FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Politica

«1242526272836»
danimarcu07.12.2009 17:49
In mod sigur daca Geoana ar castiga, democratia si-ar intra in drepturi. Puterile in stat, cea legislativa, cea executiva si cea judecatoreasca ar redeveni de sine statatoare. Ceea ce ar schimba lucrurile in bine.

Am avea in mod sigur relatii externe care ar duce la castigarea de piete de desfacere, la contracte avantajoase, industria si agricultura ar fi incurajate sa se dezvolte, cei dintre voi care muncesc la stat si-ar pastra in mod sigur locurile de munca. Romania ar iesi mai repede din criza si am avea o economie in crestere si un nivel de trai in crestere continua.Si multe altele.

Tu chiar crezi ce spui?

S-ar fi intamplat toate astea daca tara ar fi fost din nou condusa de Iliescu,Hrebenciuc,Vanghelie si ceilalti din gasca papusarului?

Pai mi se pare ca astia tocmai au condus tara asta de cateva ori,si nimic din tot ce spui tu nu s-a prea intamplat!

In schimb au aparut pe vremea lor miliardarii de carton,s-a vandut tot ce era mai bun in tara asta pe nimic,au murit oameni nevinovati in lupte de strada,s-a amanat enorm de mult intrarea Romaniei in randul tarilor civilizate(probabil ca vom ramane mereu in urma tuturor din cauza asta),etc.

Inteleg ca ai mentalitate batraneasca,comunista,dar nu induce tinerii care citesc pe aici in eroare!

Fii sanatos daca crezi in gasca din spatele lui Geoana pana in panzele albe!Probabil ca inca erai mahmur dupa festa de azi-noapte cand ai scris tampeniile de mai sus...

Atentie:nici Basescu nu e tocmai un presedinte model,dar parca nu se compara cumetriile lui cu caracatita pcr-ista.

L-am votat pe pricipiul ca dintre doua rele e musai sa-l alegi pe cel mai mic,altfel trebuia sa ma gandesc ca am trait degeaba anii aia scarbosi de dupa Revolutie...

Lari07.12.2009 17:52
http://www.ziua.net/display.php?id=187478&...data=2005-10-28

 

"i know something

And i don't tell,and i don't tell " (era cantecelul unui personaj de benzi desenate)

 

Ai grija de tine, nene Vlade, ca ala isi manca bataie cand canta chestia aia. :rolleyes:

 

bossy07.12.2009 18:08

:finger: basescu

 

 

 

 

 

Domnule Guie MigI IMPUSCATE !!!

 

 

 

:steag_cruce_invers:

Lari07.12.2009 18:16

Bossy, tocmai i-ai facut tampiti si pe Patapievici, Liiceanu si pe Cartarescu, pentru ca au votat cu Basescu.

 

Mai usor cu jignirile, amice. Daca ai chef de de-astea, du-te in alta parte. Aici incercam sa aducem niste argumente pentru ceea ce sustinem.

Maye07.12.2009 18:33
Fiecare se gandeste doar la "matul" lui,exemplu; cei din Sibiu,au votat cu basescu doar ca sa nu plece primarul lor,a spus chiar el insusi ca au fost la mijloc interese personale,nu ale lui, ale celor din Sibiu.

Asa de mult il iubim pe Fuhrer incat il dorim o viata aici.

Taci naibii daca nu stii ce vorbesti.

vlad07.12.2009 18:41
http://www.ziua.net/display.php?id=187478&...data=2005-10-28

 

 

Stiti cine este secretarul general al guvernului acum?

Marius07.12.2009 18:42
Nene Vlade, eu ti-am dat exemple. Te-am rugat pe tine sa vorbesti de marmura si asfaltari si toate celelalte nu ca sa demonstrez ca PD-L sunt minunati, ci pentru a face o paralela cat se poate de serioasa, fara niciun fel de implicare emotionala.

 

Inca o data, fara niciun fel de ironie: spune aici (sau pe privat, cum iti e mai comod) de ce crezi ca PD-L sunt mai rai ca aia de la PSD.

 

Ma apuca toate pandaliile cand vad nemernici precum Ion Oltean, Cezar Preda, incapabili si lichele precum Gheorghe Dobre sau Elena Udrea.

 

Dar astia, in opinia mea, sunt niste gandaci fata de unii ca Radu Mazare, Liviu Dragnea, Ovidiu Musetescu (Dumnezeu sa-l ierte!), Adrian Nastase, Marian Vanghelie.

 

Si totusi mazare iese la fiecare 4 ani in constanta cu 60-70%... mi-e greu sa cred ca-s aiai atat de dobitoci incat sa nu se fi prins pana acum.

 

comparatia ta nu e corecta lari. tu-mi spui ca pesedistii au vandut marea majoritate a colosilor industriali din tara. pai ce-ai fi vrut sa mai faca astia de la pedele, din moment ce cam totul era vandut. s-au pus si ei pe o bordura, o marmura, o modernizare de drum... daca e s-o luam asa, pai casuneanu sau nelu iordache sunt baronii baronilor din pesede.

 

revin dupa meci cu post mai detaliat :)

Lari07.12.2009 18:44
Stiti cine este secretarul general al guvernului acum?

 

Daniela Nicoleta Andreescu?

 

Si totusi mazare iese la fiecare 4 ani in constanta cu 60-70%... mi-e greu sa cred ca-s aiai atat de dobitoci incat sa nu se fi prins pana acum.

 

Nu e vorba de dobitocenie, Mariuse, e vorba de influenta. Masiva.

 

Mazare a facut si multe lucruri bune in Constanta, din cate am auzit. Insa daca e sa citesti niste anchete de prin zona aia, te cam ia durerea de cap. Iar nenea Nicusor Constantinescu e... de vis!

 

comparatia ta nu e corecta lari. tu-mi spui ca pesedistii au vandut marea majoritate a colosilor industriali din tara. pai ce-ai fi vrut sa mai faca astia de la pedele, din moment ce cam totul era vandut. s-au pus si ei pe o bordura, o marmura, o modernizare de drum... daca e s-o luam asa, pai casuneanu sau nelu iordache sunt baronii baronilor din pesede.

 

Atentie, eu nu am spus ca ailalti ar fi niste ingerasi.

 

Insa nu poti face comparatie intre unu' care-si bate joc de toate alea scrise de mine si aia care fac bani din asfaltari sau borduri, desi sunt o groaza de bani si acolo, e evident.

 

Oricum, orice discutie pe teme economica trebuie sa porneasca de la evidenta ca UE, FMI si Banca Mondiala ne-au facut reformele, ca PSD, CDR, PSD, PNLsi PD-L ne-ar fi adus la nivelul unor tari precum Sudanul. N-am niciun dubiu!

 

Mariuse, poti reveni cu ce vrei tu. Mie imi este extrem de greu sa mai fac deosebiri intre cacatzi. Pute rau, frate!

Stanici07.12.2009 19:10
Eu il cred,ai zis bine @Virgil.

 

 

 

Faptul ca basescu a fost reales ca presedinte dovedeste ca poporul roman e retardat mintal. (70%)

 

Se zicea si se zice ca suntem un popor destept,un mare :shit:

 

Suntem un neam mizerabil,fara scrupule,corupti,hoti etc.....

 

Fiecare se gandeste doar la "matul" lui,exemplu; cei din Sibiu,au votat cu basescu doar ca sa nu plece primarul lor,a spus chiar el insusi ca au fost la mijloc interese personale,nu ale lui, ale celor din Sibiu.

 

Este incredibil cat de inapoiati suntem,chiar si celelalte tari se asteptau ca noi sa facem o schimbare,dar ti-ai gasit,spui roman si tragi apa.

 

Sa va fie rusine celor care ati votat pro basescu,tocmai ati votat anti-Romania!!!

 

Felicitari desteptilor,aveti un os!.....dar stati!!!!.... ca poate maine sau poimaine va arunca base si niste resturi.

 

 

 

 

 

 

Domnule Guie MigI IMPUSCATE !!!

 

 

 

:steag_cruce_invers:

 

Daca iti inchipui ca sobolanii rosii de la psd, din care fac parte majoritatea baronlor locali, sunt curati, imi pare rau pentru tine. Cat despre votul pro-basescu.... multi au votat impotriva psd-ului, nu pentru ala. Daca tu esti in stare sa treci peste unele fapte ca mineriadele si sa consideri ca un om care a votat impotriva celor care au fost in stare de asemenea crime impotriva contaionalilor tai e retardat, esti un om vrednic de dispret. Sa te iei de mana cu zdreanta aia de 50 de ani care zicea ca martirii de la revolutie au murit de prosti.

Lari07.12.2009 19:26

Un editorial stralucitor al lui CTP: http://www.gandul.info/opinii/iz-za-seim-piccear-5161781

 

Nu-i impartasesc entuziasmul la adresa lui Antonescu, ba nici macar parerea buna despre el, dar, in rest, este un editorial fantastic!

bebeto07.12.2009 19:34
Faptul ca basescu a fost reales ca presedinte dovedeste ca poporul roman e retardat mintal. (70%)

 

 

Sa va fie rusine celor care ati votat pro basescu,tocmai ati votat anti-Romania!!!

 

:gathering: noroc cu baietasi ca tine,cu inteligenta superioara,ca era vai de poporul roman....aaa...dar stai asa..nu esti singur...mai exista si un oarecare Gigi din pipera care gindeste la fel ca tine...da da ,ala care conduce cu iubire si intelepciune Steaua Bucuresti.

 

apropo in 90 aveai drept de vot?..ca daca da,trebuie sa-ti multumim...tie,minerilor,si milioanelor de destepti care ne-au garantat 20 de ani de trai luminos.

 

vezi ca alegerile au fost decise de romanii din afara...dar nu trebuie blamati...ei pur si simplu nu au avut acces la izvorul de adevar si corectitudine democratica care curgea in fiecare zi de pe antene si irealitatea TV.

predatorpulse707.12.2009 19:38

Ce ma amuza patima unora care se agita sa vada care dintre geaona si basescu e mai comunist. Treaba e simpla: Geoana e un prostanac cu un mega-comunist in spate,ilici,care nici nu mai stim daca mai traieste 5 ani d-apoi sa traga sfori iar Basescu e un mare comunist,nu numai prin faptul ca a fost la anvers,ca a fost ministru al transporturilor pe vremea mineriadelor(oare cine a aprobat vagonurile alea care au transportat viitori criminali),ca a facut parte din fsn ci pentru ca se comporta ca unul,un dictator perfect.

 

Dupa cum am mai spus,Baselu urmeaza strategia "dati-mi consiliul". Baselu a avut presedintia,serviciile secrete,justitia,a subminat autoritatea parlamentului si s-a pisat pe separarea puterilor in stat si pe constitutie iar in ultimii 2 ani a avut si premierul in mana si practic a facut guvernul,punandu-si sclavii si lingaii in posturi cheie(vezi boc,udrea,ritzi,berceanu,videanu si tot asa). Ce pana mea mai vrea basescu astfel incat sa faca treaba? El habar nu are sa conduca o tara si foloseste mogulii si inamicii reali si inchipuiti pentru a prosti pulimea,pe care o foloseste ca scut invocand "apararea poporului". Indiferent de ce credeti despre Badea,el a spus-o cel mai bine: "Domne,cat basescu s-a luptat cu mogulii cinci ani de zile,astia s-au triplat averile si nici unul n-a intrat la puscarie. De ce? Base doarme in post? Pai daca nu se pricepe sa apere poporul,sa lase pe altul"

 

Avem de ales intre un corupt ca Basescu(flota,casa din mihaileanu,enormele sume de bani castigate de fetele sale,afacerile suspecte ale fratelui) ce conduce o gasca de sclavi incompetenti si se comporta ca un comunist(nu misca nimeni in front la pdl) si un posibil corupt(de unde aia sfertul ala de milion pe care nu-l poti justifica,nea geoana?) dar clar prostanac in persoana lui geoana,care insa este doar o papusa in mainile altor gasti din psd(si sincer nu cred ca ilici mai are multe de spus ca o sa crape in cativa ani iar cine crede ca partidul va fi mai curat dupa disparitia lui nea nelu se insala AMARNIC) precum cea a lui hrebe,vanghelie,nastase and company.

 

Insa ce m-a deranjat cel mai mult a fost amatorismul acestor doi politicieni. Stiam de dinainte ce o sa faca astia;

 

Basescu - a atacat previzibil pe aceleasi fronturi: a facut pe victima in razboiul cu mogulii(insa de ce s-ar uita oamenii la televiziunile lor daca astia mint mereu,oare nu le da si basescu(+acolitii lui) material din greu?) si l-a atacat pe geoana pentru trecutul comunist al celor din spatele sau,el pozand evident in imaculatul capitalist care nu a lucrat niciodata cu comunistii si nu a luat ordine de la ei.

 

Geoana - Geoana a avut o campanie imbecila ca sa nu spun mai mult. Avea o tona de lucruri cu care putea sa-l ingroape pe basescu insa s-a comportat ca un diplomat,nu ca un candidat,si a preferat sa faca pe pampalaul iar vizita la vantu a fost bomboana de pe coliva. Basescu e un bataus din curtea scolii,e smecher cu pampalaii(nastase,geoana) insa atunci cand da si celalalt la gioale,se fastaceste(vezi antonescu). Un manechin juca mai bine rolul de candidat decat geoana.

 

Eu unul nu am votat pe nici unul dintre cei doi comunisti,si tineti minte amandoi sunt la fel de COMUNISTI,desi geoana(vb de el,nu de cei din spate) are un aer mai occidental si arata mai mult a presedinte decat baselu. Mi-a placut ce mi-a zis azi un cunoscut si anume ca poti zice orice despre basescu,dar nu ca nu stie cum sa fraiereasca acest popor. S-a folosit magistral de frica oamenilor din "vremurile bune" ale guvernarilor iliciene(psd-iste) si a speriat oamenii cu asta. Ideea este ca nu vrem sa fie la fel ca inainte(mai ales in perioada 2000-2004) insa nici nu ne-am gandit la ce ne va astepta. Lumea a luat de buna ideea ca baselu nu are cum sa fie mai rau ca psd-ul domne asa ca mergem cu el. Nu conteaza ca nu face absolut nimic,ca promoveaza lingai fara calitati in posturi cheie(sa vedeti ce fericiti o sa fiti cand madam udrea,boc,videanu,berceanu o sa ne "scoata din criza") si ca seamana scandal peste tot(si acasa si in relatiile internationale). Macar el nu este comunist ca pesedeii. Cam asta a fost gandirea pe care am intalnit-o astazi la cei ce l-au votat pe basel. Cei ce l-au votat pe geoana stiau ca este posibil sa aiba destui comunisti in spate insa s-au saturat de bullshit-ul lui basescu.

 

Dupa cum am spus,o situatie imposibila. Tocmai de aia n-am fost la vot. Chiar,cum ar fi fost sa nu fi mers nimeni ieri la vot? N-ar fi trimis asta un mesaj rahatilor politici ca ne-am saturata de curvasaraia lor? Nici nu s-au terminat bine alegerile ca am vazut deja destule curve gata sa sara in pdl desi ii injurau pana acum cateva zile.

 

O MARE MIZERIE. Asta e politica din Romania. Stiti ce mi-a spus maica-mea dupa alegeri? Ca pot sa plec unde vreau afara(nu ca as fi avut nevoie de permisiunea ei) si ca ma incurajeaza sa fac asta pentru ca nu mai am ce sa caut in tara,nu poti sa ai un viitor aici daca esti un om normal,cinstit,cu coloana vertebrala,care vrea sa faca ceva in viata. Asta in conditiile in care maica-mea tot imi spunea ca se poate si in tara pana alaltaieri.

 

Abia astept sa vad ce face baselu in noul mandat. Oricum e scuzat din start pentru ca expertii au spus ca criza in Romania va dura cam pana in 2015-2020(cu tot cu efecte evident) si se poate "concetra" pe moguli si pe restul dusmanilor,ca oricum nu va face reforma cu nea boc,nuti udrea,ritzi,borduristul videanu,guristul de profesie berceanu si tot asa.

 

Noapte buna Romania.

sabin130707.12.2009 19:59
Tocmai de aia n-am fost la vot. Chiar,cum ar fi fost sa nu fi mers nimeni ieri la vot? N-ar fi trimis asta un mesaj rahatilor politici ca ne-am saturata de curvasaraia lor?

Da, ar fi fost superb, sublim. Gestul suprem pe care il merita politicienii nostri. Am propus (?) si eu de multe ori treaba asta.

 

Persoanele cu drept de vot sunt de cateva feluri:

1. Cei ca mine, care considera ca nu are fix niciun rost sa voteze si si-ar dori ca si ceilalti sa nu se duca.

2. Cei total indiferenti fara motiv, fara nicio intersectare cu subiectul (din punctul lor de vedere).

3. Cei care sunt convinis ca votul lor face fix un kil de zahar, nici mai mult, nici mai putin, fara sa-i intereseze de la cine vine.

4. Cei care voteaza cu unul sau cu altul pt ca asa-i la moda ori sa aiba sentimentul de apartenenta la un grup, insa fara sa inteleaga ceva din toata discutia.

5. Cei care voteaza cu Basescu crezand ca asa i-o fac pcrului (psdului), dar de fapt voteaza un comunist mai dicatator decat multi comunisti din pcr, la care se adauga haosul total generat de Basescu (Maye, ultimii 5 ani sunt exemplul perfect, nu mai intreba de ce ca e evident), plus o interfata absolut dezgustatoare (declaratii si fapte jenante, umilitoare si sfidatoare pt romani, institutii, constitutii etc). Aici mai sunt si cei care cred ca astfel ciobanul va fi infundat (am mari indoieli si cu teoria asta, pt ca nu este la noi precedent de caz in justitie rezolvat, cu tot cu condamnare si executare de pedeaspa). Cine voteaza pe Basescu cu gandul ca acesta va invinge sistemul ticalosit deja e dobitoc si s-a incheiat discutia.

6. Cei care voteaza pe Geoana, ori pt ca le este simpatic Crin Antonescu ori pt ca pur si simplu sunt satui de Basescu si sleahta lui.

7. Cei care se simt obligati de jertfele din ´89 sa aleaga ¨raul mai mic¨, desi sunt contineti ca e acelasi drac. Pe acestia nu prea ii pot intelege de unde le vine obligatia asta interioara. Din contra, mi se pare mai degraba blasfemie sa folosesc acest drept castigat cu sange in folosul unui nenorocit sau celuilalt.

 

Probabil ar mai fi specii dar in mare cam astea cred ca sunt.

 

bebeto07.12.2009 21:07
5. Cei care voteaza cu Basescu crezand ca asa i-o fac pcrului (psdului), dar de fapt voteaza un comunist mai dicatator decat multi comunisti din pcr, la care se adauga haosul total generat de Basescu (Maye, ultimii 5 ani sunt exemplul perfect, nu mai intreba de ce ca e evident), plus o interfata absolut dezgustatoare (declaratii si fapte jenante, umilitoare si sfidatoare pt romani, institutii, constitutii etc). Aici mai sunt si cei care cred ca astfel ciobanul va fi infundat (am mari indoieli si cu teoria asta, pt ca nu este la noi precedent de caz in justitie rezolvat, cu tot cu condamnare si executare de pedeaspa). Cine voteaza pe Basescu cu gandul ca acesta va invinge sistemul ticalosit deja e dobitoc si s-a incheiat discutia.

oi

7. Cei care se simt obligati de jertfele din ´89 sa aleaga ¨raul mai mic¨, desi sunt contineti ca e acelasi drac. Pe acestia nu prea ii pot intelege de unde le vine obligatia asta interioara. Din contra, mi se pare mai degraba blasfemie sa folosesc acest drept castigat cu sange in folosul unui nenorocit sau celuilalt.

 

la punctul 5.nene..ti-a spalat creierii bine de tot antena 3 si dupa care vii si faci pe desteptul care le vede pe toate.cum puii mei poti spune ca basescu e dictator sau are tendinte dictatoriale?ai mai auzit de vreun dictator in istorie care vrea sa ridice imunitatea politicienilor,inclusiv pe a lui insusi?pai basescu a generat haos sau altii?daca base era asa dictator de ce nu s-a bagat peste justitie,sri,interne,ca sa-si bage dusmanii la zdup?

 

da,basescu este foarte probabil bagat pina-n git la faza cu flota.da,este un fost fsn-ist,fost aliat a lui iliescu.da,in pdl sunt doi mafioti notorii ca berceanu si videanu.da ,basescu nu este ingeras nevinovat.dar totusi cum se face ca fiind atit de mafiot,a ramas de unul singur?pina si pntcd-ul sa aliat impotriva lui?nu ti se pare curios asa un pic macar, ca o intrega gasca de politicieni,oameni de afaceri(de carton),jurnalisti corupti s-au inversunat atit de tare impotriva lui?

 

cit despre punctul 7.fratioare cu tot respectul,daca nu ai fost in strada in decembrie 89 sau printre golanii de la universitate din anii 90,simte-te un pic si nu mai vorbi in numele lor.

 

ps:eu am votat cu basescu.cit de bine sau rau am facut vom vedea.ii respect pe cei care nu au vrut sa voteze cu nici unul.ne-am castigat dreptul vreme de 20 de ani sa nu mai credem prea tare in nici unul.ii respect si pe cei care au votat cu geona atat timp cit au crezut sincer si obiectiv ca cu geona si implicit alianta din spatele lui va fi nitel mai bine si mai liniste.dar mie greu sa respect pe cineva care este antibasescu pe niste motive subiective preluate constient sau inconstient de pe antena 3(cu cea mai abjecta emisiune pe teme politice din lume),si striga ca disperatul fara nici o urma de ratiune, basescu dicatatorul.

vlad07.12.2009 21:08
Daniela Nicoleta Andreescu?

Da. Si care-i legatura cu Aurel Teodorescu? Ai idee?

Marius07.12.2009 21:09

bai, vorba lui vlad, gata in plm cu discutiile astea serioase. au trecut alegerile, sa redevenim amici :D

 

uite ceva tare:

 

Geoana: Ne'am adunat azi aici pentru ca..

Vanghelie: Pentru ca esti tu mai prost ca noaptea!

Iliescu: Mareane, taci ma animalule, nu mai turna gaz peste foc! Continua, draga..

Nastase: Are dreptate..

Geoana: Cine, eu?

Nastase: Nu. Marean.

Hrebe: Asta stim. Zi mai departe, Mircea..

Geoana: ..pentru ca trebuie sa facem ceva, sa luam atitudine, Basescu a furat..

Mazare: Asa, si?.. Noi ce'am facut? Ca parca Hrebe e Scufita Rosie...

Ponta: Sau eu..

Oprisan: Cum ma, sa tsopai in halul asta?!..

Iliescu: Terminati ma! Continua, Mircea..

Geoana: Am vorbit si cu Crin si crede ca..

Vanghelie: Alt bou!! Ba, ne lasi?..

Hrebe: 'Tul in cur pe Vîntu.. Ba, ce boala am!!

Iliescu: Nu'l mai intrerupeti, ca'si pierde ideile, alea putine care sunt.. zi mai departe, Mircea..

Geoana: ..si noi credem ca trebuie sa contestam.. ma scuzati, am un apel..

Vanghelie: Cine naiba te mai suna pe tine, ma?

Geoana: Alo, mama? Esti acasa? Nu, mai intarzii...

Mazare: Nu mult.

Geoana: Nu mama, nu sunt presedinte! Avem sperante insa..

Vanghelie: Hai sictir! Am plecat acasa!

Mazare: Si eu, in Brazilia.

Iliescu: Mircea, am inteles ideea ta, draga.. Te anuntam noi maine. Baga niste somn mai bine, ca arati ca Stalin in mausoleu. __________________

vlad07.12.2009 21:22

@Mariuse,

Prima postare care mi-a descretit fruntea pe acest topic. Imi imaginam pe toti "meseriasii" aia in spatele Prostanacului la acest dialog.Este real ,nu?? :)

 

Despre alegeri...tensiunea mi-a revenit la normal,durerea de la ceafa trecu,ochiul nu mi se mai zbate.

Sa revenim cu picioarele pe pamant.Avem lupta noastra cu ciobanul nostru.

" Fu-se si du-se", cum ar zice sibienii :)

S-a impartit tara in doua cu alegerile astea. Parca am fi evrei si palestinieni,nu romani si ..romani.

 

PS S-au sfartecat socrii intre ei. Socrul mic l-a ciuruit! :) (A.H+E.B=love )

Marius07.12.2009 21:22

din acelasi ciclu :)

 

sa i-o dam la bot :crazy:

 

sabin130707.12.2009 21:28

@nene bebeto

 

1. (de fapt punctul 5). Ia-ti-l pe Basescu si spala-te pe cat vrei tu. I-am mai zis-o si lui Maye, daca e sa ma intrebi pe mine de preferat ar fi sa va spalati cu el pe cap in alta tara, eventual pe alta planeta.

Daca tu crezi la ora asta ca el nu s-a bagat peste interne si justitie atunci cu atat mai multa e valabila fraza de mai sus cu 1 rand.

La fel daca tu crezi ca tara asta are economie, clasa politica la un nivel destul de decent incat sa vorbesti serios despre ce economie si politica este in Romania la ora asta.

 

2. (6).Se intorc in morminte cei care au murit in ´89 daca ar sti ca pentru asta au murit, sa candideze in turul 2 basescu si geoana.

vlad07.12.2009 21:33
Un editorial stralucitor al lui CTP: http://www.gandul.info/opinii/iz-za-seim-piccear-5161781

 

Nu-i impartasesc entuziasmul la adresa lui Antonescu, ba nici macar parerea buna despre el, dar, in rest, este un editorial fantastic!

 

 

Citind articolul mi-a venit o intrebare pe buze:

 

"Pana la urma cine-a castigat alegerile"?

sabin130707.12.2009 21:40

Eu nu stiu ce dracu´ e asa de greu. Ce argument anti-Basescu mai solid exista decat acesti ultimi 5 ani guvenrati de el. Cat de imbecil/infatil poate fi cineva incat sa creada ca de fapt sistemul ticalosit, mogulii eventual criza pot justifica haosul la orice nivel din toate domeniile din tara asta?

Subiectul pcr pt mine e vechi si inchis. Nu am cum vreodata in viata asta ¨sa simpatizez¨ cu unul din psd(pcr). Daca te mai gandesti (avand atatea precedente) ca e posibila orice increngatura intre pcr(psd) si alt partid deja e argument solid si asta.

Deci iar nu vad unde e misterul.

danimarcu07.12.2009 21:41
Citind articolul mi-a venit o intrebare pe buze:

 

"Pana la urma cine-a castigat alegerile"?

Mogulii mici. :naughty:

bebeto07.12.2009 21:51
@nene bebeto

 

1. (de fapt punctul 5). Ia-ti-l pe Basescu si spala-te pe cat vrei tu. I-am mai zis-o si lui Maye, daca e sa ma intrebi pe mine de preferat ar fi sa va spalati cu el pe cap in alta tara, eventual pe alta planeta.

Daca tu crezi la ora asta ca el nu s-a bagat peste interne si justitie atunci cu atat mai multa e valabila fraza de mai sus cu 1 rand.

La fel daca tu crezi ca tara asta are economie, clasa politica la un nivel destul de decent incat sa vorbesti serios despre ce economie si politica este in Romania la ora asta.

 

2. (6).Se intorc in morminte cei care au murit in ´89 daca ar sti ca pentru asta au murit, sa candideze in turul 2 basescu si geoana.

 

1.ok,hai da-mi tu un exemplu cind basescu s-a bagat peste justitie.cit despre economie,totusi,totusi,e asa greu sa deschzi ochii,cine a fost prim ministrul Romaniei?tariceanu sau basescu?de ce basescu s-a despartit de patriciu si tariceanu nu?cit despre boc...pai baiatul asta a fost cel mai bun si bine intentionat prim ministru dupa 90.dar a fost lasat in pace? nu stiau cum sa-l sape mai repede.

 

2:aici ai dreptate.unul se trage din sistem,adica din FSN ,iar celalalt are in spate tot FSN-ul,cu purcel si cu catel.singura diferenta intre cei doi este ca primul se pare ca se cam dezice de FSN.ca e pe bune sau teapa,vom vedea.pina atunci insa...basescu este singurul care a sustinut sistemul uninominal ca-n USA,el a facut reforma parlamentului prin referendum,si el este cel care doreste ridicarea imunitatii tuturor demnitarilor.

 

bebeto07.12.2009 22:02

Băsescu s-a referit la o declarație a ambasadorului Rusiei la București, Aleksandr Ciurilin, care a spus că Războiul Rece s-a incheiat, in contextul in care a fost intrebat despre dezbaterea creată in legătură cu vizita neoficială la Moscova a lui Mircea Geoană. El a subliniat totodată că Rusia nu dorește să se implice in campania electorală din România.

 

Președintele Băsescu a declarat că declarația făcută de ambasadorul rus la București este una nefericită și a arătat că il va atenționa, inclusiv oficial, că vremea Războiului Rece a trecut.

 

"Este vorba de o declarație nefericită a ambasadorului rus la București, că a trecut vremea Războiului Rece. Și eu mă văd nevoit, și o voi face și oficial, să il atenționez că intr-adevăr a trecut vremea Războiului Rece și că nu iși mai pot face centre de influență in politica românească sau, dacă și le vor face, le vom reteza", a spus Băsescu.

 

sursa:mediafax.ro 04-12-2009

 

 

contestat sau nu,dusmanit sau apreciat,mafiot sau nemafiot...baiatul asta are oua de 5 kile in pantaloni,ca sa-i dea un asemenea raspuns ambasadorului rusiei.

sabin130707.12.2009 22:05

@bebeto

 

Daca vrei sa ma convingi de ceva cu argumente de genul ¨vom vedea daca se dezice sau nu de FSN¨, sistem uninominal ca-n SUA, ridicarea imunitatii, atunci mai bine ma dau batut dinainte.

 

Becali, Nastase, Pstriciu, Vantu, basescu, iliescu, vanghelie, ridzi, udrea, boc, n gabori, n jandarmi, n magistrati, n functionari, n demnitari. Astea-s exemple de justitie in Romania. Daca tie ti se pare ca avem justitie inseamna ca eu am pierdut randul pe undeva.

Tu fa-mi rost de dosarele astora si eu ma duc ele la Haga, sau unde m-or primi. Cu ocazia asta poate am si eu dosar de azil politic in alta tara pe perioada nedeterminata. Sau determinata de existenta astora ¨la butoane¨.

 

Tovarasul Basescu nu se baga in Ministerul de Interne, el este Ministerul de Interne.

Despre prim minsitru mi se pare la fel o imbecilitate sa se vorbeasca,, cat de competent este. Pentru ca nu se ajunge pana acolo, nu se pune problema asa intai. Sunt sigur ca daca persoana respectiva e doctor in economie si sociologie nu e argument suficient care sa garanteze ¨rentabiliatatea¨ prim´ministrului pentru tara, cadrul politic fiind acelasi.

 

In privinta politicii externe parerea mea e ca esti la fel de naiv ca Maye, doar ca el o tragea cu SUA. Sa stiti ca nu mai pot SUA si Rusia de grija noastra. Obama se trezeste cu Basescu in cap iar Putin cred ca inca tremura dupa ce a citit raspunsul aceluiasi tovaras Basescu.

Cred ca dorm mai linistiti si satisfacuti vreo 20 de milioane de romani, plus alte cateva mii care au murit pentru niste principii pentru ca tovarasul Basescu ¨are oua de 5 kile in pantaloni¨.

 

Cum ziceam, fara nicio urma de rautate, poate doar compatimire, daca tu crezi ca Romania e aproape in colaps pentru ca nu l-au lasat in pace si ca vor sa-l sape atunci e clar ca nu avem cum sa ajungem vreodata la un consens in privinta acestui subiect, deci ne pierdem vremea.

Noapte buna.

«1242526272836»