http://www.evz.ro/detalii/stiri/angajatii-...ali-953582.html
Angajatii-cersetori ai lui Ciobanul
Autor: Razvan Moldoveanu
Sute de oameni din fabricile miliardarului iși rumegă disperarea, nefiind platiti de un an.
ÎN CHINURI
Muncitorii de la Avicola Iasi au de primit in total 270.000 de euro de la Ciobanul, care ii sfideaza E cat salariul a doi fotbalisti de la Steaua
ÎN CHINURI
Muncitorii de la Avicola Iasi au de primit in total 270.000 de euro de la Ciobanul, care ii sfideaza E cat salariul a doi fotbalisti de la Steaua
prevnext
1
În 2004, la cateva zile de la preluarea Avicola Iasi, Ciobanul a decretat scurt: "Am pus director acolo si gata. Avicola nu mă mai interesează". Și asa s-a si intamplat. La doar 6 ani de la preluarea pachetului majoritar, ferma de pasari a lui Becali a intrat in insolvență. La masa credală s-au asezat bancile, Fiscul, furnizorii de materie prima dar si salariatii. Acestora, peste 300, Becali le datorează 1,1 milioane de lei, adică vreo 270.000 de euro. Cat salariile anuale a doi jucatori de la Steaua.
De un an si jumatate, oamenii sunt purtati pe drumuri, fară insă să li se dea banii munciti. Culmea culmilor: in tabelul creantelor de la Avicola au fost trecute si patru nume de Becali, rude ale miliardarului din Pipera, care au detinut functii executive la Avicola. Acestia au solicitat, in total, 50.000 de lei.
Îndură frigul cu trei pulovere pe ei
Problemele financiare ale fermei lui Becali au ruinat sute de familii de ieseni. Avicola a intrat in insolvență in mai 2010.
Maria Sticlaru a lucrat 27 de ani la contabilitate si, in ultima perioada ca inspector de personal. "Ultimii bani i-am primit in noiembrie 2010, trei salarii. Apoi am intrat in somaj, dar si s-a terminat, chiar luna aceasta", a explicat Sticlaru.
Femeia este disperata Locuieste cu sotul sau, Gica intr-o casă modestă din Letcani. "Și sotul a lucrat la Avicola. Era sofer la aprovizionare furaje. Acum am ramas amandoi pe drumuri. După calculele noastre avem de primit de la Avicola 30.000 de lei, salarii restante si compensatorii", a afirmat fosta contabila
În casa familie Sticlaru, frigul iți patrunde in oase. Femeia e infofolită cu mai multe pulovere. N-a dat drumul la caldura doar ca să facă economie. "Am fost la Fortele de Munca mi-am depus peste tot CV-ul. Dar cine mai angajează o femeie trecută de 50 de ani?", a explicat Sticlaru.
Despre cum a ajuns Avicola in insolvență femeia ar avea cateva indicii. Dar nu vrea să intre in detalii pentru că totusi speră să-și recupereze cei 30.000 de lei, in fond o mică avere pentru ei.
Sfarsit dramatic pentru sute de oameni
Și fosta sefă a serviciului de aprovizionare, Liliana Catar, are de recuperat aproximativ 18.000 lei, reprezentand salarii si plăți compensatorii.
"Am lucrat 17 ani acolo, dar s-a terminat dramatic pentru sute de oameni care au de recuperat bani de la Avicola. Suntem in proces, avem un nou termen in decembrie", a declarat aceasta.
Și Catar sustine că Becali nu a bagat bani in această afacere: "Nu s-ar fi ajuns aici dacă se implica".
Are 72 ha de teren. Oamenii, victime colaterale
Un an jumatate. Aceasta a fost perioada de timp in care Avicola Iasi, patronată de Ciobanul, s-a dus de-a dura pe tobogan. De la o cifră de afaceri de 36 milioane lei si un profit de 80.000 de lei in 2009, firma s-a prabusit in 2010. O cifră de afaceri de doar 2,6 milioane lei si o pierdere uriașă: 18 milioane de lei. Firma a intrat in insolveță, fiind preluată de un administrator judiciar, iar cei peste 270 de salariati, câți erau in 2009, au fost concediati. Multi iși mai asteaptă banii si acum.
Paul Patras fostul lider de sindicat de la Avicola, sustine că firma lui Becali ii datorează 40.000 lei. Dar si George Becali s-a inscris la masa credala a celor ce vor bani de pe starvul Avicola. Becali a cerut 34 milioane de lei, dar i-a fost recunoscută o creanță de 25,4 milioane de lei, echivalentul a 6 milioane de euro. "E o minciuna domnule. Becali n-a bagat niciun ban la Avicola", a declarat sindicalistul Patras
Cum ar putea scoate banii Becali? Foarte simplu: din vanzarea celor 72 de hectare de teren, cu halele aferente, detinute de Avicola in coasta Iasului. Un calcul rece, de om de afaceri fară scrupule. Sutele de angajati cu salariile neplatite pot fi trecute probabil la capitolul victime colaterale.
Raportul lichidatorului: management dezastruos
La mijlocul anului 2010, Avicola Iasi, la care Becali era majoritar, detinand peste 85% din actiuni, a intrat in insolvență. În tabelul creditorilor s-au inscris banci, Fiscul, salariatii, alte societăți private. În total, 70 de creditori ce ar avea de luat de la Avicola vreo 14 milioane de euro. Dar cum a ajuns Avicola in groapă in 2010 după ce in anteriorii doi ani raportase profit? O parte din raspunsuri se regasesc in raportul intocmit de administratorul judiciar: folosirea ineficientă a capacităților de productie, acumularea de datorii catre stat si terti de 68 milioane lei, contractarea de credite si folosirea acestora fară a se obtine rentabilitate imediata gestionarea necorespunzatoare a recuperarii creantelor, lipsa de lichidități. Mai pe scurt, Avicola a avut un management defectuos.
Cu jumatate de glas, salariatii vorbesc că Becali ar fi "sifonat" bani si că ar fi fost interesat să aducă Avicola in groapă ca să-i vandă terenurile si halele.
Ei nu vor bate niciodată la poarta lui Becali
Situatia de la Avicola este incerta Becali il lasă pe lichidator să se spele pe cap cu fermele, dacă vrea să recupereze ceva. El iși asteaptă banii: 6 milioane de euro. Are timp berechete, pamantul ala nu se mută nicaieri. Pe cei aproape 300 de oameni nui asteaptă in schimb nimic. O disperare muta o resemnare cu umerii cocosati in fata viscolului vietii, asta-i rasplata. Au muncit pentru latifundiar si n-au fost platiti.
Ar putea bate cu totii in gratiile portilor aurite de la palatul Razboinicului luminii, dar nu o vor face niciodata Asta fac doar cersetorii pe care Ciobanul ii omeneste in fata camerelor de luat vederi cu mii de lei. Muncitorii iși vor inghiti umilinta in spatele buzelor pecetluite. Vor sufla noaptea in lampa cu gaz, vor trage plapuma peste ei, vor da copiilor a doua zi dimineață o eugenie la scoală si vor duce in ei durerea umilintei pană vor muri. Pe sutele de muncitori ai marelui om de succes Ciobanul nu ii va filma niciodată nicio televiziune.
CONTRAST. 30 de ferme pline cu pui si gaini outoare au devenit o ruina De afacerea lui Becali s-a ales praful, 300 de oameni sunt pe drumuri, iar latifundiarul a ramas cu 72 ha de teren in coasta Iasului
"Unii au muncit o viață la Avicola, de s-au rupt, iar Becali a venit la cules roadele. E un mister ce s-a intamplat in 2010 in contabilitate.
Stelian COMȘA, fost director Avicola pană in 1999. Are de recuperat 30.000 de lei
ANTREPRENORI SERIOȘI
Peste drum de Avicola, Avi Top Iasi are cresteri spectaculoase
Spre deosebire de Avicola, o altă societate ieseană ce creste si abatorizează pui de carne, Avi Top, a reusit să se mentină profitabila Firma, detinută de familia Apostol, figurează pe site-ul Ministerului de Finante cu profit pe ultimii trei ani, 2008 " 2010.
Avi Top lucrează in sistem integrat, avand in componență fabrică de nutreturi combinate si depozite aferente, statie de incubatie, ferme de pui de carne, abator modern la Razboieni, cu o capacitate de 4.000 capete pe ora Pentru urmatorii ani, la Avi Top se prognozează investitii de 15- 20 milioane de euro pentru noi ferme de crestere si tehnologii moderne de procesare a carnii.
Un alt argument in favoarea Avi Top este reteaua proprie de distributie. Principala zonă de desfacere ramane insă Moldova. Se mai adaugă Bucuresti, unde este si un depozit logistic, Prahova, Buzau, Constanta, Galati, Argeș si Brasov. Distributia produselor se face in regie proprie, cu o flotă de cateva sute de masini.
Produsele sunt comercializate in peste 1.900 de locatii. Grupul are 10 magazine proprii, 25 de francize, dar e prezent si in marile retele precum: Kaufland, Carrefour, Metro, Gima, Real, Selgros.
SERIOZITATE. La Avi Top, treaba merge pe bandă rulantă
"Nu mă mai interesează Avicola. Am pierdut acolo 10-15 milioane de euro. Eu le-am dat oamenilor salariile 7 ani. E o afacere buna dar dacă nu ai oameni de incredere, te fura
Ciobanul actionar majoritar Avicola
FABRICA DE ARMAMENT DIN VÂLCEA, ÎN MOARTE CLINICĂ'
"El se rupe in figuri la televizor, noi murim de foame"
Nicoleta Ene
Angajatii lui George Becali de la Uzina Mecanică Dragășani (Valcea) au ajuns să fie platiti odată pe an. Fabrica de armament are datorii catre bugetul de stat si bugetul local al Primariei Ștefanesti si are conturile blocate.
Nu i-a luat cadou copilului de ziua lui
În urmă cu citeva zile, cei 34 de angajati si-au primit lefurile după sapte luni de asteptare, timp in care au venit zi de zi la munca Multi dintre ei au recunoscut că au trait din salariul sotiei, pensia parintilor sau alocatia copiilor.
Un salariat care, de frica nu vrea să-și dea numele, avea 21 de ani cand a venit in fabrica Era lacatuș mecanic, s-a scolarizat iar acum este armurier, meserie aproape pe cale de disparitie, la fel ca si fabricile de armament din Romania.
"În anii '80-'90 am trait bine, câștigam bani frumosi. Acum nici leafa mea de mizerie nu o mai primesc la timp. Este rusinos să stau cu mina intinsă cand la sotie, cand la parinti. I-am luat si alocatia lui fiu-meu. Înnebuneam de suparare cand il vedeam pe patronul meu cum se rupea in figuri la televizor si eu nu aveam nici bani de-o paine", povesteste nea Mitica
Barbatul de 42 de ani are doi copii, unul student si altul elev, iar sotia este vanzatoare la un magazine din Dragășani. Pentru a putea face față cheltuielilor casei lucrează cu aparatul de sudură prin vecini.
"Lipsa banilor iți dă un sentiment de neputință, ai face orice ca să câștigi un ban. Din pacate nu poti face mare lucru. Sunt prea tanar să ies la pensie si prea batran să imi gasesc loc de munca A fost ziua fiului meu si n-am avut bani să-i cumpar un mic cadou. M-am simtit ultimul om de pe pamint de rusine. Oare stie Becali toate astea?", se intreabă barbatul.
L-a interesat doar pamantul, nu si oamenii de pe el
Angajatii care au mai ramas incă in fabrică lucrează in unitate de la infiintare, din 1988, sunt specialisti armurieri, pirotehnisti si artificieri.
"La inceput am fost peste 1.100 de angajati, acum suntem 34 si facem pe paznicii, toată ziua dam ocol la ateliere. Sunt zeci de obiective, de ateliere care se intind pe cateva hectare , spune un salariat.
Pentru a-și mai acoperi o parte din salarii, nu mai mult 10.000 de lei, angajatii lucrează tavi sau farase pentru fabrici de patiserie. Diferenta de bani aproximativ 60.000 de lei pe luna salarii si impozite la stat, trebuie să o achite Ciobanul.
"Oamenii aia nu fac nimic, ii platesc pentru că stau. Asa că le dau si eu bani cand am , a declarat Gigi Bcali.
Uzina Mecanică Drgășani a fost infiintată pe vremea lui Ceausescu, producand cartuse de mitraliera Aparatura, chiar dacă e depășita este functionala
Din lipsa comenzilor, unitatea care se intinde pe 40 ha a intrat in conservare. În 2004 si-a facut intrarea in scenă omul de afaceri Ciobanul care a cumparat pachetul integral de actiuni al fabricii.
"Latifundiarul din Pipera a fost interesat mai mult de teren decit de fabrica A crezut că il vinde rapid si face bani frumosi", explică muncitorii.
Ciobanul a privatizat uzina cu gandul de a o lichida. Soarta sutelor de oameni nu e treaba lui.
Cititi si:
* Conducerea Avicola Iasi, controlată de Ciobanul, concediază 180 de angajati
* Firma lui Becali nu-și plateste angajatii
* Fostii angajati ai lui Ciobanul iși asteaptă salariile de un an
Cititi mai mult: Angajatii-cersetori ai lui Ciobanul - Din tară > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/angajatii-...l#ixzz1dVSFMRGQ
EVZ.ro