FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Box

«1192021222331»
Adrian26.05.2012 23:51
Adrian, tind sa iti dau dreptate cu loviturile lui Froch. Si eu am vazut acelasi lucru. Mainile jos, nu miscare, si loveste ca taranul repede si unde apuci, ca trebuie sa intre ceva. Imi aduce aminte de vremurile cand eram copil, si ma bateam prin spatele blocului. Inchideam ochii si dadeam repede unde apucam. Cam la fel si el, doar ca tinea ochii deschisi:)

 

Pai asa a si facut Froch.

S-a vazut clar dupa prima repriza ca era gazat.

 

Statea, statea, statea, statea, statea, isi tragea respiratia si cand simtea ca si-a revenit un pic, explozie si lovituri din fundul gradinii. Mainile jos, barbia inainte si da-i lovituri aiurea. Daca intra bine, daca nu, mai am de unde sa dau.

 

Si ce dracu i-a spus Larouche lui Lucian intre reprize?!

Nu inteleg. Nu i-a dat nici un sfat?

Se vedea clar ca e o tactica proasta sa stai si sa incasezi.

 

Froch a fost doar forta bruta. Nimic altceva. Iar Lucian a stat si a incasat. Cea mai proasta tactica posibila. Nu inteleg de ce. L-a speriat atmosfera?

Raulredblue26.05.2012 23:57

Nu cred ca factorul determinant a fost atmosfera. Eu cred ca tactica a fost de vina. Si probabil nu se astepta ca Froch sa faca un meci ca asta. Probabil se astepta sa fie un meci ca restul pe care le`a castigat. Sau nu stiu, nu sunt expert.

red&blue_boy26.05.2012 23:59
L-a speriat atmosfera?

Eu spun ca a contat mult si asta, au pus presiune mare pe el.Mi s-a parut ca s-a cam pierdut, zici ca era alt om, parca era sedat.Cred ca s-a cam pripit Bute alegand sa se bata la englez acasa, apoi cred ca l-a si subestimat putin mai mult pe acesta.

Froch s-a aruncat pe el si a lovit in sensul de ce-o fi o fi, dar asta pentru ca a vazut si ca are cu cine, daca primea alt raspuns in ring nu cred ca mai mergea pe abordarea asta. In fine, prea putin mai conteaza, a castigat...

Adrian27.05.2012 00:01
Da, ne putem caca pe Super Six acum ca a pierdut cu unul de acolo :) ) Dar inainte cand i se reprosa ca nu lupta cu cine trebuie, lasa domne ca ii bate Bute si pe Ward si pe toti de acolo de le suna apa in cap.

 

Initial, Glen Johnson nici nu facea parte din Super Six. L-a inlocuit pe unul ca s-a accidentat sau ceva de genul.

 

 

In primul rand, felicitari ca esti roman adevarat.

Cum a pierdut Bute primul meci, cum ai sarit sa il ataci. Felicitarile mele! Bravo! Tot asa! Felicitari!

 

Hai, toata lumea sa il aplaudam pe Alecs pentru ca e roman adevarat, de valoare!

 

BRAVO!!!

 

In al doilea rand, caca-te pe supersix pentru ca e de rahat. Au inceput cu niste oameni si apoi au continuat cu altii,ca unii s-au retras. Atunci mai e super six? Sa il numeasca super 20 si mai vorbim.

gio_stgloria27.05.2012 00:07

Ma gandesc ca atunci cand stai in corzi si incasezi , incasezi si se aud si cateva mii de oameni care freamata de bucurie la fiecare lovitura e greu sa-ti revii. Nu trebuia sa mearga la Froch acasa, eu cred ca asta a fost greseala lui Bute. Nu stiu cum se procedeaza de obicei , dar este normal ca cel ce este campion sa se deplaseze ?

red&blue_boy27.05.2012 00:07

Acum , ca o palida consolare, decat sa fi pierdut la puncte, sa fi fost tot felul de discutii, ca am fost furati etc, mai bine asa...

Adrian27.05.2012 00:08

Stau si ma uit la reluari si nu inteleg de ce nu si-a folosit Lucian jabul si, mai ales, de ce a stat si a incasat. Nu pricep unde a fost jocul de picioare si miscarea.

*Alecs*27.05.2012 00:29
In primul rand, felicitari ca esti roman adevarat.

Cum a pierdut Bute primul meci, cum ai sarit sa il ataci. Felicitarile mele! Bravo! Tot asa! Felicitari!

 

Hai, toata lumea sa il aplaudam pe Alecs pentru ca e roman adevarat, de valoare!

 

BRAVO!!!

 

In al doilea rand, caca-te pe supersix pentru ca e de rahat. Au inceput cu niste oameni si apoi au continuat cu altii,ca unii s-au retras. Atunci mai e super six? Sa il numeasca super 20 si mai vorbim.

 

Eu cred ca tocmai atitudinea asta dupa infrangeri a romanilor de genul "a fost arbitrul de vina", "terenul a fost prost", "am avut ghinion", "mingea e rotunda" etc ne-a facut, ne face si ne va mai face rau in continuare in toate sporturile. Nu am criticat atunci cand a trebuit pentru ca respectivii sportivi sa se trezeasca putin si sa demonstreze contrariul.

 

Si asa o sa facem si acum..."era greu la englez acasa", "l-a jenat unghia", "tactica nu stiu cum", "Froch nu e boxeur, e taran", desi TOATE casele de pariuri il dadeau favorit pe Bute undeva in jurul cotei de 1.50. Pai daca esti campion mare...macar arati si tu ceva. Ok, inteleg sa si pierzi o data, dar la cat tam tam s-a facut inainte, nu iti iei asa umilinta. Si ca fapt divers, Froch a declarat dupa meci ca daca pierdea, se retragea, deci luase si el destul de serios in calcul infrangerea.

Lari27.05.2012 00:37
Stau si ma uit la reluari si nu inteleg de ce nu si-a folosit Lucian jabul si, mai ales, de ce a stat si a incasat. Nu pricep unde a fost jocul de picioare si miscarea.

 

Mie nici acu' nu-mi vine sa cred ce-am vazut...

 

Lays27.05.2012 00:47

asta a vrut sa zic si eu. parca a uitat sa boxeze, nu stiu ce s-a intamplat. probabil lipsa de experienta in astfel de meciuri si-a spus cuvantul...

Adrian27.05.2012 01:11
Eu cred ca tocmai atitudinea asta dupa infrangeri a romanilor de genul "a fost arbitrul de vina", "terenul a fost prost", "am avut ghinion", "mingea e rotunda" etc ne-a facut, ne face si ne va mai face rau in continuare in toate sporturile. Nu am criticat atunci cand a trebuit pentru ca respectivii sportivi sa se trezeasca putin si sa demonstreze contrariul.

 

Si asa o sa facem si acum..."era greu la englez acasa", "l-a jenat unghia", "tactica nu stiu cum", "Froch nu e boxeur, e taran", desi TOATE casele de pariuri il dadeau favorit pe Bute undeva in jurul cotei de 1.50. Pai daca esti campion mare...macar arati si tu ceva. Ok, inteleg sa si pierzi o data, dar la cat tam tam s-a facut inainte, nu iti iei asa umilinta. Si ca fapt divers, Froch a declarat dupa meci ca daca pierdea, se retragea, deci luase si el destul de serios in calcul infrangerea.

 

 

Bai, tu ai dat un pumn in viata ta?

Hai sa nu o iau asa. Ca de dat pumni, orice taran poate da.

 

Ok, inteleg sa si pierzi o data, dar la cat tam tam s-a facut inainte, nu iti iei asa umilinta.

 

Tu stii ce inseamna umilinta macar? Cu ce l-a umilit Froch pe Bute? A aruncat lovituri aiurea, una l-a prins, a fost destul. PUNCT. Cu ce l-a umilit?

 

Ca nu si-a facut Bute jocul, asta e altceva. Din punctul asta de vedere putem vorbi ca Lucian s-a facut de rusine, ca a lasat-o mai moale inexplicabil. Desi cu baiatul asta avea o revansa de luat. L-a subestimat zic eu. A crezut ca e destul sa il astepte si sa il prinda. Insa Froch e un foarte bun incasator. Sa stai la bataie cu el e o prostie!

 

Bute a ajuns campion tocmai datorita inteligentei sale.

Eu de aia nu inteleg ce s-a intamplat azi. Parca n-a fost Bute. Daca as fi paranoic, as zice ca a aruncat meciul.

 

Froch a fost acelasi. Lucian nu a mai fost acelasi. Parca nu s-a pregatit pentru meciul asta.

 

 

Cand urci in ringul de box ca sa te bati cu un adversar care stie ce face, nu mai poate vorbi nimeni de umilinta, indiferent de rezultat. Pentru ca tu lupti in timp ce altii stau in fotolii.

Fotbalul e frumos, e placut, oricine poate sa-l faca.

La box nu e asa. Nu toti pot sa boxeze. De aia nu putem vorbi de umilinte.

 

 

 

Ai facut o eschiva in viata ta? Tu stii ce inseamna a boxa? Tu crezi ca totul sta in dat pumni? Nu e asa.

 

Asta nu e fotbal, e box. Incercati sa nu mai judecati acest sport dupa ce stiti din fotbal.

Aici esti lovit. Aici fiecare lovitura incasata conteaza.

 

La box, si daca dai pe langa adversar te consuma.

Voi vorbiti de parca e cel mai usor sport din lume.

 

 

Lays

 

La 30 de ani si atatea meciuri, nu mai putem vorbi de lipsa de experienta. Cred ca Lucian nu a pregatit meciul asa cum trebuie. Cred ca s-a bazat prea mult pe faptul ca, daca englezul sare pe el, il poate prinde sa il faca KO.

greenyes27.05.2012 01:20

Fara cuvinte. Doar pacat :(

 

Mare pacat ca s-a stricat tot ce s-a construit in cateva minute si din ce reiesa din comentarii pentru ca s-a ales stattul cu curul in poarta in loc de jucat fotbal.

 

Acum au apa la moara si Wards si restul.

 

Is putin nauc. Intrasem pe site-ul BBC-ului si englezii il vedea pe Bute mult peste Froch, mult mai tehnic, mult mai agil, etc.....iar din comentarii se pare ca toate aceste calitati nu au fost folosite.

 

Mama masii.

 

Daca-l bate pe asta in Canada, care o sa fie situatia lui? Redevine campion mondial? Isi recapata statutul avut inainte de surpriza asta neplacuta?

 

 

Lari27.05.2012 01:27

Da, redevine campion mondial.

Adrian27.05.2012 01:33
Fara cuvinte. Doar pacat :(

 

Mare pacat ca s-a stricat tot ce s-a construit in cateva minute si din ce reiesa din comentarii pentru ca s-a ales stattul cu curul in poarta in loc de jucat fotbal.

 

Acum au apa la moara si Wards si restul.

 

Is putin nauc. Intrasem pe site-ul BBC-ului si englezii il vedea pe Bute mult peste Froch, mult mai tehnic, mult mai agil, etc.....iar din comentarii se pare ca toate aceste calitati nu au fost folosite.

 

Mama masii.

 

Daca-l bate pe asta in Canada, care o sa fie situatia lui? Redevine campion mondial? Isi recapata statutul avut inainte de surpriza asta neplacuta?

 

Da, isi recastiga centura. Totusi, sunt de parere ca, mai ales in conditiile in care vorbim de n federatii si n+m centuri, conteaza mai putin. A pierdut centura, o recastiga, nu-i problema. Pacat ca a pierdut seria asta de meciuri fara infrangere, pentru ca Froch era de batut.

 

Imi pare foarte rau de acest meci pentru ca era de castigat. Froch e sub Bute. Si acum sunt si mai sigur de asta.

Daca Froch s-ar fi intalnit cu Bute din meciul cu Glen Johnson, ar fi pierdut fara dar si poate. Dar Froch a avut norocul sa se intalneasca cu un sac de box.

 

Astept cu nerabdare declaratiile lui Lucian.

 

p.s. Sunt nervos. Nu prea am chef de somn. Chiar m-a enervat meciul asta. Cine se simte la fel, recomand UFC 146, Dos Santos vs. Mir Linkul: http://www.ilemi.me/9527/1/Watch-UFC-146--...Santos-vs-Mir-/

drvladyk27.05.2012 02:59

Nu ai dreptate Adrian, mie mi s-a parut ca s-a prezentat jenant si ca l-a tocat ala, din fundu gradinii sau nu, taraneste sau nu, da' i-a rupt capu. Nu mai stiu exact sunt si f obosit, dar din a doua am inceput sa ma tem si din a treia am fost sigur ca-l da jos... Scuze, dar nu a aratat a campion, putea sa piarda, ok, dar nu asa, fara sa arate nimic. Ma rog, cu siguranta voi ati vazut mai bine ca mine, rog daca gaseste cineva sa puna un link sa ma uit si eu pe indelete

drvladyk27.05.2012 03:09

Asta nu inseamna ca nu imi place Bute in continuare, dar seara asta mi s-a parut jenant, important cred ca este cum va trece peste asta, si inca ceva: lasati-o cu atmosfera ca nu stiu ce s-a auzit, dar cand mai iesea din corzi sau din pumni si mai dadea cate una aia taceau si urlam noi si chit ca am fost imprastiati, dar in sala se auzea destul de bine. Pacat ca nu ne-a dat ocazia sa ne auzim mai des....

 

PS: am facut sport de contact vreo 3 ani am luat si dat pumni, deci stiu ca nu e ca din fotoliu, dar cand esti campion trebuie sa te prezinti ca un campion nu ca un sparring partner. Gata ca imi pica ochii, numai bine

Lays27.05.2012 03:58

@Adrian parca a dat niste declaratii, sunt pe prosport... daca vrea cineva sa puna link-ul, eu sunt mort de somn.

Marius27.05.2012 04:48

Am auzit ca BBC-ul si ESPN or sa caute niste specialisti in box pe fcsteaua.ro. Ai lor cica-s praf.

 

Ramane cum stabilit: "haterii" au avut dreptate, Lucica a fost mult umflat. Sau poate a "lovit" mafia pariurilor.... :ce_oameni:

 

 

Ah, uitasem de marele specialist Badea, cu argumentele lui de gradinita:

 

"Daca n-au vandut meciul, poate l-au sedat pe roman.

 

Oribil. Nu pentru ca a pierdut. Ci pentru ca s-a predat facand exact ce avea nevoie Froch pentru a castiga.

 

P.S. Cu aceasta ocazie ma potolesc si eu in entuziasmele mele penibile, bazate pe increderea naiva in corectitudinea oamenilor fata de sine si de terti. Aici a fost ceva necurat."

 

Sigur. O fo' blat, Bute nu poate sa piarda un meci. Bute nu poate fi umilit. Bute nu poate fi batut mar. Sigur.

predatorpulse727.05.2012 06:11

Nu sunt vreun mare expert in box dar tactica a fost gresita din start pana in final. Froch e foarte rudimentar dar Lucian s-a prezentat ca un sac de box. Primele 2 reprize au fost mai de doamne ajuta dar oare ce a facut echipa sa dupa a 3-a repriza(pe care a avut noroc ca a terminat-o in picioare?

 

Lucian nu numai ca s-a lasat intimidat de sala si de adversar(care zambea dupa lovituri) dar nici nu a incercat sa se redreseze, rundele 3,4,5(cat a fost din ea) fiind practic identice. Badea a scris vorbele alea la manie pentru ca a pus un pariu maricel pe Bute(favorit clar la casele de pariuri) dar vorbele sale nu mi s-a parut departe de adevar. In ce meci l-ati vazut pe Bute lasandu-se bagat in corzi atat de des? Lucian zice ca a fost o tactica insa nu inteleg logica. Stim cu totii ca englezul incaseaza foarte multe pe picioare asa ca nu cred ca vreo 2-3 contre spectaculoase(date cand ala incerca sa-si faca seriile) l-ar fi terminat, daca asta spera Bute.

 

Personal cred ca daca Bute ramanea pe tactica din primele 2 reprize, incercand sa nu se bage in corzi atat de mult, scotea un egal. Froch este net inferior la tehnica dar echipa sa a stiut cum sa-l contreze pe roman pe cand echipa lui Bute nu a reactionat in nici un fel, nu a avut nici un plan B.

 

Nu sufar de teoria conspiratiei dar inteleg de ce cred unii ca Bute a dat meciul. Cand vii ca neinfrant, cu tehnica superioara, ca favorit la pariuri, sa-ti aperi centura si practic 3 runde din 5 nu faci decat sa stai in corzi si sa ti-o iei cu un adversar net inferior din pc de vedere tehnic, e de asteptat ca unii sa-si puna intrebari.

Marius27.05.2012 06:56

Mie mi se pare ca Bute s-a panicat si s-a blocat. El n-a fost obisnuit cu un adversar care sa vina peste el, care sa-l loveasca tare si care sa nu reactioneze la loviturile lui.

 

S-a blocat, cred ca a uitat putin de ceea ce pregatire cu Larouche inainte, s-a lasat bagat in corzi si n-a mai putut apela decat la clinciuri disperate.

 

Mi-e greu sa cred ca a vandut meciul in conditiile in care, in cazul in care batea, se prefigurau lupte cu Kessler si Ward, ambii anuntand ca sunt gata sa se bata cu el. Plus sansa de a urca la semigrea din postura de campion mondial neinvins, cu ocazia de a se bate direct pentru o centura cu numele grele.

red&blue_boy27.05.2012 07:18
Mie mi se pare ca Bute s-a panicat si s-a blocat. El n-a fost obisnuit cu un adversar care sa vina peste el, care sa-l loveasca tare si care sa nu reactioneze la loviturile lui.

La asta m-am gandit si eu.

Ceva n-a fost in regula, cu toate ca Froch a venit peste el, ca a fost net superior, dar nu inteleg ce-a fost in mintea lui Bute, de ce s-a lasat asa mult bagat la colt, in corzi. Era clar ca va pierde in felul asta, ca lui Froch asta-i convenea...

Asa ca, posibil si sa se fi pierdut, mai ales ca nu cred ca se astepta ca Froch sa inceapa asa tare meciul, asa ofensiv.

 

Referitor la nu stiu ce aranjamente, ca a vandut meciul, asta exclud din start.

Poate si sa recastige centura, ca tot nu va da bine nicicand infrangerea asta. La boxeri ramane tot timpul acolo, nu e ca la fotbal.

Apoi, eu unul nu sunt asa convins ca Bute va recastiga centura la revansa, mi-e sa nu-i fi luat frica lui Froch...

Kellerman27.05.2012 07:32
M-am lamurit si cu Bute cel atat de mult laudat. Sa-i aduca boxer din Super Six, sa-i aduca boxer din Super Six s-a strigat. Poftim, i-au adus...

 

Pe viitor ar trebui sa se tina cont si de parerile unor experti care spuneau ca pana acum nu toti adversarii au fost pe masura.

 

 

Da, ne putem caca pe Super Six acum ca a pierdut cu unul de acolo :) ) Dar inainte cand i se reprosa ca nu lupta cu cine trebuie, lasa domne ca ii bate Bute si pe Ward si pe toti de acolo de le suna apa in cap.

 

Initial, Glen Johnson nici nu facea parte din Super Six. L-a inlocuit pe unul ca s-a accidentat sau ceva de genul.

 

A fost un blat ordinar ce s-a intamplat ieri. Sa ii fie rusine lui Bute ca a facut-o pe ma-sa sa lesine, dar a fost blat. Floci nu-si mai permitea sa piarda inca un meci, d'aia a castigat. La Bute o infrangere mai merge. Il batea fara cea mai mica problema pe Floci, chiar atat de incapabil nu esti sa vezi ce s-a intamplat ? floci stie sa boxeze ? prietene daca ma urcam in ring eu il bateam de ii iesea tot borsu afara. Ala e campion Super Six ? nu mai pot de ras.

 

Lasa ca vedeti voi revansa, ii da KO in prima repriza.

Lays27.05.2012 07:59

Kellerman...

facepalm06.jpg

Marius27.05.2012 08:28
prietene daca ma urcam in ring eu il bateam de ii iesea tot borsu afara.

 

Asta e replica anului :))))

 

Cu asa specialisti, nu ma mir ca ESPN urmareste forumul fcsteaua :stupid:

Adrian27.05.2012 08:56

M-am uitat peste comentarii la gsp si prosport. Abia au asteptat unii sa o ia Bute, ca sa isi verse frustrarile. Adevarul este ca si daca Bute castiga si lua bataie in viitor, tot asa se intampla. S-ar fi gasi unii sa zica despre Froch ca e terminat, ca e la finalul cariererei, etc. si tot nu ar fi recunoscut nimic.

 

Lucian a murit pe mana lui, din pacate.

Am stat, m-am uitat la reluari, am incercat sa vad daca a fost lovit chiar la inceput rau si daca de aia nu s-a mai miscat si doar a stat. Nu a fost asa. Pur si simplu a inceput meciul stand si incasand. E aiurea.

 

Toata lumea a cazut de acord ca Froch e inferior lui Bute. Chiar si englezii. Nu cred ca se astepta cineva la un astfel de rezultat. Nici Froch nu cred ca se astepta din moment ce a declarat ca, daca lua bataie, avea de gand sa isi anunte retragerea. Dar s-a intamplat. Lucian nu a mai fost Lucian si l-a lasat pe fraier sa dea.

 

Si ma uit acum iar la reluari si il vad pe Lucian cum sta in corzi si Froch e langa el, cu mainile jos, aruncand stanga, dreapta, stanga, dreapta, din fundul gradinii. Jocul de picioare nu a existat la Lucian. Parca era plantat, nu putea sa se miste, sa iasa din colt. Sa zici ca a pus Froch presiune pe el, bullshit. Ca ala doar statea si dadea. Nu e de parca il urmarea peste tot si nu ii dadea nici o sansa.

 

Lucian statea, statea si Froch. Lucian se apara pe loc, Froch dadea. Atat. Si pana la urma unul din pumnii aia a lovit unde a trebuit si gata.

 

Nu pricep nici reactiile lui Larouche. Sau mai bine zis lipsa reactiilor. La un moment dat, dupa runda 3, Bute avea ochiul stang umflat. Antrenorul trebuia sa ii dea doua palme si sa-i zica in pauza sa se miste. Nu s-a intamplat nimic.

 

Jabul inexistent. Nu si-a folosit jabul deloc. Alt lucru pe care nu il inteleg.

Lucian s-a prezentat ca un sac de box, nu ca un adversar. I-o fi fost mila de Froch, s-o fi speriat, o fi jucat la pariuri. Dracu' stie ce l-a apucat. Cert este ca Bute a pierdut meciul pe mana lui Bute.

Daca ar fi jucat la fel in oricare din celelalte 30 de meciuri ale sale, rezultatul ar fi fost acelasi: meci pierdut.

 

Ce a facut el e o prostie si, din pacate, le da aripi celor care il urasc.

 

Am vazut deja ca Direll a inceput sa isi bata joc. De parca el e cineva :)).

A luat si ala bataie o data de la Froch si acum se crede mare boxeur.

 

De asta ma enerveaza rezultatul acestui meci. Lucian putea castiga fara probleme. Trebuia doar sa fie acel Lucian din meciurile cu Johnson sau Mendy, sa se miste mult, sa stea la distanta, sa foloseasca contra.

N-a fost inteligent, a pierdut, asta este. Trebuie sa invete, sa se ridice, sa mearga mai departe.

«1192021222331»