omul vorbeste de un adevarat iad pe pamant pt tine e Europa Unita.
Omul vorbește de foarte multe lucruri împreunã, fãcând un ghiveci fãrã cap & coadã din chestiuni corelate între ele dupã cum i se nãzare. Ar fi mult mai practic dacã și-ar ordona ideile (și lucrul e valabil pentru toatã lumea) și ar vorbi pe rând de tot ce îl frãmântã.
Presupun ca si legea militianului Dragomir e intamplatoare.
Depinde ce înțelegi dumneata prin întâmplãtoare. Pentru un milițian nu e deloc întâmplãtoare: este unicul mijloc de limitare a violenței pe care îl poate screme microencefalul sãu de milițian.
Tot așa, acum vreo 15-16 ani îmi aduc aminte cã a stârnit ilaritate și compãtimire pe net-ul românesc un director de școalã din Satu-Mare care, de spaimã ca elevii sãi sã nu se dedea la activitãți nedorite prin e-mail-ul proaspãt instalat al școlii, decisese cã toate mesajele electronice de expediat trebuie mai întâi sã fie verificate de el în persoanã. Crescut și educat intr-o societate tâmpitã (sã nu ne facem iluzii: toate societãțile umane au bubele lor) de un anumit tip, omul ãla nu concepea cã vreunul dintre dependenții școlii ar putea sã facã ceva necontrolat de el, la atât îl ducea pe el capul.
Te intreb eu pe tine de ce s-a declansat in ultima vreme un adevarat jihad mediatic impotriva ultrasilor pe stadioane.
Audiențã.
E foarte simplu sã pozezi indignat și sã înfierezi cu mânie niște chestii care știi cã vor gãsi aprobare la majoritate. Iar dacã le poți prezenta distorsionat exact atât cât trebuie pentru a beneficia de murmure de aprobare, obții simpatie și audiențã fiindcã dai publicului ceea ce vrea sã audã.
Daca nu esti orb vei observa un tipar in toate aceste aparent coincidente.
Tipar? Condiția umana, iremediabil legatã de prostie.
Andrei Pleșu spunea la un moment dat cã starea naturalã a omului e sã debiteze prostii, iar cã omul inteligent diferã de cel prost doar prin faptul cã uneori mai spune și chestii cu cap. Viziunea lui Pleșu este ușor exageratã în mod voit, însã conșine o bunã parte de adevãr.
Prostia subiecților umani care iau decizii explicã mai mult decât satisfãcãtor cele mai multe coincidențe (în caz cã se poate vorbi de așa ceva; în realitate sunt fapte disparate ce survin împreunã fiindcã într-o mare de evenimente ce se produc constant, întotdeauna vor fi câteva care se petrec cam în același timp), nu e nevoie de nici un fel de conspirație. Iar briciul lui Ockham ne spune cã aceastã explicație este cea mai probabilã.
În general, existã coincidențe simple întâmplãtoare (co-incidentia) și care sunt cele mai multe. Pentru a trece de la acest stadiu la cel urmãtor de evenimente corelate semnificativ, e nevoie de mult mai mult decât un simplu hai sã ne dãm cu pãrerea. Iar pentru a ajunge la formularea unei fenomenologii cauzale explicative, e nevoie de încã mai multã analizã serioasã și riguroasã. Mã tem cã nimic din ce a fost prezentat pânã acum nu beneficiazã de aceste atribute.
LE:
Stiinta a demonstrat ca viata pe terra a aparut sub forma unor bacterii venite din spatiu cu ajutorul meteoritilor
Nț.
ªtiința a luat și ia în considerare aceastã ipotezã. Nu este nici singura și nici cea mai probabilã ipotezã explicativã a vieții, necum sã fie demonstratã.
asa ca intr-un fel putem spune ca si noi suntem "extraterestri" numai ca nu suntem constienti de asta
Chiar acceptând ipoteza explicativã de mai sus, înțelesul vorbelor lui Adrian era altul: el se referea la o pretinsã specie de extratereștri ce nu ar avea nimic de-a face cu speciile de pe Terra cel puțin de o bunã bucatã de vreme.
Paradoxal cea mai buna metoda de-a ascunde adevarul nu este aceea de a-l ascunde , ci aceea de a-i fauri mai multe versiuni care sa detina un grad destul de mare de vericiditate dar nu totala, astfel incat sa devina imposibil de-a discerne ce-i adevarat cu ceea ce e fals.
Iar starea de a crede cã lumea nu se ocupã by default decât de ascunderea adevãrurilor poartã un nume clinic. Serios.




