Oleaca de divagatie gnoseologica:
Vreau sa imi dea si unul dintre sustinatoriii faptului ca ortodoxia este singura religie adevarata motivele pentru care ortodoxia este mai buna decat romano-catolicismul sau greco-catolicismul.
[...]
Si daca stii engleza, articolul asta lamureste clar lucrurile:
How old is the orthodox faith?
[...]
If you are Orthodox Christian, your religion was founded in the year 33 by Jesus Christ, the Son of God. It has not changed since that time. Our church is now almost 2,000 years old. And it is for this reason, that Orthodoxy, the Church of the Apostles and the Fathers is considered the true "one Holy Catholic and Apostolic Church." This is the greatest legacy that we can pass on to the young people of the new millennium.
Asadar dumneata imbratisezi linia de gandire conform careia o religie este "adevarata" daca pretinde ca nu s-a schimbat deloc de-a lungul timpului?! Chiar presupunand ca nu s-ar fi schimbat catusi de putin fata de momentul originarii sale (ceea ce nu reprezinta insa realitatea istorica de fapt) crestinismul in varianta numita indeobste ortodoxa nu devine prin aceasta mai adevarat ci doar mai fidel propriei sale traditii. Este o grava greseala de rationament sa echivalezi adevarul cu presupusa respectare a unor norme de acum ~2*103 ani.
Dealtfel, cu exact acelasi tip de argumente, din punctul de vedere al evreilor ortodocsi crestinismul poate fi usor taxat ca o erezie desprinsa din dreapta credinta mozaica la initiativa unui rabin schismatic. Pentru ca, la urma urmei, crestinismul nu este altceva decat un "upgrade" la mozaism bazat pe acceptarea caracterului divin al invataturii lui I. Hristos.
Daca dumneata consideri "clar" ceea ce scrie in articolul ala in engleza (primul exemplu: invatatura schismatica a unui popa catolic neamt pe nume Luther e falsa fiindca se departeaza de traditia originala), atunci trebuie sa admiti implicit ca si propria dumitale credinta este afectata de la bun inceput de o problema de acelasi tip. Sau poti sa nu admiti asta si sa spui ca propria credinta e mai cu mot doar fiindca asa vrei dumitale, dincolo de orice rationament analitic; evident, in acest caz renunti la pretentia absurda de a "demonstra" cu acest tip de argumentatie ca e "mai adevarata" in absolut . Tertium non datur.
