Comisia de Disciplină a Ligii Progesioniste de Fotbal (LPF) a sanctionat, miercuri, clubul FC Steaua, cu o penalitate sportivă de 10.000 de lei pentru incidentele dintre spectatori de la partida cu FC Timisoara, din etapa a VI-a a Ligii I.
Aproape de finalul partidei Steaua - FC Timisoara, fanii Stelei de la Peluza Sud au avut un conflict cu o parte dintre suporterii aflati la tribuna a II-a, fiind necesară interventia fortelor de ordine.
Mediafax
In continuarea aceluiasi caz prezentat mai sus :
Potrivit comunicatului remis MEDIAFAX, in baza vizionarii probelor video, studierii declaratiilor martorilor si folosind baza de date proprie, Jandarmeria a identificat pe numitii Adnan T. (18 ani), Ovidiu F. (30 de ani), Ș. C. (17 ani), Florin B. (25 de ani), Alexandru S. (22 de ani), Ionuț H. (24 de ani), Daniel D. (23 de ani) si Marius G. (24 de ani), carora le-au fost intocmite actele de constatare pentru savarsirea infractiunii de "ultraj contra bunelor moravuri" si "tulburarea linistii publice", faptă prevazută de art. 321 din Codul Penal, coroborat cu art. 42 din Legea 4/2008, si pedepsită cu inchisoare de la un an la sapte ani.
(Prosport)