FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

De ce trebuie sa plece Gigi de la Steaua ?!

«1252627282953»
Sud194707.01.2011 12:27
Fa si tu un screen ca nu vreau sa-i dau add

Nu trebuie sa dai add , da click pe Untitled.jpg.

iNsTiGaToR11.01.2011 21:33

Daca tu imi gasesti photos aici...eu imi sterg contu.

 

http://a.imagehost.org/view/0212/asdasdasd

Lari17.01.2011 13:28

Bulgarul adus de Victor Piturcă la Steaua a criticat dur conducerea echipei roș-albastre, spunind că perioada petrecută in Ghencea a fost cea mai neagră din cariera sa de jucator.

 

Iordan Todorov a declarat că nu i s-au acordat sanse după plecarea lui Victor Piturcă si a fost revoltat cind a fost trimis la echipa a doua, desi nu a apucat să arate de ce este in stare.

 

"Nu-mi explic ce s-a intimplat cit timp am fost la Steaua. Nu mi s-a dat nicio sansă! Am simtit că sunt fotbalist acolo doar cit timp a fost Piturcă antrenor. După ce a plecat, lucrurile s-au schimbat pentru mine.

 

A venit un nou antrenor, mi s-a spus că nu au nevoie de mine si m-au trimis să joc la echipa a doua. Eu sunt jucator de echipa a doua!? Cu tot respectul, dar in viata mea nu am vazut ceva mai urit decit ce am pățit eu la Steaua! Și-au batut joc de mine pur si simplu!", a spus Todorov pentru onlinesport.ro

 

Todorov a venit la Steaua la inceputul sezonului, dar nu a apucat să joace niciun meci pentru echipa din Ghencea, reziliindu-și contractul după numai trei luni. Bulgarul joacă acum la PFC Minior Pernik.

Astristul18.01.2011 09:30

Dialogul complet de la GSP TV dintre Victor Piturca si ciobanul Romaniei.

 

Lari21.01.2011 00:00

Patronul stelist va merge astazi in cantonamentul echipei din Antalya. El ar putea fi prezent si la primul amical al Stelei, cu nemtii de la Hoffenheim II. "Dau 10.000 de euro pentru un charter si mă duc la echipă! Dacă nu-l vindeam pe Stancu nu mă duceam, dar acum vreau să fiu lingă echipă! E si Cristi Borcea acolo, mă intilnesc cu el!", a spus Guie.

ebonyc21.01.2011 00:02

De ce trebuie sa plece Gigi din Ghencea? De tot.

Lari24.01.2011 18:08

"Wobay e un jucator pe care il vreau. Ei au zis că se mareste lotul, dar nu mă intereseaza Îi rezolv eu probleme cu viza, doar de-aia sunt europarlamentar. Fac trafic de influență si gata! Mă interesează doar dacă ramine liber, altfel nu"

Lari28.01.2011 07:19

Modul in care s-au impartit banii din vanzarea lui Bogdan Stancu readuce in prim-plan contrastul, dar si legatura directă dintre saracirea fotbalului romanesc si prosperitatea oamenilor care-l speculeaza Ca la multe alte asemenea tranzactii facute după 1990, clubul care a pierdut fotbalistul a incasat doar o parte din suma totala diferenta intrand in conturile intermediarilor. De data asta, pagubită a fost Steaua, dar in trecut cazuri similare s-au petrecut si la alte echipe. În acest gen de afaceri, nici FIFA, nici UEFA, nici legile si procurorii nu pot apara sportul de oportunistii care-l secatuiesc.

 

Steaua a câștigat din transferul celui mai bun atacant din Liga I trei milioane de euro. Intermediarii afacerii, fratii Ioan si Victor Oierul, au incasat, conform varului lor, Ciobanul, alte trei milioane, 20 la sută dintr-un viitor transfer al fotbalistului si comision din salariul acestuia. O altă versiune spune că fratii primesc "doar" două milioane de euro, pe langă comisionul din salariu si procentele din viitorul transfer. Oricare dintre variante ar fi reala un lucru e clar: in Ghencea nu vor ajunge toti banii platiti de Galata.

 

S-a repetat cazul Florin Bratu

 

Acest caz particular ridică si alte semne de intrebare in afara celui privind impartirea banilor. Conform declaratiilor facute de toti cei implicati, Ioan si Victor Oierul au negociat la Istanbul, cu Galatasaray, atat in numele jucatorului, cat si al clubului Steaua, lucru ilegal. S-a repetat, practic, cazul Florin Bratu, in urma caruia Ioan Oierul a fost anchetat de FIFA si a pierdut definitiv dreptul legal de a mai fi impresar.

 

Tocmai pentru a evita conflictul de interese, forurile fotbalistice interzic practica dublei sau triplei reprezentari. Cele trei parti participante la un transfer - clubul care vinde, clubul care cumpară si fotbalistul - trebuie să aiba fiecare, cate un reprezentant legal. În 2007, o anchetă FIFA descoperea ca la plecarea lui Florin Bratu de la Rapid la Galatasaray, produsă cu patru ani mai devreme, jucatorul si echipa romană fuseseră reprezentate, la negocieri, de acelasi individ, Ioan Oierul. La fel ca si acum, in pagubă a iesit gruparea romana care a incasat pe hartie 1,75 milioane de dolari (practic, in conturi au intrat doar 100.000 de dolari) din totalul de 2,75 milioane. De data aceasta, fratii Ioan si Victor Oierul au reprezentat la Istanbul, tot in negocierile cu Galatasaray, interesele echipei Steaua si pe cele ale jucatorului.

 

Un alt aspect controversat este faptul că fratii Oierul au detinut, in coproprietate cu Steaua, drepturile asupra jucatorului. Ei l-au cumparat pe Stancu de la Urziceni impreună cu Steaua (asa se explică insistenta pentru transferul la Galata). Dar, dacă drepturile federative au fost detinute de firma de impresariat reprezentată de Victor Oierul (fratele Ioan nu mai are licență), tot nu e legal, pentru că revenim la impedimentul dintai. Interesele jucatorului nu pot fi reprezentate tot de cel care ia si bani din vanzarea sa.

 

Pană la inchiderea editiei, Victor Oierul nu a putut fi contactat pentru a-și spune punctul de vedere.

 

S-a incalcat Regulamentul Agentilor de Jucatori al FIFA

 

O simplă lectură a Capitolului IV din Regulamentul Agentilor de Jucatori al FIFA ne arată că la transferul lui Bogdan Stancu la Galatasaray s-au petrecut lucruri incorecte. Paragraful 8 din Articolul 19 (Contractul de reprezentare) al Capitolului "Drepturi si obligatii ale agentilor de jucatori" este foarte clar: "Agentul de jucatori trebuie să evite toate conflictele de interese pe parcursul activității sale. Un agent de jucatori poate să reprezinte doar interesele uneia dintre parti intr-o tranzactie. În particular, unui agent de jucatori ii este interzis să aibă un contract de reprezentare, o intelegere de cooperare sau interese comune cu una dintre celelalte parti sau cu vreunul dintre ceilalti agenti de jucatori implicati in transferul fotbalistului sau in completarea contractului de angajare".

 

 

Eu pot să vă zic de mine sută la sută: Steaua a primit din afacerea asta trei milioane de euro. Despre Giovani pot să vă zic 90 la sută: a primit trei milioane, vreo 20 de procente la vanzarea ulterioară si procente din salariul fotbalistului - Ciobanul

 

Credeti-mă că eu n-aș fi vrut să-l dau pe Stancu. Dar a insistat Giovani, că «hai, ma Gigi, că avem si noi nevoie de bani», că «acum e o ocazie», si am acceptat. Să-i ajut si pe ei... Că asa e cand intri intr-o tovarășie cu cineva pentru o marfa Nu e numai după tine, e si după celalalt - Ciobanul

 

ProSport (Matei Udrea)

red&blue_boy28.01.2011 07:23

Da,nu mai puteau fratii Oierul de Steaua,de Stancu...Sa isi ia banii,asta i-a interesat...La fel si ca pe al nostru...

M-am saturat de clanul Oierul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Si nu de azi...

Lari28.01.2011 22:02

Toti fostii mari performeri care activau in sectorul juvenil al gruparii din Ghencea au fost pusi ieri pe liber, in urma unei decizii a patronului de a reduce cheltuielile. S-a ales praful de proiectul gandit in vară de Victor Piturcă , a remarcat, cu amaraciune in glas, Miti Majearu.

 

Ciobanul nu mai e dispus să investească in sectorul juvenil al clubului din Ghencea. Anul trecut s-au cheltuit aiurea cam 100.000 de euro pe lună cu Academia de Fotbal si Steaua II. Vreau să reduceti la jumatate costurile, nu mă interesează cum", i-a transmis latifundiarul lui Valeriu Argaseala

 

Zis si facut. Presedintele Consiliului de Administratie al roș-albastrilor a decis să dea afară toate fostele mari glorii aduse de Victor Piturcă in vara renunțand totodată si la Țiti Dumitriu, care a fost inlocuit recent cu Leo Strizu la conducerea Academiei de Fotbal. În acest moment, roș-albastrii mai au doar sase grupe de juniori, minimum cerut de FRF pentru obtinerea licentei.

Sunt extrem de dezamagit. Nu mi s-a dat niciun motiv pentru care am fost dat afara tot ce mi s-a zis e că asta-i viata, că peste tot in Romania se fac concedieri. Să stiti că eu am venit cu inima deschisă la Steaua, la chemarea lui Victor Piturca iar acum mă doare sufletul că s-a ales praful de proiectul pe care-l gandise el", ne-a declarat Miti Majearu, care a recunoscut că atmosfera din cadrul Academiei a fost una destul de tensionată după plecarea fostului selectioner:

 

Nu e vorba că aș fi fost marginalizat, eu m-am inteles bine cu toată lumea si am incercat să-mi fac treaba in mod profesionist chiar si cand mi s-a mai adus incă un antrenor la grupa Dar nu pot să neg faptul că a existat o anumită tensiune, pentru că mereu se mai auzea un zvon referitor la restructurari. N-am apucat să vorbesc cu Duckadam, insă el oricum nu avea nicio putere să schimbe această decizie. O să-mi caut de muncă in altă parte, se pare că fostele glorii nu mai au cautare in Ghencea".

 

Troi: Eu i-am scos pe Dan Petrescu si pe Ogararu"

 

La randul sau, Radu Troi sustine că va fi extrem de greu ca Steaua să mai beneficieze de fotbalisti de valoare din propria pepiniera in conditiile de față.

 

Sper ca varsta să fie singurul motiv pentru care am fost indepartat, desi asta nu e un criteriu in fotbalul profesionist. N-am ce să-mireprosez, ce performante puteam obtine in cateva luni, dacă am fost mutat mereu de la o grupă la alta?! Spre deosebire de altii, eu macar mă pot lauda cu doi jucatori de pe urma carora Steaua a câștigat milioane bune de euro: Dan Petrescu si George Ogararu. Dan a marturisit chiar că s-ar fi lasat de fotbal dacă n-ar fi fost Radu Troi. Vă spun sincer, dacă nu era Piti, nici nu m-aș fi intors la Steaua", ne-a declarat antrenorul.

 

După umila mea parere, e greu să faci performanță la juniori fară să ai un buget de un milion de euro pe an. Întrebati-l pe Gică Hagi cat cheltuieste!", a mai spus Troi.

"Fiindcă unii erau complexati si fară valoare, au preferat să scape de legendele din club. Noi o să ramanem oricum in istorie, ei, ca de obicei, pe unde se poate!" - Lucian Balan câștigator al Cupei Campionilor Europeni

 

Anghelini avertizase: Acum, totul e pe «pile»"

 

Teo Anghelini a fost unul dintre primii fosti performeri ai Stelei pusi pe liber după plecarea lui Victor Piturca Fostul mare fundaș a vorbit atunci fară menajamente despre situatia din club:

 

Cand a plecat Piti prima dată de la Steaua, in 2004, aveau să-mi mai dea 12.000 de euro. Mi-au dat doar 500 si promisiuni neonorate. Acum, totul e pe «pile». În locul meu l-au pus pe unul, Uzunea, care cică ar fi prieten cu Teia Sponte. La centru e o dezordine incredibila n-o să mai crească acolo fotbalisti adevarati!".

 

Foste glorii la care s-a renuntat

 

Dumitru Dumitriu - 66 de ani

 

-A câștigat trei cupe ca jucator la Steaua (1962-1972);

 

-Ca antrenor, a reusit să aducă in Ghencea patru titluri, două cupe si o Supercupă (1994-1997 si 2005);

 

Mihail Majearu - 51 de ani

 

-A câștigat patru titluri, trei cupe, Cupa Campionilor si Supercupa Europei la Steaua (1981-1988);

 

-Ca antrenor, a activat doar in sectorul juvenil;

 

Radu Troi - 62 de ani

 

-A câștigat două titluri si două cupe ca jucator la Steaua (1975-1979);

 

-A fost si antrenor la echipe ca FC Bihor, Gloria Buzau si Midia Navodari;

 

Ștefan Sameș - 61 de ani

 

-A câștigat două titluri si două cupe (1973-1982);

 

-Ca antrenor, a activat doar in sectorul juvenil;

 

Vasile Aelenei - 61 de ani

 

-A câștigat două titluri si trei cupe (1970-1973, 1974-1981) ;

 

-A mai condus echipe precum Chindia (Liga I) si Steaua II, dar si loturile U16 si U18;

 

Lajos Satmareanu - 67 de ani

 

-A câștigat un titlu si cinci cupe la Steaua (1965-1975);

 

-Timp de cinci ani a fost capitanul echipei;

 

-A fost si antrenor la FC Bihor, in Liga I, precum si la loturile U16 si U18;

 

Theodor Anghelini - 57 de ani

 

-A câștigat două titluri si două cupe (1975-1984);

 

-A mai condus echipe ca Ceahlaul, Steaua Mizil, Poiana Campina sau CS Mogosoaia;

 

Lucian Balan - 52 de ani

 

-A câștigat patru titluri, trei cupe, Cupa Campionilor si Supercupa Europei la Steaua (1985-1989, 1991);

 

-A fost si antrenor la FC Baia Mare, in Liga I.

 

Structura Academiei Steaua:

 

Leo Strizu - director general; Ispas Cojocaru - manager; Remus Ivanescu, Lucian Mezei, Dumitru Uzunea, Nicolae Toader, Iordan Roman, Constantin Dumitriu, Alin Dumitriu, Dumitru Costin - antrenori.

 

4 foste glorii mai activează in club: Duckadam - presedinte; Lacatuș - antrenor principal; Liță Dumitru si Bumbescu - antrenori la Steaua II.

 

Adevarul

Lari03.02.2011 14:46

În timp ce Ciobanul renunță incet, incet la Academia Stelei, Otelul Galati, liderul la zi al Ligii 1 "pompează" bani grei in centrele de copii si juniori. Ultima investitie a clubului a fost prezentată azi de presedintele Marius San, care a dezvaluit si modul in care va fi organizată noua bază sportivă "Zoltan David". Vor exista echipe la fiecare grupă de varsta antrenorate de fosti fotbalisti licentiati la scoala lui Mircea Radulescu.

 

"Pentru Romania de azi, sau mai exact pentru Galatiul nostru de azi, este ceva grandios cand tai panglica la ceva. E un lucru deosebit, dar nu senzational, este un lucru normal, intr-o societate normala Începand de azi, baza «Ancora Galati» va purta numele unei legende a clubului Otelul, Zoltan David (n.r. - mare antrenor al fotbalului juvenil galățean). Este o bază dedicată in exclusivitate juniorilor si tineretului nostru, o bază extraordinara cu un gazon modern, vestiare la fel si două sali de sport, sala de fitness si sala de jocuri. Au fost facute investitii elegante si necesare pentru noi. Oficialitățile n-au pus umarul, noi am pus umarul, totul a fost realizat din fondurile noastre. Avem pe fiecare grupă de varstă antrenori, fosti fotbalisti, care si-au obtinut licenta la scoala domnului Mircea Radulescu. După ce am varsat un milion de euro la stat, am mai investit incă un milion de euro si in aceasta baza", a declarat Marius Stan.

Daniel-Ionut03.02.2011 16:58

:no:

 

giovani.jpg

 

Toti jegosii au ajuns sa poarte emblema :sick::sick::sick:

David06.02.2011 10:16

Ciobanul ataca o glorie a Stelei. Antrenorul care a adus in Ghencea cel mai important trofeu, Cupa Campionilor Europeni in 1986, este facut praf de Oierul pentru ca si-a permis sa-i critice deciziile.

 

Ienei s-a aratat deranjat de decizia lui Oierul de a indeparta fostele glorii de la grupele de copii si juniori ale Stelei.

Hai sa terminam o data pentru totdeauna cu legendele astea! Eu am dat ordin sa se taie din cheltuieli. Am ramas doar cu sase grupe de juniori, concedierile s-au facut pe criterii de competenta

 

Lui Majearu i-am dat 30.000 de euro sa-si ia casa. Daca nu eram eu, statea pe strada acum. Ce mai vrea? Satmareanu are aproape 70 de ani. Il respect, dar ce sa mai caute la Steaua? Lasati-ma si cu nea Imi. Omul este batran... Stiti cum este, la batranete o mai iei si razna!", a atacat Oierul.

 

Ienei le ia apararea fostelor glorii care au fost puse pe liber de catre Oierul.

Nu trebuie sa mai bagati in seama tot ce spune Oierul. El e imprevizibil si totodata irecuperabil. Nu aveam cum sa nu le iau apararea unor oameni care au adus glorie Stelei. Nu afirm ca trebuia sa-i tina din mila acolo, dar sa stiti ca acesti fosti mari jucatori chiar au facut performanta in fotbalul juvenil!

Numai Satmareanu are aproape 40 de ani de cand e angajat acolo. Credeti ca ar fi rezistat atata vreme daca n-ar fi avut valoare? Nici Balan nu venea beat la antrenamente, sunt convins de asta", a declarat Ienei pentru Adevarul.

Bogdan07.02.2011 09:06

bravo ma.. si-l faci public:))

Daca vrei sa faci asa ceva aduna 5 prieteni si do it. NU cu posturi pe forum sau alte cele.

 

 

Lupane postul tau a fost sters. E mai safety asa :)

Lari10.02.2011 13:39
Lari14.02.2011 15:08

Rezultate sondaj in perioada 4 decembrie - 14 februarie:

Clipboard02.jpg

bogdinho'15.02.2011 14:16

Cautam " Seic " pentru Steaua :)

 

 

Toti stim ca in ultimii ani Steaua a ajuns intr-un stadiu de " degradare " totala in toate privintele ( club , jucatori , angajati , antrenori , presedinti , copii si juniori etc. ) datorita unui specimen numit " Gigi B E C A L I " !

 

Prin urmare , ceea vreau sa spun prin acest topic este faptul ca daca incepem sa cautam prin orice mijloc o persoana sau persoane care ar putea sa se implice in a investi intr-un club precum Steaua ar fi ceva extraordinar !

 

Sunt sigur ca impreuna am putea gasi o persoana care sa ii puna capac Ciobanului , nu trebuie decat sa incercam.

 

Un exemplu pe care vi-l pot da este cel al fanilor lui CSKA Sofia care chiar daca nu au reusit cand s-au deghizat in " seici " pentru a face patronul clublui sa le cedeze echipa de suflet , macar au incercat ceva ( incercarea moarte n-are si nu ne costa nimic ) , asa putem si noi incerca sa gasim pe cineva prin orice mijloc , indiciu , zvon sau veste care poate conduce la un om capabil , caruia sa ii placa ceea ce va face...

 

Ma uit in alte tari cum toti oamenii arabi sau rusi se inghesuie pentru a investi in fotbal ( Ucraina , Turcia , Rusia sau Grecia ) , acelasi lucru ar putea sa se intample si la noi.

 

Vreau sa cred ca va ajuta la ceva formarea unei " campanii " in acest fel si sper ca aceasta idee sa fie sustinuta de cat mai multa lume , daca se poate...

 

Ramane doar sa va ascult si voua parerile , numai bine :beer2:

Ronnie15.02.2011 14:58

Prietene, du-te la scoala si ai grija de tine, nu ma incerca sa schimbi lumea pe internet ca ai sa ajungi asa.

bogdinho'16.02.2011 09:09

Mersi pentru sustinere moldovene :) Nu ma gandeam ca vrei raul Stelei !

mountytoma24.02.2011 14:07

de ce trebuie sa plece Gigi behaila din Ghencea?

 

de FRICA!

 

mi-a zis mie lunetistul ...

AleXyS.fCSB01.03.2011 21:03

Intrebare simpla :D

raspuns simplu: Ca nu are creier! Om fara caracter ahtiat dupa publicitatea care i-o ofera acesta asa zisa MASS-MEDIA si posturi "SPORTIVE" care promoveaza toti anaflabetii care se dau in spectacol .

Degeaba are bani ca nu are cap, sa-i foloseasca in acest sport, ii place doar sa fie el in prin-plan atata ! Nu iubeste acest club este || ca liniile de tramvai cu acest SPORT .

mitza_88_st06.03.2011 22:35

nu trebuie sa plece nicaieri neaparat...daca ar avea si el rabdare cu antrenorii...ar face un lucru bun......pacat ca se lauda de credinta ca nu-i asa......el face drege...dar numai sa vorbeasca stie......ce crezi ca jucatori mai au chef sa joace daca sunt ocaritzi uite la celelante echipe e calm mai iei o bataie asta e nu e capat de tara ....dar sa pierzi si tu un meci hop hai pe antrenor si toti jucatorii sunt de vina schimba echipa face revolutie ....asa daca ne tinem dupa el revolutie e de 5 ani.....lasa sa nu fie revolutie si sa fie continuitate...taci pana la sf campionatului si gata....deci imi place Steaua si sunt mandru ca sunt suporter dar cand vad atatea scandaluri si toate pornesc de la Oierul imi vine sa dau pe espn si sa ma uit la golf.......as dori macar doua luni sa ma uit la televizor si sa nu aud ca nu sunt ocaritzi jucatori.....asta imi doresc si promit ca dobor(?) si bag cablu sa prind numai digi sa ma uit non stop pe sport .....ma mut si intr-un cort langa stadionul Ghencea......vreau si eu un moment de calm la steau .....lasa-i mah sa joace ca de aceea sunt platiti....o sa-i modeleze Lacatus dar trebuie timp......nu vrei sa dai bani pe jucatori buni dar care costa dar hai mah sa luam gratis ca e mai bine....ca poate confirma.....lasa-i sa joace si taci si tu.....zi si tu o data gig........nu e prost jucatorul....a avut si el o zi proasta......asta e fiecare avem....sa vezi dupa cum reactioneaza.....deci daca o sa vad lucrurile astea......atunci o sa fiu cu adevarat multumit ca sunt stelist atunci pot sa zic da mah sunt stelist...Liverpool exemplu......aia da suporteri da conducere....tot ce vrei....

 

Editat : Ultimul post la care ma chinui, urmatorul zboara direct la cosul de gunoi

David08.03.2011 15:06

Ce Campioana Romaniei sezonul 2005/2006: Steaua Bucuresti. Acesta a fost ultima oara cand Steaua a mai castigat un trofeu de campioana. Amestec de incompetenta, investitii nerentabile, instabilitatea pe banca tehnica, a dus ca echipa cea mai galonata din fotbalul romanesc sa nu mai castige nu doar campionatul de aproape cinci ani, ci nici al doilea trofeu ca importanta, Cupa Romaniei ,de unsprezece ani, mai precis din perioada in care era antrenata de legendarul Emerich Jenei, care invingea o alta legenda in

, Mircea Lucescu, intr-un
(4-2 dupa penalty-uri.) Pe blogul Tactic-Zone voi incerca sa reluam pas cu pas fiecare sezon incepand cu 2006/2007, fara patima si lasand cifrele seci sa vorbeasca,pentru a afla cauzele retetei dezastruase din ultimii 5 ani ai ros/albastrilor.

Mai intai cifrele sa vorbeasca:

*33.760.000 de euro a investit magnatul George Becali in operatiuni de transfer in ultimii 4 ani si jumatate.

 

*19.150.000 de euro, incaseaza Steaua din vanzari de jucatori in ultimii 4 ani si jumatate. Raportul achizitii-vanzari este pe minus ,Steaua investind cu 14.610.000 EURO mai mult decat a castigat din tranzactiile de jucatori.

 

*Peste 70 de jucatori a achizitionat Steaua in ultimii 4 ani si jumatate.

 

*13 antrenori a avut Steaua in ultimii 4 ani si jumatate. Lacatus a avut 3 mandate,iar Pedrazzini si Eduard Iordanescu au fost interimari.

 

*Cele mai mari esecuri la capitolul achizitii:

 

 

-Elton,venit pt 1,6 milioane euro,cedat gratis.

 

-Antonio Semedo ,venit pt 1 milion de euro,cedat gratis.

 

-Pawel Golanski,venit pt 1 milion de euro,plecat liber de contract.

 

 

-Ifeany Emeghara ,venit pt 1,2 mil. euro, macinat de accidentari,va pleca din vara liber de contract.

 

-Dayro Moreno,achizitionat pe 2.000.000 euro,vandut la Once Caldas pt 500.000 euro.

 

-Mihaita Plesan, achizitionat pe 1,3 milioane de euro, vandut pt 100.000 euro.

 

-Ionut Rada, achizitionat pe 1 milion de euro, vandut pt 250.000 euro.

 

*Cele mai rentabile transferuri:

 

-Mirel Radoi, achizitionat pt 100.000 de dolari, vandut pt 6 milioane de euro.

 

-George Ogararu,produs al clubului, vandut pt 3,3 milioane de euro.

 

-Cyril Thereau,achizitionat pt 600.000 de euro, vandut pt 3 milioane de euro.

 

-Bogdan Stancu,achizitionat pt 1,2 milioane de euro,vandut pt 5 milioane,din care doar 3 au revenit clubului.

 

*Din aproximativ 70 de jucatori achizitionati de Steaua in 4 ani si jumatate, 12 au fost adusi la sugestia directa a patronului George Becali sau a apropiatilor acestuia,persoane fara legatura cu fotbalul. Acesti jucatori sunt: Badoi,Plesan,Stancu,Toja,Ionescu,Surdu,Pedriel,Semedo,Tininho,Bibiskov,Iliev,Mai

con.

 

*8 jucatori dintre cei transferati in ultimii 4 ani si jumatate ,au fost adusi de MM Stoica: Croitoru, Elton, Andrey ,Gurita, Saban,Stanca (revenire) ,Bicfalvi si Dica (revenire).

 

 

*7 jucatori dintre cei transferati in ultimii 4 ani si jumatate ,au fost adusi de Olaroiu: Panait ,Badea, Coman, Stelian Stancu ,Thereau,Vatca si Ov. Petre

 

*7 jucatori dintre cei transferati in ultimii 4 ani si jumatate,au fost adusi de Hagi. Zapata,Rada,Emeghara,Zaharia,Iacob,Ninu,Neaga.

 

*9 jucatori dintre cei transferati in ultimii 4 ani si jumatate,au fost adusi de Adrian Ilie: Golanski,Dayro Moreno,Mendoza, Pepe Moreno,Arthuro Bernhardt,Kapetanos, Abel Moreno,Tiago,Habibou.

 

*3 jucatori dintre cei transferati in 4 ani si jumatate,au fost adusi la dorinta expresa a lui Lacatus: Ogararu (revenire), Szekely si Burdujan. In rest,antrenorul stelist a preferat sa indice posturile,lasandu-l pe managerul echipei sa aduca jucatorii pe respectivele pozitii.

 

*2 jucatori a adus Valeriu Argaseala personal: Rafal Grzelak si Pepe Moreno,revenire.

 

 

*3 operatiuni de transfer se fac la sugestia lui Mihai Stoichita: Parpas,Jelev si Tall.

 

*13 jucatori sunt adusi de Victor Piturca: Stanca, Martinovic,Pacurar,Latovlevic,Bonfim,Radut, Gardos,Stoica, Abrudan,Todorov, Geraldo, Angelov,Matei.

 

 

*7 jucatori au fost adusi de Ilie Dumitrescu : Pablo Brandan, George Galamaz, Ricardo Fernandes, Laurentiu Marinescu, Iulian Apostol, Marius Onofras si Marius Bilasco .

 

Pe larg acum :

.

table { }#Sezonul 2006/2007 .

Dupa ce castigasera titlul la o diferenta de 4 puncte de FC Rapid ,Steaua pornea o campanie solida de achizitii pentru cele trei fronturi pe care echipa urma sa joace: campionat, Cupa Romaniei, Liga Campionilor. Totul era coordonat de managerul general Mihai Stoica si de catre antrenorul principal,Cosmin Olaroiu. Lotul era oricum solid, jucasera semifinala UEFA ,dar clubul a decis sa renunte la cativa jucatori considerati insuficienti de valorosi pentru pasul care urma sa fie facut. Pe piata transferurilor ,la capitolul vanzari de jucatori, managerul echipei reusise sa il vanda pe o suma foarte buna pe vice-capitanul echipei, George Ogararu la Ajax Amsterdam pentru 3,3 milioane de euro. Aceasta mutare nu doar ca aducea un castig financiar substantial societatii, dar arata ca Steaua Bucuresti inca se bucura de credibilitate pe plan extern ,de vreme ce reusea sa vanda un jucator direct din campionatul intern, unui gigant al fotbalului european. In afara de Ogararu, singurul jucator pe care Steaua a mai incasat o suma de transfer a fost Andrei Cristea, cedat la Timisoara pentru 500.000 de euro. In rest clubul a preferat sa renunte la jucatori precum Carlos, Balan ,Tudose,Enescu, Litu ,fie gratis ,fie sub forma de imprumut. Achizitii:

-Ovidiu Petre si Gigel Coman ( FC Timisoara ) 1,7 milioane de euro

 

-Bogdan Panait ,Marius Croitoru si Vali Badea ( FC Vaslui ) 1,37 milioane de euro.

 

-Elton Xavier (Corinthians) 1,6 milioane de euro

 

 

-Stelian Stancu (Sportul Studentesc) 700.000 euro

 

 

-Cyril Thereau (Charleroi) 600.000 de euro

 

 

-Andrey Nazario (Paranaense) 500.000 de euro

 

 

-Klemi Saban (Maccabi Haifa) 250.000 euro

 

Suma investita in achizitii a fost de 6.720.000 euro.

 

Steaua s-a calificat in grupele Ligii Campionilor dupa ca a eliminat pe ND Gorica si Standard Liege, iar in grupe ,avandu-i ca adversari pe Lyon,Real Madrid si Dynamo Kiev, a obtinut 5 puncte, dupa o victorie, doua rezultate de egalitate si trei infrangeri.

 

Pe langă realizarile pur sportive, câștigarea titlului de campioana calificarea in semifinalele Cupei UEFA, in grupele Ligii Campionilor si in primavara europeană pentru 2007, Steaua Bucuresti a inregistrat scoruri impresionante si la capitolul financiar, incheind anul calendaristic cu un profit de 4.200.000 euro.

 

FURTUNA DE NICAIERI

 

-Pe final de campionat, acuzat de patron ca ar fi investit o suma mai mare decat se negociase la inceput pt achizitionare lui Elton, dar si afectat de faptul ca planul sau de transferuri pentru sezonul urmator a fost respins de catre actionarul principal,managerul echipei, Mihai Stoica, a demisionat.

 

 

-Tot la finalul acelui sezon a parasit echipa si antrenorul Olaroiu ,care a fost ademenit cu un contract mult mai lucrativ, de catre Al Hilal. In campionat,la finalul sezonului, Steaua a terminat pe locul doi ,la sase puncte de Dinamo.Dupa doi ani consecutivi in care dominase fotbalul intern,"vitezistii" pierd suprematia.

 

 

-In pauza competitionala, Steaua a renuntat la Andrey,Panait ,Elton si Saban, gratis. Stancu a fost cedat pt 200.000 de euro la Poli Timisoara,deci o pierdere de 500 de mii de euro. Singurul bussines a fost vanzarea lui Thereau la Anderlecht Bruxelles pentru 3 milioane de euro. Per total insa,pierderile din transferuri au fost de 3.520.000 euro.

 

#Sezonul 2007/2008.

 

 

Magnatul Becali preia fraiele clubului.

 

Steaua il numeste antrenor principal pe Gheorghe Hagi,clubul cautand sa dea si o lovitura de imagine prin aducerea in interiorul societatii a celui mai valoros fotbalist roman din istorie. O alta fosta glorie a clubului,Adrian Ilie a fost numit manager general, la randul sau, acesta numindu-l imediat pe Mario Branco in functia de sef al departamentului de scouting al clubului. Ros-albastrii au pornit o noua campanie furibunda de achizitii.

 

 

Achizitii

 

 

-Ionut Rada si Valentin Badoi (Rapid Bucuresti) 2.100.000 euro

 

-Ifeany Emeghara (Poli Timisoara) 1.200.000 euro

 

 

-Pawel Golanski (Korona Kielce) 1.000.000 euro

 

 

-Andrei Vatca (Otelul Galati) 500.000 euro

 

 

-Robinson Zapata (Cucuta Deportivo) 500.000 euro

 

-Dorel Zaharia (Gloria Bistrita) 500.000 euro

 

 

-Eric Bicfalvi (Jiul Petrosani) 300.000 euro

 

 

-Adrian Neaga liber de contract.

 

 

-Al. Iacob (Corvinul) 250.000

 

 

-Ninu (FC National) 150.000

 

-Guriță (Farul) 100.000

 

Achizitionarea lui Vatca a fost facuta la cererea lui Olaroiu, inainte ca acesta sa paraseasca echipa, iar Gurita si Bicfalvi au fost adusi de MM Stoica,la fel, inainte de a demisiona din conducerea clubului. La Gurita,Hagi a renuntat chiar la inceputul sezonului.

 

Suma investita in achizitii: 6.600.000 euro.

 

 

Steaua s-a calificat in Liga Campionilor, eliminand pe Bate Borisov in turul decisiv. Hagi nu a apucat decat un meci in grupe, cel pierdut cu Slavia Praga, 1-2.

 

Dupa sase meciuri in campionat, insultat public de catre patronul echipei datorita unei optiuni tactice in meciul cu CFR Cluj (Rada titularizat stoper si urcarea lui Radoi ca mijlocas, in pofida dorintei exprese a propietarului echipei,ca Radoi sa joace stoper,iar Rada sa nu fie in primul 11) ,criticat public pt transferurile facute si mai ales datorita interferentelor patronului in alcatuirea primului 11, Hagi a demisionat.

 

Massimo Pedrazzini a fost numit interimar, fiind pe banca tehnica a echipei pt 4 meciuri in campionatul intern si 3 in Liga Campionilor. Lacatus ,care tocmai demisionase din functia de antrenor principal al UTA Arad,a fost numit antrenor principal in etapa a treisprezecea. Patronul echipei cauta sa impace suporterii revoltati,numind pe banca tehnica o fosta glorie a clubului,poate cea mai galonata din istoria Stelei, chiar daca acesta nu era recomandat de rezultate. A ramas pana la finalul sezonului prinzand si ultimele doua meciuri in Liga Campionilor.

 

In pauza de iarna, Steaua a mai achizitionat 4 jucatori:

 

-Dayro Moreno (2 mil. euro)

 

-Habib Habibou (500.000 euro)

 

- Andres Mendoza (liber de contract)

 

-Pepe Moreno (imprumut).

 

La finalul anului Steaua a terminat pe locul doi, in spatele celor de la CFR Cluj,dupa un retur in care a adunat 10 victorii consecutive, echipa remarcandu-se prin numeroasele goluri inscrise din faze fixe. Din pacate imaginea clubului avea sa sufere cumplit ,patronul echipei fiind acuzat ca a incercat sa motiveze financiar adversarii rivalei la titlu, lucru interzis de regulament. In plus, cele doua echipe care s-au batut pana la final pt campionat,CFR si Steaua, au beneficiat de numeroase erori de arbitraj in favoarea lor si de meciuri suspectate de adversari ca fiind cu rezultatul dinainte stiut.

 

Suma totala investita in achizitii de jucatori,de catre Steaua,a fost de 9,1 milioane euro.

 

La finalul sezonului Steaua renunta la Pepe Moreno, Mendoza si Habib Habibou ,carora nu le-a prelungit contractul, iar Zaharia a fost pus pe liber inca din iarna,tot fara pretentii financiare. Badoi a plecat la Timisoara ,in schimbul lui ,banatenii au renuntat la cele 30 % din drepturile federative ale lui Emeghara. Dica a fost cedat la Catania pt 1,2 milioane de euro. Mihaita Nesu este si el cedat la Utrecht pt 1.000.000 euro.

 

Pierderile din transferuri in acest sezon pt ros/albastrii au fost de 6,4 milioane de euro.

 

 

#Sezonul 2008/2009

 

 

Prinzand din nou un loc in preliminariile Ligii Campionilor,Steaua a continuat sa fie activa pe piata transferurilor ,aducand 11 jucatori si acum.

 

 

Achizitii:

 

-Janos Szekely (Otelul Galati) 1,4 milioane de euro.

 

 

-Juan Toja (FC Dallas) 750.000 euro.

 

-Mihaita Plesan (Poli Timisoara) 1,3 milioane de euro

 

-Abel Moreno (Murcia) 300.000 euro.

 

 

-Andrei Ionescu (Craiova) 500.000 euro

 

-Tiago Gomes (Estrella Amadora) 300.000 euro. *imprumut.

 

-Arthuro Bernhardt (Alaves) liber de contract.

 

-Pantelis Kapetanos (AEK Atena) liber de contract.

 

-Bogdan Stancu (Unirea Urziceni) 1,2 milioane euro.

 

-Ricardo Pedriel (Club Jorge Wilstermann) 100.000 euro.

 

-George Ogararu (Ajax Amsterdam) imprumut gratis.

 

-Antonio Semedo (CFR Cluj) 1.000.000 euro

 

Suma investita in achizitii: 6.850.000 de euro.

 

Pe 9 iulie 2008,Adrian Ilie demisioneaza din functia de manager al echipei,refuzand sa faca publice motivele, dar acestea erau usor de banuit: Mario Branco,mana dreapta a managerului stelist, fusese demis pt a se reduce cheltuielile in cadrul clubului,iar impresarii Becali devenisera din ce in ce mai influenti ,ajungandu-se pana la a i se reprosa lui Ilie ,de fata cu alte persoane, transferurile facute. Sub masca ingrijorari, Ioan Becali platea polite ,fiind stiut faptul ca Ilie, pe vremea cand era jucator activ, isi concediase impresarul, nimeni altul decat Ioan Becali.

 

Lacatus califica echipa in Liga Campionilor,dupa dubla cu Galatasaray, dar isi da demisia dupa esecul de pe teren propriu cu Lyon, 3-6, in urma unor critici dure si publice ale patronului echipei. Printre reprosurile tehnico-tactice facute de George Becali,fiind si acela ca "la 2-0 in primul sfert de ora,ar fi trebuit sa scoata toti atacantii si sa bage fundasi." D. Munteanu este angajat ca antrenor principal, intr-o perioada de foc. Echipa intalnea in ultimele 5 etape, Dinamo,Rapid,Timisoara si Craiova. Munteanu se descurca onorabil scotand rezultate de egalitate in deplasarile cu granzii Dinamo,Craiova,Rapid, face un egal extrem de spectaculos pe teren propriu cu Timisoara, 2-2 si este singurul care bate pe Unirea Urziceni, in turul campionatului. La finalul turului,Munteanu este demis fara explicatii. Din nou banuielile se indreapta catre impresarul Ioan Becali,care nu ezitase sa il atace in presa pe antrenorul stelist aproape dupa fiecare partida,desi jocul echipei se imbunatatise vizibil de la venirea "neamtului."

 

Motivul tinea de faptul ca in perioada in care Munti era jucator activ, fusese singurul fotbalist din "Generatia de Aur" care refuzase sa fie impresariat de firma fratilor Becali.

 

In pauza de iarna,Steaua isi vinde capitanul din ultimii sase ani, la formatia Al Hilal pt 6 milioane de euro,beneficiind si de faptul ca antrenorul echipei arabe era Cosmin Olaroiu,care ramasese in relatii bune cu fostul club.

 

Intr-o mutare spectaculoasa,Lacatus este readus pe banca tehnica,dar lipsa rezultatelor si jocul lipsit de orizont il face sa demisioneze din nou,iar Pedrazzini antreneaza echipa in ultimele 4 etape, echipa terminand sezonul pe locul 6.

 

#Sezonul 2009/2010

 

Criza profunda.

 

Inaintea sezonului 2009/2010 ,Christiano Bergodi este numit antrenor principal,iar Valeriu Argaseala preia partea executiva a clubului, fiind numit responsabil si cu transferurile. Intr-o perioada de criza financiara, Steaua renunta la Lovin,fara pretentii financiare,lui George Ogararu nu i se prelungeste imprumutul , negocierile cu Tiago Gomes esueaza, Cornel Cernea este cedat gratis la Unirea Alba Iulia. Ajutati insa de fostul antrenor Walter Zenga,il cedeaza pe Dorin Goian la Palermo pentru 2 milioane de euro.

 

Pt prima oara in ultimii ani,Steaua refuza sa mai investeasca sume mari in transferuri.Se face un singur transfer pe bani multi, internationalul de tineret,Tatarusanu,dar acesta era acontat inca din sezonul trecut si lasat o jumatate de an la fosta echipa Gloria Bistrita.

 

Achizitii:

 

-Tatarusanu (Bistrita) 1,5 mil. euro.

 

-Ninu, Surdu ,veniti gratis dupa imprumuturile la Gloria ,respectiv FC Brasov.

 

-Grzelak (Skoda Xanthi) liber de contract.

 

-Tinnho, liber de contract.

 

-Bibishkov ,liber de contract.

 

Bergodi ,accepta politica clubului de a intinerii echipa si promoveaza masiv jucatori sub 23 de ani.

 

Basarab Panduru este numit manager general dupa ce echipa condusa de Valeriu Argaseala investeste in trei operatiuni de trasfer care se dovedesc esecuri rasunatoare.

 

La 6 etape de la inceperea sezonului,Bergodi este demis dupa un conflict cu patronul, pe care il da afara din vestiar la pauza unui meci cu Sheriff Tiraspol din Europa League. Mihai Stoichita este numit antrenor principal,iar acesta renunta la proiectul intineriri lotului. Jucatori precum Onicas,Bicfalvi,Ninu,Ochirosii,Ionescu sunt trecuti pe linie moarta. In iarna clubul refuza sa investeasca in transferuri, si perechea Panduru/Stoichita incearca sa transfere gratis sau pe bani putini, refuzand sa se orienteze catre echipa de tineret a clubului.

 

 

Achizitii:

 

- Parpas (imprumut,100.000 euro)

 

- Jelev (de la Otelul,la schimb cu Ochirosii),

 

-Gora Tall (imprumut,200.000 euro)

 

-Pepe Moreno,gratis.

 

Plecari:

 

-Ovidiu Petre la Al Nassr ,pt 1,5 milioane de euro

 

-Dayro Moreno ,adus pt 2.000.000 euro ,este cedat pt doar 500.000 euro la Once Caldas

 

- Plesan pleaca la Lvov pt doar 100.000 de euro,desi se investise in aducerea sa, 1,3 milioane de euro.

 

-Inca din iarna,Tininho,Grzelak,Bibiskov sunt lasati sa plece liberi de contract.

 

Surprinzator, Steaua renunta la ambii fundasi centrali titulari, Ghionea (ajuns la Rostov pt doar 100.000 de euro) si Rada ajuns la Al Nasr pt 250.000 euro, desi suma de achizitie a fost de peste 1 milion de euro. Asta duce la un dezechilibru in centrul apararii echipei, care pierde o multime de puncte pe nesiguranta liniei de fundasi.

 

Suma achizitii: 1,8 mil. euro.

 

La finalul anului, Steaua termina pe locul patru ,iar lui Stoichita nu i se mai prelungeste contractul. Panduru demisioneaza si el din solidaritate cu antrenorul.

 

#Steaua 2010/2011

 

Fostul selectioner Victor Piturca este numit manager general. Acesta incepe reconstructia echipei si decide sa ii rezilieze contractul lui Zapata, nu le mai face o oferta de prelungire lui Jelev,Golanski si Petre Marin, renunta la Tudose si Ninu ,nu activeaza clauza de prelungire a imprumutului lui Parpas si il vinde pe Toja la Aris Salonic pt 300.000 de euro.

 

Achizitii:

 

-Razvan Stanca ,Novak Martinovic si Alex Pacurar, toti de la Pandurii Tg. Jiu pt 600.000 euro

 

-Eder Bonfim si Iasmin Latovlevic (Timisoara) 1.000.000 euro

 

-Mihai Radut (International Pitesti) 750.000 euro

 

-Octavian Abrudan (FC Brasov) 500.000 euro

 

-Cosmin Matei (Farul) 250.000 euro

 

-Florin Gardos (Concordia Chiajna) 150.000 euro

 

-Iordan Todorov (Lokomotiv Plodviv) 40.000 euro

 

-Geraldo Alves (AEK Atena) liber de contract

 

-Dorel Stoica (Al Ittifaq) liber de contract

 

-Stanislav Angelov (Energie Cottbus) liber de contract

 

Suma totala investita in transferuri: 3.090.000 euro

 

La doar doua etape de la inceperea campionatului, Victor Piturca renunta insa sa mai semneze contractul cu Steaua,dupa ce partile nu s-au mai inteles asupra unor clauze din contract. Piturca dorea sa il impiedice pe patron sa se implice in vreun fel la echipa, iar acesta considera ca pretentiile materiale ale managerului sunt exagerate.

 

Este numit Ilie Dumitrescu in functia de antrenor principal, iar ,ca stratagema care se tot repeta, o fosta glorie a clubului,Helmuth Dukadam, devine presedintele clubului. Dumitrescu renunta la Stanca, Stoica ,Pacurar si Abrudan,primii trei plecati liber de contract,ultimul fiind cedat pt doar 100.000 de euro la U Cluj, de 5 ori mai putin decat se platise pt achizitionarea lui. Se incepe o noua campanie de transferari, la sugestia noului antrenor.

 

Achizitii:

 

-Pablo Brandan, George Galamaz, Ricardo Fernandes, Laurentiu Marinescu, Iulian Apostol, Marius Onofras si Marius Bilasco (Unirea Urziceni) toti veniti pt suma de 6.000.000 euro, care de fapt urma sa se stearga dintr-o datorie de 12.000.000 euro pe care propietarul echipei din Urziceni o avea catre patronul Stelei.

 

Per total, Steaua investea in operatiuni de transfer 9.090.000 euro.

 

Lipsa rezultatelor si protestele suporterilor il fac pe Dumitrescu sa isi inainteze demisia, Lacatus fiind numit imediat ca antrenor principal. Apoi, Mihai Stoica este convins sa revina in functia de manager general. In pauza de iarna, Steaua renunta fara pretentii financiare la golgeterul echipei din sezonul trecut,Pantels Kapetanos, care semneaza cu rivala CFR Cluj. Lovitura financiara o dau reusind sa il vanda pe golgeterul turului de campionat ,internationalul Bogdan Stancu, la Galatasary pt 5.000.000 euro, dar din aceasta suma, doar 3.000.000 euro intra in contul clubului, restul fiind impartiti intre impresarii jucatorului, care il detineau in co-proprietate cu Steaua.

 

Achizitii in iarna:

 

-Razvan Stanca si Valentin Iliev (Craiova) liberi de contract

 

-Nicolae Dica (Manissaspor) liber de contract

 

-Lucian Burdujan (FC Vaslui) liber de contract

 

-Maicon Pereira (Volin Lutk) imprumut, 200.000 euro.

 

In total, suma investita in achizitii de catre Steaua a fost de 9.290.000 euro. Rezultatul: Steaua a ratat orice sansa la titlu, antrenorul principal, Marius Lacatus ,a demisionat dupa esecul de pe teren ropriu cu FC Brasov ,0-3, iar managerul general se pregateste sa plece si el, deranjat ca nu a fost consultat in privinta numirii noului antrenor principal,Sorin Cartu.

 

Concluzie :

 

-Un numar prea mare de persoane au avut un cuvant de spus in privinta operatiunilor de transfer,asadar s-a lucrat dupa prea multe idei, nici una dusa pana la capat, fara un plan ci haotic.

 

 

-Cu o medie de aproape 3 antrenori pe an, nici unul nu avea timp sa isi puna aplicare strategia.

 

-Cu o medie de aproximativ 14 veniri de jucatori in fiecare sezon, a fost distrus conceptul de omogenitate.

 

-Cu pierderi de aproape 15 milioane de euro din transferuri, rezulta nestiinta conducatorilor echipei de a-si proteja investitia.

 

-Cu trei jucatori achizitionati cu sume de peste un milion de euro, dar cedati gratis si cu altii transferati cu sume in jurul a 2 milioane de euro si cedati pt cateva sute de mii, rezulta lipsa unui om competent care sa se ocupe de scouting.

 

-Nu-i de mirare ca cele mai rentabile transferuri ale Stelei au fost Radoi, Ogararu,Thereau, jucatori adusi/promovati de profesionisti si a caror plecare a fost negociata de profesionisti.

 

 

Lari09.03.2011 18:30

Asa cum ne-a obisnuit, "designerul" Ciobanul a facut schimbari majore printre "modelele si accesoriile" folosite in plin an competitional, realizand o nouă colectie pentru sezonul primavară-vară al anului 2011 a casei Steaua.

Prezentarea noii colectii a avut loc pe acelasi podium ca si pană acum, folosit la toate evenimentele majore ale lui Becali, covorul rosu din curtea "Palatului".

Sorin Cartu este noutatea principală de la Steaua, Becali scapand fară prea mare greutate de "accesoriile" din colectia de toamna Marius Lacatuș si Mihai Stoica.

"Sorineeeel la palat", a fost strigatul triumfator al lui Becali cand a iesit impreună cu Sorin Cartu in curtea sa, după negocieri care au durat mai bine de trei ore.

Ziaristii, care au indurat frigul in timp ce Becali negocia cu Cartu, s-au speriat la un moment dat că intelegerea ar putea pica, insă explicatia "designerului" a venit repede. "N-am negociat atat, ne-am inteles imediat. Am jucat eu table cu Comandantul". Comandantul, adică fostul actionar al FC Dinamo, fostul patron al FC Rocar, fostul finantator principal al Universității Craiova, fostul conducator al Daciei Mioveni, actual prieten al lui Cartu, Gheorghe Netoiu.

Ajutat de prietenii brasoveni care au câștigat in Ghencea după 40 de ani, Becali a recunoscut că nu a incercat să-l intoarcă din drum pe Lacatus ba mai mult, astepta demisia acestuia. În ceea ce-l priveste pe Mihai Stoica, a fost nevoit să-l aducă pe Sorin Cartu pentru a fi sigur că fostul manager general va renunta la functia avuta

Desi la inceput a dat senzatia că nu va face schimbari după demisia/demiterea lui Lacatus precizand luni dimineață că n-are in manecă "o colectie" nouă si va merge pe mana secunzilor Gabriel Caramarin si Eduard Iordanescu, seara s-a prezentat la TV, pentru a oferi o avanpremieră a colectiei pentru sezonul primavară-vară al anului 2011.

Show-ul prezentat luni seară de Becali a fost pe placul tuturor fanilor acestuia. Ajuns mai devreme in studiouri, i-a batut in geam, pe cand se afla in direct, moderatoarei Dana Grecu. "Bate cineva. Aaaa, e domnul Becali... Bună seara domnul Becali", a fost replica moderatoarei.

A urmat prezenta intr-un alt studio pentru Becali, asezonată cu un dialog la distanță intre Piturcă si Mihai Stoica, primul intrat prin telefon, al doilea "interpretat" de moderator, care ii relata spusele celui care a fost manager general la Steaua. "Domnul Piturca Stoica a zis că atunci cand ati vazut un laptop, v-ati suit pe el, că ati crezut că e cantar", "?Coana Miță? are personalitate, pleacă de la Steaua acum că vine Cartu. E plină de personalitate ?Coana Mita?", n-a intarziat replica lui Piturca care il consideră pe Stoica principalul vinovat pentru locul in clasament al Stelei.

Dialogul la telefon cu Piturca intins pe o jumatate de ora a fost acompaniat de rasul, uneori isteric, al "artistului" Becali, care nu s-a putut abtine nici cand a vazut imaginile cu jucatorii stelisti si cu managerul general Mihai Stoica in genunchi in fata suporterilor. Tot Becali i-a replicat lui Marius Lacatus intrat si el prin telefon la un moment dat si avand o voce mai tristă ca niciodată: "E doar fotbal ma Marius, n-ai de ce să fi suparat".

Becali a explicat si de ce nu a ales moda retro pentru colectia primavară-vară 2011. "M-am gandit si la Stoichiță. Virgil (n.r. - prietenul, ruda si "cancelarul" lui de la Palat) mi-a zis că Stoichiță lua campionatul cu echipa asta. M-am gandit pe urmă că nu o să-l mai accepte suporterii".

Liniile principale ale noii colectii au fost anuntate de Becali, cu sapte titulari stiuti deja pentru partida cu Victoria Branesti, un nou capitan, in persoana eternei rezerve Eric Bicfalvi, si 14 victorii din ultimele 14 meciuri ramase din sezonul 2010/2011.

După colectia toamnă-iarnă 2010, cu Victor Piturcă si jucatorii adusi de acesta, care a esuat nu din cauza rezultatelor, ci a pretentiilor de creator principal al fostului selectioner, după reactivarea tehnicianului Ilie Dumitrescu pentru doar cateva etape, după incercarea cu neinitiatul Eduard Iordanescu si după ce moda retro, pentru a treia oara cu Marius Lacatus dar si cu faimoasa revenire a lui Mihai Stoica, n-a mers, urmează Sorin Cartu, un antrenor cunoscut mai ales pentru temperamentul sau, decat pentru rezultatele obtinute.

Însa cunoscandu-l pe Ciobanul, care surprinde publicul mai des decat Lady Gaga, ar trebui să ne asteptam pentru colectia toamnă-iarnă 2011 la noi schimbari radicale, poate cu reveniri ale lui Victor Piturcă sau Cosmin Olaroiu, dar sigur cu plecarea lui Sorin Cartu si a macar jumatate din jucatorii stelisti.

 

Florin Radu, Mediafax

Lari13.03.2011 17:27

Din The Guardian:

Clipboard02.jpg

«1252627282953»