Uruguay joaca finala.
Uruguay joaca finala.
Suarez va lipsi doar o etapa ! ! !
Cei de la FIFA au tratat cum trebuie un erou national... ![]()
Nu te ofensa,n-am zis-o cu rautate,nu m-am referit neaparat la tine.Faptul e ca si pana acum nationala a fost o caciula cam mare pentru Maradona...Iar un mondial nu-l poti castiga doar cu echipe mici.La primul meci greu,cu un adversar de calibru ca Germania,n-a avut nici o replica...La fel ca Dunga ieri...
Stai linistit,nu am de ce sa ma ofensez.
Imi place sa judec cu capul propriu si sa cred doar in lucrurile pe care le vad eu,si nu in cele pe care mi le impune presa.De-asta am sperat ca Maradona sa aiba succes.Dar sa stii ca linia care desparte succesul de esec e uneori foarte subtire.Daca Maradona ajungea cu Argentina macar in finala castiga timp sa incerce sa remedieze ceva pt viitor.Dar cand dai peste o Germanie perfecta,ca cea de azi, nu poti sa mai speri la asa ceva...
Uruguay joaca finala.
Mica ! ![]()
Eu zic ca va fi o finala pe cinste Olanda-Germania,care va eclipsa cel putin finala din 2006.
Si eu zic la fel, desi am tinut si tin cu Spania la acest turneu, vor avea viata grea cu nemtii, dincolo Olanda nu cred ca va avea viata grea cu Uruguay, desi acestia au facut un turneu destul de bun pana acum
Cred ca Germania poate castiga acest turneu ... o data la 20 de ani
Mica !![]()
Ma bucur ca exista aceasta siguranta. E exact cea de dinaintea meciului Brazilia-Olanda.
Nu stiu de ce am sentimentul ca va fi o finala Uruguay-Germania ![]()
Nu stiu de ce am sentimentul ca va fi o finala Uruguay-Germania![]()
Aia mica? ![]()
Dar sa stii ca linia care desparte succesul de esec e uneori foarte subtire.Daca Maradona ajungea cu Argentina macar in finala castiga timp sa incerce sa remedieze ceva pt viitor.Dar cand dai peste o Germanie perfecta,ca cea de azi, nu poti sa mai speri la asa ceva...
Ai dreptate.Si la Paraguay-Spania a fost subtire linia dintre succes si esec pentru ambele formatii...Daca prindeau o zi buna vedetele sale din atac si Maradona reusea sa se califice,multa lume l-ar fi laudat,trecand peste multe minusuri pe care echipa sa le prezinta inca din calificarile pentru mondial.Drept e ca astazi cred ca nimeni nu i-ar fi facut fata Germaniei,care a jucat mult mai bine decat cu Anglia.

Maradona a fost batut tactic la fundul gol. Am crezut ca atunci cand spunea ca nu-l stie pe Muller, poate-i un copil de mingi, a fost o aroganta, dar chiar habar n-avea
.
Sud-americanii au inceput in acelasi sistem de joc ca in optimile cu Mexic si cu aceiasi titulari. 4-3-1-2 , Tevez si Higuain atacanti, Messi in spatele lor ca play-maker. Trei mijlocasi centrali, DiMaria inter stanga, Mascherano in fata apararii cu sarcina de a-l bloca pe Ozil, Rodriguez inter dreapta. Germania nu a schimbat nimic, 4-2-3-1 ,Klose varf impins, trei mijlocasi ofensivi in spatele lui, Podolski-Ozil-Muller si doi inchizatori, Schweinsteinger si Khedira. Inca de la inceput s-a vazut ca sarcina principala a lui Schweinsteinger, poate cel mai in forma mijlocas central din lume la ora actuala, a fost sa-l blocheze pe Messi. In momentul cand argentinianul primea mingea, neamtul il lua in marcaj strict si agresiv, ajutat de catre cel mai apropiat coechipier. Messi a fost exasperat de marcajul bun si a ajuns sa coboare mult in propria jumatate pt a-si lua mingi, lucru care il facea total inofensiv pt poarta lui Neuer. Desi in anihilarea lui Messi s-a decis o mare parte din joc, Maradona a comis o multime de erori tactice, incepand cu sistemul de joc, erori care au decis calificarea in favoarea europenilor.
--Mai intai, se stie ca atunci cand adversarul joaca 4-2-3-1, cel mai potrivit sistem pt a nu-i lasa superioritate in nicio zona care conteaza, este 4-3-3. Diego avea jucatorii potriviti, dar a preferat acest pagubos 4-4-2 cu mijlocasii asezati in romb (4-3-1-2) ,care a facut ca echipa argentiniana sa joace fara mijlocasi laterali. Asta i-a vulnerabilizat pe sud-americani la schimbarile de directie si la urcarile in atac ale fundasilor laterali adversi, Lahm si Boateng. O mutare inteligenta a lui Low, care a jucat cu doi jucatori atrasi de atac ,pe zonele laterale ale defensivei, pt a profita de lipsa unor oameni care sa-i opreasca.
--Zona in care joaca Messi. Multi ii reproseaza jucatorului vedeta al echipei ,contributia marunta in jocul Argentinei. Dar cati se intreaba ce jucator din lume, ajuns la nivelul lui Messi, accepta sa joace mijlocas central, atat de departe de poarta adversa, desi el este atacant ? Este clar ca Messi da randament maxim ca al doilea varf sau ca atacant lateral, chiar si ca atacant central, un numar 9 fals, cum a jucat in acest sezon la echipa de club. Maradona il foloseste foarte departe de poarta adversa, ca mijlocas central, cu scopul de a-i servi pe Tevez si Higuain. Il vedeti pe C. Ronaldo acceptand asta ? Sa joace in spatele a doi atacanti, sa faca munca de jos si sa stea la zeci de metri de careu ? Sau chiar pe Mutu, credeti ca ar accepta ? Ideea este ca Messi este folosit gresit de Maradona, punandu-l sa coordoneze jocul echipei, il tine departe de gol. Lionel s-a sacrificat, a acceptat, dar a picat prost in ochii suporterilor si ai presei.
--Cei trei din fata, Messi-Tevez-Higuain, sunt mortali cand au mingea, dar cand nu o au ? Cand nu o au, nu coboara in aparare. Asadar aveam mereu superioritate pe atacul nemtilor, pt ca mijlocasii centrali argentinieni, alergau sa faca si treaba celorlalti.
Germania a facut totul ca la carte. Schweinsteinger si Khedira l-au izolat pe Messi de cei doi atacanti. Au schimbat permanent directia de joc prin diagonale, astfel i-a obligat pe mijlocasii centrali argentinieni sa alerge de pe o parte pe alta pt a umple gaurile de pe flancuri. Klose a iesit mereu in lateral, a tras om dupa el si Muller intra pe culoarul creeat de varful lui Bayern. Chiar daca Ozil a fost mai sters, l-a tinut ocupat pe Mascherano si nu i-a dat prilejul sa inceapa constructia sau sa o sprijine. Si Podolski, care de obicei nu dubleaza in aparare, astazi l-a ajutat enorm pe Boateng. Vorbind de fundasii laterali, acestia au creeat mereu superioritate la constructie pt germani, gratie deciziei neinspirate a selectionerului argentinian de a nu folosi mijlocasi de banda, ce ar fi putut sa-i blocheze. Lahm s-a simtit minunat. La 1-0, mijlocasul Argentinei, Di Maria a trecut pe dreapta si s-a lipit de tusa. In sfarsit Maradona observase ca avea nevoie de mijlocasi laterali pt a deschide apararea germana si pt a-i bloca pe fundasii laterali ai acestora. Di Maria a facut un final de repriza bun, aratand ca acolo ii este locul, nu in centru. Inexplicabil insa, argetinienii au contiuat sa joace fara oameni pe banda si in repriza a doua. Daca mai adaugi ca Heinze si Otamendi nu urcau aproape deloc, observam o echipa sud americana mult prea inghesuita in centru pt a pune probleme.
Dupa pauza am avut o echipa a lui Maradona total dezordonata. La un moment dat, acesta aruncase in teren toti atacantii, pe sistemul baga-i pe toti, poate inscrie vreunul. Nici urma de idee tactica. De partea cealalata, Joachim Low a continuat sa-si surclaseze tactic oponentul. Schweinsteinger a primit un rol mai avansat, Khedira l-a preluat pe Messi si asta s-a vazut imediat. Dupa ce daduse deja o pasa de gol, Schweinsteinger a recidivat. Otamendi, care gafase la primul gol, a devenit jalon, aratand clar ca Argentina are o mare problema acolo si plateste pt neselectionarea lui Zanetti. Toate golurile au pornit din partea dreapta a apararii argentiniene. Podolski pasa catre Friederich, Schweinsteinger pasa pt Klose, Ozil pasa catre Klose.
Concluzie: Meci decis de anihilarea lui Messi de catre Schweinsteinger si Khedira, dar si de jocul execrabil facut de Otamendi. Sistemul de joc ales de Mardona a fost gresit, iar folosirea lui Messi atat de departe de poarta adversa este inadmisibila. In final, cand ai doua echipe de valori egale, decisiv devine cel care face tactica. Low i-a dat clasa butoiasului.
tactic-zone.blogspot.com
Oricum a fost ofsaid la faza penaltyului din minutul 120 al Ghanei.
Uruguay joaca finala MARE!
Mark my words!
Oricum a fost ofsaid la faza penaltyului din minutul 120 al Ghanei.
Uruguay joaca finala MARE!
Mark my words!
Si eu cred la fel. Imi place Uruguay, ma gandeam ca au drum drept pana in semifinala insa ceea ce s-a intamplat in meciul cu Ghana m-a convins de faptul ca se afla intr-o zodie numai a lor. Probabil nu vor castiga in 90 de minute, insa daca norocul va juca un rol in acea semifinala, am siguranta ca va fi de partea sud-americanilor.
Ajuta si faptul ca sunt considerati deja invinsi... ceea ce e stupid: Olanda nu a fost deloc o echipa dominanta in aceasta Cupa Mondiala.
In istoria Campionatelor Mondiale, sunt interesante din punct de vedere statistic urmatoarele :
- nici o echipa din Europa nu a castigat trofeul in afara Europei
- Germania a luat o data la 20 de ani cate un trofeu incepand cu 1950
- Germania a luat o data la 20 de ani cate un trofeu incepand cu 1950
Nu chiar la 20 de ani.
1954, 1974, 1990
- nici o echipa din Europa nu a castigat trofeul in afara Europei
Deci e randul Uruguay-ului ![]()
- nici o echipa din Europa nu a castigat trofeul in afara Europei
Viva Los Celestes !
As mai adauga faptul ca in ultimele 7 meciuri de la Cupa Mondiala in care s-a ajuns la lovituri de departajare, echipa care a batut prima s-a calificat.
@ Maye
asa e ... m-am luat dupa comentatorii aia fara sa mai verific ![]()
cam slabe sanse cu Uruguay-ul sa castige ... poate cu mult noroc sa treaca de Olanda, insa sa bata in finala mare pe Germania/Spania cred ca e deja mult prea mult ![]()
Asta cu Uruguay campioana mondiala la momentul asta ar depasi Grecia 2004.
Imi place Uruguay, ma gandeam ca au drum drept pana in semifinala insa ceea ce s-a intamplat in meciul cu Ghana m-a convins de faptul ca se afla intr-o zodie numai a lor.
Ajuta si faptul ca sunt considerati deja invinsi... ceea ce e stupid: Olanda nu a fost deloc o echipa dominanta in aceasta Cupa Mondiala.
Si mie imi place Uruguay,m-am bucurat ca au ajuns pana aici,doar ca imi place Olanda mai mult,si nu de azi,de la turneul asta! ![]()
Eu nu-i consider invinsi pe sud-americani,au sansa lor,stau bine in teren,iar in atac au jucatori care fac diferenta.Pacat ca nu joaca si Suarez.Si la olandezi lipsesc parca vreo trei titulari,asa ca va fi destul de dificil,un meci interesant,deschis oricarui rezultat.
Referitor la discutia despre Maradona,cred ca Maradona-jucatorul e una,iar Maradona-antrenorul e altceva.Cu toate scaparile pe care le-a avut de-a lungul carierei,in special cu drogurile,n-ai cum sa spui ca nu a fost bun,ca nu e printre cei mai buni jucatori din istorie.Si mai sunt jucatori care poate au folosit substante interzise,dar de care nu s-a aflat,si asupra lui Del Piero sau Zidane din perioada de la Juventus sunt suspiciuni.Plus ca nu inseamna ca daca te-ai drogat esti si bun dintr-o data.Iar ce-a facut Maradona,in special la mondialul din '86 si la Napoli,cu greu poate sa faca cineva,Messi mai are mult pana sa ajunga la acest nivel.Asta nu inseamna ca sunt de acord cu dopajul in sport,nici vorba,doar ca vream sa arat ca in primul rand Maradona a fost un talent urias,o valoare...
Am mutat toate discutiile aici. Pe actualul topic sa vorbim totusi doar despre Cupa Mondiala.
Eu zic ca cine bate dintre Spania si Germania o sa ia cupa
1-0 Olanda !!!Ce gol Van bronckhorst !!!
Olanda - Uruguay 1-0 .
1-1 ! Forlan e meserie !
2-1 pentru Olanda ! Sneijder ! Se putea da insa offside la Van persie.
LE : 3-1! Robben !
LLE : Olanda in finala !!! Olanda a invins cu 3-2 Uruguay.Pacat si de sud-americani,au o echipa frumoasa.
Da,au luptat uruguayenii pana in ultima secunda,bravo lor!
Felicitari si Olandei,daca nu se jucau din nou cu ocaziile pe final,nu mai aveau emotiile alea...
Frumos meci, doua echipe excelente. Felicitari Olandei!! Insa sa nu uitam de Uruguay, care s-a ridicat la nivelul Olandei si a facut o figura frumoasa.
Incep sa cred ca ma pricep la fotbal. Daca mai ajunge si Spania in finala, e clar. O sa-mi para rau ca nu am jucat la pariuri da' asta e.
Oricum, o sa avem o finala frumoasa. Fie ca se duce germania sau spania, amandoua sunt echipe care joaca. Si cu Olanda fac 3 ![]()
Nu cred ca Sneijder mai poate pierde balonul de aur daca e asa cum zic baietii astia si a dat 5 goluri pana acum. Pentru un mijlocas asta e foarte important. Si daca mai punem si sezonul super facut la Inter...
Imi pare totusi rau de Thomas Muller. 4 goluri si 3 pase de gol la primul lui turneu final la doar 20 de ani... nu stiu cati se pot mandri cu asta. un super jucator si abia astept sa il vad in continuare.
Sneijder, Villa si Muller cred ca se bat pentru balonul de aur. Dar cred ca Sneijder e deja la o distanta prea mare de cei doi.
Am zis ca se duce Spania in finala pentru ca are un antrenor experimentat. La fel ca Olanda.
Totusi, Low a demonstrat pana acum ca e un antrenor foarte bun si mi-a cam dat peste bot. Am zis de el ca e fraier, ca nu l-a luat pe Kuranyi, ca nu stiu ce, ca nu stiu cand. Germania e cea mai tanara si joaca cel mai frumos. Si a ajuns si in semifinale. Trebuie sa plec capul si sa recunosc ca e un antrenor bun si ca a luat deciziile cele mai bune.
Si cariera acestui antrenor merita urmarita. Sigur il ia o echipa mare.