Treaba-i buna, merge struna. aka. Timpul trece, leafa scade, noi cu drag votam.
Acum serios, cum au putut psd si pnl sa-mi franga inima de votant?.. offff
Treaba-i buna, merge struna. aka. Timpul trece, leafa scade, noi cu drag votam.
Acum serios, cum au putut psd si pnl sa-mi franga inima de votant?.. offff
Asa, pot sa fure si Patriciu si Hrebenciuc
Asa, pot sa fure si Patriciu si Hrebenciuc
ai uitat pe Videanu.
ai uitat pe Videanu.
Asta cu furatu e relativa. Cantitatea pe care o fura e infima la nivel de tara. Eu prefer pe unu care fura dar face treaba buna, decat unu corect da incompetent. Rezultatele conteaza. Mai intai trebuie sa ajungem la un nivel de trai in care sa ne permitem sa fim pretentiosi.
Asta cu furatu e relativa. Cantitatea pe care o fura e infima la nivel de tara. Eu prefer pe unu care fura dar face treaba buna, decat unu corect da incompetent. Rezultatele conteaza. Mai intai trebuie sa ajungem la un nivel de trai in care sa ne permitem sa fim pretentiosi.
Adica e ok sa fure din banii pe care oamenii saraci dar cinstiti ii platesc la stat? E ok ca banii munciti de majoritatea saraca sa fie batjocoriti pentru imbogatirea unei minoritati "norocoase"?
Cantitatea pe care o fura este imensa, nu infirma. Gandeste-te ca o mare parte din avutia statului dinainte de '89(adica....cam tot ce era in Romania) a fost furat sau falimentat pentru a servi interesele unui anumit grup.
Niciodata n-o sa ajungem la un nivel de trai in care sa ne permitem sa fim pretentiosi cu mentalitatea asta.
Peste tot se fura, democratia este un sistem corupt. Dar asa de mult si asa de fatis ca la noi, numai prin Africa se mai fura
Asta cu furatu e relativa. Cantitatea pe care o fura e infima la nivel de tara. Eu prefer pe unu care fura dar face treaba buna, decat unu corect da incompetent. Rezultatele conteaza. Mai intai trebuie sa ajungem la un nivel de trai in care sa ne permitem sa fim pretentiosi.
Si cine face treaba buna??? Eu sincer nu-mi aduc aminte de nimeni. Si i-am prins si pe Ceausescu,Iliescux3 ,Constantinescu si Basescu....
Ca nu s-a putut.
De ce nu s-a putut?...doar avea toate parghiile de a-l inchide cel putin cativa ani buni. Crezi ca, daca iese Basescu presedinte, il incarcereaza din nou pe oier?
Am un feeling ca de data asta, numele viitorului presedinte al Romaniei, nu se va mai termina in "escu". ![]()
Adica e ok sa fure din banii pe care oamenii saraci dar cinstiti ii platesc la stat? E ok ca banii munciti de majoritatea saraca sa fie batjocoriti pentru imbogatirea unei minoritati "norocoase"?
Cantitatea pe care o fura este imensa, nu infirma. Gandeste-te ca o mare parte din avutia statului dinainte de '89(adica....cam tot ce era in Romania) a fost furat sau falimentat pentru a servi interesele unui anumit grup.
Niciodata n-o sa ajungem la un nivel de trai in care sa ne permitem sa fim pretentiosi cu mentalitatea asta.
Peste tot se fura, democratia este un sistem corupt. Dar asa de mult si asa de fatis ca la noi, numai prin Africa se mai fura
S-a furat mult, dar nu cred ca la noi se fura cel mai mult, de ex la americani exista asa numitul lobby, unde corporatiille mari mituiesc senatorii sa le apere interesele in congresul lor. Astel incheie contracte de miliarde de dolari cu statul. Si mai mult de atat ei sunt consultati indirect in alcatuirea unor legi din sfera lor de ocupatie. Sa numai vorbim de afacerea Madoff unde s-au pierdut 50 miliarde de dolari s-au evaporat de-a lungul zeci de ani .Sau cum campaniile presedintilor sunt sponsorizate de anumite companii pentru a avea prieteni dupa.
Si cine face treaba buna??? Eu sincer nu-mi aduc aminte de nimeni. Si i-am prins si pe Ceausescu,Iliescux3 ,Constantinescu si Basescu....
Dupa 89, ca inainte nu are rost sa vorbim, au fost perioade de scadere economica destul de mare, dar si perioade de crestere 5%,6%,7% si chiar 8%. Cei care au fost la conducere in acel moment consider ca au facut o treaba buna.
Atunci e clar. Totul depinde de cat timp le ramane candidatilor sa si faca ceva pentru tara asta. Fiind doar 24 de ore intr-o zi timpul pentru furat si timpul pentru facut sunt invers proportionale.
S-a furat mult, dar nu cred ca la noi se fura cel mai mult, de ex la americani exista asa numitul lobby, unde corporatiille mari mituiesc senatorii sa le apere interesele in congresul lor. Astel incheie contracte de miliarde de dolari cu statul. Si mai mult de atat ei sunt consultati indirect in alcatuirea unor legi din sfera lor de ocupatie. Sa numai vorbim de afacerea Madoff unde s-au pierdut 50 miliarde de dolari s-au evaporat de-a lungul zeci de ani .Sau cum campaniile presedintilor sunt sponsorizate de anumite companii pentru a avea prieteni dupa.
Dar PIB-ul SUA cat este comparativ cu cel al Romaniei?
Si tu crezi ca nu e la fel la noi? Zecile de milioane de euro din campaniile PSD-ului, PNL-ului si PDL-ului de unde crezi ca au venit? Din neant?
Dar PIB-ul SUA cat este comparativ cu cel al Romaniei?
Si tu crezi ca nu e la fel la noi? Zecile de milioane de euro din campaniile PSD-ului, PNL-ului si PDL-ului de unde crezi ca au venit? Din neant?
Pai tocmai mai intai sa crestem dpv economic si apoi sa ne facem griji pentru corectidudinea celor din conducere.
Pai idee e ca e la fel. Tocmai asta vroiam sa subliniez si eu.
Atunci e clar. Totul depinde de cat timp le ramane candidatilor sa si faca ceva pentru tara asta. Fiind doar 24 de ore intr-o zi timpul pentru furat si timpul pentru facut sunt invers proportionale.
Din pacate asta e situatia. Nu cred ca au intrat in politica romaneasca pentru ca vor sa ajute poporul roman ci pentru bunastarea personala. Iar cei care intr-adevar vor, nu pot ajunge sus din cauza celorlalti.
N-ai inteles ce vroiam sa zic.
Momentan suntem prea saraci sa nu ne interseze corectitudinea celor din conducere. Noi n-avem economie, n-avem nimic dar ne permitem sa ignoram aceste lipituri care sug de la stat banii cu care sa sustinem o crestere economica.
>Eu cred ca un singur lucru ne uneste inainte de toate, pe cei care ne-am inregistrat aici pe acest forum: iubim Steaua. Si daca pornim de la premisa asta nu am sa dau atatea alte zeci de argumente care imi trec prin cap in momentul acesta, de ce sa il votam cu totii pe Basescu. E si democratie, fiecare face "ce vrea". Sa revin, argumentul simplu, pentru cei care tin la Steaua mai mult decat la familie uneori, ar trebui sa fie: Basescu il ancheteaza pe Becali, in perioada lui Basescu el si toti mafiotii din fotbal au avut chilotii uzi, in perioada lui Basescu presa a putut spune ce a vrut, nu i s-a bagat pumnul in gura ca in timpul dominatiei rosii: PCR->FSN->PSD (Ceausescu->Ilici->Nastase->Vanghelie->Pantera roz->Geoana). Daca vreti binele Stelei si noi dar mai ales presiunea pusa de Basescu cu DNA-ul lui si celelalte organe de ordine il pot pune la punct pe acest mafiot si toata famiglia lui. Basescu e stelist si anti-oier.
khelu, esti postac?
pana la urma ai dreptate, astea sunt doua din motivele pentru care votez cu basescu
Pai tocmai mai intai sa crestem dpv economic si apoi sa ne facem griji pentru corectidudinea celor din conducere.
Cerc vicios sau ce a fost mai intai, oul sau gaina? Ce ar fi prioritar? Cresterea economica sau corectitudinea celor din conducere? E clar ca au oarece legatura una cu alta.
Anul____ 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999
Creștere_ 7,7% 4,1% 8,3% 5,2% 5,1% 5,7% 2,1% -1,2%
România a avut creștere economică din 2000, după o perioadă de trei ani de recesiune.
Creșterea economică pentru anul 2007 a fost de 8%, in timp ce pentru anul 2008 este evaluată la 9%.
Pentru anul 2009 se asteapta o scadere economica de -8%
Sa-mi spuna cineva cand a contribuit Basescu la vreo crestere economica din cele de mai sus. Sa va aduca aminte ca a facut parte din guvernul 1996-2000 a fost inpotriva guvernului Tariceanu 2004-2008 si pro guvernului Boc 2008-2009.
Sursa wikipedia
Eu prefer pe unu care fura dar face treaba buna
Si tu chiar crezi ca Geoana va face treaba buna?
Nu ii inteleg pe cei care au votat cu PNL in primul tur, de ce ar vota acum cu PSD.
Eu unul cand votez cu un candidat, nu votez doar persoana lui, ci implicit si ideile si principiile partidului din care face parte. De ce as vota acum cu stanga, daca am votat cu dreapta?
Iar "alianta" care s-a facut azi e doar o incercare disperata a PSD-ului de a pune mana pe putere si o ambitie tind sa cred din partea PNL-ului. Daca cei din PNL cred ca dupa alegeri se vor intelege la fel de bine cu cei de la PSD se inseala. Vineri in marea dezbatere, Crin il facea demagog pe Geoana, iar acum isi strang mana. Romanii au fost prostiti de prea multe ori, ca sa le mai reuseasca si acum.
@valentin2day
Crestere economica bazata pe ce? Pe consum? Pe consum pe credit? Ce s-a produs in tara asta de atatia an? Ce raport este intre ce s-a produs si ce s-a consumat?
Eu in paranoia mea nu am incredere in rapoartele venite din sursele oficiale si rasoficiale ale guvernelor noastre si tu imi spui de wikipedia? Orice statistica la noi este prezentata cu un anumit interes privat, care poate fi politic, economic sau ambele.
Stiu doar ca suntem o tara amanetata la FMI si ca Romania a cotizat de 2 ori mai mult la fondurile UE decat a primit inapoi, si asta din cauza falnicilor nostri conducatori, in care unii dintre voi inca mai cred. Doamne iarta-ma ca este peste puterea mea de intelegere unde mai e loc de atata naivitate si de cate mizerii evidente mai este nevoie pentru a fi destul de convigatoare.
Stiu ca este haos politic, o economie pe butuci, infrastructura mai proasta decat in orice tara africana, dezorganizare, coruptie la orice nivel, birocratie, prostie, snobism, kitsch, manelareala la care se adauga colac peste pupaza circul mediatic infantil, retardat si scarbos in acelasi timp.
Prietene daca tu vrei sa ma convingi ca e vreunul cat de cat breaz iti spun sincer ca-ti pierzi timpul, sunt o cauza pierduta in privinta asta.
Cum spunea Dan Puric, Romania este in moarte spirituala. In coma cu siguranta ca este.
@LSD
Mahari politici sunt in toate partidele , dar daca stam si ne plangem de mila si ii votam pe aia in continuare nu rezolvam nimic.
In rest , nici nu ma zbat sa schimb parerea unui om indoctrinat gresit.
@vlad
Nu , nu imi doresc un PM de la Sibiu si nu pentru ca il mai vreau aici.
Daca ai fi si tu sibian si ai vedea gradul de indatorare al administratiei locale , nici tu nu l-ai mai vrea.
@valentin2day
Discutam astazi cu o persoana care stie mai multa politica decat noi toti la un loc.
Si imi spunea asa: Stii ce e ciudat in tara asta?Tot ce s-a facut bun nu tine de Basescu , dar tot ce s-a intamplat rau e doar din vina lui.
Deci sa inteleg ca acele cresteri economice nu au fost sub conducerea lui?Doar scaderile ii apartin.
Minte scurta , indoctrinare rapida , spor la spalat!
Mahari politici sunt in toate partidele , dar daca stam si ne plangem de mila si ii votam pe aia in continuare nu rezolvam nimic.
Nu, ar trebui umplute puscariile cu macar cateva zeci de mii ca Basescu si Geoana, macar asa, de exemplu. Dupa procese corecte, desigur.
In rest , nici nu ma zbat sa schimb parerea unui om indoctrinat gresit.
Sa inteleg ca tu esti indoctrinat corect?
Discutam astazi cu o persoana care stie mai multa politica decat noi toti la un loc.
Adevarul e ca si trebuie multe notiuni de politica si sociologie pentru a intelege ca politica din Romania e o curva sluta, stramba si nespalata.
Si imi spunea asa: Stii ce e ciudat in tara asta?Tot ce s-a facut bun nu tine de Basescu , dar tot ce s-a intamplat rau e doar din vina lui.
Vina e a lor a tuturor pentru ca inca mai fac umbra pamantului. Sau e a noastra a resturilor ca ii lasam inca sa faca umbra pamantului.
Deci sa inteleg ca acele cresteri economice nu au fost sub conducerea lui?Doar scaderile ii apartin.
L-am mai intrebat si pe valentin2day, te mai intreb di pe tine. De care cresteri si scaderi economice vorbiti fratilor? Aia pe datorie, sau mai clar spus pe credit, bazata pe consum? Ca sa poata fi vorba de crestere economica e musai sa fie vorba de productie; deci ce produce Romania? Specula, bisnita, piete supraevaluate, ordonante de guvern scoase cu dedicatie? Despre care economie vorbiti? Despre care politica vorbiti?
Minte scurta , indoctrinare rapida , spor la spalat!
Amin!
Nu, ar trebui umplute puscariile cu macar cateva zeci de mii ca Basescu si Geoana, macar asa, de exemplu. Dupa procese corecte, desigur.
S-a incercat in astia 5 ani.
Cauta si ai sa vezi cati de astia grei au intrat la mititica si cati au scapat prin sprijin politic.
Sa inteleg ca tu esti indoctrinat corect?
Nu sunt indoctrinat.Cred si simt corect.
Adevarul e ca si trebuie multe notiuni de politica si sociologie pentru a intelege ca politica din Romania e o curva sluta, stramba si nespalata.
Nu iti trebuie multe notiuni , dar iti trebuie anumite notiuni ca sa faci sa mearga putin mai bine.
Vina e a lor a tuturor pentru ca inca mai fac umbra pamantului. Sau e a noastra a resturilor ca ii lasam inca sa faca umbra pamantului.
Aici nu pot sa nu fiu de acord cu tine.Doar ca e cam greu din moment ce traim printre cateva milioane de "spalati".
L-am mai intrebat si pe valentin2day, te mai intreb di pe tine. De care cresteri si scaderi economice vorbiti fratilor? Aia pe datorie, sau mai clar spus pe credit, bazata pe consum? Ca sa poata fi vorba de crestere economica e musai sa fie vorba de productie; deci ce produce Romania? Specula, bisnita, piete supraevaluate, ordonante de guvern scoase cu dedicatie? Despre care economie vorbiti? Despre care politica vorbiti?
Pe cifre Romania a crescut si iti spun si de unde vin aceste cifre:investitii directe straine plus fondurile venite o data cu aderarea.
Amin!
Doamne Ajuta!
Si tu chiar crezi ca Geoana va face treaba buna?
Nu ii inteleg pe cei care au votat cu PNL in primul tur, de ce ar vota acum cu PSD.
Eu unul cand votez cu un candidat, nu votez doar persoana lui, ci implicit si ideile si principiile partidului din care face parte. De ce as vota acum cu stanga, daca am votat cu dreapta?
Iar "alianta" care s-a facut azi e doar o incercare disperata a PSD-ului de a pune mana pe putere si o ambitie tind sa cred din partea PNL-ului. Daca cei din PNL cred ca dupa alegeri se vor intelege la fel de bine cu cei de la PSD se inseala. Vineri in marea dezbatere, Crin il facea demagog pe Geoana, iar acum isi strang mana. Romanii au fost prostiti de prea multe ori, ca sa le mai reuseasca si acum.
Da, cred ca Geoana va face o treaba buna, nu vorbi de aliante ciudate ca abia s-a incheiat alianta PSD PD-l, numai tre sa amintesc cine e la ultimul partid.
@valentin2day
Crestere economica bazata pe ce? Pe consum? Pe consum pe credit? Ce s-a produs in tara asta de atatia an? Ce raport este intre ce s-a produs si ce s-a consumat?
Eu in paranoia mea nu am incredere in rapoartele venite din sursele oficiale si rasoficiale ale guvernelor noastre si tu imi spui de wikipedia? Orice statistica la noi este prezentata cu un anumit interes privat, care poate fi politic, economic sau ambele.
Stiu doar ca suntem o tara amanetata la FMI si ca Romania a cotizat de 2 ori mai mult la fondurile UE decat a primit inapoi, si asta din cauza falnicilor nostri conducatori, in care unii dintre voi inca mai cred. Doamne iarta-ma ca este peste puterea mea de intelegere unde mai e loc de atata naivitate si de cate mizerii evidente mai este nevoie pentru a fi destul de convigatoare.
Stiu ca este haos politic, o economie pe butuci, infrastructura mai proasta decat in orice tara africana, dezorganizare, coruptie la orice nivel, birocratie, prostie, snobism, kitsch, manelareala la care se adauga colac peste pupaza circul mediatic infantil, retardat si scarbos in acelasi timp.
Prietene daca tu vrei sa ma convingi ca e vreunul cat de cat breaz iti spun sincer ca-ti pierzi timpul, sunt o cauza pierduta in privinta asta.
Cum spunea Dan Puric, Romania este in moarte spirituala. In coma cu siguranta ca este.
Da, esti paranoic, dupa parerea mea s-au resimtit clar pe propia piele perioadele de crestere si descrestere. Daca gasesti tu alte date din surse mai sigure te rog sa le postezi. Si unul trebuie sa fie mai breaz decat altu, doar nu sunt toti la fel. Mai ales Base cu Geoana.
@valentin2dayDiscutam astazi cu o persoana care stie mai multa politica decat noi toti la un loc.
Si imi spunea asa: Stii ce e ciudat in tara asta?Tot ce s-a facut bun nu tine de Basescu , dar tot ce s-a intamplat rau e doar din vina lui.
Deci sa inteleg ca acele cresteri economice nu au fost sub conducerea lui?Doar scaderile ii apartin.
Minte scurta , indoctrinare rapida , spor la spalat!
Cresteri economice NU au fost sub conducerea lui, restul numai conteaza. Tot o tineti cu indoctrinare. De catre cine? Cum ramane cu "Traiti bine", nea ca nu am mintea scurta!
Cresteri economice NU au fost sub conducerea lui, restul numai conteaza.
Mai are rost sa ma mai zbat?
Nu-mi vine sa cred cum, dupa tot raul care l-a facut PSD-ul tarii astea, inca mai exista oameni care sa ii voteze. Cateodata, imi vine sa cred ca ne meritam soarta....
Da, esti paranoic, dupa parerea mea s-au resimtit clar pe propia piele perioadele de crestere si descrestere.
Acum nu stiu ce e mai grav, paranoia sau naivitatea ostentativa/prefacuta. Dar nu se poate spune ca nu am motive sa nu fiu paranoic in privinta asta.
Pai da mai omule, e vorba de niste ¨perioade de crestere si descretere economica¨ artificiale, bazate pe vrajeala ieftina servita de atatia ani si pe care unii inca o mai halesc cu pofta. Exact asta a fost in Romania inainte de criza, crestere bazata pe consum. Dar macar daca acest consum s-ar fi realizat cu bani concreti, veniti din productie interna, comert, dar culmea ca nu, tot ce s-a consumat a fost pe credit, de mai aveau un pic bancile si dadeau credite daca te prezentai cu un bilet RATB. Care a fost rezultatul? Dezbaterea care e mai porc dintre Basescu si Geoana si celelalte caterinci ieftine aferente, plus vreo 10 miliarde datorie la FMI si alte sute de milioane pierdute de la UE pentru ca indivizii in discutie nu au avut timp sa realizeze niste proiecte pertinente, ce sa mai vorbim de transparenta si randament economic, politic.
Aceleasi persoane o trageau sus si tare anul trecut pe vremea asta ca in Romania nu exista criza, ca nu are cum sa ne afecteze, de parca Romania era o tara de pe alta planeta nesupusa legilor globalizarii, cand de fapt Romania arata a tara din Africa. Sa vezi ce vei simti pe propria piele in anul care vine, si daca vrei sunt gata sa pariez orice (oricum multe n-am) ca va fi mai haos, indiferent care dintre cele 2 mizerii iee presedinte.
Daca tu ai de castigat un bax de bere daca va castiga favoritul tau, nu poti sau nu vrei sa intelegi ce am spus, atunci eu ma dau batut.
Daca gasesti tu alte date din surse mai sigure te rog sa le postezi.
Daca de exemplu din 2 surse existente stiu ca ambele bat campii si dezinformeaza voit ce fac, imi induc increderea in una din ele, ca sa zic ca vorbesc dintr-o sursa credibila? O fi si asta o logica.
Si unul trebuie sa fie mai breaz decat altu, doar nu sunt toti la fel. Mai ales Base cu Geoana.
Nu sunt la fel, unul e chel si spanchi, celalalt zombi.
@maye
1. Fondurile alea de la UE nu vin automat, indiferent de orice. Trebuie sa vii cu niste proiecte coerente, viabile dupa care sa le pui si in practica in scopul in care au fost acordate, corect si transparent. Dar UE se inchina si nu-i vine sa creada de ce vede in Romania chiar si pe criza si astfel se abtine din a mai pompa bani spre Bucuresti.
2. Cand ziceam de inchisori umplute cu mizeriile astea din high class, ma refeream la arestari si condamnari pe bune, nu circ mediatic.
3. Tu de exemplu poti fi doctor in economomie,politica, sociologie si ce mai vrei tu, sa vorbesti ca Ioan Gura de Aur si sa scrii ideile savante ca Eliade. Degeaba ajungi presedinte, pentru ca priceperea e conditie obligatorie, nu si suficienta. Vorbim de un context.
(ordinea e absolut random).