FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Tu Romane , Vrei Unirea ?

«1345679»
Mihai09.11.2010 08:55

In primul rand ca moldovenii de azi sunt rezultatul a 50 de ani de sovietizare, deportare si chin. Sondajele realizate la ei sunt irelevante.

 

In primul rand, Basarabia este o parte a tarii mele. Si cand este vorba de tara mea, nu gandesc cu burta. Daca toti oamenii ar fi gandit cu burta, nu ar mai fi existat Romania sau multe alte tari. Daca se gandeau cu burta, soldatii de la marasesti s-ar fi predat ocupantului german, ca erau mai multi...

 

Tin sa-i reamintesc domnului pragmatic de mai sus ca au fost si sunt multi basarabeni care au contribuit la bunastarea sa. Cu siguranta ca nu stie asta. Poate ar putea sa se intereseze CATI REFUGIATI BASARABENI au muncit pentru bunastarea sa in Romania după 45...

 

Si-au lasat casele, averea, munca acolo si au muncit pentru un stat al unor oameni pe care nu i-au cunoscut vreodata. Si iata recunostinta urmasilor....

 

Asta e recunostinta pentru sangele care a ingrasat pamantul Basarabiei, doar ca sa ne ramana noua...

 

 

@dee, moweed

 

Nu va mai chinuiti sa-i explicati. Individul n-are nicio treaba cu nationalismul, patriotismul sau ideea de tara. Tara lui e Bucuresti-Titan. Ca unul care locuieste in Bucuresti, pot sa va spun ca multi localnici "get-beget" au o atitudine asemanatoare.

 

Este un oras dezumanizat, lipsit de orice sentiment. Circul, parvenirea si mizeria sunt coordonatele majoritatii "bastinasilor". Dar nu e nicio mirare: nici Stefan cel Mare, Tudor Vladimirescu sau Avram Iancu nu s-au nascut in Pantelimon....

 

Ce nu intelege baiatul e ca fara constiinta, fara spirit nu exista nimic. "daca mi-au placut unele idei asta nu inseamna ca si trebuie sa le urmez"

 

Ce dovada mai vreti? Omului ii plac ideile nobile, dar nu le urmeaza. El isi urmeaza burta, stomacul. Acelea sunt idealurile "pragmaticului".

 

Ignorati-l, indivizi ca astia au existat mereu. Nu ei au facut istoria, nici de-acum incolo nu trebuie sa-i lasam.

Mihai09.11.2010 13:36

Oricum, discutia nu mai are rost.

 

Onorabilul sef de stat, patriotul, unionistul basescu a semnat tratatul de frontiera cu Republica Moldova.

 

http://www.napocanews.ro/2010/11/adio-basa...-baconschi.html

strezahuzum09.11.2010 14:09
Unirea cu Moldova trebuie privita ca un act de reparatie morala, nu ca un act generator de dezechilibre economice si sociale, care ar putea fi suportate (PIB-ul Moldovei reprezinta doar 3% din cel al Romaniei). Germania ne-a demonstrat ca se poate, insa spre deosebire de romani , nemtii au constiinta nationala si nu si-au pus intrebarea: cu ce ma ajuta pe mine, vest-germanul, reunificarea?.

 

Te inseli. Daca ai avea ocazia sa vezi sondajele sau articolele despre tema asta, ti-ai da seama ca pana acum 4-5 ani, Fritz-ii din fost RFG nu erau prea entuziasmati de ideea de a plati pentru reunificare. Si asta la nivelul RFG, una din cele mai dezvoltate economii a lumii, preluand ceea ce era totusi un stat dezvoltat, pentru nivelul blocului comunist. Inchipuie-ti Romania preluand Moldova .. Dupa ce entuziasmul initial ar trece, ar incepe incriminarile reciproce cand ei vor realiza ca nici Romania nu e vreun paradis.

 

Totusi, momentul favorabil a fost in 1991, acum, pretul pe care ar trebui sa-l platim e prea mare: sacrificarea celor 200.000 romani transnistreni.

 

Iarasi mitul ala despre "ocazia ratata din 1991". Nu a existat asa ceva, nici in 1991, nici cu alte ocazii. Romania a semnat tratatul de la Helsinki in 1975 (care ramane valabil), care precizeaza foarte limpede ca in Europa nu sunt posibile modificari de granite fara acordul ambelor state participante. Mai pe romaneste spus, pentru a realiza mult-cantata unire, era nevoie de acordul parlamentului republicii Moldova. Acest parlament a fost si ramane dominat de comunisti si neo-comunisti votati de alti indivizi spalati frumos pe creier cu ideea ca saracia si mizeria omniprezente dincolo de Prut sunt cauzate de "ocupatia" romaneasca dintre 1918 si 1944. Oricate "poduri de flori" ridicam noi peste Prut, nu a existat niciodata vreun moment in care indivizii aia sa aprobe ideea unirii. Asa ca batem campii cu "momentul ratat".

 

 

y-jam09.11.2010 16:27
Romania a semnat tratatul de la Helsinki in 1975 (care ramane valabil), care precizeaza foarte limpede ca in Europa nu sunt posibile modificari de granite fara acordul ambelor state participante. Mai pe romaneste spus, pentru a realiza mult-cantata unire, era nevoie de acordul parlamentului republicii Moldova...

Spune-mi te rog un lucru, fiindca nu ma pricep la asta, si normal este sa intreb in stanga si in dreapta. Republica Moldova ca regiune (sau ca stat) al URSS avea parlament? Din ce stiu, imediat dupa ce URSS s-a destramat, Republica Moldova a fost a nimanui, in sensul ca in portiunea aia de pamant nu era nimic, nu era guvern si nici parlament. De aceea cred ca nici in perioada Uniunii Sovietice nu a existat asa ceva. Ei asteptau in 1991 doar un semn de la noi, care nu a mai venit. Si din ce stiu eu, acel semn nu a venit din cauza lui Iliescu, care a semnat un alt tratat cu Gorbaciov in martie 1991, tratat in care nici pana in ziua de azi nu se stie foarte clar despre ce este vorba.

1on09.11.2010 17:03

Din moment ce URSS, teoretic vorbind, era o federatie, chiar o confederatie daca nu ma insel, trebuie sa fi avut si niste organe conducatoare pe plan de "republica unionala".

Robert Aeroth09.11.2010 18:20

Lansez o provocare pentru unii (sa se simta ei).

 

Cautati in dictionar 3 cuvinte: patriot, nationalist si geopolitica.

y-jam09.11.2010 18:35
Din moment ce URSS, teoretic vorbind, era o federatie, chiar o confederatie daca nu ma insel, trebuie sa fi avut si niste organe conducatoare pe plan de "republica unionala".

Nu mai stiu unde am citit si vazut, dar cica organele astea ce conduceau destinele confederatiei Rep. Moldova, erau comune cu cele ale Ucrainei. Si cum din 1991 Ucraina si-a facut propria ei tara, atunci insemna ca Moldova nu mai era condusa de acele persoane, ci de nimeni. Oricum, ideea este ca in 1991 daca se vroia, chiar se putea face Unirea macar cu actualul teritoriu al Basarabiei.

 

Totusi, personal, nu cred ca o eventuala unire consta in dorinta ambelor parlamente de a face acest lucru, fiindca daca ar fi asa, cu siguranta ea se facea de mult. Stii cum e... orice om are pretul lui, mai ales cand este vorba de "persoane umane", si nu cred ca ar fi foarte scump un astfel de personaj. Cred ca lucrurile sunt mult mai complicate, si nu tin nici de Basescu, nici de Ghimpu, ci mai degraba de Putin.

Robert Aeroth09.11.2010 19:22

NU e suficienta dorinta, Romania si Moldova singure NU pot face Unirea !! Daca rusii nu vor(si nu vor) nu facem nimic.

Ce incepem sa avem fantezii ca suntem in nato si cu americanii?? Nu uitati ce a patit Georgia acum 2 ani ;)

Lari10.11.2010 07:13

Tratatul moldo-roman privind regimul frontierei "nu are o semnificatie politică majora cu atat mai putin istorică", el va avea "un impact tehnic", ce va facilita incheierea altor acorduri bilaterale si, din perspectiva Bucurestiului, "este un document ce asigură un pas suplimentar in privinta integrarii in Spatiul Schengen", spune fostul ministru de externe Cristian Diaconescu.

 

Mult-discutatul document a fost semnat luni, la Bucuresti, de premierul moldovean Vlad Filat si de ministrul de externe roman Teodor Baconschi, după ani de negocieri si tensiuni create de acuzatiile fostei guvernari de la Chisinau privind intentiile unioniste ale Romaniei.

 

Pretentiile innacceptabile ale lui Voronin

 

Șef al diplomatiei din 2008 pană in 2009, Diaconescu explică de ce nu a fost semnat pană acum tratatul. "Voronin (Vladimir, fostul presedinte comunist moldovean - n.r.) incerca să introducă in document o serie de afirmatii de natură politică ce excedau cadrul unui acord privind reglementarea frontierei si aveau conotatii de natură istorică absolut inacceptabile si fară niciun sens, evaluari privind situatii din trecut, asa cum erau vazute de fosta guvernare moldoveană", spune fostul ministru.

 

"Noi am avut in vedere reglementarea pe baze juridice a frontierei Romaniei, dar si a UE, si a NATO la est. Nu am dorit să transformam tratatul intr-o reglare de conturi privind trecutul, am dorit un document de parteneriat european si cred că in acest moment s-a reusit", adaugă el.

 

Vestea privind semnarea tratatului negociat de atâția ani de Bucuresti si Chisinau nu a venit de la vreuna din cele două capitale, ci de la presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, aflat luni la Bucuresti la Summitul Dunarii.

"Vedeam necesar si natural ca mai intai partea romană si cea moldoveană să anunte acest document", spune Cristian Diaconescu.

 

Tratatul nu priveste recunoasterea frontierei

 

Adrian Severin, ministru de externe in perioada 1996-1997, in prezent vicepresedinte al grupului socialist din Parlamentul European, subliniază că "din punct de vedere psiho-politic, semnificatia semnarii documentului este mare".

 

"Foarte multi au legat in mod abuziv de semnarea sau nesemnarea acestui contract recunoasterea, respectiv nerecunoasterea statalității si integrității teritoriale a Republicii Moldova. Ori problema recunoasterii statalității este una rezolvată de mult, din momentul in care Republica Moldova, fostă republică sovietica si-a proclamat independenta. Recunoasterea statului s-a facut evident in frontierele mostenite de la URSS", explică Severin.

 

"Faptul că s-a atasat o asemenea semnificatie acestui tratat face ca, prin semnarea lui, cei care au incercat să invenineze relatiile bilaterale acuzand Romania de intentii iredentiste să fie lipsiti de argumente", spune Severin, care crede că semnarea documentului va ajuta fortele proeuropene de la Chisinau in contextul alegerilor din 28 noiembrie.

 

În 2009, presedintele Traian Basescu refuza semnarea unui tratat de frontieră care "să consfintească pactul Ribbentrop- Molotov". Severin crede insă că discutia privind pactul Ribbentrop- Molotov e lipsită de fundament.

 

"Multi au vorbit despre frontieră ca fiind cea stabilită in siajul pactului Ribbentrop-Molotov. Tratatul nu priveste strict recunoasterea vreunei frontiere, ci doar administrarea frontierei deja recunoscute", explică europarlamentarul roman. "Chiar si asa, frontiera nu e creată in virtutea pactului, e o frontieră ce a fost stabilită prin tratatul de pace de la Paris si reconfirmată printr-o serie de instrumente juridice internationale, culminand cu actul de la Helsinki", adaugă el.

 

Nu sunt motive de insatisfactie la Moscova

 

Severin crede ca "in principiu nu sunt motive de insatisfactie nici la Moscova", cu privire la semnarea documentului si că acest pas ar putea ajuta in reglementarea conflictului transnistrean.

 

"Cu cat există mai putinte temeri in legatură cu amenințările externe la adresa Republicii Moldova cu atat mai mult există sanse ca problemele constitutionale interne să fie rezolvate", spune europarlamentarul. "Pană la urmă eu cred si sper că si relatiile Rusiei cu SUA si UE se imbunatățesc, Rusia nu poate decat să-și dorească rezolvarea tuturor conflictelor inghetate de pe teritoriul fostei URSS, adaugă Severin.

 

Sensibilități romanesti, semnale europene

 

Vorbind despre continutul tratatului, care indică documentele prin care a fost stabilit anterior traseul frontierei, istoricul Adrian Cioroianu, ministru de externe in perioada 2007-2008, spune că "in subtext se face referire si la documentul din 1947, care la randul lui consfintea o situatie de fapt din 1940, din pacate".

 

În vreme ce observă sensibilitatea Romaniei privind semnarea tratatului, Cioroianu atrage atentia asupra semnalelor trimise de Germania care s-a aratat interesată de parafarea documentului.

 

"Exista o confuzie in UE privind relatia Bucuresti-Chisinau, in privinta tratatului, a numarului de cetățenii acordate, confuzie intretinută si de Voronin. Cred că tratatul poate imprăștia confuzia", spune Cioroianu.

 

El subliniază că Bucurestiul a preferat să semneze acest Tratat cu un guvern moldovean european. "Nu vad de ce nu am spune-o. Pentru Romania nu era indiferent cu cine semnează acest Tratat, cine este de partea cealalta Preferam la Chisinau o echipă care merge pe directia europeană", spune Cioroianu.

 

Istoricul are o explicatie si pentru faptul că presedintele Comisiei Europene a fost cel care a anuntat primul semnarea Tratatului. "Sunt sensibilități pe care si noi si guvernul de la Chisinau am vrut să le menajam si cred că acesta este motivul pentru care acest anunț a fost facut de Barroso", spune el.

 

"Faptul că a anuntul a fost facut de o institutie europeana de un omul care o reprezinta nu face decat să sublinieze mesajul nostru pe care vrem să il transmitem UE precum si guvernului si electoratului de la Chisinau", adaugă Cioroianu.

 

EvZ

greenyes21.11.2010 19:48

Un film care scoate la suprafata una din dramele ascunse ale neamului romanesc, drama Basarabiei:

 

http://savatie.wordpress.com/2010/11/19/%E...alul-unui-film/

 

Trimitite-l la cat mai multi romani. De 70 de ani ne tin in minciuna, ne ascund eroii, martirii. Raspandi-ti adevarul!!!!!

 

Basarabia Pamant Romanesc!!! Bucovina de Nord Pamant Romanesc! Tinutul Hertei Pamant Romanesc! Sudul Basarabiei (Buceagul) Pamant Romanesc!

 

O sa va primiti ticalosilor pedeapsa divina, de Dumnezeu nu scapa nimeni!!!!!

greenyes26.11.2010 20:58

http://www.orthodoxtube.com/videos/viewvid...-invieriiq.html

 

La un momendat vorbeste si mama Doinei Teodorovici. Sa ascultati reactia celor din sala cand mama Doinei vorbeste despre Limba Romana!!!!

 

Pacat ca ne-au sters mintile la toti romanii, si din dreapta si stanga Prutului!!!!! Mai grav e ca ne-au afectat si sufletele!

 

 

Astristul02.12.2010 11:30

Un articol care merita citit: http://bit.ly/fYsjFm

kneelt12.03.2011 10:01
Un articol care merita citit: http://bit.ly/fYsjFm

+1

Tupac Amaru21.03.2011 18:22

Intrebarea din titlu este o aberatie.

Cine nu vrea Unirea inseamna ca nu e roman.

Problema este ca acum este imposibil, caci problemele financiare ar distruge ambele tabere (le zic tabere si nu tari sau popoare pentru ca Basarabia e pamant romanesc, iar poporul moldovean nu exista, "moldovenii" fiind romani separati cu forta de comunisto-democrati).

Din punctul meu de vedere, normalitatea care va aduce Unirea se va produce la momentul disparitiei Imperiului Raului (SUA), al Uniunii Europene (in forma actuala, ca simpla ustensila de subjugare impusa tot de americani) si - cel mai greu - atunci cand rusii si celelalte natiuni pravoslavnice vor constientiza grozaviile comunismului pe care le-au suferit si ei, dar pe care le-au impus si altora.

 

dee21.03.2011 18:31

Voi visati Unire in timp ce tendinta e de descentralizare :) aflu si eu (dupa ceva timp si accidental) ca Senatul a aprobat un nou plan de regionalizare: cica nu mai fac parte din regiunea NV, ci din macroregiunea V , care (culmea) se suprapune 99% peste granitele Ardealul de Nord din 1940. Interesant! studiind harta, observ ca senatorii prefera linia de separatia orizontala, nu cea verticala. Ca au unit CV,HR ,MS cu judetele de la granita cu Ungaria, "sacrificand" CJ,SJ si BN- pentru a crea o regiune pe criterii etnice e evident, dar pe bune de inteleg logica celorlalte impartiri.

romania_redesenata.jpg

danimarcu21.03.2011 21:28

Mai potrivit era intrebarea:"Tu basarabene,vrei Unirea?"

Cunosc foarte multi moldoveni,iar spre surprinderea mea foarte putini dintre ei "simt romaneste"...

Cand am fost invitati la Revelion la o familie de moldoveni,in urma cu cativa ani,a trebuit sa suportam cu stoicism vizionarea unor programe rusesti,desi nici eu nici nevasta-mea nu intelegem o boaba.Ei nu se uita la programe romanesti,au o legatura foarte stransa cu mama Rusia.

M-am certat de mii de ori cu ei pe motiv ca ei numesc limba vorbita de ei "limba moldoveneasca",desi aceasta este limba romana.Intr-o zi un moldovean mi-a spus:" Ba,am vazut la TV ca voi romanii va vindeti copiii in Portugalia!"...

Cand vine vorba de Unire,lasa impresia ca ar fi bine pt a fi cetateni ai UE,nu pt a se indrepta o mare nedreptate istorica...

Ma rog,mie nu imi lasa o impresie foarte buna moldovenii in ceea ce priveste viziunea lor despre Romania si Unire.

MoWeed21.03.2011 21:41

@danimarcu

 

Lasa ca nici cu romanii nostri nu imi este rusine.

Cand vin dupa un sistem care timp de 50 de ani a incercat cu virulenta sa rupa legaturile "moldovenilor" cu Romania, nu cred ca este asa de mirat.

Trebuie sa tinem cont si de campaniile de indoctrinare a "cetatenilor moldoveni",

Trebuie sa tinem cont si de faptul ca populatia care se declara "romaneasca" a murit de foame dupa razboi sau a suferit prin Siberia.

Trebuie sa tinem cont de populatia rusa sau ucraineana relocata in Republica Moldova, populatie care nu are nici o treaba cu Romania.

 

 

Robert Aeroth22.03.2011 21:45

Trebuie sa tinem cont ca multi suntem nationalisti virtuali si in viata reala spargem seminte.

 

Ce-a mai nasoala parte a unirii este aparitia unei noi minoritati etnice in Romania...rusii.

Or sa ni se para ungurii niste scumpi pe langa rusnaci.

axl22.03.2011 21:46
Intrebarea din titlu este o aberatie.

Cine nu vrea Unirea inseamna ca nu e roman.

Nu numai ca nu vreau Unirea dar le-as mai da si Braila si Galatiul.

Robert Aeroth22.03.2011 21:49
Nu numai ca nu vreau Unirea dar le-as mai da si Braila si Galatiul.

 

 

Daca pui asa problema, eu le-as da mangalia :ce_oameni:

Stanici23.03.2011 12:39
Nu numai ca nu vreau Unirea dar le-as mai da si Braila si Galatiul.

 

 

Pai cum sa simta lipovenii romaneste.

y-jam23.03.2011 14:43
Daca pui asa problema, eu le-as da mangalia :ce_oameni:

Poti sa le dai si Costinestiul, dar sa fie totusi fara Vama...

axl23.03.2011 14:46
Pai cum sa simta lipovenii romaneste.

Cap sec, nu-s lipovean. Sunt moldovean, c-olecutica de rus.

Le reseau pansant23.03.2011 21:23
Nu numai ca nu vreau Unirea dar le-as mai da si Braila si Galatiul.

tusea si cu junghiu, asta e mentalitatea noastra (de fapt a voastra- ca eu am spus ca nu as sta o secunda pe ganduri in a recupera teritoriile candva ale Romaniei inclusiv Cadrilaterul, Partiumul istoric care nu a apartinut niciodata Romaniei dar care este locuit de romani, Banatul sarbesc pana aproape de belgrad.

 

Problema noastra este ca noi nu am facut niciodata constructii monumentale, granilocvente care sa exprime mandrie, glorie, sa inspire grandoare si putere, lucruri care sa uneasca oamenii, sa ii faca sa simta ca apartin unei comunitati puternice, capabila de lucruri nobile, grandioase care sa depaseasca in valoare si virtute orice alta incercare a altor natii.

 

Toate astea pleaca de jos, din lasitatea oamanilor si personalitatea lor mizerabila, coruptibila, cu idealuri mici ducand in final la ideea ca unele regiuni/oameni sunt nefolositori tocmai pentru ca nu aduc nimic importat, de valoare si ca sunt o povara.

 

Dar sa nu uitati ca: cea mai mare bogatie o reprezinta oamenii si pamantul!

axl23.03.2011 22:10

Venerabile neica Mihai!

Dar de ce sa nu recuperam toate teritoriile burebistiene? Sau caloiene? De ce, pana la urma, latini fiind, sa nu ridicam pretentii asupra Istanbulului?

 

Si da, ASTA este problema noastra ca popor! N-avem constructii monumentale! Grandilocvente! Astea ne lipsesc! Un viitor geolog ar spune poate ca ne lipsesc cariere de marmura. Un viitor inginer agricol ar fi de parere ca n-avem destule culturi de rapita. Dar tu ii contrazici. Nu avem destule constructii grandilocvente.

 

Si cea mai mare bogatie, o, da, oamenii si pamantul. Oamenii care sunt, si aici citez, lasi, cu personalitate mizera, coruptibila, cu idealuri mici, o povara, si pamantul care o, da, l-a imbogatit tocmai pe ala pe care-l iubim noi mai mult.

 

Dar sa nu disperam! Ce eram acuma catva timp inainte de Crimeea? Etc.

«1345679»