FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Cupa Mondiala 2010 - Africa de Sud

«1353637383950»
RobYnho02.07.2010 17:01
Ma gandesc ca Dunga stie mai mult fotbal decat noi toti de aici si ii vede in fiecare zi pe jucatori la antrenamente de a ales sa joace cu Melo titular.

 

Atat!

danimarcu02.07.2010 17:32
Pana acum 2 ore Brazilia era super echipa. De fapt, in pauza meciului cred ca 9/10 am fi spus ca Brazilia ajunge sigur in finala. Acum selectia e proasta, antrenorul e slab, Fabiano e lemn...

 

S-avem pardon, specialistii au stiut din timp ce si cum... :D

 

Acum serios,nu stiu de unde atata entuziasm cu Brazilia,ca pana acum nu prea a aratat ca are fata de campioana mondiala.

Brazilia nu ajunge in finala ,baieti.

 

Maye02.07.2010 17:38
Ma gandesc ca Dunga stie mai mult fotbal decat noi toti de aici si ii vede in fiecare zi pe jucatori la antrenamente de a ales sa joace cu Melo titular.

Pai ti-a zis Adi de ce a jucat cu ala.

Se numeste obsesie.

Ronnie02.07.2010 17:43
Pai ti-a zis Adi de ce a jucat cu ala.

Se numeste obsesie.

 

Eh, astea sunt presupuneri. Nu cred ca il are pe Dunga prieten pe facebook ca sa stie ce obsesii si placeri are.

Joga Bonito02.07.2010 18:50
Nu stiu, prietene. Probabil ca daca era, ar fi fost titular. Ma gandesc ca Dunga stie mai mult fotbal decat noi toti de aici si ii vede in fiecare zi pe jucatori la antrenamente de a ales sa joace cu Melo titular.

 

A dat pasa geniala de la primul gol si in prima repriza a jucat fara greseala. Sa fim seriosi, olandezii au avut bulan in 3 randuri (sutul lui Kaka scos incredibil, autogolul si eliminarea lui Melo). Practic, in prima repriza Olanda nu cred ca a avut vreun sut spre poarta (sa ma corecteze careva daca gresesc) si au stat la cutie. Am impresia ca Dunga a facut pregatire tactica degeaba cu ei, cand au luat autogolul nu au stiut cum sa se comporte. Pur si simplu s-au blocat.

 

In orice caz, Brazilia a jucat foarte sters si in oficiale si in amicale sub comanda lui Dunga. Si asta nu se intampla de ieri, ci e fapt statistic - cel putin in ultimii 2 ani. E strict vina brazilienilor. Insa si olandezii trebuie laudati pentru perseverenta si taria de caracter care au dat dovada. Sper sa ajunga in finala cu Argentina (sau in semifinale, nu cunosc tabloul).

ady.fcsb02.07.2010 18:58

Olanda - Uruguay/Ghana

Paraguay/Spania - Argentina/Germania

RobYnho02.07.2010 19:23

Uruguay 1 - 0 Ghana

 

La pauza

Maye02.07.2010 19:24
Eh, astea sunt presupuneri. Nu cred ca il are pe Dunga prieten pe facebook ca sa stie ce obsesii si placeri are.

O arzi aiurea deja.

 

Presupuneri sunt si alea ale tale, da ma rog.

MikStelista02.07.2010 19:25
Uruguay 1 - 0 Ghana

 

La pauza

 

Invers :D

Maye02.07.2010 19:25
Uruguay 1 - 0 Ghana

 

La pauza

invers

RobYnho02.07.2010 19:27

Exact. N-am baut nimic.

Maye02.07.2010 19:32
Exact. N-am baut nimic.

Nici eu.

Adrian02.07.2010 19:37

Balonul de aur e intre Sneijder si Robben. CLAR! Nici nu are rost sa discutam de Ronaldo, Messi sau altii.

 

Si Sneijder si Robben au jucat finala de CL. Ambii merg bine cu Olanda la CM. Ambii au avut super sezoane la echipele lor de club.

 

Personal, cred ca Sneijder e favorit. Daca Olanda ia campionatul mondial, cu siguranta el castiga. Robben a fost, probabil, cel mai bun jucator din acest sezon de CL. A fost fenomenal. Totusi, la CM, Sneijder e seful. Straluceste mai tare.

 

Ambii sunt super jucatori cu care realul nu a avut rabdare. Si van der Vaart o sa explodeze din nou in momentul cand pleaca de acolo. O sa vedeti. Acolo, din pacate, se pune accent doar pe anumite vedete, nu pe toata echipa.

 

 

Dunga insista cu Melo pentru ca e un jucator care seamana cu el. Si Dunga era inchizator. Cine l-a prins, stie cum juca. Era un fotbalist foarte bun. Acoperea foarte bine mijlocul terenului. Era asa cum nu sunt brazilienii :)) Nu era cu driblingurile si spectacolul, era cu munca si apararea. Din pacate, diferenta intre el si melo e foarte mare. El a fost capitanul Braziliei multi ani si a castigat un campionat mondial . Melo... nu prea cred ca o sa realizeze el asa ceva.

Ronnie02.07.2010 19:42
Balonul de aur e intre Sneijder si Robben. CLAR! Nici nu are rost sa discutam de Ronaldo, Messi sau altii.

 

Depinde si de cine castiga Campionatul Mondial pentru ca daca il vor lua spaniolii atunci intra in calcul si David Villa. Sa nu uitam ca el a castigat titlul de golgheter in Primera de la o echipa mult inferioara Barcelonei sau Realului. Iar daca il vor castiga argentinienii atunci si Messi poate lua a doua oara consecutiv balonul de aur.

 

LE: Gol Uruguay! 50% Forlan - 50% Jaboulani :)

Adrian02.07.2010 19:46

Villa nu a facut nimic la nivel international. Golgeter in campionatul intern... pfff... si Suarez a dat vreo 40 de goluri in Olanda si joaca super bine cu Uruguay la mondiale. Iar Uruguayul e o echipa nu asa puternica ca Olanda sau Spania.

In campionat poti face smecherii din alea dinamoviste, sa scoti golgeteri dupa cartea de retete a lui stralucescu. Conteaza si unde dai golurile alea, nu numai ca le dai.

 

 

p.s. Si la golul lui Muntari s-a vazut jabulana. Dar, pana la urma, de asta a fost si facuta mingea. Pacat ca vedem astfel de goluri doar in faza asta. Daca le vedeam mai repede, parca nu sunau vuvuzelele asa urat.

RobYnho02.07.2010 19:46
LE: Gol Uruguay! 50% Forlan - 50% Jaboulani :)

 

Oricum, frumoasa executie.

Ronnie02.07.2010 19:53

Villa a iesit golgheter in Primera Division in ultimii 2 ani si este omul numarul 1 al nationalei Spaniei in acest moment. Dar daca Spania nu castiga mondialul atunci nici nu se pune problema: Sneijder sau Robben!

 

PS: Vorbim de Primera Division totusi, unul dintre primele 2 campionate ale lumii. Nu se compara campionatul spaniol cu cel olandez.

Adrian02.07.2010 19:57

Nici cu Champions League nu se compara. Iar cei doi olandezi au fost cei mai buni in sezonul recent incheiat. Repet, Villa trebuie sa iasa in Europa ca sa primeasca ceva. Abia astept sa vad ce o sa faca in viitorul sezon la Barca. Sper sa nu fie un transfer ratat.

Maye02.07.2010 20:11

In fine, vad ca unii o ard aiurea cu informatii.

 

Villa nu a fost golgeter in La Liga in ultimul sezon.

A fost la vreo 13 goluri de Messi si abia pe locul 4.( chiar si dupa Ronaldo :O)

 

Si daca stau sa ma gandesc mai bine, nici acum 2 sezoane nu a fost golgeter, caci a fost Forlan in anul in care a luat Gheata de Aur a Europei.

 

Si daca stau sa ma gandesc si mai bine, acum 3 sezoane nu a fost Villa golgeter, ci barbosul ala de la Mallorca, pe nume Dani Guiza.

 

De altfel , nici acum 4 ani nu a fost, caci a fost Ruud.

 

Si acum 5 ani a fost Eto`o.

Acum 6 ani a fost Forlan.

Acum 7 ani a fost Ronaldo.

And so on...

 

Deci cand a fost Villa golgeterul Ligii spaniole?

 

MoWeed02.07.2010 20:13
Uruguay 1 - 0 Ghana

 

La pauza

 

 

Exact. N-am baut nimic.

Pe cine vrei tu sa pacalesti?

 

Pacat ca au egalat uruguaienii, Ghana a jucat incantator in prima repriza

Adrian02.07.2010 20:13

Noi vorbin de x si y dar uitam de Thomas Muller. Copilul ala a prins un an super la Bayern si, in 4 meciuri la CM, a dat 3 goluri si 3 pase de gol. Daca Germania ajunge in finala, nu ar fi surpriza sa fie numit el omul campionatului.

Ronnie02.07.2010 20:22
Deci cand a fost Villa golgeterul Ligii spaniole?

 

A fost ma, ce conteaza cand. :)

Bogdan02.07.2010 20:27
Asa cum am mai zis, finala o sa fie Olanda - Spania. Sunt singurele echipe care au antrenori valorosi.

 

Neah. Olanda-Germania. Nemtii sunt prea ambitiosi, prea rigurosi si prea legati ca sa-i bata spania. Plus ca nu exceleaza la vedetisme, doar isi fac treaba. Si lowe e antrenor. Isi mai face el bilute ca Olaroiu dar chiar e antrenor.

Sa ai tupeul sa iti faci cea mai tanara echipe de la mondiale si sa pariezi pe ea mi se pare exceptional. Plus cuplul de atacanti Podolski-Klose.

Maye02.07.2010 20:38
A fost ma, ce conteaza cand. :)

Asa, asa. :)

 

Daca trece de Ghana, Uruguay joaca finala.

ady.fcsb02.07.2010 20:49

mica... :D

«1353637383950»