FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Politica

«1131415161736»
sabin130730.11.2009 16:07
E decizia ta.Eu merg si o sa merg la vot cate zile mai am.

Din respect!

Adevarul e ca merita toti respect. I-as umple de respect.

 

Dintre un pumn in coa.ie si o palma peste fata aleg o palma peste fata. Adica votez cu Basescu.

Sa nu uiti sa intorci si celalalt obraz. Si apoi pe primul si tot asa.

 

@Mo

As considera ca are rost sa merg sa anulez votul doar daca toata lumea ar face asta, sau marea majoritate. Si asa ajungem iar la ideea mea, cu boicotarea alegerilor, deci nevalidarea lor.

LE: Am inteles ideea mai bine in reluare:). Normal ca te doare inima ca au murit tineri pentru ca noi sa avem atatea drepturi, inclusiv votul. Dar mai odios este sa folosesti acest drept pt castigul personal al zdrentelor politice. Mai avem dreptul si sa ne revoltam in masa, sau daca nu-l avem la fel, ni-l putem castiga.

MoWeed30.11.2009 16:10
Adevarul e ca merita toti respect. I-as umple de respect.

Ei nu merita mah, dar amaratii aia care au murit in 89 si 90 pentru ca noi sa putem vota merita. Merita macar sa mergi pana la sectie si sa-ti anulezi buletinul

vlad30.11.2009 16:17

Iliescu a omorat oameni...

Pai si ce are sula cu prefectura. Ala mai are putin si moare.Care-i vina lui Geoana???Doar ca este membru PSD???

Basescu a condus tara 5 ani de zile dupa bunul plac. Hai sa-i mai dam un vot.Sa ne-o mai traga o data.

Oameni buni,si Baescu a fost coleg de partid cu Iliescu.

 

Dintre un sut in oua si-o palma peste fata eu voi alege un masaj de relaxare!

Nu voi mai intoarce obrazul si pe partea cealalta sa-mi mai zapaceasca Basescu vreo palma! Mi-a tras una foarte dureroasa si este indeajuns pentru mine.

 

Fratilor eu am trecut peste dorinta de-a avea un presedinte mascarici.

Am votat in primul tur cu Antonescu . sunt curios cu cine au votat cei care zic ca voteaza impotriva PSD-ului dar nu-l simpatizeaza pe Basescu. Cred ca tot cu Basescu au votat. Mai aveau si alte optiuni. un tip pe nume Remus Cernea

 

 

 

MoWeed30.11.2009 16:22
Iliescu a omorat oameni...

Pai si ce are sula cu prefectura. Ala mai are putin si moare.Care-i vina lui Geoana???Doar ca este membru PSD???

Fara suparare, dar numai cine nu vrea sa vada nu vede ca Iliescu e papusarul din spatele lui Geoana.

Mergand pe rationamentul asta, am putea spune ca presedintele rusiei Medvedev nu este papusa lui Putin, doar este din acelasi partid cu el nu?

 

 

Eu chiar cu Remus Cernea am si votat in primul tur. Cine ma cunoaste personal stie ca, desi am posibilitatea sa intru in PDL foarte usor, am refuzat de mai multe ori sa ma alatur acestor japcari nenorociti.

 

Eu ii consider pe toti politicienii(sau cel putin pe cei din PSD, PNL, PDL, UDMR, PRM ca ei au fost la putere pana acum) niste lipitori nenorocite care ar merita parnaie pentru faptul ca, de 20 de ani, isi urmaresc doar interesul personal. Dar, niciodata n-o sa suport cand vad cum niste oameni sustin ca voteaza papusa unui criminal(care, deci, i-ar urmari interesul) pentru normalitate.

 

Chiar atat de repede uita romanul?

sabin130730.11.2009 16:59
Chiar atat de repede uita romanul?

Il mai citez o data pe Dan Puric: ¨Romania este in moarte spirituala.¨

Cei pe care ii votam cu drag si spor si astazi au urmarit adormirea oricarui simt de identitate nationala si de plafonare a calitatilor cu care se naste orice om de pe planeta asta: onoare, respect fata de sine si fata de ceilalti, corectitudine, sentimentul de apartenenta la o familie, la o societate, la un neam, si lista poate continua. Tocmai ca ei sa conduca o masa de creire spalate, fara judecata, fara simturi sau reactii, care sa nu-si puna intrebari, sa nu ceara, sa nu se revolte, doar sa voteze si sa plateasca impozite. A, si ca sa aiba Ferrari reprezentanta in Romania, sa fim mandri.

Marius30.11.2009 17:05
Dintre un pumn in coa.ie si o palma peste fata aleg o palma peste fata. Adica votez cu Basescu.

 

daca-ti dau un dos de palma si-un sut in cur, amical, ma votezi in 2014?

sabin130730.11.2009 17:09

@Marius

E boala generala asta. Doar o mana voteaza, dar mai raman libere cealalta mana si gura. As mai dezvolta subiectul asta, dar nu are rost sa-mi iau ban aiurea. :)

Marius30.11.2009 17:26

sabine, nu cred ca-ti iei nimic. pana la urma ar fi complet de porc sa incepem sa ne injuram intre noi din cauza unor dobitoci care, conjunctural, ne conduc tara de 20 de ani.

 

hai sa-ti spun ceva. pana acu' o saptamana eram in aceeasi situatie cu junii nostri colegi de forum, oarecum. in primul tur m-am dat cu antonescu in speranta ca nu voi ajunge in situatia de a alege intre baseplm si prostanac. nu s-a intamplat asa si am hotarat subit sa ma dau cu marinerul, din aceleasi considerente: iliescu, revolutie, criminal, masinatiuni, oameni din umbra si tot felul de alte cacaturi.

 

a urmat insa o revelatie de tipul FSN=PSD+PDL... adica nu-l votez pe omu' care e manipulat de criminal, dar il votez pe omu' care l-a asistat pe criminat, ba chiar la si ajutat sa scape de justitie in ultimii 5 ani cel putin. adica votez presedinte un securist de cea mai joasa speta, unu' care isi dadea in gat colegii de barca pe la Anvers, unu' care Dumnezeu stie cati oameni a trimis pe la Gherla sau Aiud?

 

in niciun caz.

 

iar cine incepe cu discutii principiale despre revolutie, eroi morti si alte tampenii poate sa-mi faca un anumit lucru.

sabin130730.11.2009 17:33

As mai completa la ce ai spus un om care a facut procesul comunismului. :sick:

Maye30.11.2009 18:21

N-ai cu cine.

In plua mea.

pda30.11.2009 19:01

Eu as sintetiza: gradul de cultura al unui judet e proportional cu voturile PSD.

*Alecs*30.11.2009 19:06
sunt curios cu cine au votat cei care zic ca voteaza impotriva PSD-ului dar nu-l simpatizeaza pe Basescu. Cred ca tot cu Basescu au votat. Mai aveau si alte optiuni. un tip pe nume Remus Cernea

 

Daca nici macar nu citesti ce scriu nu are rost sa ma mai zbat.

 

iar cine incepe cu discutii principiale despre revolutie, eroi morti si alte tampenii poate sa-mi faca un anumit lucru.

 

Poate ca si de asta a ajuns tara cum a ajuns..

 

Somn ușor, români!

 

vlad30.11.2009 19:18
Eu as sintetiza simplu: gradul de cultura al unui judet e proportional cu voturile PSD.

Daaaa...buna asta ! (mi-l imaginez pe acel pensionar din reclama)

 

Banuiesc ca faci referire la judetele din Moldova unde PSD are ponderea cea mai mare.

Niste inculti si moldevenii aia.

Tot Ardealu'i fruncea! Noroc ca au pus Carpatii intre prostanaci si intelectuali. Iti dai seama ce soi de oameni ar fi iesit. Of, Doamne!

 

Sa sintetizez si eu mai simplu: gradul de cultura al unui votant PDL este proportional cu postul TV pe care il urmareste. (OTV, B1TV,Taraf TV,Etno TV....) ..o logica de fier.

 

Votati doar mogulii buni! Nu ne vindem patria! Jos olgarhii PSD si PNL! Sus Oligarhii PDL!

 

Toti politicienii nostri ar trebui sa scrie la rubrica :"Al meu este mai frumos!"

Marius30.11.2009 19:28
Poate ca si de asta a ajuns tara cum a ajuns..

 

cati ani ai tu prietene de iti inchipui ca ai capacitatea de a emite astfel de judecati? ce cunostinte ai tu despre evenimentele din 1989 precum si de cele premergatoare sau de cele urmatoare? si cand ma refer la cunostinte nu ma astept la linkuri sau citate, ci la ce stii tu concret de-ti imaginezi ca ai autoritatea de scrie asemenea enormitati?

 

si ca tot am vazut ca singura ta "obiectie" a fost legata de partea cu principiile, ia uimeste-ma si spune-mi cat esti tu de vertical in viata de zi cu zi. ce ai facut tu pentru tara asta ca ai acum tupeul sa-i plangi de mila?

 

de copii de 17 ani indocrinati aiurea de saituri dubioase si de indivizi si mai dubiosi, toti avand marele avant al principiilor morale pe net sunt satul...

Maye30.11.2009 19:50
ia uimeste-ma si spune-mi cat esti tu de vertical in viata de zi cu zi. ce ai facut tu pentru tara asta ca ai acum tupeul sa-i plangi de mila?

Ai dat rau cu batul in balta aici.

Mai citeste o data , de doua ori , de trei ori , de patru ori ce ai scris.

Marius30.11.2009 20:04

cred ca voi astia entuziasti peste masura ar trebui sa mai cititi.

Maye30.11.2009 20:13

Articole de pe ziare.ro?

sabin130730.11.2009 21:05

Eu cred ca s-a pierdut de mult firul. Iremediabil. La discutie. Fara cale de consens cat de cat. Tot la discutie. "Restul e doar jale¨.

 

PS: Propun sa se faca dezbatere pe fcsteaua.ro, gen videoconferinta, intre cei mai infocati sustinatori ai lui Basescu si Geoana. Si ceilalti sa intretina o atmosfera cat mai serioasa si grava, pe masura.

MoWeed30.11.2009 22:25

 

N-ai cu cine.

Cateodata iti dau dreptate; n-ai cu cine.

 

Imi place ca Marius crede ca, daca el e prost informat, toti ceilalti sunt. Pai daca nu a fost acolo, poate vorbeste din ce i-au spus parintii sau rudele care au fost acolo.

Virgil30.11.2009 23:43
Mircea Geoana este papusa lui Iliescu. PC, PNL, UDMR il sustin doar pentru ca vor o parte din ciolan

 

Te inseli suta la suta. Geoana nu e papusa nimanui. Cunosc activitatea lui in PSD si pot spune ca e omul ultimului cuvant. Iar PSD nu este nicidecum PCR. Stii ce inseamna social? Stii ce inseamna democratie? Daca nu, nu e nicio rusine sa citesti in DEX si sa te lamuresti in sfarsit.

 

Daca as spune ca Basescu e papusa Elenei Udrea as exagera? Poate, dar lumea asa vorbeste.

 

Zau mai baieti, Marius stie ce spune cand afirma ca sunteti indoctrinati de diverse site-uri pro PDL.

 

Iar PNL, UDMR si minoritatile nationale sunt pro Geoana pentru ca sunt Anti Basescu. Nu pentru ca nu le-ar place ochii lui, pentru ca altfel e un tip simpatic, ci din motive grave. Altfel in mod sigur i-ar fi fost alaturi. Atata lucru puteati sa intelegeti si voi, ca in orice tabara ar fi fost partidele de mai sus ar fi fost la ciolan.

Marius01.12.2009 06:26
Cateodata iti dau dreptate; n-ai cu cine.

 

Imi place ca Marius crede ca, daca el e prost informat, toti ceilalti sunt. Pai daca nu a fost acolo, poate vorbeste din ce i-au spus parintii sau rudele care au fost acolo.

 

prietene, de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere :)

 

vrei sa ma apuc sa-ti insir ce carti, articole si saituri referitoare la decembrie '89 am citit eu? daca tii neaparat iti spun, chiar daca nu-mi amintesc absolut toate titlurile. poate mai important decat asta este ca am incercat sa adun informatii din toate sursele, sa-mi formez cat de cat o imagine completa si clara.

 

n-am reusit. de ce? as putea spune ca poate nu-s eu asa capabil ca voi sa pun cap la cap lucruri evidente. dar nu-i asta. vorbim de lucruri extraordinar de complexe in Romania lui decembrie '89 pe care foarte putini oameni importanti le stapanesc.

 

spui ca tu sau altcineva aveti "dreptul" sau cunostintele pentru a discuta despre acest subiect pe baza povestilor celor care au fost acolo? poate avea cineva o poveste coerenta si apropiata de realitate si sa nu fi facut parte din varful varfului revolutiei? daca tu crezi esti mult mai naiv decat pari acum. discutam despre perioada in care daca cineva striga "teroristu'" si arata catre tine erai facut chiselita in 10 minute, discutam despre perioada in care elita USLA (te las pe tine sa afli ce-i asta, cuvant ajutator "antitero") a fost nimicita de Armata romana dupa ce trecuse de partea poporului. sunt atat de multe intrebari fara raspuns in ceea ce priveste evenimentele alea incat m-ar pufni rasul cand va vad pe voi asa entuziasti aruncandu-mi 3 linkuri de saituri dubioase si afirmand sus si tare ca stiti tot despre revolutie. as rade daca nu ar fi asa trist si autosuficienta nu ar lucra intr-un mod atat de infiorator.

 

si ca sa revenim la baselu' - 6 ani de mers pe mare (stiti si voi cam ce conditii trebuia sa indeplinesti pentru a iesi din tara.

 

- 3 din acesti comandantul celui mai mare vas al flotei comerciale

- a urmat detasarea la Antwerp, perioada in care chiar el a recunoscut ca trimitea periodic note informative catre DSS (aici iar te las sa afli ce-i asta).

- membru pcr "doar pentru a-l ajuta in cariera" (probabil colaborarea cu securitatea e tot pentru cariera)

- membru si ministru al FSN, urmasul pcr pentru cine are inca indoieli.

- parlamentar al PD, jumatatea "Roman" a FSN-ului.

 

vrei sa continui? pai prietene, tu vii si-mi faci procesul lui iliescu si spui ca a omorat "n" oameni, dar votezi cu base? votezi cu un om care nu numai ca nu a comentat la crimele imputate lui ilici, dar chiar a profitat de pe urma acestora, ba chiar in 1991 era membru al guvernului?

 

pai cum se cheama asta nene, ipocrizie sau proasta informare? sau poate aveti voi alt nume...

sabin130701.12.2009 08:05
Iar PSD nu este nicidecum PCR.

Si nici gura nu le miroase. :)

MoWeed01.12.2009 08:08
Te inseli suta la suta. Geoana nu e papusa nimanui. Cunosc activitatea lui in PSD si pot spune ca e omul ultimului cuvant. Iar PSD nu este nicidecum PCR. Stii ce inseamna social? Stii ce inseamna democratie? Daca nu, nu e nicio rusine sa citesti in DEX si sa te lamuresti in sfarsit.

 

Daca as spune ca Basescu e papusa Elenei Udrea as exagera? Poate, dar lumea asa vorbeste.

 

Zau mai baieti, Marius stie ce spune cand afirma ca sunteti indoctrinati de diverse site-uri pro PDL.

 

Iar PNL, UDMR si minoritatile nationale sunt pro Geoana pentru ca sunt Anti Basescu. Nu pentru ca nu le-ar place ochii lui, pentru ca altfel e un tip simpatic, ci din motive grave. Altfel in mod sigur i-ar fi fost alaturi. Atata lucru puteati sa intelegeti si voi, ca in orice tabara ar fi fost partidele de mai sus ar fi fost la ciolan.

Virgile, daca la noi in tara ar fi existat si ar fi fost respecat termenul de ideologie politica, as fi fost partial de acord cu tine.

PSD,PDL,PNL nu au nici o ideologie politica reala, ci numai pe hartie.

Daca ar fi existat o ideologie clara, nu ar fi putut exista niciodata o alianta intre stanga si dreapta bazata pe un program asemanator de guvernare(cum zic ei). Pai stanga vrea sa pastreze cat mai mult in avutia statului, in timp ce dreapta vrea sa liberalizeze tot.

 

 

 

@Marius

 

In primul rand bravo tie ca te-ai documentat.

In al doilea rand, nimeni nu crede ca detine adevarul intreg despre "revolutie", dar asta nu inseamna ca, automat, nu stie nimic.

Cat despre sacrificiul celor de la revolutie(ca de la asta a pornit discutia), acesta ramane real, chiar daca "revolutia" a fost mai degraba o lovitura de stat. Dupa cum ai zis chiar tu, omul de rand nu cunostea interesele meschine a celor care au pus mana pe putere dupa moartea lui Ceausescu. Multi dintre cei care au murit, desi au fost oarecum manipulati, au murit pentru ca incercau sa obtina o viata mai buna

Marius01.12.2009 08:19

bine ma mo, vrei sa vorbim de omul de rand care a iesit in strada? hai sa vorbim.

 

de ce a iesit nea nelu, strungar la imgb, in strada? de foame tata! nu-ti inchipui acum dorinta de democratie coplesitoare ce l-a determinat sa lase strungul si sa puna mana pe arma, bata sau orice altceva. Nu revolta impotriva regimului tiranic si dorinta de a capata dreptul de a avea libertate de opinie l-au facut pe roman sa iasa in strada, ci stomacul care il cam strangea de ani buni, de cand a inceput "preaiubitul" sa achite datoria externa si sa faca acele rationalizari monstruoase.

 

iar sa vina un baiat de 20 si ceva de ani sa-mi vorbeasca de eroi, de principii morale si de dorinta libertate e prea mult.

 

am vorbit cu destui oameni in varsta, colegi cu tata in perioada aia la o intreprindere din Bucuresti care au fost dusi fortat la celebrul miting si care au ramas si peste noapte in strada si toti s-au pus de acord - foamea a fost motorul principal al revoltei populare. ce voia grosul oamenilor? carne in galantare, banane si portocale nu doar de Craciun, o haina in magazin etc. ar fi interesant sa scrie aici cineva care chiar a participat la evenimente, fie si ca simplu spectator, nu unul care imi da linkuri si are tricouri cu noua dreapta sau mai stiu eu ce.

 

hai sa nu mai fim naivi si sa nu ne mai ascundem dupa deget.

vlad01.12.2009 09:30

Pai ce sa stie lumea cum era inainte? Ne spune lumea ce aude din gura lui Traian Basescu. Ala ii acuza pe altii dar in locul lui m-as mai gandi putin inainte sa tot scot prostii pe gura. In timp ce in tara lumea lua ulei cu ratia si nu era acest ulei pe care il gasim in comert.Mai degraba arata a ulei de motor. Venea varsat si ti-l servea in sticla de 1 l cu care veneai de acasa. Cand bagau tacamuri la colt era mare veselie. Paine in mediul rural se dadea doar pe cartele.

Traian Basescu colinda marile,strangea valuta la ciorap si fac pariu ca facea bisnita cu aparate video si cartuse de BT sau Kent. Cam asa face si acum afaceri.

Ne vorbeste despre privatizarea Romaniei cine??? TB,Radu Berceanu?

Pai stiti ce functie a ocupat Radu Berceanu inainte? Nu va mai aduceti aminte ce scandaluri erau in perioada in care ocupa functia de ministru la Industrii? Ati uitat pe Traian Basescu cati draci ne facea cu sloganul :"Aici sunt banii dumneavostra"??

La vremea lor i-am injurat (inca ii injur) pe Adrian Nastase,DIP sau alde Micky Spaga.

 

Fascinante clipurile pe Taraf cu manelistii nostri.

Votati Basescu...cica lica cica cea....

Va vine sa credeti ca Domnul Presedinte s-a strecurat intre Serialul Elodia si Profesoara Porno????

S-a simtit ca pe tarlaua lui la OTV. Numai intrebari incomode i-a pus "micul mogul" Dan Diaconescu.

Ce facem fratilor? Iii injuram pe Zabrauteni,Pipierani sau Copaceni si-l adulam pe Traian ???? Sa nu mai radem de indivizii aia pe care ii faceam cocliti.

 

Nu am auzit niste acuze concrete la adresa lui Geoana. Care sa-l vizeze personal. De ce o tot zguduim doar cu Iliescu??? Pai eu cred ca Basescu a facut mai multe rele langa Iliescu decat Mircea Geoana.

Hai sa fim corecti daca judecam pe cineva.

Vreti sa facem un exercitiu de imaginatie pe aici care sa-i vizeze personal pe cei 2??? Enumeram pe rand bube pe care le-au cei 2 candiddati.Dar care sa le vizeze persoana. si familia. Incepem???

 

Traian Basescu- imobil strada Mihaileanu

 

 

«1131415161736»