Si locul 13 in campionat...se afunda..spurcatul...
Deocamdata el este cel mai bun atacant (mijlocas ofensiv) pe care la avut Steaua de dupa 2000
Catania a jucat un meci amical cu echipa a doua la care a evoluat si Nicolae Dica.
In prima repriza Dica a jucat pentru seniori si a inscris un gol, iar in a doua repriza Zenga l-a pus la prima echipa a Cataniei.
Dica nu s-a lasat mai prejos si i-a aratat lui Zenga ca poate si a dat 2 goluri pentru Catania uimind pe toata lumea cu hatrick-ul lui dupa ce a marcat la amandoua echipe a Cataniei.
Asadar meciul s-a terminat 3-2 pentru seniori, un gol fiind marcat de Nicolae Dica, iar singurele goluri pentru prima echipa a Cataniei fiind inscrise tot de Dica.
Din pacate Zenga nu a luat seama, iar Nicolae nu este convocat pentru meciul cu Palermo care va fi pe 1 Martie, Duminica.
Dica
Catania - iad pentru Dica
Este groaznic ceea ce se intampla cu Nicolae Dica. Cel care acum nu mult timp facea spectacol meci dupa meci, este trimis sa se antreneze cu pustii de la Primavera, formatia a doua a Cataniei. Fotbalistul roman asteapta raspunsul unor echipe din Romania si Rusia, tari in care perioada de transferuri nu s-a incheiat.
"Greseala nu este a lui Dica, ci a clubului Catania. Acest club, daca stia ca nu are nevoie de Nicolae Dica, nu trebuia sa faca transferuri pe prietenie. Dica nu o sa ramana acolo pentru a fi bataie de joc. A plecat dupa vise frumoase si s-a trezit in iad. Din vara oricum nu o sa mai stea acolo! Ma bat zi si noapte pentru a rezolva situatia lui!", a spus Ana Maria Prodan, impresara lui Dica, la onlinesport.
Sa speram ca se va concretiza un transfer(de ce nu chiar la Steaua?!) si Dicanio isi va reveni!
Victor Becali: "Dica nu poate pleca unde si cand vrea!"
Scris de dadootza
joi, 12 februarie 2009
Dica s-a saturat de Catania si vrea sa joace la arabi alaturi de Radoi - Victor Becali este insa exasperat de atitudinea fostului stelist.
"E inadmisibil comportamentul lui Dica. El e acolo de cateva luni si deja se gandeste sa plece. In loc sa incerce sa se adapteze, sta numai cu gandul la transferuri. Cum poate spune ca oamenii de la Catania nu s-au purtat corect cu el? Eu zic ca s-au purtat exemplar. Au dat foarte multi bani pe el, i-au platit la zi contractul. El e suparat ca nu a fost lasat sa plece. E timpul sa inteleaga ca nu poate pleca unde si cand vrea".
"Oficialii Cataniei vor sa isi recupereze banii investiti in cazul in care il vand si de aceea nu i-au dat drumul la Brasov sau la Cluj. Daca va continua in acest fel, Dica va rata aceasta oportunitate importanta care i s-a oferit, anume de a evolua la cel mai inalt nivel in Serie A", a declarat Becali pentru Cancan.
Dica in Arabia Saudita?
Scris de dadootza
joi, 12 februarie 2009
Lasat pe banca la fiecare meci al Cataniei, Dica e suparat si face declaratii furtunoase la adresa oficialilor italieni: "M-au mintit!", spune fostul stelist, care spera sa ajunga si el sa joace pentru banii arabilor de la Al Hilal, langa Radoi.
"Am vazut acea declaratie a lui Mirel cum ca ma va propune la Al-Hilal si pot spune ca mi-ar placea sa joc cu el acolo. Este greu sa joc acolo pentru ca Al-Hilal nu poate avea decit trei straini in lot. Poate doar daca pleaca vreun jucator strain si se elibereaza un loc. Doar asa ar fi posibil sa joc acolo, dar e greu"
"Nu-mi merge prea bine la echipa, nu am mai vorbit cu Walter. La vara, daca situatia va continua asa, voi pleca, ce sa fac aici, sa vizitez Italia? Trece timpul si nu mai sunt la echipa nationala, iar asta e durerea mea cea mai mare. La un moment dat, am crezut ca situatia mea se va imbunatati la Catania, dar am fost mintit"
"Nu-i adevarat ca nu ma lupt pentru titularizare, eu mi-am dat silinta sa joc la Catania, daca nu nevoie de mine, nu e nevoie, ce pot sa fac acum?", a spus Dica pentru NewsIn.
"E bine pentru Dica daca ar merge la Al Hilal!", spune Becali la Sport.ro!