coeficientul UEFA se calculeaza astfel : 1 pentru tururile preliminare se calculeaza 0,5 p pt remiza si 1 p , iar pt fazele principale ( tutrul 1 , grupe ...etc ) 1 p pt remiza si 2 p pt victorie , in acest moment rapid a acumulat 10,5 p , Steaua 7,5 p , iar pacalicii de la Dinamo 4 p , avem un total de 22 de puncte pana acum , acest punctaj se imparte la nr de participante din tara respectiva rezultand practic coeficientul extraordinar de 7,33 , si inca mai avem de jucat in total 6 jocuri , plus cel putin alte 4 in 16 zecimi pt noi si pt rapid, deci cel putin 10 jocuri , asta daca nu cumva face si Dinamo vreo minune , in concluzie este esential , ca macabi (0p din 2 jocuri) FC thun (3p din 5 jocuri in Liga , ar trebui sa piarda la praga cu sparta ca sa nu continue in UEFA ) G zurich (0p 2 jocuri) si basel (3p 2 jocuri ) sa fie eliminate , pt ca doar israelul si elvetia mai sunt in fata noastra pt ultimul loc care permite participarea a 2 echipe in cl (prima in turul 3 , a doua din turul 2 preliminar )oricum campioana din acest sezon (Steaua) va juca din turul 1 preliminar , dar avem mari sanse ca peste 2 ani sa avem 2 echipe inscrise in tururile preliminare ale ligii campionilor ceea ce ar fi extraordinar , un lucru important este ca dupa rezultatele de pana acum , 100 % vor 3 echipe inscrise in UEFA , si nu 2 cum am fost pana acum .....
