FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Politica

«191011121336»
Maye25.11.2009 22:40
@maye

1. Fondurile alea de la UE nu vin automat, indiferent de orice. Trebuie sa vii cu niste proiecte coerente, viabile dupa care sa le pui si in practica in scopul in care au fost acordate, corect si transparent. Dar UE se inchina si nu-i vine sa creada de ce vede in Romania chiar si pe criza si astfel se abtine din a mai pompa bani spre Bucuresti.

2. Cand ziceam de inchisori umplute cu mizeriile astea din high class, ma refeream la arestari si condamnari pe bune, nu circ mediatic.

3. Tu de exemplu poti fi doctor in economomie,politica, sociologie si ce mai vrei tu, sa vorbesti ca Ioan Gura de Aur si sa scrii ideile savante ca Eliade. Degeaba ajungi presedinte, pentru ca priceperea e conditie obligatorie, nu si suficienta. Vorbim de un context.

(ordinea e absolut random).

1.Spre Romania au fost directionate destule fonduri in ultimii 2 ani , ce este drept , nu au fost directionate cate ar fi trebuit , din lipsa infrastructurii si a proiectelor viabile.

2.S-a incercat cu Nastase.Stii de ce nu s-a reusit?

3.De aceea sustin o persoana care are abilitatea de a pricepe.

MoWeed25.11.2009 22:42
1.Spre Romania au fost directionate destule fonduri in ultimii 2 ani , ce este drept , nu au fost directionate cate ar fi trebuit , din lipsa infrastructurii si a proiectelor viabile.

Fondurile acelea au fost directionate spre noi, insa noi nu le-am accesat. Anul trecut am pierdut sute de milioane de euro, care ar fi putut fi investiti in infrastructura. Proiecte viabile se pot face, daca exista interesul organelor de decizie centrale si/sau locale.

Noi am pierdut sute de milioane de euro care erau alocati Romaniei pentru ca nu am fost in stare sa facem acele proiecte. Dar, na, proiectele alea erau verificate si nu isi puteau trage cota parte din ele baronii locali(atat cei PSD si PNL, cat si cei PDL)

Maye25.11.2009 22:44
Nu-mi vine sa cred cum, dupa tot raul care l-a facut PSD-ul tarii astea, inca mai exista oameni care sa ii voteze. Cateodata, imi vine sa cred ca ne meritam soarta....

Eu sunt convins ca ne-o meritam!

 

Fondurile acelea au fost directionate spre noi, insa noi nu le-am accesat. Anul trecut am pierdut sute de milioane de euro, care ar fi putut fi investiti in infrastructura. Proiecte viabile se pot face, daca exista interesul organelor de decizie centrale si/sau locale.

Noi am pierdut sute de milioane de euro care erau alocati Romaniei pentru ca nu am fost in stare sa facem acele proiecte

Nu vreau sa vorbesc de alte zone , dar in zona mea , s-au accesat zeci de milioane de euro numai si numai pentru infrastructura.Rezultatul s-a vazut la alegeri.

MoWeed25.11.2009 22:45

Pai Maye, eu vorbesc la nivel national. Si am pierdut sute de milioane de euro care s-au intors la UE pentru simplul fapt ca noi nu am fost in stare sa facem proiecte

sabin130725.11.2009 22:46

Uite maye aici sunt de acord cu tine, ne-o meritam.

Dar nu mai exemplifica cu cine iti convine tie ce am zis eu mai sus de puscarii, pentru ca sunt destul de convins ca sunt in toate taberele destui ale caror locuri sunt la racoare.

MoWeed25.11.2009 22:47
sunt destul de convins ca sunt in toate taberele destui ale caror locuri sunt la racoare.

Eu sunt convins ca trebuie sa cauti foarte mult pana sa gasesti unul singur din ambele tabere a carui loc sa nu fie la racoare

Maye25.11.2009 22:57
Pai Maye, eu vorbesc la nivel national. Si am pierdut sute de milioane de euro care s-au intors la UE pentru simplul fapt ca noi nu am fost in stare sa facem proiecte

Pai nu Cata.Aici tre sa dam in ei la nivel local.S-a facut o descentralizare toamna trecuta.Acum tre sa ii cautam in cap pe cei in ale caror zone nu s-au accesat fondurile.Ori cei de la mine sunt de vina pentru ca cei din Dolj nu au accesat fondurile?Trebuie luat fiecare caz in parte.

 

Uite maye aici sunt de acord cu tine, ne-o meritam.

Dar nu mai exemplifica cu cine iti convine tie ce am zis eu mai sus de puscarii, pentru ca sunt destul de convins ca sunt in toate taberele destui ale caror locuri sunt la racoare.

Dar eu sunt absolut de acord ca exista corupti si in PD-L.Nu voi nega lucru acesta niciodata.Sunt aceeasi oameni care au facut turism politic.De aceea eu lupt sa dispara PSD-ul , pentru ca o data cu acest partid infect va disparea si o buna parte din mizeria politica (aici intra si leprele).

MoWeed25.11.2009 22:58

Dar eu nu ziceam ca este numai vina unui singur partid. Este vina tuturor partidelor care au primari si consilieri judeteni.

 

Apropo, pentru proiecte mari de infrastructura trebuie facut proiectul de catre autoritatile centrale; drumurile nationale nu sunt responsabilitatea consiliilor locale/judetene

Maye25.11.2009 22:59

Eu stiu ca da , tine de consililul judetean.

 

LE:Hai sa zic ca ai dreptate :P

 

Dar atunci Cons.Judetean / Primariile pot face presiuni cu proiectele puse pe masa.

MoWeed25.11.2009 23:01

Drumurile nationale, cele europene si autostrazile apartin Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România.

 

 

LLE: Cand vine vorba de un drum care trece prin mai multe judete, cum ar fi sa faca fiecare consiliu judetean proiectul propriu?

 

 

Maye25.11.2009 23:05

La mine s-au facut presiuni locale pentru Centura si s-a reusit :)

MoWeed25.11.2009 23:07

Si la Brasov, a facut firma la care primarul este actionar un profit mare din ocolitoare. Partea si mai comica este ca, la 2 zile dupa terminarea tronsonului de asta-vara, o parte din drum s-a prabusit :D

 

Maye25.11.2009 23:16

1.Nu primarul este actionar :P

2.Ploile au fost de vina :D

sabin130725.11.2009 23:27
Dar atunci Cons.Judetean / Primariile pot face presiuni cu proiectele puse pe masa.

Si marmota? :)

Maye25.11.2009 23:36

Asta tine de fiecare deja :)

Maye26.11.2009 00:10

Fiecare cu background-ul lui. :)

5.jpg

Lari26.11.2009 00:14

Ce Horia Roman Patapievici despre situatia politica actuala:

 

Cu o viteză incredibilă, pe care prudența politică ar fi descurajat-o și pe care numai situația din culise a putut-o incuraja, declarația de infrângere a fost transformată de liderul liberal intr-o subită declarație de vasalitate.

 

Această declarație a fost imediat decretată de unii jurnaliști ca fiind nu numai politic inteligentă, ci și moralmente valabilă. E adevărat că acestor jurnaliști le place să adopte siguranța de sine a profeților. Dar chiar și pentru un profet inspirat, să numească morală o cinică punere in aplicare a unui plan care nu are nimic de-a face cu morala, ci se referă numai la arondarea și arendarea țării intre clanuri politice concurente (până la venirea in scenă a lui Dinu Patriciu), e, mi se pare, cam tare.

 

Faptele, totuși, sunt cu totul limpezi. Sper să fi devenit clare, prin această declarație, și pentru

cei care până acum se prefăceau că nu le văd ori că nu există.

 

(1) Alianța politică dintre interesele PSD și interesele PNL nu este nici impusă de imprejurări, nici conjuncturală (cum s-a tot afirmat, in special de către susținătorii naivi ai socialiștilor ori de susținătorii, care voiau să se lase inșelați, ai liberalilor).

 

Au existat alternative, atât pentru PNL, cât și pentru PSD, dar ele au fost refuzate. Nota foarte specială a acestor refuzuri este că ambele s-au manifestat in timpul impărțirii guvernării, ceea ce demonstrează că sursa insatisfacției nu este excluderea de la putere, ci exercitarea ei in condiții limitate. Altfel spus, obiectivele acestor partide (PSD și PNL) nu pot fi atinse decât in condiții de partaj cu partide care le acceptă integral agenda, care nu e transparentă. Pentru că PDL nu o acceptă, a fost exclus de ambele partide din formula lor de combinații.

 

Pe de altă parte, alianța celor două partide nu este deloc conjuncturală: ea ține de ceva esențialmente constant in interesele acelor câțiva oameni care hotărăsc soarta partidelor lor.

 

Există deja o istorie care demonstrează acest lucru: alianța PSD-PNL s-a prefigurat subteran in ultimele luni ale anului 2006, s-a ilustrat cu vigoare in acțiunea suspendării președintelui, s-a aflat in spatele alungării de la guvernare a PD (de către aliatul său din alegeri, PNL) și a menținerii PNL la putere ca guvern minoritar (dar controlat in fapt de PSD), s-a manifestat cu forță in moțiunea de cenzură impotriva guvernului Boc - și așa mai departe.

 

O asemenea istorie nu este conjuncturală, ci ține de ceva esențial, care scapă atât doctrinelor profesate public, cât și convingerilor afirmate de militanți și confirmate (naiv) de susținători.

 

(2) Dacă, in ciuda, divergențelor doctrinare ireconciliabile, PSD și PNL au interese de putere comune atât de exclusive, atunci inseamnă că interesele lor reale nu decurg din doctrină, ci din altceva. Dacă vin din altă zonă decât cea declarabilă public, inseamnă că sunt oculte. Iar dacă sunt oculte, atunci ele se leagă de persoane, și anume de interesele câtorva persoane.

 

Evidența spune că forța cu care PSD și PNL tind să guverneze impreună nu este a principiilor (doctrinare) ori a scrupulelor (etice), ci a intereselor (nude și inavuabile).

 

(3) În fața realizării intereselor acestei alianțe se află un singur obstacol, obsesiv și maladiv indicat de către șefii, baronii și mandarinii celor două partide: ocuparea poziției de președinte al țării de către Traian Băsescu.

 

(4) În lumina rapidității cu care PNL s-a pus la dispoziția PSD, e cu totul limpede că războiul dus de aceste două partide impotriva lui Traian Băsescu nu este motivat de considerente etice (cum s-a tot spus), ci de foarte puternice interese materiale.

 

Dacă aceste considerente ar fi fost etice, alianța dintre PSD și PNL ar fi avut limite morale; dar aceste limite nu s-au văzut niciodată, dovadă modul in care liderii lor jonglează cu convingerile electoratelor lor (care, abia ele, sunt etice).

 

Cinismul liderilor PNL a fost total: amenințați cu sperietoarea Băsescu, suporterilor liberali li se forțează acum mâna să voteze candidatul PSD. Ceea ce e un șantaj cu frica pentru a inlesni violul.

 

Motivația alianței PSD-PNL este materială, deoarece miza ei ține exclusiv de creșterea puterii proprii: alianța nu are un proiect de reformă, are ca proiect luarea in stăpânire a tuturor puterilor in stat, din care ii mai lipsește incă o piesă (in rest le are, ori le va avea, pe toate) - președinția. Miza alianței este controlul absolut asupra puterii.

 

(5) Alianța PSD-PNL și-a manipulat militanții și electoratele. Au jucat pe față cartea doctrinelor (socialistă, respectiv liberală), iar in spate au jucat cartea cumetriei de interese. Autenticii suporteri socialiști ori liberali pot acum constata că au fost manipulați de șefii lor, in care (poate) au crezut.

 

Cinismul cu care PSD și PNL și-au folosit electoratele demonstrează că partidele lor nu sunt comunități politice de idei și convingeri, ci grupuri de interese, care se ințeleg intre ele peste capul partidelor, in funcție de persoanele ale căror interese economice și de putere le servesc.

 

(6) Tot la fapte trebuie să consemnăm alinierea servilă a tuturor televiziunilor private (care contează) la alianța PSD-PNL, cu tot ce decurge din acest act ca degradare și ingenunchere a profesiunii de jurnalist.

 

Interesele celor câteva persoane pentru care s-a construit această formidabilă alianță a călcat deja totul in picioare, in materie de morală jurnalistică, și, când iși va completa (dacă va putea) dispozitivul de putere prin luarea sub control și a președinției, ne putem aștepta la tot ce e mai rău.

 

Sub zgomotul divertismentului se va instaura liniștea. Iar in spatele liniștii (bine plătite) alianța PSD-PNL va lucra nestânjenită.

 

Ei bine, cu o nerușinare caracteristică, liderii PSD și PNL au denumit acest amestec de manipulare, minciună și interese oculte proiectul Johannis. S-au bazat pe faptul că numai o manipulare grosolană poate incununa manipularea de proporții orchestrată de doi ani sub umbrela campaniei impotriva dictatorului Băsescu.

 

Ca să ne distragă atenția de la natura funciarmente netransparentă a alianței PSD-PNL, liderii lor s-au folosit de o foarte populară fantasmă a imaginarului public și istoric românesc, cinstea și temeinicia neamțului, ca să ne ia definitiv mințile.

 

Această manipulare le depășește pe toate. Sforarii din spatele alianței vor să-i determine pe alegătorii liberali aruncați de Crin Antonescu in brațele lui Geoană să aibă impresia, când votează Geoană, că votează Johannis - adică neamțul harnic și cinstit, care ne va vindeca de netrebnicie și hoție pe toți, printr-un act magic de substituție.

 

Așa cum neamțul Carol I a fost omul providențial al modernizării României, tot așa suntem invitați să credem, prin hipnoză, că și Johannis va fi omul providențial al momentului. Doar că prințul Carol nu a venit in țară cu forțele și interesele pe care le are acum in spate Klaus Johannis.

 

E adevărat că regele Carol ne-a vertebrat; dar cu Johannis pe post de umbrelă pentru oamenii aflați in spatele lui riscăm să fim și devertebrați, și lăsați in pielea goală.

 

evz

sabin130726.11.2009 06:34

Mercenarul Patapievici si fituica de Cotroceni Evenimentul Zilei, 2 ingrediente suficiente sa ma dezguste.

 

@maye

Da, SUperBase nu are in spate numai comunisti, el e dintr-o rasa pura, ariana, fost revolutionar si dizident, s-a luat la tranta decenii intregi cu regimul si sistemul, si acum manat de aceleasi intentii samaritene fata de poporul roman lupta cu ticalosii, pentru a imbunatati cat de cat viata de zi cu zi a romanilor. :puke:

PS: Tot nu mi-ai spus ce se produce in Romania ca sa sustina consumul. Petrodolari?

vlad26.11.2009 07:20

Ce tot va imbatati cu apa rece???

Ca s-a luat Base la lupta cu sistemul "ticalosit"??/

L-a saltat pe Becali pentru ce? Avea dovezi sa-l salte pentru fapte mult mai grave dar a preferat sa bea sprit la coltul blocului cu el. L-a scuturat putin doar dupa ce a facut Ciobanul plangere impotriva altui samsar de terenuri,Puiu Popoviciu. Il tot blestema pe Puiu de ani de zile pe unde il prindea . Puiu Popoviciu ,apropiat al lui Basescu,in stranse legaturi cu un mare constructor Comnord,condus de un bun prieten ,Creteanu.Ei au facut complexul rezidential de la Baneasa,de unde s-a pricopsit fata mare a lu' tata cu un "penthouse". A uitat sa va spun cum produce Puiu si notarite pe banda rulanta. Una dintre beneficiare este si IB. Cunosc foarte bine cateva fatuci promovate notarite.

Nu-l mai vedeti pe Basescu usa de biserica. Vorbiti despre afacerile pe care le face Videanu cu rectorul de la Agronomie,Creteanu si Puiu. Asa au pus mana pe niste terenuri foarte valoroase.Vorbiti despre Cnsiliul Pimariei Bucuresti,format in m are majoritate din portocalii,care au aprobat PUZ-uri peste PUZ-uri ,doar pentru a inalta acesti constructori mastodenti deasupra Bucurestiului. Cama celeasi marlanii le face si Liviu Negoita la sectorul 3.A ras parcuri si a dat autorizatii pentru toti apropiatii> Va spun ca am fost la cateva lucrari si am ramas siderat cand am vazut cum mamicile isi impingeau carucioarele pe aleile pline cu scanduri si moloz. Cum sa dai aviz la constructii in parc???? Vreti sa va fac poze ,pentru a va demonstra???

In parcul IOR, a desfiintat cateva terase,foarte bune pe timp de vara,sub pretextul sa curete parcul. Cu siguranta acolo vor aparea cateva blocuri.Bag mana in foc pentru asta.

Ati inchis ochii la modul in acre si-a saltat mezina???? Cum poate ajunge o inculta euro-parlamentar??? Si cica taica-su nu are niciun merit. Pai cum sa nu aiba merite???? Cine a "pregatit-o" pe EBA pentru aceasta functie??/ Pai cine? Monica Pitzi Ridzi. Si ati vazut ce show a iesit pe aceasta tema. Nu numai ca a pregatit-o dar a si facut-o parlamentar. Cu voturile din urbea lui barbatelu,primar la Petrosani. Nu va este scarba cum ajung asemnea poame sa ocupe locurile unor oameni mult mai pregatiti???? Ne turna gogosi EBA,ca are pentru campanie 15 mii de lei. Pai ce poti face frate cu 15 mii??? Noroc cu salriul de la Luxten (cum o fi castigat ea la Luxten atatia bani,nu stim) (evident ca stim). Stiti cu ce a zis ca se ocupa la Luxten.Cica baga date in calculator . Vai mama noastra. Sa platesti atatia bani pentru asemnea lucurui inseamna ca ori esti prost ori traiasca primarul de atunci al Bucurestiului.

Fratele Mircea,face afaceri cu Armata,cu statul....(ce evolutie de la o amarata de inghetata) iar Presedintele ramane consternat cand aude asemenea lucruri.....era prima oara cand auzea asta (!) :)

Scenariul cu "rapitii in Iraq" e cel mai prost film care s-a turnat la noi in tara. "Zmeura de Aur" scrie pe acel film. Producator,regizor :TB. Pai ati uitat cu "jubilau" Marrie Jane si Miscoci cand s-au intors in tara?? Taticul lui Marrie Jane era deputat la PSD,apoi a trecut in barca lui Traian. Doar Ohanesian a fost revoltat si a vrut sa ne spuna adevarul despre povestea cu rapirea,probabuil ca a fost santajat cu ceva. Apoi a cerut daune lui TB pentru aceasta "rapire". Pai credeti ca un om normal ar fi muscat mana care l-a "salvat"???? (Pe Miscoci l-am cunoscut acasa la cineva inainte sa plece in tabara din Iraq).

Vorbesc despre TB pentru ca ni se tot spune ca este incoruptibil,ca nu pune botul la ceilalti din jur. Hai sa fim seriosi,terminati cu mascariciul asta de presedinte.Este un personaj foarte periculos,un razbunator fara pereche.Desfiinteaza pe toti cei care i se opun.Si nu este un cu cuvant.Este un mare mincinos. Stiu foarte bine pe cineva care a avut de suferit din cauza lui.

Va spune unul care l-a votat acum 5 ani. E ultima ora cand vorbesc despre el pe aici.

 

PS Putem vorbi in aceasi masura si depre psd-isit,despre odraslele lor. Putem vorbi la fel despre orice om politician.

 

 

bodanelu26.11.2009 08:40

pai daca ala nu e bun, alalatul nu e bun.. nu ne strangem 2000 de insi si le rupem picioarele?

 

LE: Si o gluma de sezon:

 

Dear God,

 

So far this year you have taken away my favorite dancer Michael Jackson, my favorite actor Patrick Swayze and my favorite singer Stephen Gately and my favorite actress Farah Fawcett.

Just so you know, my favorite politician is Mircea Geoana.

 

Regards.

Lari26.11.2009 09:43
Mercenarul Patapievici si fituica de Cotroceni Evenimentul Zilei, 2 ingrediente suficiente sa ma dezguste.

 

Excelent!

 

La atatea argumente aduse de ala, tu doar asta spui.

 

Ne meritam soarta intr-un hal fara de hal!

 

Bai, chiar nu mai puteti judeca fara patima politica asta nenorocita? Nu vedeti ca ei exact asta vor?

 

Maye26.11.2009 10:11
Mercenarul Patapievici si fituica de Cotroceni Evenimentul Zilei, 2 ingrediente suficiente sa ma dezguste.

 

@maye

Da, SUperBase nu are in spate numai comunisti, el e dintr-o rasa pura, ariana, fost revolutionar si dizident, s-a luat la tranta decenii intregi cu regimul si sistemul, si acum manat de aceleasi intentii samaritene fata de poporul roman lupta cu ticalosii, pentru a imbunatati cat de cat viata de zi cu zi a romanilor. :puke:

PS: Tot nu mi-ai spus ce se produce in Romania ca sa sustina consumul. Petrodolari?

Uita-te si la rangul lor.

Maye26.11.2009 10:49
Dear God,

 

So far this year you have taken away my favorite dancer Michael Jackson, my favorite actor Patrick Swayze and my favorite singer Stephen Gately and my favorite actress Farah Fawcett.

Just so you know, my favorite politician is Mircea Geoana.

 

Regards.

:))

sabin130726.11.2009 11:04
Excelent!

 

La atatea argumente aduse de ala, tu doar asta spui.

 

Ne meritam soarta intr-un hal fara de hal!

 

Bai, chiar nu mai puteti judeca fara patima politica asta nenorocita? Nu vedeti ca ei exact asta vor?

Ce mai putea fi de spus aici Lari? Patapievici explica in ziarul de casa al lui Basescu cat de imorala este ultima moda de alianta psd-pnl. Patapievici mai poate veni cu 1 milion de argumente si la aceesi concluzie raman. Cum poate vorbi omul asta de moralitate in Romania? Ce mai era de explicat si de inteles aici? Eu cel putin sunt lamurit si de circul asta, si de asta care tot se repeta de 20 de ani si de ala care cu siguranta ca va mai fi cativa ani Eu nu stiu cum poti vorbi la modul grav despre circul asta hidos.

 

Despre ce patima politica vorbesti? La mine este cazul de patima antipolitica cand e vorba de Romania actuala, de dezgustul fata de toti nenorocitii care ne conduc si inca mai vor, care sfideaza in cel mai dezgustator mod posibil, uneori consternarea sau lehamitea fata de romanii mei care nu se mai satura sa fie calcati in picioare fatis, si de speranta ca intr-o zi se va debarasa Romania de toti bolsevicii de care zic, asa cum astept si ziua in care Becali si acolitii lui nu vor mai fi la Steaua.

Nu pot sa cred ca tocmai tu nu-ti dai seama de lucrurile astea mai mult decat evidente de atata timp.

 

Cei care au fost minititi si batjocoriti in atatea campanii si mandate da, isi merita soarta! Dar noi restul?

 

 

Uita-te si la rangul lor.

Aici recunosc ca m-ai pierdut? Rangul prostiei lor? Rangul nesimtirii lor? Despre care rang vorbesti?

LDS26.11.2009 11:08
Ce Horia Roman Patapievici despre situatia politica actuala:

 

Cu o viteză incredibilă, pe care prudența politică ar fi descurajat-o și pe care numai situația din culise a putut-o incuraja, declarația de infrângere a fost transformată de liderul liberal intr-o subită declarație de vasalitate.

 

Această declarație a fost imediat decretată de unii jurnaliști ca fiind nu numai politic inteligentă, ci și moralmente valabilă. E adevărat că acestor jurnaliști le place să adopte siguranța de sine a profeților. Dar chiar și pentru un profet inspirat, să numească morală o cinică punere in aplicare a unui plan care nu are nimic de-a face cu morala, ci se referă numai la arondarea și arendarea țării intre clanuri politice concurente (până la venirea in scenă a lui Dinu Patriciu), e, mi se pare, cam tare.

 

Faptele, totuși, sunt cu totul limpezi. Sper să fi devenit clare, prin această declarație, și pentru

cei care până acum se prefăceau că nu le văd ori că nu există.

 

(1) Alianța politică dintre interesele PSD și interesele PNL nu este nici impusă de imprejurări, nici conjuncturală (cum s-a tot afirmat, in special de către susținătorii naivi ai socialiștilor ori de susținătorii, care voiau să se lase inșelați, ai liberalilor).

 

Au existat alternative, atât pentru PNL, cât și pentru PSD, dar ele au fost refuzate. Nota foarte specială a acestor refuzuri este că ambele s-au manifestat in timpul impărțirii guvernării, ceea ce demonstrează că sursa insatisfacției nu este excluderea de la putere, ci exercitarea ei in condiții limitate. Altfel spus, obiectivele acestor partide (PSD și PNL) nu pot fi atinse decât in condiții de partaj cu partide care le acceptă integral agenda, care nu e transparentă. Pentru că PDL nu o acceptă, a fost exclus de ambele partide din formula lor de combinații.

 

Pe de altă parte, alianța celor două partide nu este deloc conjuncturală: ea ține de ceva esențialmente constant in interesele acelor câțiva oameni care hotărăsc soarta partidelor lor.

 

Există deja o istorie care demonstrează acest lucru: alianța PSD-PNL s-a prefigurat subteran in ultimele luni ale anului 2006, s-a ilustrat cu vigoare in acțiunea suspendării președintelui, s-a aflat in spatele alungării de la guvernare a PD (de către aliatul său din alegeri, PNL) și a menținerii PNL la putere ca guvern minoritar (dar controlat in fapt de PSD), s-a manifestat cu forță in moțiunea de cenzură impotriva guvernului Boc - și așa mai departe.

 

O asemenea istorie nu este conjuncturală, ci ține de ceva esențial, care scapă atât doctrinelor profesate public, cât și convingerilor afirmate de militanți și confirmate (naiv) de susținători.

 

(2) Dacă, in ciuda, divergențelor doctrinare ireconciliabile, PSD și PNL au interese de putere comune atât de exclusive, atunci inseamnă că interesele lor reale nu decurg din doctrină, ci din altceva. Dacă vin din altă zonă decât cea declarabilă public, inseamnă că sunt oculte. Iar dacă sunt oculte, atunci ele se leagă de persoane, și anume de interesele câtorva persoane.

 

Evidența spune că forța cu care PSD și PNL tind să guverneze impreună nu este a principiilor (doctrinare) ori a scrupulelor (etice), ci a intereselor (nude și inavuabile).

 

(3) În fața realizării intereselor acestei alianțe se află un singur obstacol, obsesiv și maladiv indicat de către șefii, baronii și mandarinii celor două partide: ocuparea poziției de președinte al țării de către Traian Băsescu.

 

(4) În lumina rapidității cu care PNL s-a pus la dispoziția PSD, e cu totul limpede că războiul dus de aceste două partide impotriva lui Traian Băsescu nu este motivat de considerente etice (cum s-a tot spus), ci de foarte puternice interese materiale.

 

Dacă aceste considerente ar fi fost etice, alianța dintre PSD și PNL ar fi avut limite morale; dar aceste limite nu s-au văzut niciodată, dovadă modul in care liderii lor jonglează cu convingerile electoratelor lor (care, abia ele, sunt etice).

 

Cinismul liderilor PNL a fost total: amenințați cu sperietoarea Băsescu, suporterilor liberali li se forțează acum mâna să voteze candidatul PSD. Ceea ce e un șantaj cu frica pentru a inlesni violul.

 

Motivația alianței PSD-PNL este materială, deoarece miza ei ține exclusiv de creșterea puterii proprii: alianța nu are un proiect de reformă, are ca proiect luarea in stăpânire a tuturor puterilor in stat, din care ii mai lipsește incă o piesă (in rest le are, ori le va avea, pe toate) - președinția. Miza alianței este controlul absolut asupra puterii.

 

(5) Alianța PSD-PNL și-a manipulat militanții și electoratele. Au jucat pe față cartea doctrinelor (socialistă, respectiv liberală), iar in spate au jucat cartea cumetriei de interese. Autenticii suporteri socialiști ori liberali pot acum constata că au fost manipulați de șefii lor, in care (poate) au crezut.

 

Cinismul cu care PSD și PNL și-au folosit electoratele demonstrează că partidele lor nu sunt comunități politice de idei și convingeri, ci grupuri de interese, care se ințeleg intre ele peste capul partidelor, in funcție de persoanele ale căror interese economice și de putere le servesc.

 

(6) Tot la fapte trebuie să consemnăm alinierea servilă a tuturor televiziunilor private (care contează) la alianța PSD-PNL, cu tot ce decurge din acest act ca degradare și ingenunchere a profesiunii de jurnalist.

 

Interesele celor câteva persoane pentru care s-a construit această formidabilă alianță a călcat deja totul in picioare, in materie de morală jurnalistică, și, când iși va completa (dacă va putea) dispozitivul de putere prin luarea sub control și a președinției, ne putem aștepta la tot ce e mai rău.

 

Sub zgomotul divertismentului se va instaura liniștea. Iar in spatele liniștii (bine plătite) alianța PSD-PNL va lucra nestânjenită.

 

Ei bine, cu o nerușinare caracteristică, liderii PSD și PNL au denumit acest amestec de manipulare, minciună și interese oculte proiectul Johannis. S-au bazat pe faptul că numai o manipulare grosolană poate incununa manipularea de proporții orchestrată de doi ani sub umbrela campaniei impotriva dictatorului Băsescu.

 

Ca să ne distragă atenția de la natura funciarmente netransparentă a alianței PSD-PNL, liderii lor s-au folosit de o foarte populară fantasmă a imaginarului public și istoric românesc, cinstea și temeinicia neamțului, ca să ne ia definitiv mințile.

 

Această manipulare le depășește pe toate. Sforarii din spatele alianței vor să-i determine pe alegătorii liberali aruncați de Crin Antonescu in brațele lui Geoană să aibă impresia, când votează Geoană, că votează Johannis - adică neamțul harnic și cinstit, care ne va vindeca de netrebnicie și hoție pe toți, printr-un act magic de substituție.

 

Așa cum neamțul Carol I a fost omul providențial al modernizării României, tot așa suntem invitați să credem, prin hipnoză, că și Johannis va fi omul providențial al momentului. Doar că prințul Carol nu a venit in țară cu forțele și interesele pe care le are acum in spate Klaus Johannis.

 

E adevărat că regele Carol ne-a vertebrat; dar cu Johannis pe post de umbrelă pentru oamenii aflați in spatele lui riscăm să fim și devertebrați, și lăsați in pielea goală.

 

evz

 

Citindu-l pe Cacapievici, mi-am schimbat radical opinia. Voi vota după recomandările făcute de gunoierul Prigoană și de Văru' Săndel. Măcar de dragul Elenei Udrea, dacă nu de altceva...

«191011121336»