Am mai spus-o si o mai spun. Ticalosii astia ne-au furat isotria, ne-au ascuns-o, ne-au dezradacinat si asta se vede. Fac inca odata analogia cu protestul nostru impotriva cancerului: cei care ne-am ridicat impotriva cancerului am facut-o pentru ca am stiut cum a fost Steaua inainte, pentru ca am stiut care erau valorile care caracterizau acest club, onoare, lupta pana la capat, integritate, un club condus de Ion Alecsandrscu, etc dar restul???? habar nu au ce inseaman spiritul adevarat ros-albastru, de la astia nu avem ce sa asteptam.
Din pacate romanii care habar nu au ce inseamna spiritul romanesc, care-si cunsoc trecutul apropiat (ce a insemant comunismul pentru Romania in principal), care-si cunosc martirii din pucariile comuniste din Aiud, Gherla, Pitesti, etc. este mult prea mare DAR ei sunt sunt rezultatul dezradacinarii noastre puse la punct dupa 89 de urmasii celor au intrat cu bocancii in viata noastra in 45.
Mai jos este inca o dovada a felului in care ne-au dezradacinat. Oamenii ca cei de jos ar trebui sa fie exemplele noastre, stalpii nostri de rezistenta, modelele noastre, dar NU, ei au fost TACUTI. Gasiit mai multe informatii pe www.procesulcomunsimului.com
Cititnd acesta mica comoara istorica poate multi o sa realizeze ce pericol ne paste daca papusa lui ilici iliescu o sa iasa "presedinte"
REMUS RADINA: REFUZ DECORAȚIA LUI ILIESCU!
A intrat in tradiția românilor din exil ca in fiecare an de înălțarea Domnului" să se comemoreze Ziua Eroilor la Cimitirul Eroilor Români de la Soultzmatt (Franța). Aceasta ca urmare a propunerii din anul 1980 a domnului Remus Radina, care cercetând arhiva cimitirului, a descoperit un act datând din 30 august 1919 prin care Consiliul localității Soultzmatt donează acest pământ României.
Actul este redactat in limba franceză, cu alfabetul gotic și se numește Auszug" (Extras) in limba germană. Alsacia fusese ocupată o jumătate de secol de germani in cimitirul militar din Soultzmatt (Alsacia) se află mormintele a 687 de tineri români, căzuți in Primul Război Mondial. Cimitirul a fost construit la inițiativa reginei Măria, ii aparțin mișcătoarele cuvinte: Soldați români, departe de patria voastră, pentru care v-ați jertfit, odihniți-vă in pace, aureolați de glorie, in acest pământ care nu vă este străin".
Cu ocazia inaugurării cimitirului de către regele Ferdinand și regina Măria, la 9 aprilie 1924, Max Dollfus, omul care a ales locul cimitirului, un bun prieten al românilor, domiciliat in Mulhouse, a declarat ziarului francez Timpul: Nu am fi putut realiza ceea ce s-a făcut fără remarcabila generozitate a comunei Soultzmatt care, fără a ezita, ne-a dăruit in 1919 pentru România, și fără a limita suprafața, tot terenul care ne-ar fi necesar." La 24 septembrie 1969, ziarul francez Alsacia scria: Prin deliberare la data de'30 august 1919, Consiliul municipal a decis că localitatea Soultzmatt pune la dispoziția Guvernului român un teren pentru inhumarea soldaților români decedați in timpul captivității lor in Alsacia. Soultzmatt face dar acest teren Guvernului român". În ultimii ani domnul Remus Radina a ținut ca Ziua Eroilor să se comemoreze și la alte cimitire românești din localitățile Maubeuge, Assevent, Effry, Hixson; Signy UĂ'bbayey Rețhel, Haguenau și Dieuxe unde se odihnesc soldați români căzuți in Primul Război mondial ca aliați ai Franței. La aceste pelerinaje iau parte români veniți din Belgia, Elveția, Franța și Germania.
Dar, cine este domnul Remus Radina?
Remus Radina s-a născut la 9 aprilie 1924 la Craiova. În 1943 a absolvit Liceul Militar DA. Sturdza" din Craiova, iar la 10 Mai 1945, după absolvirea Școlii de ofițeri activi de Cavalerie din Tîrgoviște, a fost inălțat la gradul de sublocotenent. Sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial l-a prins in drum spre front, de unde s-a intors pentru a incepe lupta pe alt front cel anticomunist.
În decembrie 1946 a fost judecat de Consiliul Superior al Oștirii pentru vina de a fi afirmat in scris că guvernul Petru Groza este împletit pe osatura oprimării libertății poporului român".
La 16 aprilie 1947 a fost trecut in retragere prin înalt decret regal". La 2 noiembrie 1948 a trecut clandestin frontiera in Iugoslavia, cu intenția de a merge in Occident, pentru a se angaja in lupta impotriva comunismului. Arestat de iugoslavi, a fost extrădat in România la 31 august 1949. Condamnat la 5 ani inchisoare, a fost trimis la muncă silnică la Canalul Morții Dunăre - Marea Neagră. A mai fost din nou intemnițat timp de 4 ani, după revoluția din Ungaria. in anul 1980 a fost constrâns să părăsească țara după publicarea mărturiei Testamenul din morgă", prefațată de dramaturgul Eugen Ionescu. Se stabilește in Franța, unde este declarat , invalid 80%.
Iie Mihalcea: Stimate domnule Remus Radina, de câtva timp circulă la Paris zvonul, printre români, că ați fost decorat de președintele Ion Iliescu. Care este adevărul? .
Remus Radina: Înainte de 24 ianuarie 2002 am primit un telefon de la atașatul militar al României la Paris, colonelul Plăvițu, care mi-a comunicat că am fost decorat și sunt invitat de ambasadorul României in Franța la 24 ianuarie, pentru a-mi decerna decorația. Am răspuns imediat că refuz această decorație.
După mai mult timp, am primit Monitorul Oficial al României nr. 786, din 12 decembrie 2001, unde este publicat decretul. nr. 1047, din 6 decembrie 2001, in care se spune, printre altele, că se conferă domnului Remus Radina, fost ofițer al armatei române, Ordinul Național Pentru Merit in Grad de Ofițer pentru merite deosebite in cultivarea tradițiilor militare și a culturii eroilor României, prin organizarea de pelerinaje anuale la cimitirele românești din Alsacia și Lorena". Semnează Ion Iliescu și Adrian Năstase.
I.M.: De ce ați refuzat această decorație?
RR: Nu am uitat niciodată răul pe care 1-a făcut și-1 face incă Ion Iliescu poporului român.
1.) Din 1944 până la Revoluția din Decembrie 1989, Ion Iliescu a colaborat cu KGB-ul, criminala organizație care a făcut atâta rău poporului român și altor popoare.
Ion Iliescu a trădat poporul român fiind complice la ținerea lui in sclavie. El este vinovat de genocid, ca toți nomenclaturiștii comuniști. El a călcat in picioare toată istoria neamului românesc și toată tradiția lui. El a desființat proprietatea privată.
Într-o broșură editată de Ministerul Apărării al Franței, se spune: După cel de-al Doilea Război Mondial, mormântul fu profanat și rămășițele, soldatului necunoscut român dispersate."
Iliescu a fost complice cu toți nomendaturiștii comuniști la distrugerea studențimii române, in groaznica inchisoare Pitești. Ca ministru ce se ocupa cu problemele tineretului, a eliminat mulți studenți din facultăți și a luat masuri de reprimare a lor.
2.) În timpul revoluției din 1989, a dat o nouă lovitură de stat, cu ajutorul criminalei Securități, care este identică cu organizația teroristă Al Qaida. A ucis pe fostul dictator Ceaușescu in ziua de Crăciun și intr-un proces tipic stalinist. Opinia publică il consideră vinovat de moartea tinerilor din timpul revoluției.
A luat iar legătura cu Moscova.
3.) După revoluție și până in prezent:
A consolidat regimul neocomunist, cu ajutorul Securității. A organizat odioasele mineriade, dând o lovitură de moarte imaginii României in lume. A impiedicat modernizarea economiei românești, in timp ce țările vecine au ieșit din epoca tranziției. A continuat oprimarea libertății poporului român, menținând in funcții generali de securitate, cu toate că știe opinia țărilor din NATO despre acești călăi ai poporului român. A incălcat drepturile omului. Chiar in prezent exerciți mari presiuni asupra presei. Ordonă cenzurarea scrisorilor, interceptarea convorbirilor telefonice, bruierea emisiunilor de radio occidentale, violarea pachetelor trimise de refugiați familiilor din țară. Inundă comunitățile române din Occident cu agenți ai Securității.
A batjocorit pe victimele represiunii comuniste, gratificând pe securiștii vinovați, de crime contra umanității cu epitetul de eroi". A inceput o activitate de o rară perfidie pentru anihilarea exilaților români din Occident. În noiembrie 1994 a venit in secret la Biserica Ortodoxă Română din Paris: "I-am dezbinat și pe ăștia!" Cu ajutorul patriarhului roșu Teoctist, a instalat un mitropolit in Germania, Serafim, cunoscut ca agent al Securității. Serafim a numit un episcop, Iosif, la Paris și un altul Condrea, in America. Ei tulbură viața românilor din Occident. Nomenclaturiștii comuniști mai au nerușinarea să solicite sprijinul acestor români. Ion Iliescu a declarat de curând că va face politică până la moarte. Popor român, unde este memoria ta?
De la Paris,
Ilie Mihalcea
Lumea liberă, nr. 716, 19 iunie 2002