Germania vs Anglia 4-1

Capello a platit pt conservatorismul incapățanat pe care-l practica. Si odata cu el, toata Anglia. Nu a vrut sa schimbe sistemul de joc, nu l-a tratat serios pe Ozil ,a mers pe mana a doi atacanti centrali inutili,cand putea sa mai puna un om la mijloc si cu siguranta nu ar fi fost umilit in asa hal. Sigur, au fost gafe uriase in defensiva, le voi analiza pe parcurs, a fost o eroare pantagruelica de arbitraj, dar Anglia a pierdut acest meci pe mana ei, cu tot respectul pt jocul minunat al Germaniei.
Capello a trimis in teren aceiași jucatori ca in meciul cu Slovenia si acelasi sistem de pe parcursul intregului Mondial, 4-4-2. Rooney si Defoe erau cele doua varfuri, cu o arie mai mare de miscare pt primul ,la mijloc Gerrard era pe stanga, intrand mult in centru pe faza de posesie a britanicilor si preluandu-l pe Lahm in faza de aparare, Milner pe dreapta ,lipit de tusa, iar in centrul liniei de mijloc, Barry juca in fata apararii, iar Lampard usor mai avansat. Germania a mers pe un sistem 4-4-1-1 ,cu Klose varf impins ,Ozil in spatele lui,dar mai avansat decat a jucat pana acum, Muller si Podolski pe flancuri. Schweinsteinger si Khedira erau cei doi mijlocasi centrali,ca de obicei, Khedira cu o mai mare libertate de a urca in atac.
Intr-un meci echilibrat, detaliile conteaza. Chiar si felul in care degajeaza portarul, adica foarte bine, in cazul lui Neuer. O asezare defectuoasa a lui Upson si Terry la o degajare a portarului german si Klose a speculat pt 1-0. Daca golul unu a venit pe o greseala individuala, golul doi a venit strict datorita libertatii pe care Ozil o avea intre liniile Angliei. De la el a pornit faza incheiata cu golul lui Podolski. Cu un Barry mai adanc asezat in fata apararii, intr-un 4-3-3 ,greu de crezut ca atacantul german ar fi avut vreun cuvant de spus. Jucand insa 4-4-2, Barry nu putea sa coboare pt a-l urmarii pe Ozil, caci l-ar fi scapat pe Khedira si el un mijlocas foarte ofensiv. La 2-0, Germania a trecut la sistemul 4-2-3-1 ,Ozil preluandu-l pe Barry cand englezii atacau. Jocul echipei lui Capello a fost unul stereotip, cu mingi la bataie pt Rooney si Defoe, mingi total nefolositoare pt ca acestia aveau in fata doua turnuri de control, Friederich si Mertesacker. Pressingul bun la mijloc si jocul agresiv al lui Muller si Podolski i-a obligat pe englezi sa foloseasca linia de mijloc ca pe un fileu. Johnson nu a miscat pe faza de atac in fata adversarului sau, A.Cole a incercat mai mult,dar temator, mai ales dupa cateva raiduri care-i provocasera otita ale lui Muller, ajutat de Ozil. Gerrard intra ca de obicei mult in centru si astfel nu deschidea jocul, iar Milner, desi lipit de tusa, a avut in Boateng un oponent care nu l-a lasat sa centreze. Insa o gafa a nemtilor, mai precis a lui Boateng, i-a bagat pe englezi in joc. La un corner, fundasul stanga german a fost spectator fara bilet ,privindu-l admirativ pe Upson cum reia cu capul de langa el pt 2-1. Cel mai bun om al echipei lui Capello, Lampard ,a inscris golul egalizator cu o executie minunata, lob peste Neuer, dar arbitrul nu a sesizat ca mingea depășise linia portii si nu a validat golul. Faza aceasta este foarte importanta, in pofida scorului categoric ,pt ca la 2-2 ,nu cred ca Anglia s-ar fi descoperit atat de mult. Sa nu uitam ca ultimele doua reusite ale "panzerelor" au venit in urma a doua contraatacuri pure.
Si a venit repriza a doua. Anglia s-a aruncat usor exagerat in atac si practic au invitat Germania pe contraatac. Golul trei este de dat exemplu la asa nu. Un singur jucator la recuperare la o faza fixa ! Dupa ce Anglia a ratat lovitura libera, germanii au indeplinit o simpla formalitate pe contra (gol Muller), pt ca ,repet, Anglia avea un singur om la recuperare . Aceasi situatie la golul patru, la finalizare tot Muller, din nou ambii fundasi laterali englezi prinsi foarte sus in terenul advers. Probabil nu stiau principiul care spune ca atunci cand un fundas lateral urca, celalalt ramane in spate pt a nu lasa stoperii descoperiti si obligati sa iasa in lateral, unde devin vulnerabili si usor de scos din joc de un adversar tehnic.
Concluzie: Anglia a facut atat de multe greseli tehnice ,tactice si de asezare in teren, incat este posibil sa le fi consumat in meciul de astazi pe toate. Totusi, la 2-2, nu stiu daca Germania ar mai fi invins ,cel putin nu asa de categoric .Germania este alta fata de cea care ne-a obisnuit. Multi jucatori tehnici ,o echipa ofensiva si rapida, letala pe contraatac. Klose este intr-o forma de zile mari, Ozil are nevoie de om care sa-l marcheze om la om pt a fi oprit, Schweinsteinger este esential. La fel si Khedira. Viitorul suna bine.
tactic-zone.blogspot.com