Daca tot l-ati deschis , macar redenumiti-l in politica.
Alegerile s-au terminat!
Daca tot l-ati deschis , macar redenumiti-l in politica.
Alegerile s-au terminat!
In rest, data viitoare, votati Partidul Liber Muncitoresc!
Si care e stema lor? ![]()
@ Virgil and x_ray
Bun, noi astia mai tineri care nu am gustat din dulceata vremurilor nu am simtit direct pe a noastra piele ce a insemant comunismul atunci in 89 si anii dinainte dar din nefericire traim acum pe a noastra piele timpurile noului comunism care nu mai starpeste cu bata dar din plin cu manipularea, stergerea isotriei, stergerea eroilor, luptatorilor, eroilor nostri, izolarea lor (mor partizanii nostri intr-o liniste deplina) indobitocirea prin prresa si TV care culmea, tot a lor sunt.
Cum puteti oameni buni ca alegerile din 91 au fost libere cand oamenii liberi din Piata Universiatii au fost macelariti de minerii lui cozma coordonati la perfectiune de securisti care erau in plinca campanie de preluare a tarii???? iar dupa aceasta tovarasul ilici le-a multumit din suflet pentru devotamentul de care au dat dovada"la bine dar mai ales la greu"....exsita peste tot "discursul" lui de multumire.
Cum puteti sa-l apreciati pe acest comunist pur sange educat la moscova care avea grija de studentii reactionari din Romania????
Cum puteti sa-l apreciati pe cel care a refuzat Unirea cu Basarabia in 91 cand Snegur se ruga de el dar el a refuzat senin?????
Cum puteti sa-l apreciati pe cel care a trimis acei tineri soldati romani la Otopeni pentru a fi macelariti iar a doua zi aruncati pe strazile Bucurestiului si prezentati ca teroristi (nu pot sa uit imaginile taburilor pe care era scris "teroristi" iar alturi trupurile acelor tineri romani). Culmea, la un an sau doi dupa Revolutie am vazut emisiuni in care s-a vorbit de cele intamplate iar putinii soldati care au supravietuit masacrului au povestit cum ranitii erau impuscati in cap. Supravietuitori isi rudele victimelor au fost amenintati ani la rand de securitate.
Cum puteti Dumnezeule????
Bun, noi nu meritam sa fim bagati in seama, suntem tineri, dar ce spun oameni ca Paul Goma, Nicolae Steindhardt sau marturiile celor care au scapat cu viata din reeducarile de la Pitesti, Aiud, Gherla, Jilava banuiesc ca le credeti. Mai jos gasiti cuvintele unui alt luptator anticomunist care are o parere opusa voua despre tovarasul ilici si care a luptat pana in ultima secunda din viata lui contra acestui criminal al neamului romanesc:
REMUS RADINA: REFUZ DECORAȚIA LUI ILIESCU!
A intrat in tradiția românilor din exil ca in fiecare an de înălțarea Domnului" să se comemoreze Ziua Eroilor la Cimitirul Eroilor Români de la Soultzmatt (Franța). Aceasta ca urmare a propunerii din anul 1980 a domnului Remus Radina, care cercetând arhiva cimitirului, a descoperit un act datând din 30 august 1919 prin care Consiliul localității Soultzmatt donează acest pământ României.
Actul este redactat in limba franceză, cu alfabetul gotic și se numește Auszug" (Extras) in limba germană. Alsacia fusese ocupată o jumătate de secol de germani in cimitirul militar din Soultzmatt (Alsacia) se află mormintele a 687 de tineri români, căzuți in Primul Război Mondial. Cimitirul a fost construit la inițiativa reginei Măria, ii aparțin mișcătoarele cuvinte: Soldați români, departe de patria voastră, pentru care v-ați jertfit, odihniți-vă in pace, aureolați de glorie, in acest pământ care nu vă este străin".
Cu ocazia inaugurării cimitirului de către regele Ferdinand și regina Măria, la 9 aprilie 1924, Max Dollfus, omul care a ales locul cimitirului, un bun prieten al românilor, domiciliat in Mulhouse, a declarat ziarului francez Timpul: Nu am fi putut realiza ceea ce s-a făcut fără remarcabila generozitate a comunei Soultzmatt care, fără a ezita, ne-a dăruit in 1919 pentru România, și fără a limita suprafața, tot terenul care ne-ar fi necesar." La 24 septembrie 1969, ziarul francez Alsacia scria: Prin deliberare la data de'30 august 1919, Consiliul municipal a decis că localitatea Soultzmatt pune la dispoziția Guvernului român un teren pentru inhumarea soldaților români decedați in timpul captivității lor in Alsacia. Soultzmatt face dar acest teren Guvernului român". În ultimii ani domnul Remus Radina a ținut ca Ziua Eroilor să se comemoreze și la alte cimitire românești din localitățile Maubeuge, Assevent, Effry, Hixson; Signy UĂ'bbayey Rețhel, Haguenau și Dieuxe unde se odihnesc soldați români căzuți in Primul Război mondial ca aliați ai Franței. La aceste pelerinaje iau parte români veniți din Belgia, Elveția, Franța și Germania.
Dar, cine este domnul Remus Radina?
Remus Radina s-a născut la 9 aprilie 1924 la Craiova. În 1943 a absolvit Liceul Militar DA. Sturdza" din Craiova, iar la 10 Mai 1945, după absolvirea Școlii de ofițeri activi de Cavalerie din Tîrgoviște, a fost inălțat la gradul de sublocotenent. Sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial l-a prins in drum spre front, de unde s-a intors pentru a incepe lupta pe alt front cel anticomunist.
În decembrie 1946 a fost judecat de Consiliul Superior al Oștirii pentru vina de a fi afirmat in scris că guvernul Petru Groza este împletit pe osatura oprimării libertății poporului român".
La 16 aprilie 1947 a fost trecut in retragere prin înalt decret regal". La 2 noiembrie 1948 a trecut clandestin frontiera in Iugoslavia, cu intenția de a merge in Occident, pentru a se angaja in lupta impotriva comunismului. Arestat de iugoslavi, a fost extrădat in România la 31 august 1949. Condamnat la 5 ani inchisoare, a fost trimis la muncă silnică la Canalul Morții Dunăre - Marea Neagră. A mai fost din nou intemnițat timp de 4 ani, după revoluția din Ungaria. in anul 1980 a fost constrâns să părăsească țara după publicarea mărturiei Testamenul din morgă", prefațată de dramaturgul Eugen Ionescu. Se stabilește in Franța, unde este declarat , invalid 80%.
Iie Mihalcea: Stimate domnule Remus Radina, de câtva timp circulă la Paris zvonul, printre români, că ați fost decorat de președintele Ion Iliescu. Care este adevărul? .
Remus Radina: Înainte de 24 ianuarie 2002 am primit un telefon de la atașatul militar al României la Paris, colonelul Plăvițu, care mi-a comunicat că am fost decorat și sunt invitat de ambasadorul României in Franța la 24 ianuarie, pentru a-mi decerna decorația. Am răspuns imediat că refuz această decorație.
După mai mult timp, am primit Monitorul Oficial al României nr. 786, din 12 decembrie 2001, unde este publicat decretul. nr. 1047, din 6 decembrie 2001, in care se spune, printre altele, că se conferă domnului Remus Radina, fost ofițer al armatei române, Ordinul Național Pentru Merit in Grad de Ofițer pentru merite deosebite in cultivarea tradițiilor militare și a culturii eroilor României, prin organizarea de pelerinaje anuale la cimitirele românești din Alsacia și Lorena". Semnează Ion Iliescu și Adrian Năstase.
I.M.: De ce ați refuzat această decorație?
RR: Nu am uitat niciodată răul pe care 1-a făcut și-1 face incă Ion Iliescu poporului român.
1.) Din 1944 până la Revoluția din Decembrie 1989, Ion Iliescu a colaborat cu KGB-ul, criminala organizație care a făcut atâta rău poporului român și altor popoare.
Ion Iliescu a trădat poporul român fiind complice la ținerea lui in sclavie. El este vinovat de genocid, ca toți nomenclaturiștii comuniști. El a călcat in picioare toată istoria neamului românesc și toată tradiția lui. El a desființat proprietatea privată.
Într-o broșură editată de Ministerul Apărării al Franței, se spune: După cel de-al Doilea Război Mondial, mormântul fu profanat și rămășițele, soldatului necunoscut român dispersate."
Iliescu a fost complice cu toți nomendaturiștii comuniști la distrugerea studențimii române, in groaznica inchisoare Pitești. Ca ministru ce se ocupa cu problemele tineretului, a eliminat mulți studenți din facultăți și a luat masuri de reprimare a lor.
2.) În timpul revoluției din 1989, a dat o nouă lovitură de stat, cu ajutorul criminalei Securități, care este identică cu organizația teroristă Al Qaida. A ucis pe fostul dictator Ceaușescu in ziua de Crăciun și intr-un proces tipic stalinist. Opinia publică il consideră vinovat de moartea tinerilor din timpul revoluției.
A luat iar legătura cu Moscova.
3.) După revoluție și până in prezent:
A consolidat regimul neocomunist, cu ajutorul Securității. A organizat odioasele mineriade, dând o lovitură de moarte imaginii României in lume. A impiedicat modernizarea economiei românești, in timp ce țările vecine au ieșit din epoca tranziției. A continuat oprimarea libertății poporului român, menținând in funcții generali de securitate, cu toate că știe opinia țărilor din NATO despre acești călăi ai poporului român. A incălcat drepturile omului. Chiar in prezent exerciți mari presiuni asupra presei. Ordonă cenzurarea scrisorilor, interceptarea convorbirilor telefonice, bruierea emisiunilor de radio occidentale, violarea pachetelor trimise de refugiați familiilor din țară. Inundă comunitățile române din Occident cu agenți ai Securității.
A batjocorit pe victimele represiunii comuniste, gratificând pe securiștii vinovați, de crime contra umanității cu epitetul de eroi". A inceput o activitate de o rară perfidie pentru anihilarea exilaților români din Occident. În noiembrie 1994 a venit in secret la Biserica Ortodoxă Română din Paris: "I-am dezbinat și pe ăștia!" Cu ajutorul patriarhului roșu Teoctist, a instalat un mitropolit in Germania, Serafim, cunoscut ca agent al Securității. Serafim a numit un episcop, Iosif, la Paris și un altul Condrea, in America. Ei tulbură viața românilor din Occident. Nomenclaturiștii comuniști mai au nerușinarea să solicite sprijinul acestor români. Ion Iliescu a declarat de curând că va face politică până la moarte. Popor român, unde este memoria ta?
De la Paris,
Ilie Mihalcea
Lumea liberă, nr. 716, 19 iunie 2002
Preluat de pe www.procesulcomunismului.com
Si eu data viitoare cu cine votez?
Daca am de ales intre EBA,Honorius Prigoana,Victor Ponta ,Cristi Boureanu sau Daciana Sarbu?
Ce ma fac? ![]()
Si eu data viitoare cu cine votez?
Daca am de ales intre EBA,Honorius Prigoana,Victor Ponta ,Cristi Boureanu sau Daciana Sarbu?
Ce ma fac?
Pune stampila pa EBA zic eu , garanteaza Base pentru dansa.
Si eu data viitoare cu cine votez?
Daca am de ales intre EBA,Honorius Prigoana,Victor Ponta ,Cristi Boureanu sau Daciana Sarbu?
Ce ma fac?
Eu zic sa il votezi pe neo-UTEC-istul ala de ponta. Si sa aplici si pentru cetatenie rusa, daca tot ajungi in situatia aia. Sau, mai bine, sa facem Marea Unire cu poporul frate de la rasarit, sa refacem URSS-ul si mai mare decat a fost. Si, daca e cineva impotriva, sa il linsam. Mama lor de dusmani ai poporului!
@Stanici
Iar ai baut apa de la flori ?
@Stanici
Iar ai baut apa de la flori ?
Nu Fane, dar pe zi ce trece imi intaresc parerea ca, pentru a face ceva in tara asta, trebuie sa mai moara vreo 2 generatii scolite si formate inainte de '89.
Si care e stema lor?![]()
_|_
sa nu o uiti ![]()
Nu Fane, dar pe zi ce trece imi intaresc parerea ca, pentru a face ceva in tara asta, trebuie sa mai moara vreo 2 generatii scolite si formate inainte de '89.
Macar de s-ar rezolva asa. Problema mare e ca generatiile cresc in aceeasi mentalitate, practic specia evolueaza si de adapteaza. Ca astia mor si aia e, dar vin altii din urma, nu se mai inchide conducta.
dupa renumararea a jumatate din cele nule au aparut vreo 1000 de voturi valide. Mai mult pentru base, mai putin pentru geoana. Care e limita de voturi valide pentru a actiona asupra turului 2?
Pai trebuie sa influenteze semnificativ rezultatul final
Nu exista limita.
Fara numar ![]()
Biroul Electoral Central a anunțat, intr-un comunicat oficial, că a mai găsit 2.137 de voturi valabil exprimate printre cele 137.206 de buletine de vot anulate de la secțiile din țară, 1.169 contabilizându-se pentru Traian Băsescu, iar 968 pentru Mircea Geoană.
BEC informează că cele mai multe voturi valabil exprimate declarate nule au fost identificate de Biroul Electoral Central in județul Dolj - 58 voturi pentru Mircea Geoană și 50 de voturi Traian Băsescu - și in județul Bacău - 52 de voturi pentru Traian Băsescu și 50 de voturi valabil exprimate pentru Mircea Geoană.
Iată și situația din alte județe:
Constanța: 67 - Traian Băsescu și 35 - Mircea Geoană,
Călărași: 37 - Traian Băsescu și 35 - pentru Mircea Geoană,
Dâmbovița: 43 - Traian Băsescu și 37 - Mircea Geoană,
Galați: 34 - Traian Băsescu și 45 - Mircea Geoană,
Giurgiu: 32 - Traian Băsescu, 45 - Mircea Geoană,
Ialomița: 24 - Traian Băsescu și 37 - Mircea Geoană,
Iași: 42 - Traian Băsescu și 48 - Mircea Geoană,
Ilfov: 34 - Traian Băsescu și 37 - Mircea Geoană,
Mehedinți: 32 - Traian Băsescu și 21 - Mircea Geoană,
Mureș: 37 - Traian Băsescu și 18 - Mircea Geoană,
Neamț: 46 - Traian Băsescu și 35 - Mircea Geoană,
Olt: 25 - Traian Băsescu și 36 - Mircea Geoană,
Prahova: 28 - Traian Băsescu și 20 - Mircea Geoană,
Teleorman: 33 - Traian Băsescu și 33 - Mircea Geoană,
Timiș: 62 - Traian Băsescu și 28 - Mircea Geoană.
Astia din PD-L sunt niste hoti!
Toti sunt niste hoti
Toti o apa si-un pamant.
Eu sunt cel mai hot . ![]()
Asa merita si unii de pe la noi :
http://www.mediafax.ro/externe/berlusconi-...-video-5176892/
Sa ia notite de la bbase berlusconi .
Nu se compara ... la nimic. ![]()
We are the winners ! ![]()
Ministrii si ministerele noului guvern :
Emil Boc (PD-L) - Prim ministru
Marko Bela (UDMR) - Viceprim-ministru
Vasile Blaga (PD-L) - Ministerul Administrației și Internelor
Adriean Videanu (PD-L) - Ministerul Economiei, Comerțului și Mediului de afaceri
Radu Berceanu (PD-L) - Ministerul Transporturilor și Infrastructurii
Elena Udrea (PD-L) - Ministerul Dezvoltării regionale și Turismului
Gabriel Sandu (PD-L) - Ministerul Comunicațiilor și Societății informaționale
Cătălin Croitoru (PD-L) - Ministerul Educației, Cercetării, Inovării, Tineretului și Sportului
Orest Onofrei (PD-L) - Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării rurale
Mihai Șeitan (PD-L) - Ministerul Muncii, Familiei și Protecției sociale
Kelemen Hunor (UDMR) - Ministerul Culturii
Laszlo Borbely (UDMR) - Ministerul Mediului și Gospodăririi Apelor
Attila Cseke (UDMR) - Ministerul Sănătății
scuza-ma daca zic ca este un guvern de cacao, asa cum ma asteptam
ramane sa vedem ce reusesc ![]()
Deja vu?
este un guvern fara psd ![]()
un bozgor la cultura. perfect
**** basescu si intregii slete de bulangii.
p.s. maye, pe pesedistul oprea de ce nu l-ai pus la aparare?