As enumera cateva dintre motivele pentru care gibonul nu mai are ce cauta in Ghencea:
-Pentru ca Becali nu investese în Steaua, ci o crediteaza, dupa cum el însusi o afirma,dar totusi spune ca Steaua e a lui.
-Pentru ca Steaua a existat si a fost MARE mult înaintea lui Becali, desi el - în grandomania lui - refuza sa înteleaga asta.
-Pentru ca pe Steaua au facut-o MARE altii, Becali a preluat-o si nu reuseste decât s-o faca din ce în ce mai mica si mai dispretuita,ca dovada acum cativa ani Steaua era aplaudata pe stadioanele din toata tara,acum fluieraturile sunt mai multe decat aplauzele.
-Pentru ca Steaua l-a facut pe Becali ceea ce este.
-Pentru ca Becali a facut Steaua sa ajunga unde este astazi,pe cele mai joase culmi ale moralitatii fotbalului national si european.
-Pentru ca si-a batut joc si a terfelit cu nesimtire simboluri steliste precum Gica Hagi,Loti Boloni,Anghel Iordanescu,Dorel Stoica,Lita Dumitru, Emerich Ienei,chiar si Marius Lacatus.
-Pentru ca la fiecare ocazie il pupa in dos pe frustratul Lucescu Senior.
-Pentru ca ne ameninta de fiecare data ca Steaua va ramâne a lui si a nepotilor lui.
-Pentru ca si-a trimis (în mai multe rânduri) bodiguarzii în tribune pentru a "cuminti" suporterii.
-Pentru ca era sigur ca nu poate sa-l bata Dinamo în Ghencea în Sâmbata Mare.
-Pentru ca-L amesteca pe Dumnezeu în fotbal si-L leaga de rezultatele Stelei.
-Pentru ca a murdarit imaginea clubului in nenumarate ori in tara si in strainatate.
-Pentru ca un club ca Steaua a ajuns sa perceput ca si imaginea lui Becali.
-Pentru ca ne-am saturat sa fim numiti oieri sau sclavi ai ciobanului,pentru simplul motiv ca iubim Steaua.
-Pentru ca a purtat fularul lui Dinamo la gât si a facut pe spartanul...DOAR pentru milioanele din Liga.
-Pentru ca nu e in stare sa conduca Steaua ca pe un club profesionist si ca un conducator profesionist ci din contra o face ca un mafiot de la coltul strazii.
-Pentru ca isi bate joc incontinuu de conducatorii,jucatorii si de antrenorii care au fost recent la Steaua,ca dovada Elton,unul din putinii fotbalisti straini adevarati care au trecut in ultimii ani pe la Steaua,preferatul tribunelor,este batjocorit fara remuscari,in schimb,Nicolita,Lovin sau Dayro fiind ridicati in slavi...fara motiv.
-Pentru ca a facut din Steaua o afacere de familie,ajungand sa fie condusa de clanul Becali,si nu de profesionisti sau iubitori ai acestui club.
-Pentru ca ne minte ca a investit 40 de milioane,in schimb a avut profit de peste 60 de miloane.
-Pentru ca nu respecta pe nimeni pe care nu-l considera "fratele" lui,pentru el restul oamenilor sunt niste prosti.
-Pentru ca ne-a facut sa-l contestam si sa ne indoim de Lacatus!
-Pentru ca ne-a numit "bagabonti" betivi si drogati.
-Pentru ca el incearca sa inlocuiasca stelismul cu becalismul,umpland tribunele cu copii care nu inteleg ca face el din Steaua,cu oameni platiti sau obligati,vezi oamenii adusi de la Rast,Maglavit,Vulturu,Vadu Rosca sau din alte parti asemanatoare care au casele pe numele lui Becali.
-Pentru ca nu e stelist,pe el il intereseaza doar profitul,indiferent prin ce mijloace.
-Pentru ca stelisti adevarati ca Dan Petrescu,Emerich Ienei, sau Loti Boloni nu pot veni la Steaua din cauza lui.
-Pentru ca presa,este impotriva suporterilor Stelei care nu il mai vor pe Becali,sustinandu-l,in cautare de audienta,in tot,ceea ce face,si sustinand denigrarea eronata a suporterilor in fata opinei publice.
-Pentru ca ne-a amenintat ca inchide peluzele,daca mai este injurat.
-Pentru ca suntem singuri(Cei 2000 de stelisti de la miting),impotriva tuturor celor care nu iubesc Steaua, cu adevarat.