FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

De ce trebuie sa plece Gigi de la Steaua ?!

«1323334353653»
*Alecs*27.10.2011 16:33

"Ce m-a interesat pe mine la Europa League? Să iau 4-5 milioane, atat. Acum ce-o fi o fi. Asa spun si cei de la UEFA. Să vedeti cum se leagă echipa acum, paca-paca, taca-țaca, huba-buba. Să-i batem si noi cu 6-0 acum pe Maccabi Haifa si gata. Cum să nu putem?" , a declarat Ciobanul la Fanatik Show.

MoWeed28.10.2011 08:47

"De azi inainte eu sunt managerul echipei. Ma voi implica direct in viata echipei, voi merge la antrenamente Pe banca nu voi sta pentru ca sunt europarlamentar si as face Romania de ras", a spus Becali.

red&blue_boy28.10.2011 08:55

Stai si pe banca, ce mai conteaza , s-asa ne faci de ras...

Stryker28.10.2011 09:18

Sta si pe banca, face schimbari, da indicatii la jucatori ... pleaca in min 80 impreuna cu Florin Costea, si la sfarsit da vina pe Stan ca nu a castigat Steaua !

 

Circul Globus nu are cautare, ce e la Steaua e mult mai tare ...

Daniel-Ionut04.11.2011 06:31

Asta s-a lovit la cap? Cu petrolul a purtat geaca cu Steaua, acum cu Haifa, fular cu Steaua... bah, cu Dinamo, cu rapid l-am vazut, da cu insemnele Stelei de cand il stiu NU :D

 

:finger: ai murdarit emblema !

Gandalf the White05.11.2011 07:33
600 de mii de euro a scos Gigi Fecali din bilete la meciurile cu Rapid si Maccabi.
Niciun ban nu a ramas in contul clubului.


"Gigi, vezi că e groasă rau! Nu e de joacă cu ăștia de la Primarie! Dacă nu le viram imediat banii in conturi pe chirie, atunci nu ne mai lasă să jucam meciul cu Concordia pe National Arena", i-au spus stelistii lui Becali. Voci din Primaria Capitalei ne-au dezvaluit că datoria Stelei catre administratorul stadionului se ridică la aproximativ 80.000 de euro. Suma respectivă reprezintă chiria pentru meciurile cu Rapid si Maccabi. Pană la urma Becali s-a implicat in această problema iar echipa a primit promisiunea patronului că meciul cu Chiajna, de maine, va fi gazduit de National Arena, conform programului.

Din considerente financiare, Steaua va renunta si la serviciile celor de la BGS, iar securitatea va fi asigurată la meciurile de "acasă", din campionat, de catre Shelter

"Gigi, e groasa rau"... - Daniel Vlad (prosport)


De COȘMAR!
Conditiile groaznice in care se pregatesc i-au adus pe jucatorii Stelei in pragul disperarii!
Drama prin care trec zi de zi:


Meciul cu Maccabi Haifa a oferit iar o temă de discutie despre accidentarile dese care apar la Steaua. Gardoș si Tatu s-au ales fiecare cu cate o ruptură musculara ceea ce inseamnă că ei nu mai au sanse de a juca vreun meci in acest an. Stelistii cad precum spicele, iar ProSport incearcă să dea unele explicatii despre acest fenomen, după ce a discutat cu jucatorii si oficialii acestei echipe.

Există cauze majore pentru care stelistii se accidentează atat de des. Cea mai importantă e dezradacinarea de Ghencea, apoi mutarea echipei de colo-colo prin Bucuresti si Ilfov, absenta unui preparator fizic permanent, dar si lipsa de profesionalism a unora dintre jucatori.

Toarnă galeti cu gheață in jacuzzi!
Fotbalisti precum Tatarusanu nu cer degeaba patronului să rezolve conflictul cu MApN pentru revenirea in Ghencea. Acolo, roș-albastrii aveau totul la indemana Terenuri bune de antrenament, in comparatie cu starea proastă a gazonului de la Mogosoaia, o sală de fitness bine echipată si in apropierea vestiarului, plus conditii excelente de refacere. Un antrenament inseamnă de fapt aproape o oră de tratament si pregatire a musculaturii inainte de a se iesi pe gazon, sedinta de pregatire propriu-zisa apoi refacerea după efort. La Mogosoaia refacerea se efectuează intr-un jacuzzi, unde stelistii toarnă galeti cu gheață ca să fie cat mai rece, apa in stare solidă fiind transportată cu un papuc care n-ar trebui să primească ITP-ul.

Dorm trei nopti consecutive in trei paturi diferite!
Steaua se mută de colo-colo, practic un fotbalist doarme trei nopti consecutive in trei paturi diferite. Unele mai tari, altele mai moi. Imaginati-vă jucatori inalti precum Tatarusanu cum de rezistă durerilor de spate care pot aparea. Apoi, stelistii au efectuat zeci de mii de kilometri in acest sezon, multe rute fiind facute fie cu avionul, fie cu autocarul, de la rece la cald (asa cum era de exemplu in Israel), cu jucatorii pironiti in scaune. Stelistii se asteptau ca Tatu să se rupă la Vaslui, unde se inregistrau aproape 0 grade. A jucat apoi in Israel la plus 18 grade Celsius.

Schimbă des preparatorul fizic
Steaua a schimbat des preparatorii fizici. Poate nu atat de des precum antrenorii, dar influenta acestora asupra conditiei de sanatate a jucatorilor poate fi mult mai importanta E ca si cum ai schimba des mecanicul masinii tale. Pană la urma el o cunoaste cel mai bine, nu? Culmea e că acum Steaua nu mai are niciun specialist in acest domeniu, de pregatirea fizică ocupandu-se Ilie Stan, lucru imposibil de intalnit la cluburile mari.

Un alt amanunt important care influentează accidentarile jucatorilor e tocmai lipsa de profesionalism a unora dintre ei. Nu vă imaginati că dacă stelistii manancă in cantonamente ei nu se vor indopa cand vor pleca acasă cu "junk-food" si sucuri nocive pentru conditia unui sportiv! În plus, cine poate controla dacă fotbalistii si-au luat vitaminele care sunt obligatorii? Și să nu uitam distractiile nocturne pe care unii incă le mai au. Chiar si "indoor", nu neaparat in locuri publice.

Buletin medical:
Gardoș: ruptură musculara va reveni abia la anul
Tatu: suspect de ruptură musculara va reveni după trei-patru saptamani
Raduț: ruptură musculara va reveni peste două saptamani
Gabi Matei: operat la genunchi, ligamentele colaterale si incrucisate, va reveni la anul
Iliev: contuzie puternică la genunchi, revine saptamana viitoare
Galamaz: traumatism craniocerebral, revine peste trei saptamani
Popa: operat de menisc, revine la anul
Prepeliță: probleme musculare, revine saptamana viitoare

Pietrica, da-i pe gsp

Steaua a adunat in două meciuri cîți suporteri a avut Dinamo intr-un an


31.123 de spectatori au fost joi seară la meciul Steaua - Maccabi Haifa. Pentru a doua oară consecutiv la un meci pe teren propriu, pe Arena Nationala Steaua a adus peste 30.000 de spectatori, după ce la derby-ul cu Rapid au fost 41.432. Cele două jocuri pot fi un motiv de satisfactie pentru toti cei care simpatizează cu gruparea roș-albastra

Motivul? Cei 72.555 de spectatori, de la cele două partide, reprezintă mai mult decit toată asistenta pe care rivala de-o viață, Dinamo, a avut-o, la un loc, in ultimul an calendaristic la jocurile de acasă! În perioada noiembrie 2010 - noiembrie 2011, "ciinii" au sustinut nu mai putin de 22 de jocuri in Ștefan cel Mare, la care au strins numai 63.150 de oameni, cu 10.000 sub asistenta Stelei cu Rapid si cu Maccabi. Dintre cele 22 de meciuri, 4 s-au disputat cu portile inchise, iar la alte 8 au fost sub 1.500 de fani.

Maximum lui Dinamo e media Stelei
Parametrul care argumentează poate cel mai bine prapastia dintre Steaua si Dinamo in privinta fanilor pe stadion e comparatia dintre asistenta maximă la un joc al roș-albilor si media Stelei de pe teren propriu. În ultimul an, cel mai urmarit joc al lui Dinamo de acasă a fost cel cu Vorskla Poltava, din Europa League, cind au venit in Ștefan cel Mare 13.000 de oameni. Media Stelei in actualul sezon, in toate competitiile, e de 13.750 de spectatori acasa

72.555 de spectatori a strins Steaua la meciurile de pe teren propriu cu Rapid si cu Maccabi Haifa

63.150 de spectatori a strins Dinamo in meciurile din perioada noiembrie 2010 - noiembrie 2011, pe teren propriu, timp in care a disputat 22 de jocuri in Ștefan cel Mare


Sezonul actual (Dinamo - lider detasat, Steaua - sub locul 6 n.n.): Steaua, de 3 ori peste Dinamo
Media Stelei acasă (2011-2012)
13.750
Media lui Dinamo acasă (2011-2012)
4.500

39 % dintre romani tin cu Steaua, potrivit unui sondaj IRES, realizat in noiembrie 2011
12 % dintre romani tin cu Dinamo, potrivit unui sondaj IRES, realizat in noiembrie 2011

Da-i, mah, pe gsp, n-auzi!
Elvis12.11.2011 15:51

http://www.evz.ro/detalii/stiri/angajatii-...ali-953582.html

 

Angajatii-cersetori ai lui Ciobanul

 

Autor: Razvan Moldoveanu

 

Sute de oameni din fabricile miliardarului iși rumegă disperarea, nefiind platiti de un an.

ÎN CHINURI

Muncitorii de la Avicola Iasi au de primit in total 270.000 de euro de la Ciobanul, care ii sfideaza E cat salariul a doi fotbalisti de la Steaua

ÎN CHINURI

Muncitorii de la Avicola Iasi au de primit in total 270.000 de euro de la Ciobanul, care ii sfideaza E cat salariul a doi fotbalisti de la Steaua

prevnext

1

 

 

În 2004, la cateva zile de la preluarea Avicola Iasi, Ciobanul a decretat scurt: "Am pus director acolo si gata. Avicola nu mă mai interesează". Și asa s-a si intamplat. La doar 6 ani de la preluarea pachetului majoritar, ferma de pasari a lui Becali a intrat in insolvență. La masa credală s-au asezat bancile, Fiscul, furnizorii de materie prima dar si salariatii. Acestora, peste 300, Becali le datorează 1,1 milioane de lei, adică vreo 270.000 de euro. Cat salariile anuale a doi jucatori de la Steaua.

 

De un an si jumatate, oamenii sunt purtati pe drumuri, fară insă să li se dea banii munciti. Culmea culmilor: in tabelul creantelor de la Avicola au fost trecute si patru nume de Becali, rude ale miliardarului din Pipera, care au detinut functii executive la Avicola. Acestia au solicitat, in total, 50.000 de lei.

 

Îndură frigul cu trei pulovere pe ei

 

Problemele financiare ale fermei lui Becali au ruinat sute de familii de ieseni. Avicola a intrat in insolvență in mai 2010.

 

Maria Sticlaru a lucrat 27 de ani la contabilitate si, in ultima perioada ca inspector de personal. "Ultimii bani i-am primit in noiembrie 2010, trei salarii. Apoi am intrat in somaj, dar si s-a terminat, chiar luna aceasta", a explicat Sticlaru.

 

Femeia este disperata Locuieste cu sotul sau, Gica intr-o casă modestă din Letcani. "Și sotul a lucrat la Avicola. Era sofer la aprovizionare furaje. Acum am ramas amandoi pe drumuri. După calculele noastre avem de primit de la Avicola 30.000 de lei, salarii restante si compensatorii", a afirmat fosta contabila

 

În casa familie Sticlaru, frigul iți patrunde in oase. Femeia e infofolită cu mai multe pulovere. N-a dat drumul la caldura doar ca să facă economie. "Am fost la Fortele de Munca mi-am depus peste tot CV-ul. Dar cine mai angajează o femeie trecută de 50 de ani?", a explicat Sticlaru.

 

Despre cum a ajuns Avicola in insolvență femeia ar avea cateva indicii. Dar nu vrea să intre in detalii pentru că totusi speră să-și recupereze cei 30.000 de lei, in fond o mică avere pentru ei.

 

Sfarsit dramatic pentru sute de oameni

 

Și fosta sefă a serviciului de aprovizionare, Liliana Catar, are de recuperat aproximativ 18.000 lei, reprezentand salarii si plăți compensatorii.

 

"Am lucrat 17 ani acolo, dar s-a terminat dramatic pentru sute de oameni care au de recuperat bani de la Avicola. Suntem in proces, avem un nou termen in decembrie", a declarat aceasta.

 

Și Catar sustine că Becali nu a bagat bani in această afacere: "Nu s-ar fi ajuns aici dacă se implica".

 

Are 72 ha de teren. Oamenii, victime colaterale

 

Un an jumatate. Aceasta a fost perioada de timp in care Avicola Iasi, patronată de Ciobanul, s-a dus de-a dura pe tobogan. De la o cifră de afaceri de 36 milioane lei si un profit de 80.000 de lei in 2009, firma s-a prabusit in 2010. O cifră de afaceri de doar 2,6 milioane lei si o pierdere uriașă: 18 milioane de lei. Firma a intrat in insolveță, fiind preluată de un administrator judiciar, iar cei peste 270 de salariati, câți erau in 2009, au fost concediati. Multi iși mai asteaptă banii si acum.

 

Paul Patras fostul lider de sindicat de la Avicola, sustine că firma lui Becali ii datorează 40.000 lei. Dar si George Becali s-a inscris la masa credala a celor ce vor bani de pe starvul Avicola. Becali a cerut 34 milioane de lei, dar i-a fost recunoscută o creanță de 25,4 milioane de lei, echivalentul a 6 milioane de euro. "E o minciuna domnule. Becali n-a bagat niciun ban la Avicola", a declarat sindicalistul Patras

 

Cum ar putea scoate banii Becali? Foarte simplu: din vanzarea celor 72 de hectare de teren, cu halele aferente, detinute de Avicola in coasta Iasului. Un calcul rece, de om de afaceri fară scrupule. Sutele de angajati cu salariile neplatite pot fi trecute probabil la capitolul victime colaterale.

 

Raportul lichidatorului: management dezastruos

 

La mijlocul anului 2010, Avicola Iasi, la care Becali era majoritar, detinand peste 85% din actiuni, a intrat in insolvență. În tabelul creditorilor s-au inscris banci, Fiscul, salariatii, alte societăți private. În total, 70 de creditori ce ar avea de luat de la Avicola vreo 14 milioane de euro. Dar cum a ajuns Avicola in groapă in 2010 după ce in anteriorii doi ani raportase profit? O parte din raspunsuri se regasesc in raportul intocmit de administratorul judiciar: folosirea ineficientă a capacităților de productie, acumularea de datorii catre stat si terti de 68 milioane lei, contractarea de credite si folosirea acestora fară a se obtine rentabilitate imediata gestionarea necorespunzatoare a recuperarii creantelor, lipsa de lichidități. Mai pe scurt, Avicola a avut un management defectuos.

 

Cu jumatate de glas, salariatii vorbesc că Becali ar fi "sifonat" bani si că ar fi fost interesat să aducă Avicola in groapă ca să-i vandă terenurile si halele.

 

Ei nu vor bate niciodată la poarta lui Becali

 

Situatia de la Avicola este incerta Becali il lasă pe lichidator să se spele pe cap cu fermele, dacă vrea să recupereze ceva. El iși asteaptă banii: 6 milioane de euro. Are timp berechete, pamantul ala nu se mută nicaieri. Pe cei aproape 300 de oameni nui asteaptă in schimb nimic. O disperare muta o resemnare cu umerii cocosati in fata viscolului vietii, asta-i rasplata. Au muncit pentru latifundiar si n-au fost platiti.

 

Ar putea bate cu totii in gratiile portilor aurite de la palatul Razboinicului luminii, dar nu o vor face niciodata Asta fac doar cersetorii pe care Ciobanul ii omeneste in fata camerelor de luat vederi cu mii de lei. Muncitorii iși vor inghiti umilinta in spatele buzelor pecetluite. Vor sufla noaptea in lampa cu gaz, vor trage plapuma peste ei, vor da copiilor a doua zi dimineață o eugenie la scoală si vor duce in ei durerea umilintei pană vor muri. Pe sutele de muncitori ai marelui om de succes Ciobanul nu ii va filma niciodată nicio televiziune.

 

 

CONTRAST. 30 de ferme pline cu pui si gaini outoare au devenit o ruina De afacerea lui Becali s-a ales praful, 300 de oameni sunt pe drumuri, iar latifundiarul a ramas cu 72 ha de teren in coasta Iasului

 

 

"Unii au muncit o viață la Avicola, de s-au rupt, iar Becali a venit la cules roadele. E un mister ce s-a intamplat in 2010 in contabilitate.

Stelian COMȘA, fost director Avicola pană in 1999. Are de recuperat 30.000 de lei

 

ANTREPRENORI SERIOȘI

 

Peste drum de Avicola, Avi Top Iasi are cresteri spectaculoase

 

Spre deosebire de Avicola, o altă societate ieseană ce creste si abatorizează pui de carne, Avi Top, a reusit să se mentină profitabila Firma, detinută de familia Apostol, figurează pe site-ul Ministerului de Finante cu profit pe ultimii trei ani, 2008 " 2010.

 

Avi Top lucrează in sistem integrat, avand in componență fabrică de nutreturi combinate si depozite aferente, statie de incubatie, ferme de pui de carne, abator modern la Razboieni, cu o capacitate de 4.000 capete pe ora Pentru urmatorii ani, la Avi Top se prognozează investitii de 15- 20 milioane de euro pentru noi ferme de crestere si tehnologii moderne de procesare a carnii.

 

Un alt argument in favoarea Avi Top este reteaua proprie de distributie. Principala zonă de desfacere ramane insă Moldova. Se mai adaugă Bucuresti, unde este si un depozit logistic, Prahova, Buzau, Constanta, Galati, Argeș si Brasov. Distributia produselor se face in regie proprie, cu o flotă de cateva sute de masini.

 

Produsele sunt comercializate in peste 1.900 de locatii. Grupul are 10 magazine proprii, 25 de francize, dar e prezent si in marile retele precum: Kaufland, Carrefour, Metro, Gima, Real, Selgros.

 

 

SERIOZITATE. La Avi Top, treaba merge pe bandă rulantă

 

"Nu mă mai interesează Avicola. Am pierdut acolo 10-15 milioane de euro. Eu le-am dat oamenilor salariile 7 ani. E o afacere buna dar dacă nu ai oameni de incredere, te fura

Ciobanul actionar majoritar Avicola

 

 

 

FABRICA DE ARMAMENT DIN VÂLCEA, ÎN MOARTE CLINICĂ'

 

"El se rupe in figuri la televizor, noi murim de foame"

 

Nicoleta Ene

 

Angajatii lui George Becali de la Uzina Mecanică Dragășani (Valcea) au ajuns să fie platiti odată pe an. Fabrica de armament are datorii catre bugetul de stat si bugetul local al Primariei Ștefanesti si are conturile blocate.

 

Nu i-a luat cadou copilului de ziua lui

 

În urmă cu citeva zile, cei 34 de angajati si-au primit lefurile după sapte luni de asteptare, timp in care au venit zi de zi la munca Multi dintre ei au recunoscut că au trait din salariul sotiei, pensia parintilor sau alocatia copiilor.

 

Un salariat care, de frica nu vrea să-și dea numele, avea 21 de ani cand a venit in fabrica Era lacatuș mecanic, s-a scolarizat iar acum este armurier, meserie aproape pe cale de disparitie, la fel ca si fabricile de armament din Romania.

 

"În anii '80-'90 am trait bine, câștigam bani frumosi. Acum nici leafa mea de mizerie nu o mai primesc la timp. Este rusinos să stau cu mina intinsă cand la sotie, cand la parinti. I-am luat si alocatia lui fiu-meu. Înnebuneam de suparare cand il vedeam pe patronul meu cum se rupea in figuri la televizor si eu nu aveam nici bani de-o paine", povesteste nea Mitica

 

Barbatul de 42 de ani are doi copii, unul student si altul elev, iar sotia este vanzatoare la un magazine din Dragășani. Pentru a putea face față cheltuielilor casei lucrează cu aparatul de sudură prin vecini.

 

"Lipsa banilor iți dă un sentiment de neputință, ai face orice ca să câștigi un ban. Din pacate nu poti face mare lucru. Sunt prea tanar să ies la pensie si prea batran să imi gasesc loc de munca A fost ziua fiului meu si n-am avut bani să-i cumpar un mic cadou. M-am simtit ultimul om de pe pamint de rusine. Oare stie Becali toate astea?", se intreabă barbatul.

 

L-a interesat doar pamantul, nu si oamenii de pe el

 

Angajatii care au mai ramas incă in fabrică lucrează in unitate de la infiintare, din 1988, sunt specialisti armurieri, pirotehnisti si artificieri.

 

"La inceput am fost peste 1.100 de angajati, acum suntem 34 si facem pe paznicii, toată ziua dam ocol la ateliere. Sunt zeci de obiective, de ateliere care se intind pe cateva hectare , spune un salariat.

 

Pentru a-și mai acoperi o parte din salarii, nu mai mult 10.000 de lei, angajatii lucrează tavi sau farase pentru fabrici de patiserie. Diferenta de bani aproximativ 60.000 de lei pe luna salarii si impozite la stat, trebuie să o achite Ciobanul.

 

"Oamenii aia nu fac nimic, ii platesc pentru că stau. Asa că le dau si eu bani cand am , a declarat Gigi Bcali.

 

Uzina Mecanică Drgășani a fost infiintată pe vremea lui Ceausescu, producand cartuse de mitraliera Aparatura, chiar dacă e depășita este functionala

 

Din lipsa comenzilor, unitatea care se intinde pe 40 ha a intrat in conservare. În 2004 si-a facut intrarea in scenă omul de afaceri Ciobanul care a cumparat pachetul integral de actiuni al fabricii.

 

"Latifundiarul din Pipera a fost interesat mai mult de teren decit de fabrica A crezut că il vinde rapid si face bani frumosi", explică muncitorii.

 

Ciobanul a privatizat uzina cu gandul de a o lichida. Soarta sutelor de oameni nu e treaba lui.

 

Cititi si:

 

* Conducerea Avicola Iasi, controlată de Ciobanul, concediază 180 de angajati

* Firma lui Becali nu-și plateste angajatii

* Fostii angajati ai lui Ciobanul iși asteaptă salariile de un an

 

 

Cititi mai mult: Angajatii-cersetori ai lui Ciobanul - Din tară > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/angajatii-...l#ixzz1dVSFMRGQ

EVZ.ro

john_8612.11.2011 19:46
"Oamenii aia nu fac nimic, ii platesc pentru că stau. Asa că le dau si eu bani cand am , a declarat Gigi Bcali.

Ce jeg de om. De parca oamenii aia stau ca asa vor ei, ca nu vor sa munceasca, nu ca ar fi ajuns in situatia de a nu mai avea ce munci din cauza ciobanului.

ebonyc14.11.2011 18:08

Ciobanul s-a intalnit saptamana trecuta cu Viorel Paunescu, fostul presedinte al Consiliului de Administratie al Stelei, si a incercat sa ii vanda echipa.

 

"Da-mi banii pe care i-am investit si vino sa iei Steaua. Nu-ti cer nici dobanda, vreau doar ce am bagat la echipa", i-a spus Ciobanul, estimand suma pe care a bagat-o la echipa la 40 de milioane de euro.

 

Totusi, Becali nu a primit raspunsul pe care il astepta. Viorel Paunescu a refuzat din start orice discutie, sustinand ca nu este interesat sa investeasca in fotbal.

 

"Am bani destui, dar nu-i dau la fotbal! Nu vreau sa preiau nicio echipa din Romania", i-a raspuns Paunescu.

 

Viorel Paunescu s-a aflat la conducerea echipei ros-albastre intre 1998 si 2003, iar apoi a contribuit la cedarea echipei catre Ciobanul.

 

In acest moment, Viorel Paunescu ocupa functia de presedinte de onoare al Stelei, pe care o ocupa din iunie 2010.

 

Onlinesport

 

Cata vrajeala...

Lari14.11.2011 18:24

"La Steaua am venit si am dat bani, La un moment dat se stranseseră 9 milioane si jumatate de dolari si le-am zis că ori imi dau banii, ori imi dau actiuni. Era vorba să fim trei care să preluam clubul, eu cu fratii Paunescu si Piturca Ei au zis că nu au bani să imi dea, asa că am ramas eu cu actiunile.

 

I-am zis si acum o saptamană lui Viorel Paunescu că dacă imi dă banii o să ii dau Steaua. Nu stiu de ce spune Dragomir că eu l-am pacalit pe Viorel Paunescu. Am bani destui si acum, dar nu ii bag la fotbal. Uite la Borcea care a zis că dă clubul gratis, numai să vină cineva care să investească bani in club, dar nu vine nimeni" - a spus la gigiTV

 

BONUS, dovada ca Jegu' e un ipocrit imputit. Pardon, un sentimental incurabil!

 

Dragomir: "Citşte, băăă, codul penal! S-a prescris aia (n.r. intervenţia lui Ciobanul pentru a-i salva postul lui Dumitru Dragomir), au trecut 12 ani. Dacă ai făcut trafic de influenţă, du-te la puşcărie"

 

Becali: "Până azi am vrut să-l schimb, dar astăzi m-a impresionat. S-a jurat că nu a dat el amenda aia de 3 miliarde, că eu d-aia eram supărat, dar acum nu mă mai interesaeză. Nu mă deranjează pe mine dacă stă Mitică la Ligă. Dacă face iar o acţiune care să mă lezeze, normal că sar iar"

 

Dragomir: "Voi face ce am făcut şi până acum: voi respecta legile şi regulamentele ţării. Aşa nu poate nimeni să-mi facă nimic. Dovada: nu am pierdut nimic la TAS până acum"

 

Becali: "De acum nu mai fac nimic ca să-l dau jos pe Dragomir, doar că nu o să-l mai votez".

 

Dragomir: "Hai că îşi face singur rău, ce să mai discutăm"

 

Becali: "Nu vreau să mă mai cert cu nea Mitică, aşa sunt eu mai sentimental, mai sensibil, nu sunt ca el, să-mi amendez prietenii. Nea Mitică, jur că nu mă mai interesează acţiunile direcţionate împotriva ta".

Lari22.11.2011 18:20
GRIGORAS NU VINE LA Steaua


Apreciat pentru traseul foarte bun de pină acum cu Pandurii, Petre Grigoraș neagă o eventuală propunere din partea Stelei si spune că ar acceptat să negocieze cu Ciobanul doar dacă i s-ar accepta anumite conditii. Antrenorul Pandurilor a povestit si discutia pe care a avut-o cu patronul Stelei in vara acestui an

"Nu se pune problema să vin la Steaua. Nu am discutat cu nimeni.

În vara asta am primit un telefon de la Ciobanul in care m-a intrebat dacă aș vrea să preiau Steaua, să vin să discutam. Am cerut 3 zile ragaz să mă gindesc dacă pot termina pe primul loc cu lotul pe care il avea Steaua. Dar n-am mai dat nici un raspuns, nici n-am mai fost sunat. Oricum nu aș fi acceptat să vin in conditiile in care nu eram dorit de toată lumea.

Dacă aș primi o propunere din nou, o să cer mult timp de gindire. Nu sunt dispus să accept orice conditii si să stau vreo 3 meciuri pe acolo. Nu o să plec repede de acasă dacă mă sună Ciobanul, să mă grabesc să ajung la el si să mai iau si citeva amenzi, doar ca să-mi trec si eu in CV că am antrenat Steaua"
, a spus Petre Grigoraș la sportro.

Apreciat pentru 4-3-3-ul ofensiv pe care-l practică la Pandurii, Petre Grigoraș spune că iși va pastra filozofia de joc indiferent de echipa antrenată:

"Eu am stilul meu preferat, e si riscant, este adevarat, cind stai foarte sus si joci ofensiv, dar eu nu mă voi dezice de acest stil de joc. Doar dacă ataci iți poti da seama de valoarea jucatorilor".
Gandalf the White28.11.2011 14:51
Cum a DISTRUS Becali Steaua! TOP 10 erori care au dus Steaua in colaps


Steaua n-a mai câștigat titlul in Liga I de 5 ani si trece printr-o criză profundă care pare să-și fi atins apogeul in acest sezon. După o vară cu transferuri in masă laudate de majoritatea oamenilor de fotbal, Steaua gafaie in campionat si se pregateste de o iarnă extrem de "friguroasă", in prezent fiind la -11 puncte in spatele rivalilor de la Dinamo.

Ciobanul caută raspunsuri pentru situatia aproape dramatică prin care trece echipa si anunță că a ramas fară "vinovati". Spune că nu poate da vina nici pe jucatori, nici pe antrenori, si intreabă in stanga si in dreapta "ce e de facut".

www.prosport.ro a gasit 10 cauze :clap: pentru care Steaua a ajuns in acest punct, toate legate de managementul defectuos al patronului stelist.

1. Transferuri la intamplare, după "ureche"

Ciobanul a obisnuit in ultimele sezoane să transfere la "kilogram", fară să conteze dacă Steaua are sau nu nevoie de jucatori pe anumite posturi. În acest sezon s-a incercat o acoperire eficientă a zonelor, s-au adus 12 fotbalisti, dar chiar si asa Roni Levi sau Ilie Stan s-au vazut pusi in situatia de a improviza, odată cu aparitia accidentarilor. Steaua a jucat aproape tot turul cu o bandă dreaptă improvizata in timp ce jolly-joker-ul Brandan a fost mutat pe cel putin trei posturi pentru a acoperi gaurile aparute in echipa

Dacă ne uitam la ce s-a intamplat in sezoanele trecute, situatia pare si mai grava De exemplu, anul trecut, Victor Piturcă a incercat să-și contureze un lot echilibrat, cu toate posturile acoperite, insă plecarea acestuia a adus haosul. Jucatorii care nu au fost pe placul patronului au fost "expulzati" imediat si a venit "lotul" Urziceni, din care faceau parte jucatori ce evoluau pe cu totul alte posturi.


2. Jucatori facuti praf "in direct"

Dacă transferurile facute haotic nu ar fi fost suficiente, jucatorii adusi nu au avut nici sansa de a se impune "in liniste" in prima echipa Aproape fară exceptie, orice evolutie slabă a fost imediat taxată de patron si asta nu a adus nimic bun. Dacă intentia lui Becali a fost să-și motiveze suplimentar jucatorii pentru urmatoarele partide, atunci acesta a esuat lamentabil. Majoritatea fotbalistilor care au intrat in gura patronului, fie au plecat de la Steaua in cele din urma fie au continuat să joace execrabil.

3. Antrenori schimbati pe bandă rulantă

Jucatorii au ajuns să nu mai stie alaturi de cine joacă si nici pentru cine o fac. În ultimele sezoane, antrenorii au fost schimbati cu o rată incredibila Faptul că in acest sezon Steaua a avut doar doi antrenori in 15 etape e cu adevarat impresionant, dacă facem o comparatie cu ce s-a intamplat in sezonul trecut, cand au fost schimbati in total 7 tehnicieni.

4. "Biletele" pentru antrenori

Nu intelegem exact de ce a mai schimbat Becali atâția antrenori, din moment ce oricum nu se poate abtine să se implice in alcatuirea echipei, fie că o face direct sau doar prin "sugestii" in direct. Cu un "director tehnic" ca Gigi e greu pentru orice antrenor să-și impună stilul la Steaua si asta se vede si in evolutiile echipei.

5. Relatia cu fanii

Dacă rezultatele slabe nu au reusit să-i indeparteze pe suporteri, Becali a facut-o cu o lejeritate de invidiat. Fie că le-a interzis suporterilor să mai vină la stadion, le-a impus ce să strige sau si-a trimis "oamenii" să-i supravegheze, Becali a reusit să distrugă legatura fani - echipă in scurt timp si semnalele impacarii din acest sezon par doar un foc de paie.

6. Plecarea din Ghencea

Sezonul acesta, Steaua a fost "acasă" la Constanta, Buzau, Cluj, Ploiesti si Bucuresti. Jucatorii sunt nemultumiti si asteaptă in continuare rezolvarea problemei.Stelistii s-au stabilit in cele din urmă pe "National Arena", insă asta nu poate fi decat o solutie temporara Echipa are acces pe frumosul stadion doar in ziua meciului si se antrenează pe unde apuca

7. Instabilitate la nivel managerial

"Organigramă" e un cuvant care nu există in dictionarul lui Gigi, iar Steaua pare condusă după un model ce nu ar face invidios nici un patron de butic. Ierarhiile sunt stabilite verbal, pe modelul "cine e seful tau?", iar asta se resimte si la echipa De fapt, chiar Becali recunoaste ca in acte, nici macar nu este patronul Stelei.


8. Relatia cu gloriile

Putine glorii ale clubului au scapat de furia lui Ciobanul, iar asta nu poate decat să strice atmosfera la echipa Becali ignoră orice sfat venit din partea oamenilor care au scris istorie in "roș-albastru" si relatia tensionată cu acestia se rasfrange indirect si asupra jucatorilor. Nu de putine ori, linistea de care ar fi avut nevoie Steaua inaintea unor partide cu miză a fost spartă de criticile venite pe bună dreptate din partea jucatorilor emblematici din trecut.

9. Salarii platite cu intarziere sau deloc

Becali a facut deja o obisnuință de a-și "țepui" jucatorii sau antrenorii. Cristiano Bergodi si Roni Levi iși asteaptă incă primele pentru calificarea echipei in cupele europene si cateva rate din contract, in timp ce fotbalistii sunt platiti din 3 in 3 luni, intarzierile intrand deja la capitolul "normalitate". Nici primele de "instalare", care se achită de obicei in momentul in care un jucator semnează cu echipa nu sunt achitate la timp de Ciobanul si multi dintre fotbalistii plecati de la Steaua au incă de recuperat importante sume de bani. Plata salariilor cu intarziere contribuie la pastrarea unei stari de neliniste in cadrul echipei si asta duce la evolutii care arată că fotbalistii nu stau cu gandul numai la fotbal.

10. Investitii haotice sau absente din banii de la UEFA

E adevarat că Ciobanul a bagat bani in transferuri, dar senzatia e că nu a facut-o niciodată la momentul oportun. Banii veniti de la UEFA ca urmare a participarilor in cupele europene nu au fost reinvestiti cu cap si s-au dus mai repede decat au venit. În acelasi timp, Becali a renuntat extrem de usor la investitiile de milioane de euro in muzeul clubului sau in Academia de Copii si Juniori. După nici 2 ani, Becali a considerat că Academia nu poate produce jucatori pentru prima echipă si a taiat finantarea.

Articol aparut in Prosport, nesemnat si inspirat de-aici: Care e vina domnului Becali? (articol aparut pe fcsteaua.ro in 2 noiembrie 2011) :w00t:
UltrasIONE05.12.2011 17:15

Haideti sa va spun eu una si buna.Ciobanul vrea sa faca bine,dar asta nu se vede.Recunosc..a stricat Steaua...dar mortii lui...noi suntem atatia,iar Becali e unu.Noi nu suntem stelisti numai ca sa il injuram pe Becali.mai trebuie sa sustinem si echipa.fara noi nu sunt in stare de nimic...chit ca unele transferuri sunt ratate...noi SUNTEM STELISTI PANA LA MOARTE...asta inseamna ca trebuie sa ne sustinem Echipa.Mai dati-l dracu pe Becali ...daca vede ca noi sustinem echipa , nu vor mai exista certuri si echipa isi va reveni.

 

 

 

Forta Steaua ! fular-campionii

:steag_cruce_invers:

 

Steaua TE IUBIM !

NOI CU TINE O SA FIM !

HAIDE LUPTA PENTRU NOI !

HAIDE HAI SA NE PISAM

SI PE CAINI SI PE CIOROI !

:steag_cruce_invers:

Kellerman05.12.2011 17:31

esti pe bune ?

 

 

btw, moderatorii lu peste, vedeti ca mi-a expirat 10% tocmai astazi, iarasi nu va functioneaza sistemul la scos warn-uri ? bine ca de bagat stiti sa bagati

Gandalf the White06.12.2011 12:56

Topul celor mai populare vedete din media, in luna noiembrie. Ce au in comun Ciobanul si Oana Zavoranu

 

Topul primelor 10 celebrități de sex masculin din Romania după numarul de aparitii in mass-media este dominat de personalități din lumea sportului, cu o singură exceptie - Smiley, cantareț roman si membru al juriului la unul dintre cele mai noi show-uri de televiziune - Vocea Romaniei. Smiley ocupă locul sase in acest top, cu 86 de aparitii. El are o relatie cu Laura Cosoi, o actriță romanca care este prezenta de asemenea, in topul celor mai populare celebrități locale, cu 40 de aparitii.

 

Vedetele din lumea sportului care se află in acest top sunt prezente in media datorită unor articole in care sunt discutate rezultatele lor ca si jucatori/antrenori, datorită meciurilor jucate sau anumitor comentarii facute la adresa lor.

 

Ciobanul, patronul echipei de fotbal Steaua Bucuresti, este prima celebritate din top, cu 385 de aparitii in noiembrie. Motivele pentru care Becali a fost atat de prezent in media sunt legate de articolele in care acesta iși exprimă sentimentele de dezamagire pe care le are referitoare la relatia dintre Daniela Crudu si Mihai Costea, unul dintre jucatorii Steaua Bucuresti, si cele legate de evolutia echipei de fotbal pe care o detine, Steaua.

 

Acesta este urmat in top de Razvan Lucescu (156 aparitii in mass-media), care este antrenorul echipei de fotbal Rapid Bucuresti, echipă detinută de un om de afaceri influent, George Copos. El este mentionat in mass-media prin prisma meciurilor disputate de Rapid cu Legia Varsovia si Hapoel Tel-Aviv, dar si in materiale care fac referire la evolutia Rapid in campionatul intern. Victor Piturcă (150 aparitii), ocupă locul al treilea, si este antrenorul echipei de fotbal nationale.

 

Topul primelor 10 celebrități de sex feminin din Romania provin, in principal, din lumea showbiz-ului. Oana Zavoranu, care ocupă primul loc, a jucat un rol negativ intr-o telenovelă romaneasca a prezentat o emisiune TV si a fost casatorită cu Pepe, un cunoscut cantareț local. Ea a strans 70 de aparitii in mass-media, luna trecuta iar articolele in care este mentionată fac referire la certurile continue cu mama sa. Andreea Marin, care ocupă al doilea rand, are 66 de aparitii. Marin a prezentat, de asemenea, o emisiune TV faimoasa care a fost transmisă timp de opt ani de zile. Ea va debuta in cariera de actriță in curand - acesta a fost principalul subiect datorită caruia a fost mediatizată luna trecuta

 

Bianca Dragusanu si Daniela Crudu, care ocupă locurile 3 si 4, cu 64 si, respectiv, 63 de aparitii in mass-media, sunt asistentele lui Capatos la emisiunea Un show pacatos, de pe Antena 1. Bianca a devenit celebră după ce a inceput o relatie faimosul designer de modă Catalin Botezatu. În ultima luna tot "Bote este cel datorită caruia s-a scris despre Bianca in mare parte " articolele in care a aparut aceasta se referă la certurile dintre ea si designer.

 

Mihaela Radulescu, si ea o fosta gazdă a unui show TV numit Duminica in Familie, care a fost difuzat timp de sapte ani, este prezentă in top 10 celebrități feminine din Romania după numarul de aparitii in mass-media, pe locul al cincilea, cu 52 de aparitii.

 

Celebrități pe coperti

 

Primele 10 vedete de sex masculin si primele 10 celebrități feminine din Romania după numarul de aparitii in mass-media au si cel mai mare numar de aparitii pe copertile publicatiilor locale (mai ales pe ale tabloidelor, pe cele generale si in ziarele sportive). Mai jos aveti lista celebrităților cu cel mai mare numar de aparitii pe coperti in noiembrie.

 

Valoarea echivalentă de publicitate (AVE)

 

Valoarea echivalentă de publicitate este unul dintre indicii care reflectă eficacitatea informatiilor analizate. Cu cat este mai mare marimea unui articol despre o companie/persoană intr-un ziar anume si cu atat mai mult costă publicitatea intr-un ziar " cu atat mai mare este valoarea echivalentă de publicitate pentru cuvantul cheie monitorizat.

 

Valoarea echivalentă de publicitate in presă este un indice care reflectă o sumă de bani care ar fi trebuit să fie cheltuită pentru plasarea unei reclame de aceeasi marime (in centimetri patrati).

 

Analiza a luat in considerare peste 400 de publicatii tiparite (centrale si locale) care au aparut intre 1 noiembrie si 30 noiembrie 2011, monitorizate de mediaTRUST Romania. Compania a fost infiintată in 1999 si furnizează servicii de monitorizare catre companii romanesti si straine.

 

 

 

jurnalul.ro

Gandalf the White13.12.2011 10:15

Steaua se imbogățeste!

 

Un milion de euro din biletele in doar patru meciuri

 

Roș-albastrii au vindut deja 37.000 de bilete pentru partida de miine seară cu AEK Larnaca. Azi sunt oferite ultimele 15.000.

Steaua poate deveni miercuri prima echipă care va umple in totalitate Arena Nationala Ieri, la casele de bilete a fost o inghesuială de nedescris, oamenii fiind nevoiti să astepte si citeva ore la coadă pentru a intra in posesia unui tichet. Pină aseara se vinduseră deja 37.000 de bilete, iar astazi, de la ora 11:00 dimineata, vor fi puse in vinzare si ultimele 15.000.

 

Astfel, roș-albastrii pot bate recordul de audiență, care datează din septembrie, de la inaugurarea stadionului, cind Romania a remizat cu Franta, 0-0. La acel meci, in tribune s-au aflat 49.182 spectatori!

 

Încasari de un milion de euro

De la mutarea pe Arena Nationala Steaua a dus cei mai multi spectatori la meciuri, iar conducerea roș-albastrilor a fost nevoită in mai multe rinduri să deschidă intreg stadionul, desi initial inchiriase doar primul inel. Cum partida cu AEK se va disputa practic cu casa inchisa Steaua va incasa un milion de euro din patru meciuri jucate in această toamnă pe noua arenă: cu Rapid, cu Maccabi, cu CFR plus partida de miercuri cu cipriotii. Din acesti bani, in jur de 800.000 de euro vor fi profit net.

 

Încasarile Stelei la ultimele meciuri

Meciuri / Rezultat / Spectatori / Încasari

Steaua - Rapid 0-0 / 41.432 / 300.000 de euro

Steaua - Maccabi 4-2 / 31.123 150.000 de euro

Steaua - CFR 1-1 / 35.000 150.000 de euro

Steaua - AEK Larnaca / 52.000 400.000 de euro

 

giesepe

 

800.000 de mii, si-a scos banii dati pe Florin Costea, Dananae, Rusescu, Nikolici. Din alelate 4 milioane, de la UEFA, si-a scos banii pe Mihai Costea, Matei, Prepelita si contractele primilor 16. Noroc cu stelistii, ca vor performanta in Ioropa. Si cu vreo 2 milioane din TV e pe zero, si cu un Tatarusanu aut e pe plus. Bag milioane, BIZNIS!!! Hai cu calificarea. TOT VOI PLANGETI!

:steag_cruce_invers:

MoWeed13.12.2011 10:29

Nu conteaza, Gandalf.

Asta pentru ca, atunci cand se fac calculele, suporterii adevarati iau in considerare numai banii pe care i-a cheltuit clubul, nu si cei pe care i-a incasat.

The Flyer13.12.2011 12:10

n-ai cu cine!sau,"ce,ba,sta jj in aia 30 de lei ai tai?are destui bani,stii cati cheltuie intr-o noapte in casino?saracule!"

drvladyk14.12.2011 22:25

Pentru ca mi-ai rapit ceea ce iubeam, pentru ca nu ma mai pot bucura de o calificare, pentru ca mi-e scarba cand vad cum exulta oile...pentru toate astea............SA TE IA DRACU

pentru ca as vrea sa ma bucur dar nu mai stiu cum

Al1nn14.12.2011 22:29

Ar trebui sa plece din simplul fapt ca nu are rabdare cu nimic , si , ceea ce este cel mai grav , critica jucatorii in presa ;) !

red&blue_boy14.12.2011 22:29

Suntem din ce in ce mai putini astia care simtim asa...Si suntem considerati ciudati, ca nu suntem stelisti, etc...

mountytoma14.12.2011 23:11

behaila trebuie neaparat sa plece de la Steaua DE FRICA! altfel nu pleaca

drvladyk15.12.2011 10:10

Frica de ce? Tu realizezi cat de mult i-au alimentat astia obsesiile aseara? Iar e razboinicul luminii si salvatorul natiei. Si nu-mi pasa cum sunt catalogat, Steaua a pierdut aseara cu mult mai mult decat a castigat, daca a castigat ceva.

The Flyer15.12.2011 10:25

ma uitam pe presa online de dimineata si vedeam numai:jj,oamenii au venit pentru oier,oierul spune,oierul declara,s-a jucat pe Steaua national becali arena,oamenii iubesc oierul,hristos a dres si a facut s.a!trebuie sa fii extrem de tampitel sa mai crezi ca Steaua e Steaua dupa atata timp!sau ca ciobanului ii pasa de altceva in afara de propriai persoana jegoasa!

Lari15.12.2011 10:59
"Aseară am jucat pe Steaua Arena Becali"
«1323334353653»