FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Cupa Mondiala 2010 - Africa de Sud

«1484950»
*Alecs*14.07.2010 09:04

Cum sa fie Enyeama cel mai bun portar de la acest turneu? A fost poate o surpriza placuta sa vezi un portar african care stie sa faca parade, dar tot nu si-a ajutat echipa sa treaca macar de grupe. A primit 5 goluri in 3 meciuri si daca imi aduc bine aminte, a gresit la golul 2 al grecilor.

 

In schimb, Casillas a avut niste interventii fara de care Spania nu ar fi castigat trofeul. In meciul cu Paraguay a aparat penalty plus in ultimele secunde fata in fata cu Santa Cruz parca, ocazia lui Kroos din semifinale, iar in finala de doua ori in fata lui Robben. 50% din trofeu e al lui, daca nu era Casillas, degeaba faceau spaniolii tiki-taka..

Adrian14.07.2010 09:07

Enyeama nici nu a avut in fata lui apararea Spaniei. Totusi.Iar in finala, nu a aparat Casillas, a ratat Robben ca un bou. De aia nici nu merita nominalizat intre oamenii cei mai buni ai campionatului.(la Robben ma refer)

Ronnie14.07.2010 09:10

A ratat Robben, nu a aparat Casillas, e destul de copilaros sa zici. Poti la fel de bine spune ca a ratat Cardozo, nu a aparat Casillas penaltyul.

 

Referitor la echipa petardelor si echipa mondiala, facuta de L'Equipe, cred ca cea a petardelor e mult mai valoroasa :D

 

PS: Zapata a fost cel mai bun portar de la Campionatul Mondial.

Adrian14.07.2010 09:21

Asa e, e copilaros sa zici ca Robben, cand avea toata poarta in fata, a tras in Casillas care mai era si pe jos. Daca era Abreu in locul lui, dadea scarita si nu mai zicea nimeni de Casillas ca a fost cel mai tare de la campionatul mondial.

 

Cat despre faza cu Zapata, se vede frustrarea si ura care te chinuie.

 

 

P.s. Nu l-am vazut pe Casillas sa iasa prea mult cu mingea la picior. Nu o fi bifat Del Bosque optiunea de sweeper keeper?

Ronnie14.07.2010 09:26

Daca, daca, daca...

 

Imi aduc aminte in meciul Spania-Germania cand Puyol a dat o pasa de la mijlocul terenului spre Casillas de se mirau si comentatorii. Nu inteleg insa de ce Casillas nu a degajat mingea perfect in primul atacant.

 

PS: Ma chinuie rau Zapata, mai ales ca nu da nimeni 50.000 pe acest super portar. Si nu inteleg de ce...

Adrian14.07.2010 09:39

Pai, te chinuie, ca numai despre el vorbesti.

Maye14.07.2010 09:45

A fost o Cupa Mondiala, in urma careia nu am ramas cu mare lucru.

Cand vom fi batrani, ne vom aduce aminte doar de Spania si de vuvuzele, nu de altceva.

O Cupa Mondiala fada cu prea putine meciuri reusite si demne de o competitie de o asemenea anvergura, in care s-a vazut din noi cat de important este factorul ban.

Eu personal voi ramane cu Suarez in minte multa vreme de acum.

blindica14.07.2010 10:46

Eu il simpatizam pe Suarez dinainte,acum sper sa prinda un club puternic al zilelor noastre,unde sa dea sau nu,dovada ca poate face fata intr-un campionat mare.Daca nu,va ramane doar o speranta.

L-am ghicit pe Forlan ca fiind cel mai bun jucator.

Portarul nigerian e bun,dar nu-l cauta cineva.Casillas este cel mai bun portar din lume,au avut si altii super defensive si cu toate acestea,nici un portar nu a fost atat de decisiv precum Casillas.Casillas a aparat cu Robben cel putin in faza in care nu a fost implicat si Puyol a acoperit coltul scurt si pentru lung a intins picioarele.La a 2 a,Robben a continuat si apoi s-a culcat pe minge.

Nu m-asteptam ca Spania sa castige Mondialul,asta ma asteptam de la spanioli prin anii 90,inceputul anilor 2000,dar uite ca a fost mai bine pentru ei asa.Parca tot aveam in minte echipa de super vedete care dezamageste mereu.

Vicente del Bosque este cel mai bun antrenor din lume,acum,cel putin la nivel de nationala,iar la cluburi a castigat cam tot ce conta.Dar a avut si jucatori de clasa,mereu.

Bine ca s-au terminat vuvuzelele.

In 2014 vreau brazilience dansatoare pe langa bancile de rezerve.

MoWeed14.07.2010 11:19
Cand vom fi batrani, ne vom aduce aminte doar de Spania si de vuvuzele, nu de altceva.

Si de caracatita Paul :))

Ronnie14.07.2010 11:23

Da' de la 2006 de ce va aduceti aminte, de la 2002, 98 etc? Inafara de Romania...

 

De la 2010 iti aduci aminte destule lucruri. A devenit lumea mai agitata si mai negativa, nu ne mai convine nimic, in rest, mondialul de anul acesta a fost in nota celor obisnuite.

 

Daca mondialul din acest an se juca in 86 era unul dintre cele mai frumoase.

*Alecs*14.07.2010 12:00

Depinde de fiecare. Eu imi aduc aminte destule lucruri din 2006:

 

-primul gol a fost a lui Lahm, sut la vinclu

-la Ecuador era un jucator care atunci cand inscria isi punea pe cap o masca gen Spiderman

-Anglia s-a chinuit cu Trinidad Tobago

-Argentina a inscris un gol Serbiei dupa vreo 25 de pase consecutive

-golul lui Maxi Rodriguez

-Portugalia - Olanda a fost un meci foarte dur cu extrem de multe cartonase

-penaltyurile de la Germania - Argentina cand Lehmann se uita pe notite

-eliminarea lui Rooney provocata de colegul sau de la club C.Ronaldo, si penaltyurile aparate de Ricardo fara manusi

-gestul de bucurie al lui Grosso

-capul lui Zidane

-bataile dintre nemti si englezi prin toate orasele..

 

Si ar mai fi..

Amintiri frumoase.

blindica14.07.2010 12:01

2002 - favoritismul pentru Coreea de Sud;Byron Moreno,''braziliana'' unui turc in meciul impotriva Selecao.

2006 - penalty-ul bara-gol al lui Zidane,cearta cu Materazzi

1998 - Petit de la francezi mi se parea ciudat :)),mi-au placut tricourile pentru promovare.

RobYnho14.07.2010 12:01
mondialul de anul acesta a fost in nota celor obisnuite.

 

Ma uitam intr-o zi pe gesepe la retrospectiva campionatului mondial din Germania.

Si am ramas nostalgic.

 

Cupa Mondiala

 

De departe cea mai neinteresanta editie din 1978 incoace, de cand urmaresc cu interes cea mai importanta competitie a fotbalului mondial.

 

Parerea lui Mihai Stoica de pe blog-ul sau.

Ronnie14.07.2010 12:08

-Caracatita Paul

-Spania

-Multe goluri frumoase

-Uruguay

-Victoriile nemtilor cu Anglia si Argentina

-Golul anulat al lui Lampard

-Mana lui Suarez, ratarea lui Gyan, scarita lui Abreu

-Criza Frantei

-Vuvuzelele :D

-Campioana Mondiala face egal cu Noua Zeelanda

-Debutul de antrenor al lui Maradona

-Pluoverul lui Loew :D

RobYnho14.07.2010 12:15
-Caracatita Paul

-Spania

-Multe goluri frumoase

-Uruguay

-Victoriile nemtilor cu Anglia si Argentina

-Golul anulat al lui Lampard

-Mana lui Suarez, ratarea lui Gyan, scarita lui Abreu

-Criza Frantei

-Vuvuzelele :D

-Campioana Mondiala face egal cu Noua Zeelanda

-Debutul de antrenor al lui Maradona

-Pluoverul lui Loew :D

 

 

Anelka. :))

 

1. Nicolas Anelka catre Domenech: "Sa te f** in c** fiu de tarfa!"

 

blindica14.07.2010 13:40

Loew parca avea pulover si in 2006.

valentin2day14.07.2010 14:44

se poate vedea cine a votat spania? ca parca asa am votat si eu da nu mai stiu sigur

RobYnho14.07.2010 16:10
se poate vedea cine a votat spania? ca parca asa am votat si eu da nu mai stiu sigur

 

Primesc ceva cei care s-au dus pe Spania sau ce plm ?

valentin2day14.07.2010 19:55
Primesc ceva cei care s-au dus pe Spania sau ce plm ?

da, o stangere de mana, fericit plm?

David06.09.2010 14:14

RAPORTUL TEHNIC AL FIFA,PRIVIND CUPA MONDIALA DIN 2010:

 

 

Raportul cuprinde 289 de pagini, dar saitul Zonal Marking face o sinteza pe care o voi prelua si eu aici.

1. Din cele 4 semi-finaliste, doar Uruguay a jucat un sistem asemanator clasicului 4-4-2, chiar daca pozitionarea lui Forlan parea mai degraba a unui mijlocas ofensiv, nu a unui atacant, el preferand sa joace in spatele lui Luis Suarez.

Inca din start observam ca sistemul de joc 4-4-2 este in declin. Antrenorii prefera sa castige numeric lupta de la mijlocul terenului ,asa ca aproape toate echipele incep cu un singur varf. Am spus si in postarea mea precedenta ca acest modul pe care Romania il foloseste in continuare,este depasit,iar raportul Fifa confirma acest lucru.

2. Olanda,Spania si Germania au folosit sistemul 4-2-3-1, dar chiar si asa, l-au interpretat in felul lor.

Olanda il folosea pe Robben aproape ca un atacant lateral dreapta ,care nu facea faza defensiva, Spania il folosea pe Busquets adanc in fata apararii, in timp ce celalalt mijlocas central, Alonso, urca alaturi de Xavi, transformand asezarea pe faza ofensiva, intr-un 4-1-4-1. De asemenea ,Iniesta, incepea ca mijlocas dreapta, dar intra foarte mult in centru, lasandu-i fundasului dreapta,Ramos, intreaga banda pt a urca si centra. Germania era singura dintre cele trei, care folosea un atacant pivot si care avea ca mijlocasi laterali doi jucatori care la echipele de club evoluau ca varfuri, Muller si Podolski. De mentionat ca era singura care nu folosea un inchizator autentic, ci doi mijlocasi box to box, Khedira si Schweinsteinger.

3. Echipele care si-au pastrat sistemul de joc pe parcursul mondialului, facand doar mici modificari, au fost cele care au avut succes.

Finalistele, Spania si Olanda si una dintre semi-finaliste, Germania, au fost echipe care au ramas fidele modulului de joc 4-2-3-1 (putea fi oricare sistem de joc insa) inca de la inceputul competitiei.

4. Echipele castigatoare au fost cele care au avut o strategie la inceputul partidei, dar au fost capabile sa schimbe in timpul jocului,atunci cand situatia a cerut-o.

A fost interesant de privit Brazilia, cea care a fost eliminata de Olanda dupa ce conducea la pauza cu 1-0, pt ca antrenorul nu a avut reactie la ce se petrecea pe gazon. Pornisera ofensiv, dar cand s-au vazut condusi, nu au stiut ce sa faca.

5. Un numar din ce in ce mai mare de echipe sunt capabile sa-si schimbe tactica in functie de ce se intampla pe teren si de scor.

Spania-Portugalia este un bun exemplu, intrarea lui Lorente in locul lui Torres a schimbat istoria unui meci ce se indrepta catre un egal sau mutarile facute de Bob Bradley in meciul SUA vs Ghana.

6. In fotbalul modern este din ce in ce mai greu sa ajungi in pozitii de a marca, pt ca echipele sunt foarte compacte in defensiva, tinand opt sau noua jucatori in spatele mingii. De aceea ai nevoie de jucatori tehnici, care sa faca diferenta in duelurile unu contra unu la mijlocul terenului sau pe flancuri.

Din nou putem da exemplu ultimele meciuri ale Romaniei, cu Turcia si Albania, unde concluzia mea a fost ca ne-a disparut omul cu driblingul. La Campionatul Mondial de anul acesta din nou remarcam ca echipele de top, Spania,Olanda,Germania, aveau jucatori care sa faca diferenta, Xavi, Iniesta, Sneijder,Robben,Ozil,Muller, Schweinsteinger.

7. Echipele care au avut succes au fost cele care au fost capabile sa schimbe repede intre faza defensiva si atac. Contraatacurile au fost reusite daca s-a depasit rapid linia de mijloc adversa si pasele au avut acuratete. Contraatacul pare arma principala in fotbalul modern.

8. Majoritatea echipelor au folosit o aparare in zona, dar au schimbat si cu un marcaj om la om, daca faza o cerea. Baza a fost pusa insa pe echipele scurte, compacte.

9. Au fost doua gandiri in materie de recuperare a mingii. Echipe ca Uruguay, Portugalia,Elvetia, asteptau in propria jumatate si cand recuperau balonul, declansau contre. Spania,Brazilia,Chile,Argentina presau si cautau sa recupereze mingea inca din terenul advers.

10. Aparatorii care "baga" alunecari" isi pun echipa in pericol. Fundasii trebuie sa stea in picioare si sa castige mingea cu agresivitate controlata. Tackling-ul nu inseamna aparare solida.

11. In 46 din cele 64 de jocuri, echipa care a deschis scorul, a castigat meciul.

12. Echipele care au avut succes au fost cele care au avut jucatori tehnici si un bun joc de pase. De asemenea echipele agresive in recuperarea balonului au avut castig de cauza. Ca exemplu, Argentinei i-a lipsit agresivitatea in meciul contra Germaniei si asta s-a vazut.

13. Echipele de succes au fost cele care au avut rezerve de acelasi nivel cu titularii.

 

David14.09.2010 17:17

Toata lumea este de acord ca cea mai buna echipa a Cupei Mondiale a cistigat, echipa cu cel mai frumos fotbal, cu joc ofensiv, cu posesie zdrobitoare, cu tesaturi ametitoare de pase, care amintesc de frumoasa Barcelona (unde joaca si nu mai putin de 7 componenti ai primului 11 spaniol). Copiii de pe toate continentele incearca sa imite tiki-taka-ul spaniol, toata lumea considera ca un astfel de fotbal trebuie promovat si protejat cu orice pret, nu-i asa?

 

Ei bine, cu riscul de a-mi pune in cap majoritatea cititorilor nostri, si pe ceilalti membri ai redactiei, sustin sus si tare ca acest fel de declaratii nu pot decit sa faca rau fotbalului, nicidecum sa il ajute. Toata lumea a sarit in sus ca olandezii joaca dur, ca nu au avut alte arme cu care sa opreasca ametitorul Titi-kaka al spaniolilor, ca sunt urmasi nedemni ai lui Cruyff, etc etc. La toate astea am un singur lucru de spus: rahat. Avem o mare problema: daca in fotbal se va ajunge sa cistige intotdeauna echipa care joaca mai bine, mai frumos, mai spectaculos, etc, sportul pe care il stim si il apreciem cu totii va disparea, transformat intr-un concurs de frumusete cu note pentru frumosul Ronaldo, agilul Messi sau ametitorii Xavi si Iniesta, sau ca meciurile din NBA unde ai drama in fiecare ultime 5 minute. Frumusetea fotbalului consta tocmai in faptul ca Grecia (pe care i-am urit din tot sufletul) poate sa cistige un Campionat European; frumusetea sta si in modul in care Mourinho a ris in nasul tuturor sustinatorilor spectacolului si le-a oferit mingea catalanilor inventatori de tiki-taka sa se joace singuri cu ea. Va amintiti de meciul Chelsea-Barcelona din 2009? Incet-incet, protejarea spectacolului incepe sa devina o regula in aceasta afacere extrem de profitabila care este fotbalul.

 

Cei de la fifa s-au trezit speriati la culme ca dintr-un campionat in care nu s-au remarcat decit zumzaitul trompetelor de plastic si zborul ametit al jabulanului (si poate, pe final, o caracatita care alegea de fiecare data cutia din dreapta), ar fi iesit cistigatoare o echipa care a jucat dur si nu spectaculos (nu ca Spania ar fi jucat extrem de spectaculos, dar pentru nivelul competitiei a fost destul de clar peste restul echipelor). Ar fi fost un dezastru, nu? Am citit articolul colegului Voicescu, impreuna cu care am urmarit finala si cu care am fost la un pas sa ne incaieram in fata celorlalti oaspeti americani surprinsi de violenta verbala in engleza si, desi veti vedea ca miezul articolului e practic acelasi, concluziile noastre sunt complet diferite. Dar hai sa mai explic o data ce mi s-a parut mie ca s-a intimplat.

 

 

Olandezii au jucat dupa cum au declarat inca inainte de meci - la intimidare, la limita regulamentului, mijlocasii lor defensivi incercind sa opreasca jocul de pase ametitor al spaniolilor. Rusinos, nu? Toata lumea stia asta, inclusiv arbitrul, care a inceput sa imparta cartonasele galbene cuvenite, van Persie primindu-l pe primul in minutul 15, iar neanderthalianul van Bommel in minutul 22. Toate bune si frumoase pina in minutul 28, cind de Jong a intrat criminal cu talpa la Xabi Alonso si ar fi meritat cu prisosinta cartonasul rosu; domnul Webb a gresit grav la aceasta faza si a acordat numai cartonas galben. Cam asta a fost in prima repriza, fotbal putin si multe duritati. Probabil ca la pauza englezului i s-a reprosat ca arbitreaza prea lejer si nu salveaza fotbalul spectacol, asa ca intra cu o misiune clara in repriza a doua - sa-i vineze pe dusmani. Van Marwijk a banuit asta si si-a frinat jucatorii - olanda a jucat fara duritati tot restul meciului (si drept rasplata au primit nu mai putin de 7 cartonase galbene, fata de numai 3 in prima repriza).

 

 

La primul cartonas galben pentru Heitinga, de exemplu, arbitrul nu acordase nici macar avantaj in prima faza, pentru ca apoi sa revina si sa-i arate galbenul fundasului olandez (galben meritat, de altfel). Nu la fel de meritat a fost si cel de-al doilea galben primit de Heitinga, care a condamnat Olanda, toate schimbarile fiind efectuate, sa joace cu un singur fundas central. Arbitrul, intentionat sau nu, s-a lasat pacalit de plonjonul ca in piscina al lui Iniesta care s-a aruncat la pamint secunde bune dupa ce fusese atins usor pe umar de Heitinga si isi daduse seama ca nu mai putea avansa nicaieri. Pai daca asta a fost fault si galben, agatarea disperata a lui Puyol cu miinile si picioarele de Robben care ii luase fata si care a avut bunul simt sa nu se arunce la pamint merita doua cartonase rosii si trei nuiele la talpi. La faza imediat urmatoare cartonasului rosu, Iniesta se mai arunca o data teatral la pamint, neatins de nimeni, provocind un nou galben, pentru van der Wiel, de aceasta data.

 

Desi Olanda se afla in 10 oameni, nu s-a baricadat in aparare, ci a atacat periculos, sutul din lovitura libera al lui Robben fiind deviat clar in corner de zidul aflat la maxim 5-6 metri, pe care domnul englez a refuzat sa il mute mai in spate. Corner clar, nu? Nu si pentru domnul Webb care arata coltul careului mic. Macar acum Spania se va napusti peste olandezi, nu? Se pare ca nu, jucatorii in portocaliu recupereaza mingea si rapidul Elia patrunde pe partea stinga si e oprit de Ramos si Piquet la marginea careului. Lovitura libera periculoasa pentru olandezi, eventual vreun cartonas galben, ceva? Nu e in folosul fotbalului spectacol, hai mai bine sa lasam jocul sa continue poate iese ceva. Victorie: in faza imediat urmatoare, Iniesta inscrie dupa degajarea gresita a fundasului de ocazie van der Vaart. Toata lumea ride, cinta si danseaza, fotbalul spectacol a cistigat, Titi-taca a fost salvata din miinile si crampoanele capcaunilor olandezi, urmasii netrebnici ai lui Cruyff si Neeskens! Pina la urma, a fost un mare succes si al arbitrajului, vorba aia, 96% din deciziile importante au fost corecte, dupa cum declara domnul Jose-Maria Garcia Aranda, din Spania (fara nici o intentie de fitil, dar omul chiar de acolo e) seful arbitrilor FIFA.

 

Cristian Vimer, Brooklyn, 12 iulie 2010

 

Lari24.09.2010 00:03

Campionatul Mondial de fotbal 2010 din Africa de Sud a fost un succes, iar sud-africanii cred că evenimentul a cimentat unitatea natională si prestigiul țării, in timp ce turistii straini au elogiat pregatirile, infrastructura stadioanelor si mediu ambient, concluzionează unui sondaj al FIFA.

 

Federatia internatională de fotbal a dezvaluit joi datele unui studiu demarat in decembrie 2008 in randul a mii de sud-africani din diferite orase, etnii, varstă si sex. Sondajul a cuprins de asemenea si opinia a 1.480 de straini, alesi la intamplare, care au fost chestionati inaintea Cupei Mondială si după incheierea ei.

 

În 2008, 75 la sută din sud-africani credeau că evenimentul va contribui la unitatea țării, iar după finală un procent de 91 la sută au apreciat că tara a iesit mult mai unita

 

Nouă din 10 africani consideră că după turneul final tara lor a câștigat prestigiu, iar 87 la sută sunt mai siguri ca niciodată de capacitatea natiunii lor.

 

Înainte de CM, 2 dintre 3 africani apreciau că delincventa va ridica o mare problemă vizitatorilor straini, iar după finală doar 27 la sută si-au mentinut parerea.

 

Un procent de 99 la sută din turistii straini prezenti la turneul final au remarcat stadioanele, 98 la sută - mediul ambient, in timp ce 84 la sută si-au revizuit in bine parerea despre gazda competitiei.

 

Peste 83 la sută dintre vizitatorii Africii de Sud si-au exprimat Dorinta de a reveni in această tara iar 94 la sută vor recomanda această destinatie rudelor si prietenilor.

 

''Acest studiu indică ceea ce ne imaginam: organizarea Cupei Mondiale din Africa de Sud a fost in intregime un succes. Mă bucur să vad că increderea noastră s-a reflectat in opinia publica asa cum indică aceste sondaje'', a declarat Jerome Vlacke, secretar general al FIFA.

«1484950»