FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

doua in liga?

«145678»
Bogdan4Steaua17.02.2006 11:12

Oricum avem sanse mari anul viitor daca mergem noi(echipele romanesti) cat mai bine. Romania porneste cu un mare avantaj fata de restul contracandidatelor. Din coeficientul total pe 5 ani, in cazul nostru se scade cea mai mica valoare, deci pornim cu avantaj.

sorin_77717.02.2006 11:30

este adevarat, dar trebui sa si obtinem macar aceleasi rezultate ca in acest an, sansele sunt intradevar MARI...

IONUTZ-CIPRIAN17.02.2006 11:37

:evil: >>>ACUM ORI NICIOADATA!!>>> :twisted:

bebeto18.02.2006 12:31

eu din ce am calculat trebuie ca Steaua si rapid sa stringa impreuna 18pct/3echipe=6pct,cit sa facem 32pct pe tari,ca sa depasim grecia care nu mai are echipe.asta deoarece eu cred ca rusia va depasi grecia.pt asta trebuie ca ambele echipe sa ajunga in semifinale.pina acolo mai au impreuna 10 meciuri de disputat.in astea 10 trebuie strinse 14pct+4pct bonus pt calif.sferturi si semifinale.doua victorii par reale in retur,ar mai ramine inca 2 victorii si 6 egaluri(sau alta combinatie)pt optimi si sferturi.

binenteles ar mai fi o solutie ca rapid sa iasa in optimi sau sferturi,dar Steaua sa ajunga in finala,si de ce nu s-o si cistige :wink: :D.

 

FORZAAAAAAA Steaua!!!

 

ps:intradevar daca tineau si potaile pasu,acuma probabil ca aveam sanse mari sa prindem c.l.direct in grupe.ar fi o nedreptate strigatoare la cer ca sa ajungem acolo si potaile paduchioase sa cistige campionatul in 2007.doamne fereste

Darius_Stelistul18.02.2006 13:16

Eu sunt sigur ca Steaua va trece de tot si va ajunge in finale.In ultimul timp Steaua a a juns foarte puternica.Cum a zis Gigi Becali:"Steaua nu e AC Milan e mai puternica decat AC Milan"

sorin_77724.02.2006 11:04

poate cineva sa imi dea o adresa de web unde este postat clasamentul tarilor cu coeficientul UEFA pe ultimii 5 ani actualizat dupa meciurile de aseara pentru ca am impresia ca putem ajunge chiar pe locul 12 in EUROPA (putem depasi Ukraina, Cehia si Turcia care nu mai au nici o echipa in competitie).... avem sanse mari, ne mai trebuie cred doar o victorie a celor doua echipe romanesti ramase in Cupa UEFA si Basel sa nu se califice in sferturile aceleasi intreceri...

sorin_77724.02.2006 12:03

Multumesc mult, am descoperit si singur...

 

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/UEFA/d.../crank2006.html

 

savurati ca deja suntem pe 12 in clasamentul pentru sezonul 2007-2008

Sub noi sunt 3 tari care nu mai au echipe in competitie:

 

Ukraina

Cehia

Turcia

 

Abia Elvetia cu basel mai poate emite pretenti la un loc in fata noastra dar ma indoiesc...

 

... Avem 2 in Liga fratilor... GATA!!!

strezahuzum24.02.2006 12:11

Cam greu sa emita elvetienii vreo pretentie cat timp mai au 1 echipa si la ei orice puncte se impart la 4, deci eventual o victorie le aduce doar o.5 in plus la coeficient. Sa gestionam cu atentie insa acest rezultat, sa nu ne trezim ca profita javrutele de o realizare la care au contribuit foarte putin ...

Bisquit24.02.2006 12:12

Sa speram ca vor fii doua echipe in Liga Campionilor si ca noi vom fi cap de serie :lol: ..dar oare meritam pe bune????

sorin_77724.02.2006 12:26

Daca meritam vom vedea la momentul potrivit, la debutul lor... Sa speram ca macar una intra in grupe si aceea va fi Steaua iar cealalta merge mai departe in Cupa UEFA pentru a aduce puncte, pentru ca din ce vad eu Cupa UEFA aduce puncte si CL aduce bani...

bebeto24.02.2006 13:44

pacat ca tocmai Steaua nu a adus puncte ieri.daca nu ma insel Steaua mai are nevoie de 1 punct ca sa poata fi la toamna in turul 3 preliminar a c.l.,si de cistigarea campionatului binenteles :wink:

 

cit despre 2007 cu o echipa direct in grupe,pare mai greu acum.rapid o sa aiba 2 meciuri grele cu hamburg(dar nu imposibil).nici noua nu ne va fi usor cu Betis,dar eu sunt sigur ca vom trece de ei...asta daca jucam asa cum trebuie.

bebeto17.03.2006 15:29

am ajuns la 29.124 de pct.partea interesanta este ca dupa sferturi Romania va avea 30.784 indiferent de rezultatele din dubla Steaua - rapid.adica 4 pct + 1pct bonus calificare pt Steaua :wink:.asta ne va propulsa pe locul 10,fara posibilitatea de a mai pierde acest loc.mai ramine in fata noastra rusia cu 31.583(zenit)si grecia cu 32.081(fara echipe).deci trebuie sa depasim pe una din astea doua ca sa fim direct in c.l. in 2007.e incredibil ce salt am facut in acest sezon.

 

F

sorin_77717.03.2006 16:00

Asta inseamna ca trebuie sa ajungem in finala si depasim Grecia categoric... accederea in finala iti da 2 puncte? sau castigarea ei iti mai da doua puncte pe langa cele 2 de la victorie?

Virgil17.03.2006 16:03

Si numai cu trei echipe.Din editia viitoare poate ca vor juca 4 echipe in Cupe.

bebeto17.03.2006 16:11
Asta inseamna ca trebuie sa ajungem in finala si depasim Grecia categoric... accederea in finala iti da 2 puncte? sau castigarea ei iti mai da doua puncte pe langa cele 2 de la victorie?

 

pt accedere in finala tot un punct si pt cistigare nu stiu,nu cred...ce o cupa in brate nu ne ajunge? :D :wink:

Virgil17.03.2006 16:13

Eu as zice sa nu ne multumim cu putin. :lol:

1on18.03.2006 18:30

Daca urcam pe locul 9 in clasamentul coeficientilor avem locul 1 direct il Liga si locul 2 in turul trei preliminar si in Cupa UEFA se califica 2 echipe direct in turul 1. Daca urcam pe locul 8 avem 4 in Cupa UEFA. Partea nasoala e ca daca o sa se ajunga sa se califice campioana direct in Liga si campioana o sa fie Dinamo...

Bogdan4Steaua19.03.2006 03:33

Nu sunt sigur ca va fi Dinamo. Oricum, nu vorbim de aceasta editie de campionat ci de urmatoarea. Nici acum Dinamo nu straluceste. Daca te uiti la jocul lor iti dai seama ca nu pot castiga titlul decat "cu ajutor". :wink:

michael04.04.2006 15:47

Romania va ajunge cel putin pe locul 10 in clasamentul pe tari. Actualmente, suntem pe 12 cu 29.790 de puncte. Pe locul 11 este Belgia cu 30.250 puncte, iar pe 10 este Scotia cu 30.375 puncte.

 

Echipele romanesti vor scoate minim inca 3 puncte:

2 din returul de pe Lia (care speram ca vor fi virate in contul Stelei), plus inca un punct rezultat din accederea in semifinale.

Impartit la 3, asta inseamna 1 punct pentru Romania. ceea ce ne va propulsa fara dar si poate pe locul 10 cu 30.790 de puncte

 

Daca vom stationa pe locul 10 atunci campioana Romaniei va juca in turul III CL, vicecampioana va juca in turul II CL, si daca nu ma insel inca doua echipe vor juca in turul II UEFA.

 

Deci daca ramanem doar pe locul 10, atunci chiar daca nu vom lua campionatul tot vom putea sa accedem in grupele Ligii Campionilor (atata timp cat iesim macar pe locul 2). A nu se intepreta ca nu am incredere in baietii nostri. Eu doar vorbesc acum la modul obiectiv si ipotetic.

 

Nu as dori sa ajungem pe locul 9. Asta ar insemna automat caci campioana va intra in grupele CL. Ceea ce mi se pare prea aristocrat pentru o echipa romaneasca, chiar si Steaua. Ca sa nu mai spun de situatia in care un alde Dinamo sa iasa campioana pe nedrept. Asadar, ideal ar fi sa jucam o finala cu Zenit Petersburg. In felul acesta si Rusia (ocupanta locului 9) va acumula puncte, tinandu-ne la mal.

michael04.04.2006 15:55

Concluzia: cu putin noroc, Steaua va juca sigur in grupele CL.

 

Asta inseamna cel putin vreo 5 milioane de dolari in contul Stelei. Sa speram ca Gigi va prinde gustul performantei si nu va vinde jucatori ci din contra va aduce noi valori pentru a continua marsul triumfal ce l-am inceput acum 2 ani de zile. Sa speram de asemenea ca Steaua va castiga si Cupa UEFA. In modul acesta vom atrage investitori seriosi.

 

Numai prin investitii puternice vom putea ajunge cu adevarat in fruntea Europei. Altfel, in cel mai fericit caz vom stagna. Acum suntem in elita lumei a doua a fotbalului, insa la toamna vom da examenul de admitere in topul Europei. Imaginati-va cum ar arata Steaua in optimile Ligii Campionilor

Parca nu mai suna asa de himeric, nu?

michael04.04.2006 16:04
savurati ca deja suntem pe 12 in clasamentul pentru sezonul 2007-2008

 

Scuza-ma pentru deranj, dar coeficientul pe care il acumulam anul acesta nu ar trebui sa se aplice incepand cu sezonul 2006-2007 ?

 

... Avem 2 in Liga fratilor... GATA!!!

Praise the Lord! :D

michael04.04.2006 16:14
Nu sunt sigur ca va fi Dinamo. Oricum, nu vorbim de aceasta editie de campionat ci de urmatoarea. Nici acum Dinamo nu straluceste. Daca te uiti la jocul lor iti dai seama ca nu pot castiga titlul decat "cu ajutor".  :wink:

 

Dinamo nu va castiga campionatul. Nu are forta s-o faca in mod corect. Si chiar daca va incerca sa faca blaturi, tot nu va reusi. Mai exista sus si Dumnezeu care nu inchide ochii la infinit.

 

Parerea mea este ca singurii adversari adevarati sunt rapidistii. Poli AEK s-a vazut ca are entuziasm, nimic mai mult. Cred ca patronul lor ii reprezinta perfect: foarte impunator la exterior (nu stiu cate milioane de euro cheltuite pe transferuri), insa bun numai de gura. Pana cand Poli nu isi va re-examina atitudinea fata de Romania, nu va avea succes, v-o spun de pe acuma.

 

Iar restul echipelor (National, Constanta, Arges, mai nou si Sportul) se bat doar pentru un loc de cupa europeana. Nu emit pretentii la tron.

Virgil04.04.2006 16:23

Zenit Leningrad nu are sanse sa ajunga nici in semifinala.Sa nu mai acordam sanse in extremis echipelor pe jumatate eliminate(Sevilla - Zenit 4 - 1 in tur).

Eu cred ca dupa emotiile pe care le-am tras cu Rosenborg si dupa eliminarea nedreapta de catre aceasta,cel mai bine pentru noi ar fi sa ne calificam direct in grupele Ligii.O meritam cu prisosinta.Avem echipa,avem un lung traseu european in prezent,suntem pe primul loc in campionatul intern.

michael04.04.2006 16:37

Ai dreptate despre Zenit. Am crezut ca scorul din tur era 2-1 pentru Sevilla, nu 4-1.

 

Insa vizavi de partea a doua, permite-mi, te rog, sa te contrazic. Nu cred ca am fost eliminati pe nedrept de catre Rosenborg. Am fost eliminati fiindca nu am avut un lot numeros si fiindca nu am avut stabilitate emotionala dupa primul gol din retur. Acum sunt satisfacut ca nu am intrat in toamna trecuta in grupele CL (desi atunci am fost foarte ofticat). Decat sa ne facem de rusine, asa ne-am calit si acum suntem in carti pentru castigarea cupei UEFA.

 

Un profesionist nu ar trebui sa invoce lipsa de noroc ca pretext pentru esecurile sale, asta e parerea mea. Altfel ar trebui sa invocam surplusul de noroc si joi cand ii vom bate pe giulesteni sau duminica in derby. Sa fim seriosi, cati dintre noi vom face asta?

 

De asemenea, fiindca va trebui sa trecem de turul III preliminar vom avea parte de un preview al atmosferei de Liga Campionilor. Eu zic ca va fi un antrenament benefic. Plus ca vom aduna si puncte.

Ayrton04.04.2006 17:30

@ michael si Virgil

 

Nu are mare importanta daca se va califica, sau nu, Zenit! Intr-adevar dupa meciul de joi Romania va avea un coeficient=30,790 si va fi pe locul 10. Insa, daca echipa calificata in semifinale nu va reusi calificarea in finala, indiferent de punctele acumulate (1 sau 2 max), Romania va ramane pe locul 10, dupa Belgia si Rusia. In cazul in care ne calificam si vom obtine din urmatoarele meciuri doar 3pct, atunci avem nevoie ca Zenit sa piarda si meciul retur cu Sevilla, pentru a urca pe locul 9 (cel care asigura un loc direct in grupe, campioanei de anul viitor). Daca vom acumula minimum 4pct, atunci nu mai are importanta daca se va califica sau nu Zenit, pentru ca vom depasi Belgia, tara care nu mai poate aduna puncte.

Exista si o foarte mare probabilitate ca la sfarsitul acestei campanii europene sa fim pe locul 8, loc ce va asigura prezenta a 2 echipe in CL si a 4(!!!) in Cupa UEFA. Va intreb, care echipe din Romania credeti ca au forta de a avea rezultate in Cupa UEFA, pentru ca eu cred ca, in afara de maximum 4 echipe (Steaua, Rapid si, poate, Dinamo si Poli) celelalte nu ar avea nici o sansa??

«145678»