RAPORTUL TEHNIC AL FIFA,PRIVIND CUPA MONDIALA DIN 2010:
Raportul cuprinde 289 de pagini, dar saitul Zonal Marking face o sinteza pe care o voi prelua si eu aici.
1. Din cele 4 semi-finaliste, doar Uruguay a jucat un sistem asemanator clasicului 4-4-2, chiar daca pozitionarea lui Forlan parea mai degraba a unui mijlocas ofensiv, nu a unui atacant, el preferand sa joace in spatele lui Luis Suarez.
Inca din start observam ca sistemul de joc 4-4-2 este in declin. Antrenorii prefera sa castige numeric lupta de la mijlocul terenului ,asa ca aproape toate echipele incep cu un singur varf. Am spus si in postarea mea precedenta ca acest modul pe care Romania il foloseste in continuare,este depasit,iar raportul Fifa confirma acest lucru.
2. Olanda,Spania si Germania au folosit sistemul 4-2-3-1, dar chiar si asa, l-au interpretat in felul lor.
Olanda il folosea pe Robben aproape ca un atacant lateral dreapta ,care nu facea faza defensiva, Spania il folosea pe Busquets adanc in fata apararii, in timp ce celalalt mijlocas central, Alonso, urca alaturi de Xavi, transformand asezarea pe faza ofensiva, intr-un 4-1-4-1. De asemenea ,Iniesta, incepea ca mijlocas dreapta, dar intra foarte mult in centru, lasandu-i fundasului dreapta,Ramos, intreaga banda pt a urca si centra. Germania era singura dintre cele trei, care folosea un atacant pivot si care avea ca mijlocasi laterali doi jucatori care la echipele de club evoluau ca varfuri, Muller si Podolski. De mentionat ca era singura care nu folosea un inchizator autentic, ci doi mijlocasi box to box, Khedira si Schweinsteinger.
3. Echipele care si-au pastrat sistemul de joc pe parcursul mondialului, facand doar mici modificari, au fost cele care au avut succes.
Finalistele, Spania si Olanda si una dintre semi-finaliste, Germania, au fost echipe care au ramas fidele modulului de joc 4-2-3-1 (putea fi oricare sistem de joc insa) inca de la inceputul competitiei.
4. Echipele castigatoare au fost cele care au avut o strategie la inceputul partidei, dar au fost capabile sa schimbe in timpul jocului,atunci cand situatia a cerut-o.
A fost interesant de privit Brazilia, cea care a fost eliminata de Olanda dupa ce conducea la pauza cu 1-0, pt ca antrenorul nu a avut reactie la ce se petrecea pe gazon. Pornisera ofensiv, dar cand s-au vazut condusi, nu au stiut ce sa faca.
5. Un numar din ce in ce mai mare de echipe sunt capabile sa-si schimbe tactica in functie de ce se intampla pe teren si de scor.
Spania-Portugalia este un bun exemplu, intrarea lui Lorente in locul lui Torres a schimbat istoria unui meci ce se indrepta catre un egal sau mutarile facute de Bob Bradley in meciul SUA vs Ghana.
6. In fotbalul modern este din ce in ce mai greu sa ajungi in pozitii de a marca, pt ca echipele sunt foarte compacte in defensiva, tinand opt sau noua jucatori in spatele mingii. De aceea ai nevoie de jucatori tehnici, care sa faca diferenta in duelurile unu contra unu la mijlocul terenului sau pe flancuri.
Din nou putem da exemplu ultimele meciuri ale Romaniei, cu Turcia si Albania, unde concluzia mea a fost ca ne-a disparut omul cu driblingul. La Campionatul Mondial de anul acesta din nou remarcam ca echipele de top, Spania,Olanda,Germania, aveau jucatori care sa faca diferenta, Xavi, Iniesta, Sneijder,Robben,Ozil,Muller, Schweinsteinger.
7. Echipele care au avut succes au fost cele care au fost capabile sa schimbe repede intre faza defensiva si atac. Contraatacurile au fost reusite daca s-a depasit rapid linia de mijloc adversa si pasele au avut acuratete. Contraatacul pare arma principala in fotbalul modern.
8. Majoritatea echipelor au folosit o aparare in zona, dar au schimbat si cu un marcaj om la om, daca faza o cerea. Baza a fost pusa insa pe echipele scurte, compacte.
9. Au fost doua gandiri in materie de recuperare a mingii. Echipe ca Uruguay, Portugalia,Elvetia, asteptau in propria jumatate si cand recuperau balonul, declansau contre. Spania,Brazilia,Chile,Argentina presau si cautau sa recupereze mingea inca din terenul advers.
10. Aparatorii care "baga" alunecari" isi pun echipa in pericol. Fundasii trebuie sa stea in picioare si sa castige mingea cu agresivitate controlata. Tackling-ul nu inseamna aparare solida.
11. In 46 din cele 64 de jocuri, echipa care a deschis scorul, a castigat meciul.
12. Echipele care au avut succes au fost cele care au avut jucatori tehnici si un bun joc de pase. De asemenea echipele agresive in recuperarea balonului au avut castig de cauza. Ca exemplu, Argentinei i-a lipsit agresivitatea in meciul contra Germaniei si asta s-a vazut.
13. Echipele de succes au fost cele care au avut rezerve de acelasi nivel cu titularii.