deci pana la urma s-a anuntat oficial ca se va renova stadionu + gazonu ???
deci pana la urma s-a anuntat oficial ca se va renova stadionu + gazonu ???
Nu,neoficial.Asa deducem noi din declaratiile celor in responsabilitatea carora sta repararea gazonului.
Daca vor ramane la stadiul de declaratii,avem la dispozitie 3 luni si jumatate sa constatam.Ceva mai mult de 100 de zile.
Obiectiv: stadionul pe 20 de ani
"Disensiunile privind arena din Ghencea ar putea fi rezolvate in primavara, cind Gigi Becali spera sa intre in Guvern.
De cind Gigi Becali a preluat clubul Steaua, arena din Ghencea a fost subiectul unor dispute virulente intre latifundiar si reprezentantii MApN. Sefii Armatei nu i-au iertat lui Becali faptul ca i-a exclus practic din Consiliul de Administratie al MApN. Astfel, multa vreme, Becali a fost in conflict cu MApN, unul dintre adversarii sai cei mai inversunati fiind Eugen Badalan, devenit intre timp seful Statului Major.
Gigi a dorit tot timpul ca stadionul sa-i fie concesionat pe o perioada mai mare, precizind ca va face si investitii, in timp ce MApN cu greu i-a acordat lui Becali d...
"Asta e valabil acum. Eu insa voi intra la primavara in Guvern si voi face in asa fel incit stadionul sa fie concesionat clubului pe 20 de ani. Nu stiu de ce nu mi l-au dat pina acum, ca doar nu-l luam la mine la Pipera", a precizat Becali. Declaratia lui Gigi nu este deloc hazardata, analistii politici pronostici nd o alianta PNG-PD la alegerile anticipate din primavara, Becali cerind in schimbul procentelor sale un loc in Guvern pentru el."
Sursa: SPT.ro
Alianta PD-PNG ? Hai ca ma faci sa râd.Pentru 2% ai PNG-ului,alianta ?
Gigi in guvernul Romaniei ? Hai ca acum e chiar de plâns !
In Camera Deputatilor,mai treaca mearga.
Si cam ce minister ar dori Gigi?Nu cumva pe cel al finantelor?Ca sa fie seful lui Bodu si sa-l judece cum stie el?
Poate al armatei.Ca sa puna mana odata pe stadion.
Pe deoparte nu ma mai mira nimic.In tara asta batuta de Dumnezeu,se poate intampla orice.
Nici eu nu cred in aliante de acest gen. Am citat doar un articol, nu e parerea mea. E absurd sa credem ca PD+PNG ar putea intruni vreodata peste 50% din voturile romanilor. Acest lucru e stiut si de PD. Treaba e simpla: pentru a castiga alegerile, PD nu are sanse decat alaturi de PNL sau PSD(destul de putin probabil). Becali cu PNG-ul lui trage la acel procent de 5% care l-ar propulsa in parlament. PNG nu va ajunge sa decida rezultatul alegerilor. Speculatiile acestea sunt cam aiurite. Totul a pornit de la prezenta marinarului in loja lui Becali la meciul cu Halmstad. E o aberatie. Dar uite cum am ajuns sa discutam politica. :lol:
Ontopic: nimic nu e oficial, dar de data asta chiar cred ca lui Gigi "i s-a pus pata" pe gazon.
Later edit:
"Gigi Becali a precizat că FC Steaua a inchiriat stadionul din Ghencea pe doi ani. "Eu il vroiam pe 20 de ani, să bag 7-8 milioane de dolari și să-l acopăr. Dar mi-au dat pe doi ani și o să bag un milion numai in gazon. Va fi un teren ultra modern, 25 la sută sintetic și 75 la sută iarbă, exact ca cele din Liga Campionilor. E bine că mi l-au dat și doi ani, că nu mă dă nimeni pe mine afară din Ghencea. De fapt nici nu contează, că intru eu in Guvern și o să dau stadionul pe 70 de ani", a spus Becali."
Sursa: GSP
In consecinta, se pare ca numai gazonul va fi schimbat. Partea cu sporirea numarului de locuri si modernizarea ramane deocamdata la stadiul de vis. ![]()
Intra in Guvern?Nimic mai simplu,si eu pot sa intru.Pe intrarea oficiala sau pe cea de pe strada Paris.Am facut-o si eu de nenumarate ori cand mergeam sa-i luam pe baietii de la Externe la cate o partida de fotbal.
Extraordinar domne ! De la 250.000 cat se spunea ca o sa coste schimbarea gazonului,a ajuns la 1 milion.Vrajeala de doi lei.
Nici daca puiu gazon in desertul Sahara nu te costa 1 milion de euro, poate doar daca domnul Gigi doreste 75% gazon natural si 25% artificial, cu cristale Swarovsky.
Nu este prima minicuna de acest gen. Acum un an, in revista Suporter Steaua si mai apoi in gazeta Sporturilor a aparut informatii cum ca Gigi ar fi cheltuit 250.000 de euro (cam cat costa un gazon nou) pentru renovarea cabinelor centrului ce copii si juniori . Daca nu stiati, cu acesti bani poti sa-ti construiesti o vila de doua etaje absolut superba. In nici un caz renovarea a 12 camere, 2 bai si 2 sali de dusuri nu ajunge la aceasta suma.
Nu,neoficial.Asa deducem noi din declaratiile celor in responsabilitatea carora sta repararea gazonului.Daca vor ramane la stadiul de declaratii,avem la dispozitie 3 luni si jumatate sa constatam.Ceva mai mult de 100 de zile.
Daca se apucau de saptamana asta si aveam noroc si de o iarna mai blanda puteau juca ultimele etape ale campinatului (cele mai importante practic) pe Ghencea... Si poate si o semifinala de Cupa UEFA... :wink: :wink: :wink:
Extraordinar domne ! De la 250.000 cat se spunea ca o sa coste schimbarea gazonului,a ajuns la 1 milion.Vrajeala de doi lei.
Nu e vorba doar de gazon, ci si de lucrari mai ample. Degeaba schimba gazonul (care nu costa mult) daca nu se reface drenajul. In plus de asta, spune ca ar vrea sa puna si o instalatie de incalzire (care costa ceva mai mult). Pana acum am auzit doar promisiuni, insa vom vedea daca se va trece si la fapte.
Da ce ati zice daca am avea si noi mai multe porti de acces, sa nu ne mai ingramadim ca vitele...niste scari care macar DREPTE sa fie, nu sa-ti rupi gatu la fiecare ploaie..
Din pacate, constructia stadionului (la modul initial de concepere - anii '71-'72), nu permite construirea unor noi porti de acces.
Iar cu tasnitorile ai dreptate: sunt cam putine si unele nici nu functioneaza.
Cu suma de un milion de euro (suma avansata de Gigi) s-ar rezolva cam toate problemele expuse de Zama, cu exceptia portilor de acces. Problema este ca nu cred ca Gigi este dispus sa cheltuie acesti bani.
Ps. Cu toate dotarile necesare: inclazire, drenaj si asa mai deprte costurile nu depasesc 500.000 de euro.
Intr-adevar ca cea mai mare problema e gazonul, DA CHIAR E SINGURA ?? Ca numai de gazon se discuta...Da ce ati zice daca am avea si noi mai multe porti de acces, sa nu ne mai ingramadim ca vitele...niste scari care macar DREPTE sa fie, nu sa-ti rupi gatu la fiecare ploaie..nu zic de ninsori si alte dastea...In fata stadionului sa nu mai fie mlastini dupa fiecare ploaie..De locuri de parcare mi-e si frica sa pomenesc..Mai multe tasnitori de unde sa bem si noi apa. ca nu avem voie cu sticle in stadion...chioscuri sa-ti iei un sandwich, un suc..nu doar la trib I....WC-uri in stadion..astea sunt SF-uri...Chiar asa greu ar fi sa se faca macar 20 % din ce am zis aici ? DAR ASTA AR INSEMNA CA CINEVA DIN CONDUCERE CHIAR SA SE INTERESEZE DE NEVOILE SUPORTERILOR ! Cum ziceam...SF-uri...
Ai dreptate, Zama. La lista ta as mai adauga si acoperirea intregii tribune I si a tribunei a II-a. Asta dupa ce capacitatea stadionului ar fi marita cu 10-15 mii de locuri. Dar astea sunt SF-uri, vorba ta. Macar gazon decent sa avem si un bar nenorocit de unde sa ne cumparam un pahar cu apa minerala.
ce se mai aude cu stadionu ??? cred ca asa ramanem cu el ... :lol: :lol: :lol:
:evil: Cred ca o sa ramana in mare parte ca anul trecut,o sa faca gazonul dar nu cred ca o sa umble la tribune,e sper sa faca ce a zis(Gigi)...dar vedem cu timpul daca Steaua o sa aiba un stadion k-lumea :twisted:
dar ce naiba e atat de greu ???
Jiji are voie sa mai adauge niste locuri nu ???
Are voie, dar nu stiu daca are si vointa. :?
Sau mai bine zis: dar nu stiu daca are si banii necesari... Pentru ca nu de bani duce lipsa Gigi ci de bani lichizi... Si ce nebun ar investii intr-un stadion care nu e al lui ?
dar care nu ii da voie sa cumpere stadionu ???
cred ca vrea raul Stelei !!!
Sau mai bine zis: dar nu stiu daca are si banii necesari... Pentru ca nu de bani duce lipsa Gigi ci de bani lichizi... Si ce nebun ar investii intr-un stadion care nu e al lui ?
Asa este. Becali nu are destui bani lichizi. Daca investeste acum sume mari de bani, Becali pierde mult. Acesta are majoritatea banilor investiti in terenuri. Ganditi-va ca un metru patrat de teren care valoreaza acum 100$ poate valora intr-un timp scurt 150$ sau chiar mai mult. Luand in calcul faptul ca Becali detine zeci, poate sute de hectare de teren, vanzarea acestora ar insemna o pierdere insemnata. E ca si cum ai avea banii la banca si i-ai scoate inainte de termen, pierzand astfel intreaga dobanda. Nu multora le-ar conveni asa ceva. Trebuie sa acceptam faptul ca in Romania, oricine are o suma insemnata de bani prefera sa ii investeasca in terenuri sau imobiliare. E o sursa mult mai profitabila decat de a investi intr-un club de fotbal.
Alta chestie pe care nu prea o cred. Are Jiji bani destui, dar chiar atat de prost sa investeasca, intr-o chestie care nu e a lui??? Sa nu cumva sa ramaneti asa sa jucati pa Manoliu inca vreo cativa ani buni...
Mai bine pe Lia Manoliu decat in groapa. Ala macar e stadion!
Da, dar nu e al vostru. Si nu cred ca asta va convine prea mult.
Cand gazonul vostru va fi refacut (daca se va intampla vreodata), sa jucati pe "Cotroceni". Acolo incap toti dinamovistii, lejer. Noi jucam pe "23 August", stadion care se va umple de stelisti ![]()
Adunati-va, nu intotdeauna cantitatea conteaza, ci calitatea. Am mai spus-o. Noua ne e bine in Groapa, nu ne plangem deloc. Voi sa va terminati intai stadionul si apoi sa mai vorbiti de altii. Deocamdata stadionul nostru ne poarta numele si ne apartine!
Asta cu calitatea e buna de tot... mergea postata la topicul cu bancuri...
Eu nu te inteleg...si daca va apartine, care e problema? Ce glorie ati obtinut pe el ? NICI UNA. Pana si semifinala din 1990 ati jucat-o pe fostul "23 august", pentru ca stadionul vostru drag nu corespundea. Asa ca lasa-ne cu asemenea copilarii.
Doar raspundeam la provocari. Nu ale tale insa. Nu te aprinde. Nu conteaza la urma urmei unde se joaca un anume meci, conteaza rezultatul. Si nu ma mai lua cu trecutul ca nu ma intereseaza aceasta parte acum. Sunt destul de amarat datorita prezentului sa ma mai gandesc la vremuri apuse.