FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Politica

«14567836»
Maye29.10.2009 20:55

Astia de la Bv vorbesc alta limba.

 

o sa fie 50% prezenta.

 

Lui Jiji i-au lipsit.

Anul trecut, adica in 2008 mah. Nu in primavara asta, cand sejurul plin de iubire anala din inchisoare i-a atras simpatia cocalarilor

In 2008 au fost alegeri pt Parlamentul Romaniei si din cate stiu eu i-au lipsit mai mult de 500 ca parca l-a batut rau fiica de securist.

 

La alegerile europarlamentare din 25 noiembrie 2007, s-a aflat pe prima poziție pe lista PNG, dar partidul său s-a aflat la mică distanță sub pragul electoral.

Probabil la asta te referi . Mea culpa imi fac , cum tre sa iti faci si tu ca nu stii sa formulezi corect o propozitie :D

 

LE: Hunor Kelemen (UDMR) [ 1 ] [4.76%]

 

Sunt curios cine voteaza cu nenea din Secuime :D

Stanici29.10.2009 20:58

Pe 22 noiembrie, or sa-l voteze oile!

ArmyLand29.10.2009 21:19
Pe 22 noiembrie, or sa-l voteze oile!

 

Poate daca da de la el subventiile o sa-l voteze, daca nu o sa se umple de cacareze!

Astristul29.10.2009 22:39
LE: Hunor Kelemen (UDMR) [ 1 ] [4.76%]

 

Sunt curios cine voteaza cu nenea din Secuime :D

 

Steaua are suporteri peste tot in lume, deci si in secuime! ;)

Maye29.10.2009 22:52
Steaua are suporteri peste tot in lume, deci si in secuime! ;)

Stiu prea bine asta , dar nu si-a motivat nimeni alegerea :D

Lari30.10.2009 06:37

Pentru cine are nitel discernamant, un editorial al lui Dan Tapalaga, de pe HotNews:

 

Trei partide si cateva sindicate, doua posturi TV si trei moguli traiesc sub o tiranie inchipuita. Descriu cu ochii iesiti din orbite o fictiune politica: dictatura lui Basescu. Ceilalti, tiranizati de fictiunea lor, abia mai pot respira aerul imbacsit de minciuna si manipulare. Mistificarea de proportii poarta semnatura celor doi falsificatori profesionisti: trusturile lui Vantu si Voiculescu. In Romania se inmultesc dizidentii de mucava, falsii profeti ai democratiei reuniti in Alianta Anti. Direct sau prin slugile lor, denigratorii statului de drept incing atmosfera unei mici apocalipse artificiale, de incubator. Cu trei saptamani inainte de alegerile prezidentiale, ratiunea a murit. Traiasca delirul!

 

Alianta Anti inventeza o dictatura. Forteaza o atmosfera sufocanta, care sa ne aminteasca de caderea tiranului Nicolae Ceausescu sau a micului despot Adrian Nastase. Pentru asta, pune la bataie tot arsenalul propagandei josnice: sondaje masluite, campanii stupide, miscarea de rezistenta, noi vrem respect, deformarea realitatii, hiperbolizari aiuritoare, (cateva imbranceli comparate cu violentele din anii 90), rastalmacire continua, cenzura obscena (vreo dezbatere pe tema Ionut Costea, cumnatul lui Mircea Geoana?), minimalizare, teroare editoriala, rascoale imaginare sau provocate de sindicalisti cumparati.

 

Din cortegiul pestrit al falsilor dizidenti, luptatori cu sinistra dictatura basesciana, au prins voce si primesc tribuna tot ce-i demn de dispret intr-o societate normala: frustrati, penali, moguli, jurnalisti mancurtizati, impostori agresivi, oportunisti, turnatori la securitate, plastografi, manipulatori de profesie, naivi isterici, sindicalisti corupti, intelectuali ratati, ONG-uri clona, independenti de fatada.

 

Pe scurt, o societate civila trucata si partide expirate, care defileaza in criza de solutii cu marionete. E posibil sa gasiti in funesta galerie de mai sus oameni de buna credinta, mai putintei la minte, luati de val in marea de vorbe despre pericolul dictaturii. Eu nu i-am vazut, dar poate exista.

 

Cateva ONG-uri, mogulii si pareristii lor speriati de somaj, trei partide si cateva sindicate s-au infratit in Alianta Anti. Ei au decretat ca Traian Basescu are voie doar sa taca sau sa dispara. Orice zice si face este prost, odios si ilegal. Respecta legea numai cand isi tine gura.

 

Mai intai, Alianta Anti ne-a propus sa nu ne batem capul cu referendumul: e inutil. Oricum, ne asigura, nu vom avea curand Parlament unicameral. (Apropo, de ce nu se bat pentru reducerea numarului de parlamentari, in loc sa ne convinga cat de greu se va ajunge acolo?) Acum aflam lucruri si mai ingrozitoare: referendumul este o prefrauda. Prefrauda e ceva complet nou. Ea nu exista pe vremea lui Tariceanu sau la Nastase. Cand au candidat ei, n-au mai discriminat pe nimeni. Prefrauda s-a nascut odata cu Basescu, e o infractiune electorala cu inculpat unic. Numai el, dictatorul bolnav de putere, poate fi in stare de ceva atat de meschin ca prefrauda.

 

Asistam la cea mai tembela dezbatere posibila. Nu cumva Basescu trage foloase electorale din referendum? Nu cumva ne fura subtil? Nu pune el in pericol statul de drept cand se catara pe ghiveciul din fata Palatului Cotroceni cu goarna in mana? Oare n-ar fi mai util sa stea ascuns la Cotroceni pana dupa alegeri? Sa nu-l mai vedem, su mai apara deloc la televizor. Sa plece pe mare.

 

Nu vad de ce referendumul lui Basescu e mai scandalos decat referendumurile locale declansate de primarii PNL, tot in ziua alegerilor. Ele nu-i folosesc lui Crin Antonescu?

 

Autorii dezbaterii au omis sa ne spuna cum fac alti presedinti sau premieri in functie cand vin alegerile. Dispar sub pamant? Se retrag la manastire? Demisioneaza? Li se interzic drepturile? Li se taie puterea? Evident ca orice candidat aflat la putere este cu un pas in fata adversarilor sai. Beneficiaza de un avantaj. Din start, sansele lor nu sunt egale. Unii sunt la putere, altii in opozitie. Unii au acces la resurse, altii nu. Restul povestii despre moralitate e manipulare si un subiect potrivit pentru prostii care vor sa-si umfle penele din fund.

 

Avem de-a face cu un truism politic, cu o mica nedreptate acceptata in orice democratie. Evident ca orice este legal, le este permis politicienilor. Morala lor difera substantial de morala publica. Pana la urma, asta incearca sa faca toti candidatii: sa-si creeze un avantaj. Altfel, cum s-ar naste competitia electorala? Vedeti vreun candidat jenat sa bata cruci pe la Biserici? Nu. Basescu, Geoana, Antonescu, Oprescu - cu toti folosesc preotii pe post de agenti electorali. E imoral? Da, desigur. Dar e mai mult problema bisericii si a alegatorilor. Din perspectiva candidatilor, Biserica e un vehicul - la fel referendumul - si il folosesc fara scrupule.

 

La ce mijloace recurg adversarii lui Basescu in competitia electorala, la cata presa au cumparat si cum se joaca cu viitorul nostru, prelungind criza politica ca sa traga foloase electorale, acuzatia ca Traian Basescu a manevrat referendumul in interes propriu suna ridicol. Zau? Chiar cheama poporul la referndum ca sa salte si el, acolo, cateva procente? Ingrozitor. Dictatura clara. Noroc cu Alianta Anti ca ne-a deschis ochii. Ei, paznicii moralitatii: Voiculescu, Vantu, Geoana, Nastase, Patriciu, Iliescu, Hrebenciuc si mai nou Parvulescu si Alistar. A ne scuti. Lor, totul le este permis, inclusiv furtul.

 

Suntem astazi captivi in lagarul isteriei publice, luati prizonieri intr-un delir colectiv despre Hitler si Ceausescu. Alianta Anti anunta apocalipsa basesciana: rascoale, revolte, fraude, saracie, chestii grave. Ultimul titlu pe care-l citesc la TV: Tara se duce de rapa. Lipsa de imaginatie. Puteau baga lejer ceva cu molima, Basescu, gripa procina, nepasare criminala.

 

Alianta Anti ne vrea cat mai departe de urne. De vot se tem cu adevarat, nu de dictatura. Predicatul lor e simplu: Basescu e rau, votati Alianta Anti! Ma vad nevoit sa repet: a ne scuti.

ytse jam30.10.2009 07:54

are perfecta dreptate nenea de la hotnews, dar sa nu uitam totusi ca trustul Ringier este declarat ca fiind unul pro-Basescu. cu toate acestea, sustin acest articol...

MoWeed30.10.2009 08:56

Mah, are si baiatul ala dreptate; daca te uiti pe la Antene, basescu este vinovat pentru orice e rau in tara asta. Omul nu e in nici un caz binele intruchipat, dar nici Satana nu e(ala e numai unu' si candideaza din partea PNG)

 

Dar dintre toti astia care-si bazeaza campania pe denigrarea lui basescu, nu pe propriile programe electorale, cel mai mult ma frapeaza nesimtirea lui Geoana. Cum poate el sa declare ca e numai vina PDL-ului in ultimul an Guvernul nu a facut nimic uitand ca si partidul lui comunist a fost la putere? Chiar crede ca tara asta e populata numai de prosti?

Lari30.10.2009 09:00

Cum sa nu, Mo, ia uite cati il voteaza.

MoWeed30.10.2009 09:01

Pai am zis numai prosti, stiu ca-s multi prosti in tara asta.

 

Dupa rezultatele sondajului, am putea spune ca site-ul asta este unul de intelectuali :D

rezistenta_ultras30.10.2009 10:48
lucvald-190230.10.2009 12:31
http://votometru.mediafax.ro/

 

 

Pe site-ul asta poti vota acelasi personaj in zile diferite !

 

Spre exemplu , am plusat mereu pe Antonescu doar pentru simplu fapt ca este un tip radical, este fost profesor de istorie, nu este bogat si este loial aceluiasi partid inca din anii '92-'93.

Apreciez ca nu este curva si si-a pastrat coloana vertebrala, desi PNL-ul a trecut prin multe perioade tulburi !

 

oricum, indiferent cine o sa fie presedinte sau ce partid o sa fie majoritar in Parlament, toti vor sa fure din ciolan.

Sa-i f** in g*** de capuse !

David30.10.2009 12:53

"Eu cu cine votez?"

 

Cred ca pun stampila pe Remus Cernea.

KERATOCONUS30.10.2009 13:57

In primul tur al alegerilor prezidentiale, il votez pe Dinu Patriciu :D , pardon, pe Crin Antonescu :thumbsup: . Daca liberalul nu ajunge in turul doi, atunci o sa "votez" anti-FSN(PDL si PSD), adica: nu ma voi mai prezenta la urne!  :yes:

Maye01.11.2009 15:16

Antonescu si Oprescu o dau la intelegere.Posibil sa sara din schema Johannis.

Perversi sunt unii!

ArmyLand01.11.2009 15:36
Antonescu si Oprescu o dau la intelegere.Posibil sa sara din schema Johannis.

Perversi sunt unii!

 

Ei perversi.....pana treci puntea te faci frate cu al negru si mai si mananci o basculanta de rahat!! Dupa aia ai timp 5 ani sa te cureti!!

Maye01.11.2009 15:39
Ei perversi.....pana treci puntea te faci frate cu al negru si mai si mananci o basculanta de rahat!! Dupa aia ai timp 5 ani sa te cureti!!

Unii nu se curata nici in 5 ani.Oricum la chestia asta pica Johannis de fraier.

ArmyLand01.11.2009 15:55

A gustat si el putina pu(o)litica. Nu-i nici primul nici ultimul care se frige. Campania este inca in faza latenta, abia pe ultimile zile o sa erupa, iar marile actiuni se pastreaza pentru turul doi.

Maye01.11.2009 16:38
A gustat si el putina pu(o)litica. Nu-i nici primul nici ultimul care se frige. Campania este inca in faza latenta, abia pe ultimile zile o sa erupa, iar marile actiuni se pastreaza pentru turul doi.

Nu e nici primul nici ultimul care se frige , dar s-a ars tare ca nu si-a dat seama ca era doar un pion.

Sunt absolut de acord ca suntem doar la inceput si ca in turul 2 se va duce greul.Acolo va fi bataia reala.

alin79stelistul01.11.2009 16:56

DE CE NU L-AU PUS SI PE VLAD TEPES?

The Game01.11.2009 19:32

La referendum am sa votez "DA",iar la prezidentiale am sa scriu cu un marker pe fiecare pagina "Becali PLEACA DIN Ghencea!" si sper ca sa facem cat mai multi chestia asta....

 

P.S.: Bai Maye,daca se valideaza referendumul avem alegeri parlamentare anticipate?

ytse jam01.11.2009 21:19
la prezidentiale am sa scriu cu un marker pe fiecare pagina "Becali PLEACA DIN Ghencea!" si sper ca sa facem cat mai multi chestia asta....

 

 

e o idee buna, dar din pacate nu va fi facuta publica, asa ca eu militez cu cealalta varianta propusa de un user al acestui forum, si anume sa punem stampila pe cel ce in sondaje se afla imediat in spatele ciobanului, adica Remus Cernea... iar pe deasupra, Remus Cernea este chiar un om ok, si nu am avea nici o remuscare daca l-am vota, spre deosebire de ceilalti comunisti precum oprescu, basescu, geoana sau antonescu

Maye01.11.2009 21:24
P.S.: Bai Maye,daca se valideaza referendumul avem alegeri parlamentare anticipate?

Nu.

Avem alegeri anticipate in alte situatii.

vlad06.11.2009 16:15

Nu prea am inteles cum poate incurca Basescu sectoarele intre ele. Pai cine i-a dat sediul pentru campania electorala si unde se afla el??? (sediul)

In alta ordine de idei, Liviu Negoita a locuit in blocul meu.

Acum eu locuiesc in sectorul lui.

Lari10.11.2009 15:33

Of, of, of...

Iohannis_si_Coalitia_Grivco.jpg

«14567836»