Si a venit si finala. Pt prima oara anul asta, si prima oara ever in finala, se intilnesc primitivii din Boston cu vitezistii din Chicago. LA Kings, campionii de anul trecut nu pre ale aveau cu atacul...ei le aveau cu burdusitul. boston Bruins la fel, singura diferenta e ca aia din California o faceau jumii-juma adica te trosneau cam 50% legal, 50% illegal pe cind astia din Boston sunt magari pe fata.
Si acum ce au echipele, fara de care nimeni niciodata nu poate cistiga cupa Stanley.
Boston Bruins, portar excellent, moral super-excellent, echipa nu stralucitoare dar echilibrata, cu liniile 1 si 2 excelente si linia 3 datatoare de dureri de cap.
Chicago Blackhawks: portar bun, moral excellent, echipa super-stralucitoare cu toate 3 linii super-offensive si lina a 4a...cum sa spun...data dreaq
. Este greu sa ii bati pe astia 4 din 7 meciuri...
Norocul lui Boston este ca Chicago nu joaca bine decit 2 reprize din 3 ori 2 meciuri dupa care ia o pauza, adica nu sunt foarte motivate...isi stiu valoarea...este cum joaca Steaua cu Chiajna...greu sa te mobilizezi.
Ghinionul lui Boston este ca 4 din 7 meciuri se joaca in Chicago deci gazdele pot cistiga cupa doar cistigind acasa...De asemenea antrenorul lui Chicago este nebunul care a construit St. Louis Blues, care detine recordul de victorii in NHL, si care nu crede in liniile sale mai mult de un meci adica...le schimba in timpul meciuriilor ca s-au plins si adversarii domle, ce gitsii masii face asta ca nu mai stim care este linia de atac si care este aia de checking/rupt oase! Antrenorul lui Boston este capabil dar nu stralucitor. Cistiga Blackhawks in 5 meciuri, asta numai daca nu ii demoleaza din primul meci si atunci se duce pe apa simbetei moralul alora si cistigam in 4 meciuri!
Acuma va ginditi la patronii astora, nu? Patronii lui Blackhawks sunt vinzatorii de alcool, Wirtz. Ala batrinu a fost un mare labagiu ca ajunsese echipa sa joace in fata a 10.000 de spectatori. Si a crapat ala si a trecut fisu la putere...a promis Cupa Stanley in 3 ani, a adus jucatori (intotdeauna platiti), a facut pe profesionistu ca astazi nu gasesti bilete la meci decit cu vreo 2 saptamni inainte...Se vand, de vreo 4 ani, toate biletele indiferent de adversari...22.300 de spectatori in fiecare meci, de 4 ani incoace...si cind te gindesti ca doar acum 5 ani injuram patronul echipei...si acuma nici nu mai stiu cum il chema pe ala batrinu...Nu mai este mult si o sa citim "bai, va amintiti de patronal ala timpit al Stelei, becali parca il cheam, nu? Ce o mai face acuma?" Pina atunci insa...let's go Blackhawks.