FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Discutii Despre Premier League , Editia 2009-2010.

«1141516171834»
RobYnho18.01.2010 14:36

Conform unui cotidian sportiv infect, Portsmouth a inaintat o scrisoare catre Premier League, in care cere sa i se ridice interdictia de a semna contracte cu alti jucatori.

MoWeed18.01.2010 14:37

Ca sa-l poata lua pe Cocis, va zic eu :))

Maye18.01.2010 14:41

Da-mi voie Robi , sa nu cred in cotidianele noastre.

Marius18.01.2010 14:49

daily mail e al lor. infect, dar al lor.

Maye18.01.2010 14:52

Da-mi voie sa iti spun ca si ale noastre au scris acelasi lucru.

RobYnho18.01.2010 15:01
daily mail e al lor. infect, dar al lor.

 

Ma refeream la un cotidian online de'al nostru.

*Alecs*18.01.2010 15:15

Pentru Marius, unul singur nu e infect. Si e online. ;)

 

Revenind la subiectul Portsmouth, un articol complet aici: http://www.timesonline.co.uk/tol/sport/foo...icle6991828.ece

Maye18.01.2010 22:01

In derby-ul din Championship ,

 

Newcastle Utd - West Bromwich Albion 2-2 .

 

Un meci superb , in care jucatorii de pe St James Park puteau castiga pe final.

 

In urma rezultatului de astazi , Newcastle a ramas pe 1 , urmata de Nottingham Forrest si WBA.

red&blue_boy19.01.2010 05:52

Sper sa promoveze Newcastle si Nottingham...Gabita Tamas a jucat? ;)

 

 

Oricum, Portsmouth parca are interzis la transferuri.

 

 

Da,asa e.Desi pe la noi se spunea ca jucatori liberi de contract pot aduce.

*Alecs*19.01.2010 16:27

Da, Tamas a jucat. A facut un meci bunicel si a luat galben.

 

Azi, zi incarcata:

 

-restante din Championship, League One, League Two,

-rejucari sau meciuri care nu s-au disputat deloc in turul 3 al FA Cup

-prima mansa a finalei in zona de Nord din Johnstone's Paint Trophy intre Leeds - Carlisle

-capul de afis al zilei, prima mansa a semifinalei din League Cup intre

Manchester City - Manchester United

Meciuri directe: 153: 41 victorii City - 49 remize - 62 victorii United

Indisponibili: Adebayor , Bridge, Johnson, Lescott, Santa Cruz, Vieira, Toure / Berbatov, Foster, Macheda, Vidic, Ferdinand, Giggs, Hargreaves, O'Shea

Gazdele vor incerca sa ajunga in prima lor finala dupa 31 de ani si sa castige un trofeu major dupa 34 de ani. In schimb, United va incerca sa-si apere trofeul cucerit anul trecut.

*Alecs*19.01.2010 22:20

Manchester City - Manchester United 2-1 (Tevez pen 42', 64' / Giggs 17')

 

O victorie mincinoasa a gazdelor intr-un derby in care actorul principal nu trebuia sa fie arbitrul Mike Dean. Meciul a inceput cu o dominare a oaspetilor, concretizata in minutul 17 de catre Giggs, aflat la primul sau gol impotriva lui City dupa 14 ani. Au urmat cateva incercari timide ale gazdelor de a pune in pericol poarta lui Van der Sar si acesta parea ca va fi si scorul pauzei, dar nu asa a decis si arbitrul acordand un penalty inexistent si identic cu cel primit de Everton etapa trecuta(culmea, impotriva lui City). Rafael l-a tinut pe Bellamy in afara careului, faza a continuat, galezul a cazut, iar arbitrul a aratat punctul cu var.

Repriza a doua a inceput lent pana cand domnul Dean a decis ca e cazul sa faca ceva si a vazut un corner fantoma din care gazdele au inscris, prin acelasi Tevez. In euforia golului, Shaun Wright-Phillips are o ocazie, dar Van der Sar se opune. United schimba, iese Anderson, intra Owen si incepe asediul. Rand pe rand, Rooney incearca o scarita peste Given, sutul lui Owen este scos de pe linia portii, Valencia nu nimereste cadrul portii din 2m si din nou Rooney blocat de Given. Intra si Diouf si in ultimele secvente are o sansa mare, dar nu loveste mingea cu capul in directia buna dupa inca o centrare venita de la Giggs. Punct final, iar meciul retur de miercurea viitoare se anunta furtunos si greu pentru gazde, in conditiile in care nu se tine cont de regula golurilor in deplasare decat dupa prelungiri.

mircea_1020.01.2010 08:45

ca de fiecare data..cand united pierde, de vina e arbitrul :blink:

*Alecs*20.01.2010 09:07

Aici vorbim dupa imagini, nu dupa zvonuri. Cronica nu e facuta la intamplare, ci am vizionat meciul. Din pacate, rezumatul complet (care tine 29 de minute) este postat pe un site (Veoh) ce nu este disponibil in Romania. Daca il voi gasi si in alta parte il voi posta, daca nu, golurile se gasesc usor.

 

Iata si reactii din presa engleza legate de arbitraj:

 

"The Red Devils looked in full control of proceedings for much of the first half, but conceded a penalty three minutes before the interval when Rafael tugged on Craig Bellamy's shirt. The infringement appeared to occur outside the box."

 

"Ferguson, who has already found himself in trouble this season regarding outspoken views on referees, also refused to be drawn into a debate on whether or not City should have been awarded their first half penalty. Tevez hammered home from the spot shortly before the interval after Craig Bellamy had been hauled down by Rafael, but initial contact appeared to have been made outside the box. "Everyone can see it for themselves. OK, the decisions have gone against us today, but they might go for us another day." said Ferguson."

 

"City were back in the derby when Tevez equalised in controversial fashion three minutes before half-time. Rafael da Silva clearly fouled Craig Bellamy outside the area, but referee Mike Dean waited until the pair were inside the box before pointing to the spot."

 

"So there was a strong sense of injustice in the Reds camp when City equalised on 42 minutes not least because Mike Dean's award of a penalty for a foul by Rafael on Bellamy was highly contentious. Certainly, the contact Rafael did make with the Welshman was outside the box."

 

"Another corner " disputed by the Reds " caused havoc in the penalty area: van der Sar punched clear but when it came back into the box Vincent Kompany hooked the ball across goal where Tevez headed in from close range."

 

Cred ca sunt suficiente.

 

 

 

MoWeed20.01.2010 11:20

Mah, cum naiba se face ca de fiecare data cand United pierde un meci important sunt vreo 3 pe aici care tipa ca au fost furati de arbitrii si cand United castiga cu ajutorul arbitrilor, brusc se uita asta?

Maye20.01.2010 11:21

Calin , eu nu am vazut decat prima repriza , dar daca urla o tara intreaga , nou nu avem dreptul sa urlam?

MoWeed20.01.2010 11:23

Nu ma refer numai la meciul asta, au mai fost vreo 2-3 sezonul asta...

Maye20.01.2010 11:29

La care iarasi vuia toata presa (nu de aici) ca au fost dezavantajati...de fapt suntem cativa pe aici care o dam in paranoia :)

MoWeed20.01.2010 11:39

Nu mah, dar nu am vazut pe aici nici o postare de-a voastra in ultimii ani in care sa ziceti: "da frate, au luat arbitrii decizii si in favoarea lui Manchester". Daca tot suntem cinstiti, sa fim si cand nu ne convine.

 

 

Apropo, la Tevez nu a fost penalty

STELIST 8620.01.2010 11:44
Manchester City - Manchester United 2-1 (Tevez pen 42', 64' / Giggs 17')

 

O victorie mincinoasa a gazdelor intr-un derby in care actorul principal nu trebuia sa fie arbitrul Mike Dean. Meciul a inceput cu o dominare a oaspetilor, concretizata in minutul 17 de catre Giggs, aflat la primul sau gol impotriva lui City dupa 14 ani. Au urmat cateva incercari timide ale gazdelor de a pune in pericol poarta lui Van der Sar si acesta parea ca va fi si scorul pauzei, dar nu asa a decis si arbitrul acordand un penalty inexistent si identic cu cel primit de Everton etapa trecuta(culmea, impotriva lui City). Rafael l-a tinut pe Bellamy in afara careului, faza a continuat, galezul a cazut, iar arbitrul a aratat punctul cu var.

Repriza a doua a inceput lent pana cand domnul Dean a decis ca e cazul sa faca ceva si a vazut un corner fantoma din care gazdele au inscris, prin acelasi Tevez. In euforia golului, Shaun Wright-Phillips are o ocazie, dar Van der Sar se opune. United schimba, iese Anderson, intra Owen si incepe asediul. Rand pe rand, Rooney incearca o scarita peste Given, sutul lui Owen este scos de pe linia portii, Valencia nu nimereste cadrul portii din 2m si din nou Rooney blocat de Given. Intra si Diouf si in ultimele secvente are o sansa mare, dar nu loveste mingea cu capul in directia buna dupa inca o centrare venita de la Giggs. Punct final, iar meciul retur de miercurea viitoare se anunta furtunos si greu pentru gazde, in conditiile in care nu se tine cont de regula golurilor in deplasare decat dupa prelungiri.

 

Intrebare:Esti fan MAN UTD???sau ce naiba?n-ai vazut k prima repriza a fost mai mult a lu city?treaba frumoasa e ca Mancini l-a batut pe Fergie!

Ronnie20.01.2010 12:11

Cu Fulham, ManUtd a pierdut pe merit. Si in meciul cu Burnley au pierdut pe mana lor, nu pe a arbitrului. Dar sunt si meciuri in care au fost dezavantajati de arbitrii destul de evident, gen Liverpool, Chelsea si acum cu City.

MoWeed20.01.2010 12:15

Taman in derby-uri. Ce coincidente...

Ronnie20.01.2010 12:17

Pai in rest nu prea sunt infrangeri :D

*Alecs*20.01.2010 14:06

Cand nu vezi meciul e usor sa-ti dai cu parerea, este bine cunoscut faptul ca o caracteristica dominanta a romanului este aceea ca in fiecare dintre noi zace un experimentat antrenor, tactician si arbitru.

 

@ STELIST 86

 

Dar tu esti fan City? Ce naiba? Eu am vazut o prima repriza tactica in care (lasand la o parte faza penalty-ului) in afara de golul lui United si sutul lui De Jong nu au fost ocazii periculoase. Abia in a doua repriza meciul a fost mai captivant.

 

Astazi:

 

Preview Premier League:

Arsenal - Bolton Wanderers (Digisport, ora 21:45)

Dupa numai trei zile, cele doua echipe se intalnesc din nou. Fata de meciul de duminica, la Arsenal revin Denilson si Walcott, insa lipseste marcatorul celui de-al doilea gol, Merida. Daca Arsenal va reusi sa invinga va trece pe primul loc in clasament, avand un meci in plus fata de Chelsea. Bolton spera ca a invatat din greselile meciului trecut, insa le va fi greu cu defensiva pe care o au, defensiva ce a primit cel putin un gol in fiecare meci din acest campionat.

 

Liverpool - Tottenham Hotspur (Eurosport 2, ora 22:00)

Un meci important in lupta pentru locul 4. Va fi un meci greu pentru Liverpool care a dezamagit in acest sezon si la care lipsesc Johnson, Benayoun, Gerrard si Torres. De partea cealalta, Tottenham se afla intr-o forma buna, neprimind gol in ultimele 6 partide.

Cateva date statistice interesante:

-Liverpool nu a mai pierdut acasa cu Tottenham din 1993

-Harry Redknapp nu a castigat niciodata ca antrenor pe Anfield, avand 4 egaluri, 8 infrangeri, iar in 9 dintre meciuri echipa sa nici macar nu a inscris

 

Preview League Cup:

Aston Villa - Blackburn Rovers (Sport 1, ora 21:45) [1-0 in tur]

-Aston Villa incearca sa ajunga in prima lor finala dupa 10 ani

-Blackburn incearca sa ajunga in prima lor finala dupa 8 ani

-In toata istoria Cupei Ligii, decat de doua ori echipa care a pierdut acasa prima mansa, a reusit sa se califice

-Villa are 7 finale la activ, castigand 5

-Martin O'Neill a castigat trofeul de doua ori ca jucator si de doua ori ca antrenor

-Blackburn a castigat in singura lor finala, in 2002

 

 

Lari20.01.2010 20:17

In minutul 27, Arsenal-Bolton: 0-2!

 

Meciu' e pe DigiSport.

red&blue_boy21.01.2010 07:26

Si s-a terminat 4-2 pentru Arsenal !!! Inca o revenire spectaculoasa pentru pustii lui Wenger.

«1141516171834»