George a fost titular azi in derby-ul campionatului olandez,PSV Eindhoven-Ajax.
Meciul s-a incheiat cu o victorie rasunatoare pentru Ajax,5-1,Oga fiind unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren!
George a fost titular azi in derby-ul campionatului olandez,PSV Eindhoven-Ajax.
Meciul s-a incheiat cu o victorie rasunatoare pentru Ajax,5-1,Oga fiind unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren!
Putem spune ca George a devenit titular incontestabil la Ajax Amsterdam.
Victoria de azi conteaza foarte mult pentru suporterii lancierilor, chiar daca sansele la titlu sunt reduse in continuare(PSV are un avans de 5 puncte cu 5 etape inainte de finalul campionatului).
La ce meci splendid au facut azi lancierii, probabil ca echipa etapei in Olanda va cuprinde 4-5 jucatori de la Ajax, si in mod normal George este printre ei. ![]()
Imi pare rau ca nu am putut urmari acest meci spectaculos, ma bucur pentru Ogararu ca au reusit sa relanseze campionatul.
M-am uitat la meciurile pe care le mai iau cele 2 echipe si PSV are un program mai greut plus ca este calificata si sferturile Ligii.
Ajax Amsterdam, la care George Ogararu a evoluat toate cele 90 de minute, a învins astazi acasa cu 3-0 pe Heracles Almelo, trecând pe locul 2, la trei puncte de liderul din Eredivisie, PSV Eindhoven.
Se pare ca nimeni nu il mai scoate pe George din primul 11 al celei mai titrate echipe din zona Beneluxului.
Spune-i asta si lui Piturca!
George a fost din nou titular si integralist in meciul castigat cu scorul de 3-0 in fata celor de la Heracles Almelo.
George Ogararu a devenit titular de drept în echipa Ajax-ului,judecând dupa numeroasele sale aparitii consecutive în primul 11.
O judecata dreapta. ![]()
Nea Piti, Contra e titular din an in pasti la Getafe, iar Ogararu joaca la meciuri de gen PSV-Ajax...
George, George...ce mult ne lipsesti...![]()
George a fost din nou titular si integralist in meciul din deplasare cu RKC(scor 2-2). Lancierii se afla la doar 2 puncte de liderul PSV, cu 3 etape inainte de final.
Sper ca George sa-si adjudece primul titlu in campionatul Olandei...2 puncte in 3 etape de recuperat e realizabil...totul depinde doar de PSV...daca o sa castige tot Ajax isi ia gandul...dar in ultimele meciuri au cam pierdut tot...asa ca...Bafta, George!
"Ten Cate: "Ogararu a fost omul nostru liber, care ne-a adus plusul dupa pauza"
Titular miercuri la Ajax, 3-1 pe ArenA cu RKC Waalwijk in semifinalele Cupei Olandei, George Ogararu s-a remarcat chiar la golul lui Mitea. A continuat superb actiunea "lancierilor", pasindu-i cu calciiul lui Perez, de aici mingea circulind pe traseul Sneijder - Mitea spre plasa oaspetilor. La sfirsit, antrenorul Henk ten Cate a declarat: "Dupa pauza am avut un om liber. A fost Ogararu, care ne-a adus plusul necesar"."
Sursa: GSP
Cel mai bun fundas pe care l-a avut Steaua in ultimii ani si un jucator cu adevarat valoros care din pacate nu intra in gratiile "orgoliosului" domn Piturca.
Ajax l-a monitorizat circa 3 ani pe Ogararu pana sa-l cumpere. Acuma joaca om de baza la Ajax, una din marile echipe ale Europei, iar Henk Ten Cate stie sa-l puna in valoare! Piturca are obsesiile lui cu Contra si din cauza asta nu il ia pe Ogararu. Daca s-a accidentat Contra il baga pe Badoi. Daca si Badoi s-a accidentat il baga pe Blay. Mai conteaza ca nu-i roman? Oricine e mai bun decat Ogararu, pare sa zica Piturca.
George s-a accidentat in minutul 31 al partidei castigate de Ajax duminica impotriva celor de la Sparta Rotterdam. Sa speram ca nu e nimic grav.
Avem parte de o situatie inedita in campionatul Olandei: cu o etapa inainte de final, avem 3 echipe cu 72 de puncte fiecare: AZ Alkmaar, Ajax si PSV. Bafta George! Ar fi excelent sa iei titlul cu Ajax inca din primul an petrecut acolo.
Daca Alkmaar nu castiga in deplasarea de la Excelsior si Ajax castiga ultimul meci cu Willem II, trupa lui George si-ar putea trece in cont titlul.
Foto: Ajax.nl
1.Cat e scrou in meciul direct dintre Alkaamar si Ajax?
2.Locul 3 in Olanda duce in preliminariile UCL?
@c.ronaldo17
In Olanda NU conteaza scorul din meciul direct. In caz de egalitate se ia in considerare golaverajul...
In ceea ce priveste golaverajul, avem:
Az Alkmaar + 53(81-28)
Ajax + 47(82-35)
PSV + 46(70-24)
Este practic imposibil ca Ajax sa remonteze handicapul la golaveraj, deci singura sansa ca lancierii sa ia titlul este ca Alkmaar sa piarda puncte in ultima etapa. Si PSV ar reprezenta o amenintare, in cazul in care trupa lui George castiga la diferenta de un gol, iar echipa din Eindhoven ar castiga la o diferenta de cel putin 3 goluri.
Az campioana Olandei?! Bravo lor, cu atat mai mult cu cat cei de la PSV la un moment dat nici nu isi mai punea problema titlului, iar acum sunt pe locul 3.
Locul 3 duce in Liga?
George a declarat ca vrea sa-si incheie cariera la Steaua...
Ca orice mare stelist crescut in Ghencea!
Az campioana Olandei?! Bravo lor, cu atat mai mult cu cat cei de la PSV la un moment dat nici nu isi mai punea problema titlului, iar acum sunt pe locul 3.
Locul 3 duce in Liga?
Nu! Doar primele 2 locuri. E cam la fel cum o sa fie la noi la anul (adica locul 1 direct in grupe, iar locul 2 in turul 3 preliminar).
In Olanda treburile sunt ceva mai complicate. Locul 1 merge direct in grupele UCL, iar locurile 2-9 joaca intr-un sistem play-off care determina ordinea exacta in clasament. La sfarsitul play-off-ului se stabileste ierarhia finala. Locul 2 merge in preliminariile Ligii Campionilor, iar locurile 3, 4 si 5 in Cupa UEFA.
De o mai mare absurditate nu am auzit.