Trupa din Ghencea și-a făcut praf coeficientul foarte bun și, din vara lui 2011, nu va mai beneficia de adversari rezonabili, urmînd să ajungă pe același nivel cu Dinamo
0-0 și 1-1 cu Sheriff, 0-1 și 1-3 cu Fenerbahce, 0-0 cu Twente. Rezultatele catastrofale ale Stelei din actualul sezon din Europa League, coroborate cu contraperformanțele din ultimii doi ani de turism in Champions League, vor atîrna ca o piatră de moară de picioarele clubului in viitoarele campanii europene.
Coeficientul foarte bun pe care Steaua l-a avut in ultimii 4-5 ani i-a oferit echipei privilegiul de a fi cap de serie in multe meciuri-cheie, beneficiind de adversari la indemînă și evitînd mari formații. Acum, formația lui Becali e in mare pericol. 2010 va fi ultimul an in care va mai avea acest statut, după care calculele sînt sumbre.
Cifrele negre ale Stelei in Europa
3 ani și 3 luni au trecut de cînd Steaua a reușit ultima victorie in grupele unei competiții europene: 4-1 la Kiev, septembrie 2006
4 ani au trecut de cînd Steaua a bătut ultima dată pe cineva in Ghencea, in grupele unei competiții europene: 3-0 cu Halmstad, pe 30 noiembrie 2005
Rușinea Europei
Roș-albaștrii au pierdut la Tiraspol orice șansă de a mai merge in primăvara europeană, insă au bifat și un record negativ in actuala ediție. Dintre echipele plasate in prima urnă valorică la tragerea la sorți, doar Steaua e acum pe ultimul loc, fără nici o șansă de calificare, avînd doar 3 puncte și nici o victorie. Nouă din ceilalți capi de serie sînt pe prima poziție in grupele lor, iar ceilalți 2 sînt pe locul secund. gsp
no coments 