...Altadata era printre cei mai buni, imi placea la nebunie!
ma uit rar la nba,din pacate parca nu mai sunt meciurile de alta data,o intrebare pt cunascatori:taurii au transferat ceva?......referitor la Paul in L.A. si Odon in NO,nu stiu cine sa zic ca ies mai avantajati,Odom era un jucator care ti inscria mereu chiar si de 3 atunci cand Kobe si Gasol nu erau in forma
pt:red&blue boy:pe Durant nu l ia nimeni,e viitorul ligii,cat despre Westbrook,nu l luau ei,ce sa faca c un jucator atat de egoist care crede ca i a luat masa sala si minge
pt:red&blue boy:pe Durant nu l ia nimeni,e viitorul ligii,cat despre Westbrook,nu l luau ei,ce sa faca c un jucator atat de egoist care crede ca i a luat masa sala si minge
Ziceam mai mult asa, in sensul ca de ce nu se orienteaza Lakers si spre alti jucatori, ca nu mi-as dori sa plece Howard de la Orlando . ![]()
@ anti Gigi
Daca ne uitam pe statistici, Paul e mult peste Odom. Deci daca Kobe nu e in forma, sunt convins ca Paul l-ar suplini cu mai mult succes decat Odom. CP3 este unul dintre cei mai buni conducatori din Liga, in sezonul trecut doar Rose fiind peste. In schimb CP3 a fost, cu siguranta, peste Rondo, Westbrook, Arenas, Nash, Fisher, Billups sau Kidd.
Taurii nu au luat nimic, decat pe Jimmy Butler, din draft.
Alte mutari oficiale :
Marquis Daniels a semnat din nou cu Celtics.
Tayshaun Prince a re-semnat cu Pistons.
Clippers l-au luat pe Caron Butler.
Jason Kapono a ajuns la Lakers.
Mario Chalmers a re-semnat cu Heat.
Daequan Cook a re-semnat cu Cook.
Suns s-a intarit cu Shannon Brown si Sebastian Telfair.
Greg Oden a re-semnat cu Blazers.
Surpriza vine insa din Arizona, unde Suns au renuntat la Vince Carter !
eu cand il vad pe Boozer pe parchet ma ia cu capul,speram la ceva mai bun dar zgarcitul nostru are arici la buzunar
![]()
Boozer pe cat e de mare, pe atat e de "badaran", ca sa spun asa. Mai e timp pana in februarie ![]()
Shane Battier la Heat.
Tyson Chandler la Knicks.
Lamar Odom de la Lakers la Dallas, pentru prima optiune din draft-ul 2012.
Mike Bibby de la Heat la Knicks.
Vince Carter de la Suns la Mavs.
Chauncey Billups de la Knicks la Clippers.
Marc Gasol a ramas la Grizzlies.
Jason Richardson a ramas la Magic.
Delonte West de la Celtics la Mavs.
Nene a ramas la Denver.
ia zi Maye,Hamilton semneaza cu Taurii?
Ce e drept, Bulls au nevoie de un SG. Dar totusi, unul de 33 de ani?
As miza , mai degraba , pe Jamal Crawford, care e si el free agent, ca si Hamilton.
Vom vedea, insa.
Hamilton la Bulls.
Chris Paul la Clippers !
Chris Paul la Clippers !
Sa-i spuna cineva ca a nimerit orasul, dar a gresit echipa. ![]()