FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Banel Nicolita

«1192021222351»
MALDINI_STEAUA22.04.2008 22:17

Nu a facut nimic pentru Steaua? Iti dau decat un exemplu: Meciul cu Betis Sevilla din Cupa UEFA... si multe alte meciuri in care chiar daca nu a marcat, s-a daruit.

 

Eu nu il apar. Acum trece printr-o perioada mai slaba a carierei lui. Dar de aici pana a-l face nulitate este enorm. Nu poti da cu noroi in jucatorii care chiar au facut ceva pentru Steaua.

metzzz22.04.2008 22:29

@maldini Steaua: da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine.

 

 

In meciurile din mini-retur n-a jucat nimic, cu toate ca a fost utilizat meci de meci,

a fost praf.

 

Iar faza cu daruitul, mai lasa-ma, prefer mercenarii care stiu si arata fotbal, decat caterinca

de FAUREI.

 

Si bun... meciul cu Betis, dar nu poti trai cu un meci timp de 3 ani!

Matteo22.04.2008 22:39
Nu a facut nimic pentru Steaua? Iti dau decat un exemplu: Meciul cu Betis Sevilla din Cupa UEFA... si multe alte meciuri in care chiar daca nu a marcat, s-a daruit.

 

Eu nu il apar. Acum trece printr-o perioada mai slaba a carierei lui. Dar de aici pana a-l face nulitate este enorm. Nu poti da cu noroi in jucatorii care chiar au facut ceva pentru Steaua.

 

Ce [...] a facut asta pentru Steaua, tu esti inconstient? De 2 ani de zile nu e in stare sa dea o centrare dar joaca mereu titular, perioadele slabe nu dureaza 2 ani de zile, deci nu e o pasa proasta ci NON-VALOARE!

1on22.04.2008 23:42

Oare cu ce îi este Ochiroșii inferior? Oare de ce toți fotbaliștii importanți ai Stelei (Rãdoi, Pleșan, Ov. Petre, Golanski, Emeghara, Dicã, Ghionea) au trecut prin accidentãri grave și el nu?

Joga Bonito22.04.2008 23:44

Cum bine zicea Walter Zenga, in Romania exista multa rautate si multi rautaciosi. Prea putina compasiune si iubire sau macar un dram de intelegere pentru un semen aflat la pamant sau intr-o situatie dificila.

Nu incerc prin aceste randuri sa ma opun trendului anti-Nicolita ce domina pe acest forum, incerc doar sa-i ofer un pic de liniste si o "farama" de incurajare. Cei care ma cunosc, stiu ca nu duc lipsa de urari de bine si incercand sa apar valorile steliste am fost de nenumarate ori atacat sau jignit.

Totusi, sa nu monopolizez ideea postului cu date despre mine... Ceea ce vreau sa va impartasesc si voua se numeste sentimentul de iubire. Da, un lucru in aparenta foarte banal. Dar greu de inteles si de reconstituit. Multi poeti si intelectuali, inaintea mea au incercat si au dat gres, eu ca simplu prost si muritor de moarte nici nu indraznesc sa incerc...

V-am destainuit esenta postului meu. In ochii majoritatii par patetic. Dar nu renunt.

 

Banel Nicolita, un om modest. Originar din imprejurimile Brailei. Om simplu, om sarac, om muncitor. Om inzestrat cu valori morale. Spre deosebire de confratii lui, el si-a construit viitorul doar prin munca si daruire. Copilaria a fost dura. Cum majoritatea stim, tiganii sau rromi duc o viata mizerabila. Inca de mici copii sunt invatati fel de fel de trucuri sau smecherii sa scape saracie si conditiile inumane de trai. Dar nu si Banel al nostru. El a continuat destoinic, s-a multumit cu putin, a invatat bunul simt si multe alte valori morale necunoscute rromilor mai "smecheri". A strans din dinti alaturi de familia lui, alaturi de fratii lui in cocioaba lui minucula si goala.

Intr-o zi, cand Banel venea de la camp cu animalele. El nu avea mai mult de 7-8 anisori. Bunicul sau, privind mandru de pe un scaun tocit, striga la el vazandu-l trist si abatut:

"- Banele vino aici la bunicul in poala, hai sa-ti povestesc ceva."

Dintr-o data, ochii baiatului se umplura de fericire si dadu fuga la batran, sarind in poala lui, aproape daramandu-l:

"- Bunicule, iar imi spui despre eroii de la Sevilla, despre razboinicul Lacatus si despre faptele de vitejie ale unor soldati?"

"-Da, spuse batranul, cu ochii lacrimind..."

Si isi incepu istorisirea, iar Banel asculta atent fara sa scoata vreun sunet, fermecat de vorbele bunicului.

 

Atat i-a trebuit lui Banel, fotbalul ii intrase in sange. Batea alaturi de fratiorii lui toata ziulica mingea pe maidanurile brailene. Noaptea visand cu ochii deschisi sa ajunga la marea echipa de soldati stelisti, ce au reusit imposibilul. Chiar ii promisese bunicului sau, aflat pe patul de moarte ca ii va indeplini acest vis.

Timpul trecuse, incercarile si saracia l-au facut si mai puternic. Loialitatea, cinstea si munca lui au fost observate de anumiti antrenori de la grupele juvenile. Banel a profitat de sansa lui si prin munca a ajuns la o echipa de divizia C. Treptat, prin harnicia si caracterul sau nobil a facut pasul spre Timisoara.

Viata lui ramasese la fel, o familie mare si de intretinut, griji peste griji. La asta mai adaugam si responsabilitatea de a juca la o echipa de prima Liga. Faptele sale nu au ramas fara ecou, si un tip inteligent, dar prost la gura i-a indeplinit visul de o viata.

Restul il stiti si voi.

 

Cum s-a ajuns aici? In aceasta situatie fara scapare?

Asmenea caractere au si defecte. Nu rezista presiunii.

In viata de zi cu zi, toti ar trebui sa ne punem in locul lui. Forma sa sportiva e pe o panta descendenta. Dar nu din vina lui. Pur si simplu, a avut nevoie de ajutor. Dar nu a avut cine sa il dea. Mereu a trebuit sa se descurce singur.

Absolut toti, v-ati format o parere subiectiva despre el. Oricat s-a zbate el se indreapta spre fundul prapastiei. Singur. Alti jucatori care ar trebui apreciati: Nesu, Petre Marin, Paraschiv etc... Care nici cu pistolul la tampla nu ar vorbi urat despre Steaua.

 

De ce ii sar in ajutor? Pentru ca toti cand am fost mici, am avut un vis.

 

Trecand peste ordinele lui Giovanni, care doreste sa obtina un pret bun pe Banel. Titularizarea excesiva a acestuia din urma de catre Laca, poate avea explicatii multiple. Si Lacatus a pornit de jos, fiind si el un caracter deosebit, l-a remarcat si probabil il titularizeaza in dauna columbianului cu fite venit din strainatate si care are vedetisme in cap.

Mai pot adauga si simpatia lui Becali, care fiind si om religios, respecta si impune astfel de jucatori...

Din pacate, toate s-au rasfrant asupra lui Nicolita. El practic neavand nici o vina.

 

Va cer un dram de toleranta, in aceste 3 meciuri ramase. pentru ca oricum Banel va pleca la vara. Si o sa scapati in sfarsit de "tiganusul impiedicat" care va manca zilele.

Ii doresc bafta!

Matteo23.04.2008 00:27

"Becali, care fiind si om religios, respecta si impune astfel de jucatori..."

 

Din pacate, vazand astfel de specimene de suporteri, tind sa cred ca ne meritam soarta...

nemilosul23.04.2008 05:41

Trebuie sa avem compasiune, asa e!

 

Trebuie sa jucam cu sinistratii, cu somalezii si de ce nu, cu 1-2 cazuri de la dansezi pentru tine... ca noi nu suntem echipa de fotbal, suntem Crucea Rosie!

 

Bai, voi va auziti? Asta a avut mai mult noroc in viata decat 99% din noi si va gasiti sa ii plangeti de mila?

 

[...] asta care ne-a mancat atatea meciuri, a pacalit fotbalul si clubul pe care il iubim iar in 3 ani blestemati de cand e la noi a castigat cat sa isi intretina toata satra pana moare (daca nu, oricand se poate apuca de manele, voce nu iti trebuie, tigan e, cunoscut e -> reteta perfecta --- cine nu ar cumpara un album cu Banel din Faurei?).

 

Auzi la el, columbian cu fite. Zi-mi, sensibilule, de unde ai tras tu concluzia ca Dayro are fite?

 

Daca eram in locul lui, jucator tanar cu un talent imens si vedeam [...] aia de 2 lei in locul meu a doua zi imi reziliam contractu(si sa vezi atunci fite)!

Stelistul^A23.04.2008 05:54

Mai, Mateo... nu e adevarat ce spui tu, ca este jucator de divizia C!

 

Eu zic sa il sustinem pe Banel Nicolita... daca barfiti atatea despre el, mai mult rau ii faceti!

 

Suntem suporteri, nu? Pentru ce sunt suporterii?

 

Maine poimaine, daca o sa mai ia un gol Zapata, o sa faceti si cu el la fel...

MoWeed23.04.2008 05:59
Nu a facut nimic pentru Steaua? Iti dau decat un exemplu: Meciul cu Betis Sevilla din Cupa UEFA... si multe alte meciuri in care chiar daca nu a marcat, s-a daruit.

 

Eu nu il apar. Acum trece printr-o perioada mai slaba a carierei lui. Dar de aici pana a-l face nulitate este enorm. Nu poti da cu noroi in jucatorii care chiar au facut ceva pentru Steaua.

 

Si Cristea a avut meciul cu Valencia, dar pe el nu l-am tinut inca 2 ani in lot fara sa faca absolut nimic.

 

Degeaba se daruieste daca habar n-are sa dea intr-o minge...

predatorpulse723.04.2008 06:23

Nu-mi vine sa cred ca exista oameni care inca mai cred in Nicolita, vorba lui nemilosul, ce facem aici, opere de caritate? Si mai lasati-ma cu povestea lui Banel, se vede ca suntem romani, imediat ne strangem in jurul victimelor in loc sa aplaudam invingatorii.

 

La suflet se vede ca Banel e baiat bun dar aici trebuie sa dai cu piciorul in minge, si cand trebuie sa faci asta la Steaua trebuie sa o faci la un nivel inalt, si asta e valabil pentru toti fotbalistii acestui lot. Prefer un curvar, alcoolist cum aud ca e Mendoza, care e din ce in ce mai indolent, dar care a dat pana acum vreo 7 pase de gol unui baiat "de caracter" cum e Banel.

 

Performanta Stelei de a castiga 10 la rand e si mai remarcabila avand in vedere ca Banel a fost mai mereu in primii 11, astfel noi incepand meciurile astea cu un om in minus.

 

Baiatul asta are prea multe lipsuri si cred ca pana si gibonul Becali si-a dat seama de asta. Daca il pui in atac, nu stie sa-ti dea o centrare ca lumea, sa-si dribleze adversarul nu stie si ceea ce ma enerveaza cel mai mult este ca baiatul asta nu isi scoate capul din pamant, toti mari jucatori joaca cu privirea pe sus ca sa-si vada coechipierii, el stie una si buna, si anume ca trebuie sa mearga in marginea si sa scoata un aut sau corner, pentru ca am vazut cu totii ca in momentul in care il ajunge adversarul el nu mai are timp sa centreze. De dapt, daca urmariti meciurile, singurele centrari bune pe care le da Banel sunt alea din faze fixe, iar si alea sunt destul de rare.

 

Daca il pui sa-ti apere flancurile se face bulevard pe acea parte pentru ca Banel nu e fundas, el mereu ramane prea sus si nici nu are tehnica de deposedare a unui fundas, el intra ca boul in omul cu mingea ca sa i-o ia si adversarii scot lovituri libere in preajma careului.

 

Baiatul asta nu are dribling, nu stie sa preia mingea, nu are mintea limpede, nu stie sa paseze majoritatea timpului si nici nu stie sa centreze. Stie doar sa fuga, de fapt daca as fi antrenor, pe Banel l-as pune doar in ultimele 10-15 minute in cazul in care conduc ca sa hartuiasca jucatorii adversi fugind ca aiuritul intre ei. La noi e invers, un jucator ca Dayro e bagat un sfert de ora si Banel e tinut 93 de minute in teren.

 

Mai sunt unii pe forum care marseaza tare pe amintiri gen "da ma da Banel ne-a scos cu Sevilla"... pai si ce, Cristea ne-a scos cu Valencia si nu mai e la Steaua si era mai bun ca Banel. Cred ca pana si Surdu e mai bun ca Banel. Badea e la fel, traieste din amintirea cu Standard Liege.

 

Cei mai slabi jucatori din lotul nostru in acest moment, dupa mine, sunt Banel, Lovin,Surdu si Pepe Moreno, iar astia nu au ce cauta in primul 11, hai mai inteleg sa ii bagi 10 minute, dar in nici un caz nu pot fi titulari.

 

Off-topic: Lacatus zice ca "jucatorii ar fi trebuit sa se gandeasca la binele echipei". Cu parere de rau iti zic ca tu, ca antrenor,trebuia sa te gandesti la binele echipei si sa alcatuiesti primul 11 mai bine si nu mai faci schimbari ce destabilizeaza echipa.

 

FORZA Steaua!

Intotdeauna superiori!

forever_STEAUA23.04.2008 07:37

Oare nu il vreau "dinamii" pe Nanel? :naughty:

alexynho23.04.2008 07:42

Ne-or fi scapat ei de cateva petarde in ultimii ani (Curt, Oprita, Bostina)... dar cred ca nu sunt asa prosti incat sa ia non-talentul Banel.

MoWeed23.04.2008 07:45
Oare nu il vreau dinamii pe Nanel? :naughty:

S-ar potrivi de minune acolo...

.Ax3L.23.04.2008 08:58

Banel pleaca din Ghencea dupa meciul de aseara!

 

Daca se spunea ca valoreaza 5milioane de euro, acum valoreaza 5 euro!

Recoba23.04.2008 10:09

Daca era tata senator ma jur ca dadeam cu masina peste Banel... de 2 ori...

metzzz23.04.2008 10:55

Dayro n-are nicio figura in cap, sa fie clar!

 

Aseara, cei care au venit sa salute Sudul au fost: Laca, Radoi si Dayro!

 

In rest, au fugit la vestiar!

stelistul stelist23.04.2008 12:10

A fost odata un Banel jucator de fotbal, acum e un adevarat atlet, dar care nu are treaba cu fotbalul... il vreau pe Dayro!

 

Nu stiu cat o sa mai aiba orgoliul asta prostesc Lacatus sa nu-l bage pe Dayro, dar chiar ma face sa fiu suparat pe fiara! :sad2: :wall::chair:

steaua_gloria23.04.2008 12:17

S-a apucat de rugby? :blink: Misto transformare! :clap:

Matteo23.04.2008 13:41

Huiduit de un intreg stadion la semiesecul de aseara, cu Poli Timiosoara, Banel Nicolita a intrat si in dizgratia unuia dintre ultimii oameni care i-au luat apararea in dese rinduri: Gigi Becali. Patronul din Ghencea s-a dezlantuit dupa meci, intr-un cerc restrins de prieteni, la adresa lui Nicolita, pe care l-a desfiintat: ?Sa nu-l mai vad p-asta in echipa! Mi-a mincat sufletul sezonul asta. De la el a inceput totul la Iasi, cind a dat autogol, acum ne-a ingropat de tot. Vedem cum facem si-l vindem la vara si cu asta basta!?, a tunat Becali. Surse din cadrul clubului din Ghencea, sustin ca Becali l-a sunat pe Lacatus si i-a transmis ca nu mai vrea sa-l vada pe Nicolita in lotul Stelei pentru meciul de la Craiova!

 

Mijlocasul stelist a ratat o ocazie uriasa in minutul 2, cind scapat singur cu Pantilimon a finalizat lamentabil, din acel moment el fiind huiduit si injurat de fani la fiecare atingere de balon. Mai mult, el s-a facut responsabil in mare parte si pentru golul egalizator al timisorenilor, care a venit de pe partea sa. Interesant este ca Lacatus a vrut sa-l schimbe la pauza, dar a fost nevoit sa-l lase pe teren, deoarece Petre Marin se accidentase, astfel ca l-a trecut pe Nicolita fundas dreapta, locul sau la mijloc fiind luat de Vali Badea. Si pentru ca tacimul sa fie complet, in ultimele secunde ale meciului Steaua a beneficiat de o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, una dintre ultimele sanse de a marca. Nicolita s-a incumetat se bata, dar executia sa a fost una defectuase, mingea trecind la citiva metri de poarta. Din acel moment, Banel a devenit inamicul numarul unu in Ghencea!

 

 

Ar fi cea mai inteleapta decizie de cand e becaliotul la Steaua!

mountytoma23.04.2008 13:46
Baiatul asta nu are dribling, nu stie sa preia mingea, nu are mintea limpede, nu stie sa paseze majoritatea timpului si nici nu stie sa centreze.

 

Daca-mi dai voie sa completez, Banel nu intelege fotbalul pe care il joaca ceilalti. Aseara, la niste un-doi-uri sau un-doi-trei-uri cu Plesan, mai ales Banel ramasese masca, sa nu zic ca vitelul la poarta noua! Habar nu avea ce se intampla acolo!

 

@alexynho

"Musca-ti limba" cu Bostina, ca vine meciul cu cainii si va juca mai ceva ca Denis Serban acum doi ani. Eu sper sa nu joace Bostina impotriva noastra, mai ales daca Doamne fereste, joaca Banel pe partea lui! Nici Dayro si nici Mendoza nu dribleaza ca Bostina...

I.N.Money23.04.2008 14:15

Curt cand a venit la noi era printre cei mai buni fundasi centrali din Romania, dar accidentarile l-au nenorocit, dar nu despre el vorbim aici, ci despre Banel.

 

Niciodata nu o sa inteleg aceasta obsesie a antrenorilor pentru el, atat Olaroiu, Hagi, Piturca si Lacatus nu pot concepe echipa fara acest baiat, mai ca ajungem sa aducem jucatori la club in jurul nucleului condus de Banel cum se facea pe vremuri cu Marcel Raducanu.

 

 

Singurul om care a reusit sa il faca pe Nicolita sa joace ceva a fost Protasov, dar ucrainianul reusise sa faca si din Lovin fotbalist care avea acelasi procentaj de recuperari pe care il avea si Paraschiv in acel moment.

 

Pana la urma el nu are nicio vina, nu cred ca el ii obliga pe cei de mai sus sa il foloseasca mai mereu si sa ne manance noua zilele, chiar cred ca l-ar durea capul pe adevaratul Mario Jardel daca ar vedea cine ii foloseste numele.

c.ronaldo1723.04.2008 15:56

Mai in gluma, mai in serios, cred ca cea mai buna alegere ar fi ca Banel sa fie imprumutat un sezon la Buzau.

Recoba23.04.2008 16:11

@Ronaldo: pai daca il trimit astia la Buzau isi bate joc de munca baietilor tineri de acolo... cum a facut si aseara... de aceea eram in pragul crizei de nervi... fix inainte de faza golului lui Bucur ii facea Radoi semne disperate lui Banel sa tina la Karamian... nici nu s-a uitat... si dupa ce ca a jucat prost... mai si face faza aia din minutul 90, cand da mingea aia in plopi... e deja bataie de joc fata de toti jucatorii... la cum a jucat Ghionea la sacrificiu, Nesu... si toti la urma urmei, chiar ca iti vine sa te arunci de la etaj...

alexynho23.04.2008 16:58

Alt jucator din colonia "20 de milioane $", ajuns la "oricat, numai sa scap de el". Insa de data aceasta, chiar ma bucur. Nici macar despartirea de Giginho Coman sau de alte "vedete" de-ale noastre nu m-a bucurat asa tare, precum vestea de astazi. Dupa furtuna, urmeaza soarele (cam asa e si la noi).

ionutzlovesteaua03.05.2008 12:43

Nushtiu ce vedeti (uni) la Banel Nicolita ! In afara faptului ca alearga pe teren ? si mai da si el o centrare din an in pasti` ce e bun baiatu asta? Daca tot ii place sa alerge sa se duca la atletism macar sa mai ajute Romania la atletism sa luam medali !Va zic sincer daca Banel mai este introdus in primul 11 la Steaua si Dairo face tusha nu ma mai uit la meciurile Stelei ! ce-a mai buna solutie este sa fie vandut sau imprumutat la Buzau !

«1192021222351»