Cum Steaua de azi a ajuns doar o anexă a palatului Aus-kitsch cu uneltiri, imprecatii si betii care pun in umbră pasele si driblingurile, panaceul ar putea fi refugierea in lumea gloriilor de odinioara Pe 24 mai, ziua ultimei finale de Cupa Campionilor, probabil pentru totdeauna, a unei echipe romanesti, Sport.ro vă propune un drum pe Camp Nou pentru a vedea sau revedea finala jucată in 1989 de Steaua cu Cel Mai Mare Milan, cel al tripletei Gullit - Van Basten - Rijkaard. Sigur, a fost o infrangere umilitoare, dar a fost o umilință aristocratica una la care nici nu mai indraznim să visam in epoca lui Gigel si Dodel. Pentru că asta uită Gigel, Dodel si multi altii de pe acolo, că ei nu au preluat sceptrul si tricourile Vasluiului sau CFR-ului, ci pe ale unei echipe care a facut istorie in Europa.
La 22 de ani distanță, cel mai popular comentator roman, Cristian Țopescu, va fi din nou la microfon. Pe 24 mai 1989 el putea fi auzit din nou după șase ani de interdictie. Era cel mai bun, dar savarsise cel mai mare pacat al acelor vremuri: avusese atitudine. Și cand te gandesti câți jurnalisti slugarnici aparuti in timpuri de libertate a gandirii nu ar fi cadrat perfect in acei ani sinistri! Pe Camp Nou in '89, comentatorului-enciclopedie al acelor vremuri i s-a cerut să spună in relatie cu Milan doar numele jucatorilor. De aceea, multi dintre romanii care au vazut atunci acea finală nici nu au crezut că il ascultă pe cel care-i insotise cu vocea lui la victoria cu Italia campioană mondiala la zecele olimpic al Nadiei sau la finalele de Cupa Davis ale lui Nastase si Țiriac. Pe 24 mai 2011 el va putea spune si ce i s-a interzis atunci pe Camp Nou din Barcelona.
Desi pe 24 mai meciul va fi difuzat la o oră de audiență mare, epigonii acelor URIAȘI vor lipsi de la intalnirea cu istoria. Patronul va vorbi două ore la telefon despre nunta pe care i-o va face finului sau de la Dinamo, jucatorii vor pune la cale noua escapadă bahica iar managerul va continua să-i infigă cutite in spate antrenorului. Numai cei care au umplut arena din Turnu Severin joi seară vor fi si acum alaturi de Steaua, martori emotionati sau curiosi ai unei povesti irepetabile.


