Deci s-a întâmplat. Se punea problema doar "când", nu "dacã" signor Bergodi va fi scuipat de pe bancã, precum coaja de sãmânțã de la loja oficialã. Nu e nimic senzațional în demitere. Lumea aștepta apoi doar o altã Elodie dezgropatã și cãratã în spate la club de valetul Argãsealã.
Numai cã s-a întâmplat ceva neprevãzut. În timp ce se legãna pe cracã cu ªerifii, Tarzanul din Pipera s-a curentat! 12.000 de volți i-a bãgat în - mã scuzați! - cur Bergodi, când i-a trântit ușa vestiarului peste portțigaretul chicios de aur. N-ați da orice, dar orice, pe DVD-ul cu Minunea de la Vestiar? Sã-i vedeți fața, când un italian adevãrat, nu corcitura de Giovanni, îl sare de la porția de discurs-telemea-nesãratã?
În mod obișnuit, dupã demitere, urmau câteva zile de frecții mediatice și spãlãri de cãcãreze îngãimate pe la toate televiziunile dornice de rating. Cum face Bãsescu bãi de alcool în mulțime, așa face și colegul de pahar clisme media. Ei bine, ușa vestiarului i-a scurtcircuitat sinapsele și, plângând de ciudã, probabil l-a sunat la iuțealã și din obișnuințã pe MM Stoica, sã-i cearã un antrenor. Dar cum degetele îi tremurau de furie, l-a nimerit pe M. Stoichițã.
"Steaua nu se refuzã", zice dânsul. În principiu are dreptate, dar CARE Steaua? Secția de fotbal a decedat când Pãunescu a vândut-o. Oricine se aruncã acolo: antrenor, pandur tehnic, jucãtor sau copil de mingi, se aruncã în fosa septicã din Pipera. Vreți domnule Stoichițã sã înghițiți "fotbalul" emanat de ãla? Atunci capul la fund și poftã bunã!
ªi bravo, bãi, Ãla-de-nerostit, fã-ți nevoile tehnico-tactice pe ei. Meritã. Bergodi a avut curajul, într-un final, sã-i prindã degetele la capac, dar tot s-a maronit nițel. Oracolul Milițicã are dreptate, ești slugã la patron, stai cuminte. Toți microbiștii suntem slugile patronilor FRF și LPF care ne deverseazã zilnic Olițele în cap. Doar nepotul lui Traian, Bergodi, s-a scuturat.
De aceea, Domnul Bergodi meritã o statuie în Ghencea, dupã ce pentru Ãla-de-nerostit o sã vinã Târgoviștea. Cãci problema e doar "când", nu "dacã".
foart frumos articolul de la Gainusa 