FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Cupa Mondiala 2010 - Africa de Sud

«1313233343550»
Ronnie27.06.2010 21:03

@Alecs

1. Poti sa cauti. Sunt aproape sigur. Am si intrebat astazi pe cineva si mi-a confirmat.

2. Nu conteaza daca englezul care a trimis mingea spre Rooney a facut-o intentionat sau nu. Tot se da offside.

3. Nu gasesc pe youtube nicio reluare ca sa ne lamurim toti. Dar eu tin minte ca era putin in offside Defoe.

*Alecs*27.06.2010 21:08
@Alecs

1. Poti sa cauti. Sunt aproape sigur. Am si intrebat astazi pe cineva si mi-a confirmat.

2. Nu conteaza daca englezul care a trimis mingea spre Rooney a facut-o intentionat sau nu. Tot se da offside.

3. Nu gasesc pe youtube nicio reluare ca sa ne lamurim toti. Dar eu tin minte ca era putin in offside Defoe.

 

1. Desi am vazut meciuri in care s-a dat ofsaid pentru asa ceva, iar televiziunea a prezentat reluarea cu stop cadru si linie facandu-ma sa cred ca am dreptate, se pare ca in regulament scrie: "Un jucator nu este in offside activ dacă primeste mingea din aruncare de la margine, aut de poartă sau lovitură de colt"

 

Insa, in acelasi regulament gasim si raspunsul la punctul 2: "Un jucator care a fost in pozitie de offside si care profită de o pasă gresită dar intentionată a unui adversar nu este considerat in offside activ."

danimarcu27.06.2010 21:08
@Alecs

1. Poti sa cauti. Sunt aproape sigur. Am si intrebat astazi pe cineva si mi-a confirmat.

2. Nu conteaza daca englezul care a trimis mingea spre Rooney a facut-o intentionat sau nu. Tot se da offside.

3. Nu gasesc pe youtube nicio reluare ca sa ne lamurim toti. Dar eu tin minte ca era putin in offside Defoe.

1.Nu mai cautati nimic,a spus Craciunescu clar ca nu e nici vorba de offside.

2.Corect.

3.Defoe era cu o ureche in offside ca sa zic asa.Parea un pic de tot mai aproape de poarta decat jucatorul neamt...

*Alecs*27.06.2010 21:09

Cu toate astea, tot trebuia sa fie 2-2 la pauza :)

Maye27.06.2010 21:12

Eu ma bucur ca Turcia inca mai are sanse sa fie campioana mondiala.

 

Sper sa treaca turcii mei de nenorocitii aia de argentinieni.

danimarcu27.06.2010 21:13
Cu toate astea, tot trebuia sa fie 2-2 la pauza :)

Si in cazul asta pun pariu ca si mingea lui Lampard intra... :punk:

 

LE.Am uitat sa mentionez ca mi se parea ca antrenorul mexican semana foarte bine cu Ceausecu anilor 65

Alexandru H.27.06.2010 21:21
Eu ma bucur ca Turcia inca mai are sanse sa fie campioana mondiala.

 

Sper sa treaca turcii mei de nenorocitii aia de argentinieni.

 

:blink:

 

Tibor Selymes, Miodrag Belodedici, Michael Klein, Laszlo Boloni, Zsolt Muzsnay...

 

Maye27.06.2010 21:25
Tibor Selymes, Miodrag Belodedici, Michael Klein, Laszlo Boloni, Zsolt Muzsnay...

Khedira, Ozil, Podolski, Klose , Cacau, Boateng, Piotr Trochowski,

,Mario Gomez , Gerald Asamoah and so on.

*Alecs*27.06.2010 21:29
:blink:

 

Tibor Selymes, Miodrag Belodedici, Michael Klein, Laszlo Boloni, Zsolt Muzsnay...

 

Toti din cei mentionati mai sus sunt nascuti in Romania.

 

Klose & Podolski & Trochowski - Polonia

Cacau - Brazilia

Marin - Iugoslavia

 

danimarcu27.06.2010 21:29
:blink:

 

Tibor Selymes, Miodrag Belodedici, Michael Klein, Laszlo Boloni, Zsolt Muzsnay...

Gheorghe Hagi ;)

 

Discutia asta nu are rost.E la nivel global naturalizarea jucatorilor,probabil peste cativa ani se vor da legi ca nu au voie sa joace in primul 11 mai mult de 5 jucatori naturalizati.

Alexandru H.27.06.2010 21:33
Khedira, Ozil, Podolski, Klose , Cacau, Boateng, Piotr Trochowski,

,Mario Gomez , Gerald Asamoah and so on.

 

Ozil a locuit toata viata lui in Germania, nu stie pic de turca, nu are treaba cu Turcia.

 

Boateng are parca un parinte neamt.

 

Podolski e mutat in Germania din Polonia la o varsta frageda.

 

Singurul pentru care ai avea un argument e Cacau, ce si-a obtinut cetatenia muncind in Germania pentru cativa ani... dar e o prostie sa sustii ca Germania si-a tras echipa de straini cand 99% din jucatori sunt germani precum orice Fritz sau Adolf.

 

Tot aberati ca ar trebui sa urmeze Germania principiul etnic cand nicio tara din lumea asta (Balotelli rings a bell?) nu functioneaza asa. Si pe dreptate: nu poti discrimina intre cetateni. Pana mea, parca sunt pe forumul White Aryans si nu pe cel al Stelei, care are o traditie in a juca cu romani de etnie diferita: de la Petchovschi la Duckadam, de la Boloni la Banel Nicolita...

 

EDIT: cu exceptia lui Cacau, NICIUNUL nu a fost naturalizat ca jucator. Podolski avea 2 ani cand a ajuns in Germania. Si-a primit cetatenia natural, nu i-a dat-o nimeni pe motivul ca avea nevoie nationala de fotbalisti buni.

Maye27.06.2010 21:48
Ozil a locuit toata viata lui in Germania, nu stie pic de turca, nu are treaba cu Turcia.

 

:)) Nu are nicio treaba , little muppet.

 

EDIT: cu exceptia lui Cacau, NICIUNUL nu a fost naturalizat ca jucator. Podolski avea 2 ani cand a ajuns in Germania. Si-a primit cetatenia natural, nu i-a dat-o nimeni pe motivul ca avea nevoie nationala de fotbalisti buni.

Asamoah rings a bell?

olfgob28.06.2010 01:06

Scurt pe doi,reprezentantii Germaniei au jucat poate mai bine si poate chiar ar fi meritat sa cistige.insa Anglia merita sa fie lasata sa-si joace sansa in mod corect.poate ar fi fost 5-2 pt G,sau poate 2-3.asa,a fost doar un furt grosolan.Sper ca Argentina sa isi ia revansa pt penaltyul inventat de Codesal Mendez in 1990.prea au parte nemtii de bulan cu arbitrii in momente cheie(aia in 90 macar erau nemti veritabili majoritatea)

Bogdan28.06.2010 06:08

vorbe vorbe.. si tot germania s-a dus mai departe. Doar comentarii

red&blue_boy28.06.2010 15:34

Olanda conduce cu 1-0 Slovacia,in minutul 78...Dar slovacii au ratat cateva sanse bune de a egala...

 

LE : Gol Sneijder,2-0,game over...

RobYnho28.06.2010 15:51

Vittek golgheterul CM pana acum.

red&blue_boy28.06.2010 15:51

Rezultat final,Olanda-Slovacia 2-1,slovacii marcand in prelungiri din 11m prin Vittek...

David28.06.2010 16:45

Germania vs Anglia 4-1

 

6a01053602ea57970c012875634992970c-800wi

 

Capello a platit pt conservatorismul incapățanat pe care-l practica. Si odata cu el, toata Anglia. Nu a vrut sa schimbe sistemul de joc, nu l-a tratat serios pe Ozil ,a mers pe mana a doi atacanti centrali inutili,cand putea sa mai puna un om la mijloc si cu siguranta nu ar fi fost umilit in asa hal. Sigur, au fost gafe uriase in defensiva, le voi analiza pe parcurs, a fost o eroare pantagruelica de arbitraj, dar Anglia a pierdut acest meci pe mana ei, cu tot respectul pt jocul minunat al Germaniei.

Capello a trimis in teren aceiași jucatori ca in meciul cu Slovenia si acelasi sistem de pe parcursul intregului Mondial, 4-4-2. Rooney si Defoe erau cele doua varfuri, cu o arie mai mare de miscare pt primul ,la mijloc Gerrard era pe stanga, intrand mult in centru pe faza de posesie a britanicilor si preluandu-l pe Lahm in faza de aparare, Milner pe dreapta ,lipit de tusa, iar in centrul liniei de mijloc, Barry juca in fata apararii, iar Lampard usor mai avansat. Germania a mers pe un sistem 4-4-1-1 ,cu Klose varf impins ,Ozil in spatele lui,dar mai avansat decat a jucat pana acum, Muller si Podolski pe flancuri. Schweinsteinger si Khedira erau cei doi mijlocasi centrali,ca de obicei, Khedira cu o mai mare libertate de a urca in atac.

Intr-un meci echilibrat, detaliile conteaza. Chiar si felul in care degajeaza portarul, adica foarte bine, in cazul lui Neuer. O asezare defectuoasa a lui Upson si Terry la o degajare a portarului german si Klose a speculat pt 1-0. Daca golul unu a venit pe o greseala individuala, golul doi a venit strict datorita libertatii pe care Ozil o avea intre liniile Angliei. De la el a pornit faza incheiata cu golul lui Podolski. Cu un Barry mai adanc asezat in fata apararii, intr-un 4-3-3 ,greu de crezut ca atacantul german ar fi avut vreun cuvant de spus. Jucand insa 4-4-2, Barry nu putea sa coboare pt a-l urmarii pe Ozil, caci l-ar fi scapat pe Khedira si el un mijlocas foarte ofensiv. La 2-0, Germania a trecut la sistemul 4-2-3-1 ,Ozil preluandu-l pe Barry cand englezii atacau. Jocul echipei lui Capello a fost unul stereotip, cu mingi la bataie pt Rooney si Defoe, mingi total nefolositoare pt ca acestia aveau in fata doua turnuri de control, Friederich si Mertesacker. Pressingul bun la mijloc si jocul agresiv al lui Muller si Podolski i-a obligat pe englezi sa foloseasca linia de mijloc ca pe un fileu. Johnson nu a miscat pe faza de atac in fata adversarului sau, A.Cole a incercat mai mult,dar temator, mai ales dupa cateva raiduri care-i provocasera otita ale lui Muller, ajutat de Ozil. Gerrard intra ca de obicei mult in centru si astfel nu deschidea jocul, iar Milner, desi lipit de tusa, a avut in Boateng un oponent care nu l-a lasat sa centreze. Insa o gafa a nemtilor, mai precis a lui Boateng, i-a bagat pe englezi in joc. La un corner, fundasul stanga german a fost spectator fara bilet ,privindu-l admirativ pe Upson cum reia cu capul de langa el pt 2-1. Cel mai bun om al echipei lui Capello, Lampard ,a inscris golul egalizator cu o executie minunata, lob peste Neuer, dar arbitrul nu a sesizat ca mingea depășise linia portii si nu a validat golul. Faza aceasta este foarte importanta, in pofida scorului categoric ,pt ca la 2-2 ,nu cred ca Anglia s-ar fi descoperit atat de mult. Sa nu uitam ca ultimele doua reusite ale "panzerelor" au venit in urma a doua contraatacuri pure.

Si a venit repriza a doua. Anglia s-a aruncat usor exagerat in atac si practic au invitat Germania pe contraatac. Golul trei este de dat exemplu la asa nu. Un singur jucator la recuperare la o faza fixa ! Dupa ce Anglia a ratat lovitura libera, germanii au indeplinit o simpla formalitate pe contra (gol Muller), pt ca ,repet, Anglia avea un singur om la recuperare . Aceasi situatie la golul patru, la finalizare tot Muller, din nou ambii fundasi laterali englezi prinsi foarte sus in terenul advers. Probabil nu stiau principiul care spune ca atunci cand un fundas lateral urca, celalalt ramane in spate pt a nu lasa stoperii descoperiti si obligati sa iasa in lateral, unde devin vulnerabili si usor de scos din joc de un adversar tehnic.

Concluzie: Anglia a facut atat de multe greseli tehnice ,tactice si de asezare in teren, incat este posibil sa le fi consumat in meciul de astazi pe toate. Totusi, la 2-2, nu stiu daca Germania ar mai fi invins ,cel putin nu asa de categoric .Germania este alta fata de cea care ne-a obisnuit. Multi jucatori tehnici ,o echipa ofensiva si rapida, letala pe contraatac. Klose este intr-o forma de zile mari, Ozil are nevoie de om care sa-l marcheze om la om pt a fi oprit, Schweinsteinger este esential. La fel si Khedira. Viitorul suna bine.

 

tactic-zone.blogspot.com

Ronnie28.06.2010 19:11

Brazilia 2-0 Chile, min 40. Juan si Luis Fabiano, ultimul cu un gol foarte frumos.

 

Si se pare ca vom avea in sferturi Olanda-Brazilia, un super meci. Ambele echipe sunt in forma si doua contracandidate foarte serioase la castigarea mondialului.

red&blue_boy28.06.2010 19:45

Brazilia a fortat cat a fost nevoie,iar acum controleaza relaxat jocul.

Abia astept meciul dintre Olanda si Brazilia,doua dintre favoritele mele.Nici nu stiu cu cine sa tin! :)

 

3-0 !!! Robinho !

Maye28.06.2010 19:50

Superb fotbalul etalat de brazilieni.

Alex88pl28.06.2010 20:21

Se anunta un sfert de finala foarte frumos intre Olanda si Brazilia. Hai Olanda!!

ady.fcsb28.06.2010 20:52

Oare de ce il cheama pe Boanchis ala la tvr :blink: . Pe cine intereseaza parerea lu ala despre meci. A jucat fotbal vreodata ca sa aiba o parere pe care toti vrem s-o auzim? :blink: Plus ca are o fata de prost,e speriat de parca are 3 bombe in buzunar.

 

on: asta trebuia sa fie semifinala . ar fi fost frumos sa avem semifinalele asa :

Spania-Argentina

Olanda-Brazilia

 

 

Meciu Paraguay - Japonia candideaza serios la cel mai plictisitor meci cu Brazilia-Portugalia. S-ar putea sal salveze penalty-urile...

red&blue_boy29.06.2010 16:45

Paraguay s-a calificat in sferturi,dupa ce a eliminat Japonia,0-0 dupa 120 de minute si 5-3 la penalty.Pacat si de japonezi,dar cred ca pana la urma au meritat paraguayenii calificarea.

 

Mai tarziu,derby-ul iberic,Spania-Portugalia.Sper intr-un meci deschis,placut!

Maye29.06.2010 17:22
Oare de ce il cheama pe Boanchis ala la tvr :blink: . Pe cine intereseaza parerea lu ala despre meci. A jucat fotbal vreodata ca sa aiba o parere pe care toti vrem s-o auzim? :blink: Plus ca are o fata de prost,e speriat de parca are 3 bombe in buzunar.

Taci ma , ca e cel mai amuzant cand bea :D

«1313233343550»