NonMollareMai88
Tu vorbesti serios?
Chiar atat de paranoici sunteti incat sa puneti botul la toate astea?
Pai fratilor, daca eu zic ca de fapt extraterestrii sunt deasupra pamantului si incearca sa preia controlul, ma credeti?
Hai ca nu e greu, pot sa va fac enspemii de scenarii pe care voi le puneti cap la cap si realizati ca am dreptate?
1. Extraterestrii nu pot sa supravietuiasca in astfel de conditii. Ei au nevoie de o planeta cu o temperatura mai mare decat cea a pamantului si un relief desertic. De aceea ei sustin industria petroliera. In cateva zeci de ani, pamantul va fi plin de dioxid de carbon si alte gaze si se va face un efect de sera destul de puternic incat temperatura sa creasca.
Si, ganditi-va, nici nu trebuie sa mai creasca cu mult. Daca temperatura pamantului mai creste cu 3 grade celsius, zona unde e acum Franta se transforma intr-un desert asemanator cu sahara.
Asadar, baietii astia asteapta sa ne autodistrugem noi si, in acelasi timp, sa le "teraformam" planeta.
Fact: poluarea exista.
Fact: Temperatura pamantului creste - priviti valurile de caldura tot mai dese din ultimii ani.
Fact: In anii 50, la progresul de atunci, se estima ca in anii 70 masinile care vor functiona pe combustibili fosili vor disparea si toata lumea va avea masini electrice. Estimarile erau corecte. La rata de progres de atunci(in doar cativa ani s-a trecut de la locomotiva cu aburi la bomba nucleara si de la avioane cu elice la oameni pe luna- si asta e conspiratie, nu?) era normal ca masinile electrice sa fie introduse. Nu au fost introduse pentru ca marii magnati ai petrolului s-au opus.
Fact: tot mai multe aparitii ale OZN-urilor.
Fact: extraterestrii sunt prezentati ca si creaturi dezbracate si lipsite de par - asta inseamna ca traiesc intr-un mediu destul de cald. (cel putin teoretic)
Asadar, uitati ca am facut un scenariu perfect. O conspiratie. Acum, mergeti pe alte site-uri si raspanditi-o.
2.Hai sa facem un scenariu mai apropiat de pamant.
Industria militara e adevarata putere mondiala, nu cea petroliera, bancara, etc.
Marile firme care se ocupa de dotarea fortelor armate conduc practic aceasta planeta avand bugete nelimitate si o tehnologie mult mai avansata decat a restului planetei. Vorbim aici de industria aeronautica, nucleara, aerospatiala, de masini de razboi, nave, submarine, etc.
Oamenii astia au nevoie ca sa supravietuiasca de un singur lucru: razboaie.
De fapt, ei au bagat acele 2 avioane in turnurile gemene pentru a porni invazia Irakului si a Afganistanului. Si asta din 2 motive: bani noi care vin de la tarile ce vor incepe inarmarea si testarea noilor arme.
Fact: toate conspiratiile ce tin de 11 septembrie
Fact: bugetul alocat de SUA pentru aparare e de miliarde de dolari. Asta in timp ce medicina are doar vreo 25 de milioane de dolar anual.
Fact: razboaiele apar in fiecare an.
Ce ziceti? Se poate?
Se poate. E adevarat? Nu. Am inventat eu acum totul.
E usor sa inventezi conspiratii cand ai de a face cu oameni. De ce?
Pentru ca istoria omenirii are darul de a se repeta. Nu e greu de prezis un razboi sau o noua molima. Ia uitati-va atenti la istoria omenirii. Veti vedea ca absolut fiecare secol a fost scaldat in razboaie si boli misterioase.
Pentru secolul trecut au fost cele 2 razboaie mondiale, razboaiele balcanice, algeria, vietnam, corea, afganistan, iugoslavia, etc si, la boli, gripa spaniola, sida, ebola, etc.
Totul se repeta. Chiar si crize financiare au mai fost. Si lucrul asta e prezentat in fiecare carte de economie. Perioadele de recesiune sunt ceva normal. De aceea nici nu e greu sa "prezici" asa ceva.
MoWeed
Hai ma omule, fii serios, ca nu asta inseamna globalizare. Voi chiar puneti botul la ce zic aia?
Pai ma, ce traditii ne-au interzis aia? Taierea porcului? Nu au interzis-o, au zis doar sa te duci sa il impusti in cap, sa nu sufere saracul animal. Ti-au interzis doar bataia de joc care inseamna calaritul porcului si taierea jugularei. Si eu sunt de acord cu interzicerea acestei practici.
Mergi linistit cu porcul la un loc special amenajat, il impusca omul in cap cu un pistol din ala cu cui si gata. Apoi faci cati carnati vrei.
Cat despre tuica, se stie foarte bine care sunt efectele alcoolului.
Aia de la UE incearca sa ne civilizeze si noi credem ca vor sa ne distruga traditiile.
Nu se mai poate frate asa.
Aaaa... ca marii producatori isi baga cozile, asta e de cand lumea si s-ar fi intamplat si daca exista UE sau nu.
Nu mai luati chiar totul ca o conspiratie.