Fotbalul romanesc traieste momente comice, dacă n-ar fi tragice. Zilele trecute, l-am vazut pe Mircea Sandu extrem de afectat si de preocupat de viitor. Chipurile, el, cirmaciul, iși doreste o piramida altfel decit cea a lui Keops, care să aseze ce-a mai ramas din valorile fotbalului nostru cu vî rful spre nationala mare. Mai mult, Sandu iși va activa prieteniile de la UEFA pentru a gasi specialisti in copii si juniori care să vina să vadă haosul de la noi si să propună solutii. Cum ar veni, presedintele lucrează la viitor, de parcă nu el a lucrat trecutul si prezentul. Nu ne ramine decit să asteptam incă 20 de ani pentru a vedea că proiectele marelui conducator sunt niste fisuri sonore, un praf in ochi cu care ne dă Mircea Sandu atunci cind simte că nu mai poate pasa vina in stinga si-n dreapta.
Marea gogomanie vine, insa din Ghencea sau poate de la Mogosoaia. Satul, zice el, să tot scoată bani din propriul buzunar pentru a acoperi cheltuielile Ministerului Apararii, marele camatar George Becali mută echipa pe neterminata National Arena, via Buzau. Totul pare clar. Baietii lui Levy se vor antrena la Mogosoaia, Argaseală si MM Stoica vor veni la birou intr-o cladire a lui Teia Sponte, iar sigla clubului va mai primi 3 colturi. Neclare mai sunt doar citeva amanunte, mizilicuri pentru o echipă profesionista
În primul rand, centrul de copii si juniori va fi mutat, dar nu s-a decis incă adresa. Probabil micii stelisti se vor pregati de-acum incolo acasă la Teia Sponte, cel care - se aude - are in curte un teren sintetic de mai mare dragul. Ca să fie mai ieftin, cum termină antrenamentul, pepitele vor intra la dusuri in casă la omul de incredere al patronului, vor minca in bucataria acestuia si vor trage un somn de refacere in dormitorul lui.
Mai ramine de gasit o locatie pentru muzeul celui mai titrat club din Romania. Cupele alea de doi lei, cum zice Becali-care-imprumută-cu-dobinda trebuie si ele dacă nu admirate, macar sterse de praf din cind in cind. Ele pot fi expuse intr-o anexă de pe proprietatea latifundiarului, perete in perete cu staulul. Dai un leu, pui mina pe Vasilică si, bonus, te pozezi si cu Urecheata, asa cum au poreclit englezii Cupa Campionilor.
Plecarea Stelei cu cățel si purcel ar soca in fotbalul civilizat. Vedeti Barcelona mutindu-se din templul ei, Camp Nou, din cauza cheltuielilor, pentru a juca la Lerida? Sau pe Manchester United plecată in exil de pe Old Trafford la Warrington? La noi, mutarea Stelei va face prozeliti. Încet dar sigur fotbalul romanesc condus stralucit de Mircea Sandu si finantat pină la anemiere de camatari precum George Becali iși pierde pină si ultimul bun care i-a mai ramas: trecutul. De aici incolo incepe vidul, bineinteles, imprumutat cu dobindă!
Costin Stucan
