Steaua și-a vandut doi dintre pilonii de bază ai echipei din sezonul precedent - golgheterul Raul Rusescu a plecat la Sevilla, iar centralul Chiricheș a luat drumul Angliei, unde a semnat cu Tottenham.
Cu toate că transferurile lor au adus aproape 12 milioane de euro in conturile Stelei, jucatorii au fost nevoiți să renunțe la primele de obiectiv pentru ca Ciobanul să le dea drumul.
Astfel, nici Rusescu și nici Chiricheș nu au primit prima de 100 de mii de euro pentru atacant, respectiv 200 de mii pentru fundaș, sume care le reveneau in urma câștigarii titlului cu numarul 24 și calificarii in grupele UEFA Champions League.
Pentru a fi lasați să plece, cei doi au semnat contracte in care era stipulată și o clauză prin care cei doi renunțau la drepturile financiare aferente sezonului trecut, notează prosport.ro
În comparație cu cei doi oameni care au dus greul performanțelor Stelei din ultima perioada Adrian Cristea a fost adus la Steaua in 30 iulie și a disputat două partide in Liga Pentru aportul sau in calificarea campioanei in cea mai tare competiție intercluburi, "Prințul" va fi remunerat cu 150 000 de euro.
Primele de obiectiv vor fi platite la finalul lunii octombrie, atunci cand UEFA va vira prima tranșă din cele 8,6 milioane de euro aferente participarii in grupe.
9,5 milioane de euro a incasat Steaua in urma transferului lui Chiricheș
2,2 milioane de euro a primit campioana in schimbul lui Rusescu
34 de meciuri a disputat golgheterul in sezonul trecut al Ligii 1, in timp ce Chiricheș a avut 26 de prezențe in campionat
digisport.ro
