FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Nicolae Dica

«1121314151640»
alex4steaua14.08.2006 09:01

Dica este un jucator valoros , a demonstrat-o in destule meciuri incepand cu executia aia superba de la Steaua - Boro din intoarcere a fost eurogol acela ... Sa speram ca nu-l vinde Becali pentru niste oi ... Bafta dica10 si da gol cu Standard

mihaisupersteaua15.08.2006 14:49

Dica este super atacant.Mi-a placut executia din meciul cu UTA si prima si a-2-a.Daca va pleca de la echipa va fi o mare pierdere dica10

Virgil17.08.2006 03:32

0302-1539095326b5b7d964b0b_660_630_.jpg

 

Dica a prins un voleu de zile mari in minutul 4 al partidei cu Cipru si a deschis scorul,România - Cipru 1 - 0.

Scor final 2 - 0.

 

Imagine : www.gsp.ro

bodanelu17.08.2006 03:37

Dica ne arata ca trece printr`o forma destul de buna! Miercuri il astept sa mai inscrie cel putin un gol la fel de frumos ca cel de la nationala!

 

tine`o tot asa Dica!

cristian01417.08.2006 05:07

Felicitari Dica si tine-o tot asa ! Sper sa ne calificam in UCL si acest jucator foarte valoros sa ramana la noi. Ar fi un dezastru sa pierdem odata cu calificarea atat de mult asteptata si 2 jucatori precum Dica si Ghionea.

 

Forza Steaua !

 

Vorba lu' Gradi : Dica..de meserie fotbalist ! 8)

Sa moara Borcea vazand ce furori fac stelistii la nationala. :lol:

Alessandro17.08.2006 06:18

Ah...sunt mandru de Dica...mare fotbalist...cel mai bun jucator ofensiv din campionatul romanesc, fara niic un dubiu...

P.S. Mai, ce cuplu de vis la Nationala...Mutu-Dica...(Niculae nu are ce cauta!) :evil:

ktalyn17.08.2006 12:11

m-am bucurat de 2 ori mai mult la primu' gol al nationalei cu cipru, cu acest gol Dica si-a asigurat prezenta in primu 11 la nationala!

Dica e mult peste niculae !!!!

Virgil17.08.2006 12:12

Peste cine ? Peste Niculae ? Cine-i ala ?

cristian01417.08.2006 12:41

Dica e mai valoros ca Niculae, dar nu prea poti face comparatii din moment ce la nationala nu joaca pe acelasi post. Nu cred ca Dica va fi avansat vreodata in linia ofensiva de Piturca, cu toate ca la Steaua joaca foarte bine acolo.

Atata timp cat da gol poate sa-l bage si in poarta.

Forza Dica ! :P

alex4steaua17.08.2006 12:47
Peste cine ? Peste Niculae ? Cine-i ala ?

Niculae ii ieruperele ala care tot sarea peste minge cand venea mingea la el ...

Stryker13.09.2006 22:49

MARE JUCATOR, MARE, Mutu este mic copil pe langa el !! :lol: :lol:

Bogdan4Steaua13.09.2006 22:54

Splendid meciul facut de Dica! A marcat golurile serii in Champions League, este al doilea marcator dupa Morrientes.

 

Doua goluri si o pasa de gol! Imperial! :wink:

I.N.Money13.09.2006 23:16

Numai Dicanul putea sa gandeasca o asemenea executie la golul 4.Ce jucator !!

Phire13.09.2006 23:25

Fara a mai vorbi de golul marcat din lovitura libera :D . Vorba comentatorilor- Juninho, ia notite, tata! :lol:

 

A fost cu adevarat magistral in noaptea asta :)

uZy | @nDr3i14.09.2006 00:01

BRAVOOOOOOOO DICAAAAAAAAAA!!!!

LoveNesta14.09.2006 00:38

Bravo Dica...ne-ai facut sa ne simtim mandri ca suntem stelisti...pt mine esti jucatorul perfect dica10 steagsimplu

***alex***14.09.2006 17:12

In sfarsit.. un roman va fi propus la golul saptamanii in Champions League! Numai Dica putea da asa!

 

dica10

forever_STEAUA14.09.2006 17:20

Dicanu :Magnific, Formidabil, Genial, Perfect...

 

Dica, sa nu te superi pe mine ca am folosit cuvinte atat de mici ...

$teauA19.09.2006 03:54

Dica o sa inscrie 30 de goluri pana la finalul campionatului :!:

Bogdan4Steaua19.09.2006 12:16

De pe site-ul UEFA:

 

 

" Man of the match

 

Group E: FC Dynamo Kyiv 1-4 FC Steaua Bucuresti

Nicolae Dica (Steaua)

 

The playmaker is regarded as one of the brightest young things in Romanian football and the classy Romanian international lived up to that billing with a stellar display as the former European champions marked their return to the European football top table with a stunning win. Dica set up Valentin Badea for Steaua's second and added the third and fourth goals himself. The first was a trademark free-kick and he sealed the win with a close-range finish - his ninth goal in ten games this season."

 

Playmaker-ul este considerat drept unul dintre cei mai buni jucatori din fotbalul romanesc si rafinatul international roman s-a ridicat la nivelul asteptarilor cu o evolutie stelara pe fondul revenirii fostei campioane europene in topul fotbalului european, revenire ce coincide cu o victorie naucitoare. Dica i-a pasat lui Valentin Badea pentru golul doi si a marcat golurile trei si patru. Primul dintre goluri a fost marcat dintr-o lovitura libera marca proprie iar apoi jucatorul a pecetluit victoria cu o finalizare la limita - cel de-al noualea gol in zece meciuri in acest sezon.

Virgil29.09.2006 04:45

Conversatie pe chat-ul UEFA cu Nicolae Dica.Traducerea din limba engleza a fost realizata de greco:

 

Moderator: Bine ati venit la chatul Football Expert!

Moderator: Nicolae Dica, starul clubului Steaua Bucuresti, va fi cu noi in cateva minute.

Moderator: Va rugam sa puneti intrebari numai in engleza - multumim!

Moderator: Vom incepe in curand, continuati cu intrebarile asadar. Multumim!

emanuel: Care este estimarea ta per ansamblu a infrangerii cu Lyon, si crezi ca a nu inscrie impotriva uneia dintre cele mai bune aparari din UEFA poate scadea moralul Stelei pentru intalnirea urmatoare cu Real Madrid?

Nicolae Dica: In meciul cu Lyon am intalnit o echipa foarte puternica si toata lumea a putut vedea acest lucru pe gazon. Stim ca Real Madrid este una dintre cele mai bune echipe din Europa dar vom da totul in acel meci pentru a ne continua drumul in Liga Campionilor. Moralul nostru este in regula.

Claudiu-Mark: Nicolae, sunt din Botosani, Romania, si as vrea sa joc pentru Steaua intr-o buna zi. Ma intreb, cum este programul pentru juniori la Steaua?

Nicolae Dica: Programul pentru juniori este foarte bun. Vorbesc mereu cu colegii mei de la Nationala Romaniei care joaca la mari cluburi europene si se pare ca sistemul nostru este la fel de bun ca al lor. Pot sa te asigur ca la Steaua avem conditii foarte bune si antrenori excelenti, si ca tinerii jucatori care vin aici vor primi o indrumare profesionista. Mult noroc!

cf_STEAUA_BUCURESTI: De ce nu joci ca atacant in loc de mijlocas datorita impresionantelor tale calitati de atac?

Nicolae Dica: Ca al doilea atacant am posibilitatea de a influenta meciurile deoarece pot veni din spatele atacantului principal. Imi place foarte mult acest lucru. Daca stau ca varf impins sau ca mijlocas normal sunt un pic limitat si am o influenta mai mica asupra meciului. Ma simt bine acolo unde ma aflu!

Alfonso: Ce parere ai despre Peter Crouch?

Nicolae Dica: Imi place foarte mult. Ieri noapte a marcat doua goluri superbe! Am fost foarte impresionat de modul in care a depasit startul dificil pe Anfield si a aratat caracter revenindu-si si aratandu-si talentul. As spune ca Peter Crouch este unul dintre cei mai buni atacanti din Europa.

Dave Nugent's mum: Daca ai putea da trei sfaturi cuiva care isi doreste sa ajunga un jucator de top, care ar fi acestea?

Nicolae Dica: Cele trei sfaturi ale mele ar fi a) sa se comporte bine b) sa munceasca din greu tot timpul, si c) sa aiba multa incredere in propriile sale puteri

Alfonso: Pe cine ai alege in echipa ta ideala?

Nicolae Dica: Echipa mea ideala este urmatoarea: Casillas, Zambrotta, Puyol, Cannavaro, Grosso, Diarra, Juninho, Reyes, Govou, Ronaldinho and Klose. Cred ca aceasta este o echipa foarte buna!

Suciu Dragos: Cine te-a influentat cel mai mult in cariera ta?

Nicolae Dica: O multime de persoane m-au ajutat de-a lungul anilor dar nu pot uita acel moment special de la Steaua in care antrenorul italian Walter Zenga m-a sprijinit. Era mai mult decat un antrenor. M-a ajutat imens pe gazon si in afara lui. M-a influentat in mod decisiv.

One F in Finney: Ne-ai putea spune cum arata o zi tipica din viata lui Nicolae Dica, te rog ?

Nicolae Dica: Am o viata obisnuita. Ma trezesc la 10 AM in general, petrec putin timp cu baietelul meu in varsta de numai 14 luni, iau masa, dorm o ora daca am timp si apoi merg la antrenament dupa-amiaza. Dupa aceea ma intorc acasa la cina si ma relaxez. Dupa meciuri, chiar si atunci cand ceilalti se duc sa sarbatoreasca, ma intorc in general la familia mea.

interistul80: Dica, vrei sa pleci de la Steaua la un club mai mare din Europa?

Nicolae Dica: Da, mi-ar placea sa joc la un mare club european intr-o buna zi. Visul meu este sa ajung la un moment dat sa joc la un mare club din Spania, deoarece cred ca Liga din acea tara s-ar potrivi cel mai bine cu jocul meu. Niciodata nu stii cand se poate ivi o oportunitate. Ma simt bine aici dar daca voi avea ocazia voi dpune da unui mare club din Spania.

Steve the rabbit: Cum ai invatat sa bati lovituri libere si cat de des te antrenezi pentru asta?

Nicolae Dica: Ador sa exersez lovituri libere mereu dupa antrenament. Cand toata lumea se duce la vestiar mai raman cate 30 de minute in fiecare zi ca sa ma mai antrenez. Juninho de la Lyon este persoana pe care o admir cel mai mult, si sper ca intr-o buna zi sa pot sa bat lovituri libere la fel de bine ca el. Poate ca acest lucru e imposibil, dar voi continua sa incerc sa progresez pentru a deveni un specialist cu adevarat.

dragos_drls: Care crezi ca sunt cele 3 echipe cu cele mai mari sanse de a castiga LC?

Nicolae Dica: Cred ca sunt mai mult de 3 echipe, dar as spune ca cele mai bune sunt Chelsea, Lyon si Barcelona. Dar multe altele au o sansa anul acesta.

Alex_ultras: Come consideri ca e cel mai bun jucatori din toate timpurile? Dar cel mai bun jucator roman?

Nicolae Dica: Cel mai bun jucator a fost, in opinia mea, Pele. Din Romania, as spune ca am avut doi la acelasi nivel, Gheorghe Hagi si Nicolae Dobrin.

Luka: As vrea sa-l intreb pe Nicolae cat de departe crede ca va ajunge Steaua anul acesta in Liga.

Nicolae Dica: Stiu ca suntem intr-o grupa foarte grea dar avem dreptul de a depasi aceasta faza ca si celelalte echipe, asa ca putem visa sa castigam. Vom incerca sa facem totul pentru a termina pe o pozitie buna in grupa.

vlad_euinlc: Cine este cel mai bun prieten al tau?

Nicolae Dica: Sunt prieten cu toti din echipa, dar in special cu Radoi. El este nasul copilului meu si ne intelegem foarte bine. Din pacate este accidentat in momentul de fata si ii ducem lipsa pe teren! Speram sa revina cat mai curand.

clsrom: A fost meciul de la Kiev cel mai bun al tau?

Nicolae Dica: Am avut multe meciuri bune in cariera, dar meciul de la Kiev a fost intr-adevar unul special. A fost incredibil sa inscriu de doua ori si sa dau o pasa de gol in Liga Campionilor, asa ca da, as spune ca a fost cel mai bun meci din cariera mea.

Steaua17aly: Visezi sa joci impotriva celor de la Real Madrid?

Nicolae Dica: Desigur, sa joci cu Real Madrid, una dintre cele mai bune echipe din Spania si din intreaga lume, este un vis pentru foarte multi fotbalisti si pentru mine. Voi face tot ceea ce tine de mine pentru a ajuta Steaua sa obtina un rezultat bun si va fi un moment magic pentru mine acela in care voi calca gazonul de pe Santiago Bernabeu.

laur: Dica, cine crezi ca este raspunzator pentru infrangerea cu Lyon?

Nicolae Dica: Cred ca intreaga echipa poarta vina acestei infrangeri. Nu am cum sa aleg un singur jucator, suntem o echipa si raspundem unitar, nu individual. Lyon e o echipa foarte, foarte buna de asemenea, asa ca nu ne putem reprosa prea multe!

Alfonso: Crezi ca Steaua Bucuresti poate castiga din nou Liga Campionilor, ca in 1986?

Nicolae Dica: Nu cred ca putem castiga Liga Campionilor in viitorul apropiat, dar cu siguranta in urmatorii 10-15 ani, echipa va deveni mai puternica si poate ne vom putea propune din nou Liga pe masura ce ne vom dezvolta. Cred ca avem un viitor luminos in fata noastra si ca ne vom comporta bine pe scena europeana!

Nicolae Dica: Multumiri tuturor pentru conversatie, mi-a placut foarte mult! Sper ca Steaua va obtine o rezultat bun impotriva Realului, si poate ca un alt jucator va fi chemat din nou sa discute cu voi! La revedere si multumesc din nou...

Moderator: Multumim tuturor pentru intrebari. Inca o data ne-ati intrecut toate asteptarile si ati aratat ca sunteti cei mai bine informati fani din Europa. Nu uitati sa ne vizitati dupa cea de-a 3-a etapa din faza grupelor, cand veti avea din nou ocazia sa vorbiti cu un star din UEFA Champions League! Pe data viitoare.

simona9030.09.2006 19:53

E si talentat,destept din cate vad [esteeeeee],super omul asta.Un jucator mare,ce mai. :D:D

alinutza1602.10.2006 12:06

Dica mi se pare cel mai tare jucator...din Romania.imi place super super mult de el si cum arata si cum joaca..tot :D ...momentan cred ca e cel mai bun jucator de la Steaua.Steaua e ecipa mea de suflet si abia astept s vina in Craiova la retur ca sa ii vad p baietzii de la Steaua.oricum..Dica ramane cel mai tare si are un baietzel supe super dulcik.love Dica!!!! :D:D:D

forever ultras steaua02.10.2006 17:36

dica10 dica10 dica10 Dica un atacant de super clasa meciul de la Kiev a fost momentul magic in Liga Campionilor pentru atacantul ros-albastru Forza Dica ! Forza Steaua !

simona9007.10.2006 22:07

nu-i asa ca Dica nu pleaca de la Steaua? 8O a fost doar o gluma in legatura cu francezii,nu?cum ca l-ar vrea pe Dica. auci...sa nu plece...ma rog el ar vrea in spania sa joace si daca o sa aiba oferte sigur o uscheste :lol: da,nu vreau. sper sa mai prinda ceva ani buni la Steaua ca de ,e Dica. adik un jucator super tare.

«1121314151640»