@saptemai
Iti dau dreptate si nu prea. Mentalitatea de tipul ""n-aveam frate nicio sansa sa.....nimic" nu este tipic romaneasca. Este rezultatul terorii comuniste, care a incercat sa schimbe un popor care nu-i impartasea valorile. Pe scurt, treaba este demonstrata stiintific: daca niste oameni nu vad ca majoritatea ii sustine pe fata, atunci considera ca ei gresesc. Si asta, indiferent daca majoritatea nu-i sustine de frica, lasitate sau iresponsabilitate.
Ca se poate si altfel au demonstrat-o cei care au protestat/protesteaza. Nu e imposibil sa schimbam mentalitatile: trebuie sa incercam. Iti dau dreptate cand spui ca totul pleaca de caracterul omului, acolo trebuie lucrat.
Oricate structuri de asociatii, peluze, brigazi se vor face, vor fi degeaba, daca oamenii nu vor constientiza IN SINEA LOR, ca pot face ceva, ca pot schimba ceva, cu alte cuvinte, CA PAREREA LOR CONTEAZA.
In ceea ce priveste protestul, cred ca s-a pornit bine, dar s-a continuat mai putin bine. Scandarile impotriva lui, injuriile au fost normale la inceput, pentru ca erau o reactie sanatoasa de respingere venita din suflet. Problema e ca de-aici s-a mers pe aceeasi linie. In momentul in care trecusera luni intregi, injuriile n-au mai avut acelasi impact, pentru ca reactia imediata de respingere trecuse.
Fara sa va suparati, continuarea injuratorilor a mers pana acolo incat multi au crezut ca doar atat putem. Ca singura alternativa la oier e injuratura. Si cu asta am si ramas.
Poate ca trebuia ceva mai constructiv: sa ne gandim cum sa-l atragem pe Hagi intr-un proiect anti cioban, sau chiar sa ne facem un club separat. Stiu ca suna pompos, dar ar fi atras mai multa atentie pozitiva si entuziasm decat chemarile la injurat.
Trebuie sa realizati un lucru: majoritatea oamenilor, oriunde in lume, nu e ultra. Ori ultrasii, fiind o elita a suporterilor, au nevoie si de restul, pentru ca elitele singure nu pot face totul.
Eu cred ca majoritatea suporterilor stelisti nu-l vrea pe oier. Uitati-va la media de spectatori: daca ar fi asa, si contestatarii ar fi putini, ar fi plin stadionul, dar nu-i asa.
Cred ca fanii lui, aia de se duc dupa meci sa-i ia autografe sunt putini: cateva sute, o mie, mereu aceiasi. Apoi mai e masa amorfa de 4-5.000 care vin "pentru echipa" care sunt imprastiati pe la tribune si Nord.
Restul unde sunt? Peluza Sud n-a avut niciodata mai mult 1000, in deplasarea de la Urziceni ati fost 500. Restul pana la 25.000 care au venit la primul meci cu Piturca sunt "majoritatea tacuta".Ei au venit atunci pentru ca erau de partea noastra, pentru ca au observat ca Piturca avea un proiect serios. Deci nu pentru numele Piturca sau ca i-a chemat AISS la meci, ci pentru ca au stat, au gandit si au actionat, fara sa fie neaparat vocali.
Haideti sa le aratam lor ca Sudul, AISS, etc are un proiect viabil de proteste pe termen lung, sa convingem oameni cunoscuti sa ne sustina si o sa fie altceva.