Sa presupunem ca Zenit va castiga acasa dar nu se va califica (le trebuie 3-0 ca sa se califice). Scenariul cel mai plauzibil. Atunci Rusia va avea 32.083 puncte si va face rocada cu Grecia care are doar 2 miimi de puncte mai putin.
Joi seara, dupa meci, Romania va avea un punctaj de 30.790. Ca sa depasim locul 9 si sa inscriem 6 echipe in Europa trebuie ca echipa romana calificata in semifinale sa faca decat 4 puncte, deci cel putin sa se califice in finala. Daca Steaua va lua trofeul, atunci Romania va inscrie 6 echipe la anul si coeficientul Romaniei va deveni varza (fiindca se va imparte la 6 nu la 4).
De aceea mi-asi fi dorit ca si Zenit sa avanseze odata cu noi, pentru a evita situatia nefavorabila de a inscrie 6 echipe in Europa.
Eu cred ca numai echipele bucurestene au fata de Europa actualmente. Nu o vad pe Poli calificandu-se in grupele UEFA decat daca are norocul chior care l-a avut Dinamo cu Everton. Iar sansa Intertoto ar trebui acordata Sportului sau Farului.
