Pentru ca se gandesc ca Romania e destul de saraca si asa, daca i se mai pune si Moldova in brate, ramane cheala.
Moldovenii vor sa fie cu Romania de cand cu intrarea noastra in UE .
Atunci sa se renunte la toata Moldova care ne-a ramas, Baragan, Oltenia, ca oricum is zone sarace. Sa ramana Romania formata din Bucuresti (da' fara Ferentari), Constanta si partile din Ardeal si Banat care-s pe profit.
Din cetatenii moldoveni, 1 sfert is ne-romani - gagauzi, ucraineni, bulgari, rusi, dar, in fapt, cu totii vorbesc rusa si sunt antiromani - iar din romanii care au ramas, foarte multi is prosti sau greutatile zilnice ii fac sa nu le mai pese de nationalism si lucruri dintr-astea. Ganditi-va cati dintre cetatenii romani regreta comunismul si pe Ceausescu si spun ca atunci era mai bine. Si, multora dintre ei, chiar le era (dati search pe tirlulilu la "prikoke planeta moldova", in care motanul zice "Tu n-ai avut nișiodatĂ© ňikĂ©. De șeia-ț pari kĂ© ai tăt", ca la asta se rezuma cam tot, si tot la asta se rezuma si aclamarea ciobanului cocotat pe masina). De ce romanii de peste Prut ar gandi altfel?! Ca doar tot romani sunt!... Si, pe langa romanii prosti, mai sunt romanii rusificati, exemplu clar - Voronin, al carui bunic a fost considerat chiabur si-a avut de suferit de pe urma rusilor; la cum se screme sa vorbeasca romaneste, e evident ca el comunica in principal in rusa, dupa cum si-a invatat si copii (ma uitam odata la un interviu cu Oleg Voronin in care i se puneau intrebarile in romaneste si el raspundea DOAR in rusa)
Cititi si interpretati sondajul facut acum un an, pe care-l atasez aici. Cine voteaza comunistii si cine-s cei mai "speriati" de romani? In primul rand ne-romanii, cei fara studii, cei care castiga putin, cei din mediul rural.
Ce e de remarcat este faptul ca, dintre minoritari, nu rusii sunt cei mai anti-romani, ci ucrainenii. Asta pentru ca, in majoritatea lor, rusii sunt stabiliti la orase (si asta determina sanse mai mari la scoala mai multa, castiguri mai bune, destupare la minte), pe cand ucrainenii sunt stabiliti in sate (predominant in zona de nord).
Sondaj_R_Moldova.pdf