FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Tu Romane , Vrei Unirea ?

«12349»
MoWeed17.05.2009 05:58
"Lãsați-mã pe mine, dar scrieți, vã rog, adevãrul acesta: în zona Cetãții Albe, locotenentul Epure s-a sinucis în fața regimentului, împușcându-se în cap. 'Acest ordin (n.r. - ordinul retragerii trupelor române din Basarabia) nu-l pot executa!' au fost ultimele lui cuvinte" - ASA GANDEAU ROMÂNII INAINTEA DE PLAGA COMUNISTA! Toti acestia au fost aruncati in puscarii, ucisi sau distrusi de catre sistemul comunist, e normal ca au aparut romani care se intreaba "ce avem de castigat daca ne unim cu Basarabia?".

Ca sa nu mai vorbim de cei care au preferat sa indure chinul lagarelor sovietice in loc sa lupte impotriva Romaniei. Nu stiu cati din romanii de azi ar face asa ceva...

Le reseau pansant17.05.2009 09:50

Problema teritoriilor romanesti pierdute dupa razboi este un foarte complexa, iar in situatiile actuale este aporoape imposibil de facut ceva pentru a le recupera.

 

Pentru a clarifica lucrurile cat mai mult am sa fac unele precizari de natura istorica si juridica si am sa ma refer mereu la instrumentele juridice aflate in vigoare. Ca o completare pe care toata lumea trebuie sa o stie spun doar atat, in momentul de fata exista un singur drept, dreptul dreptului, nu drept istoric, al pamantului, al moralei etc, in 2009 privim lucrurile exclusiv cum acestea sunt scrise in tratate, ori cum sunt codificate juridic, orice alta perspectiva fiid categoric exclusa pentru ca ea nu are nicio baza temeinica. Pe scrut-citim tratatul/legea si interpretam exlusiv pe baza lor, nu pe ce scrie in cronica sau manualul de istorie.

 

Granitele din Europa au fost stabilite prin tratatul de la Paris din 10 februarie 1947, printre aceste granite au fost precizate si cele ale Romaniei, dar si granitele tuturor statelor participante la razboi (exceptie statele neutre). Relatiile de prietenie si pace dintre statele europei se intemeiaza pe tratele de la Paris din 1947, orice incercare de eludare a clauzelor tratatului, sau de anulare/condamnare a unor articole inseamna implicit si declararea lui nula, acest lucru inseamnad contestarea ordinii juridice si teritoriale din Europa la momentul actual.

 

 

Conform tratatului, articolele 1 si 2 stabileau granitele Romaniei, granite care sunt aceleasi cu cele de astazi si asupra carora Romania isi exercita suvernaitatea.

 

Articolul 1 (textul este cel original, l-am copiat personal dupa o copie a tratatului original cand am fost in arihva ministerului de externe, textul de mai jos este traducerea personala din limba engleza).

 

Frontierele Romaniei, aratate in harta anexata prezentului Tratat (Anexa 1), vor fi acelea care existau la 1 ianuarie 1941, cu exceptia frontierei romano-maghiare, care este definita la articolul 2.

Frontiera romano-sovietica este astfel/asadar fixata in conformitate cu acordul sovieto-roman din 28 iunie 1940 si cel soieto-cehoslovac din 29 iunie 1945.

 

Articolul 2

Deciziile Dictatului de la Viena din 30 august 1940 sunt declarate nule si neavenite. Frontiera intre Romania si ungaria asa cum exista la 1 ianuarie 1938 este astfel restabilita.

 

Se impun cateva precizari:

-Tratatul confirma pierderile terioriale din est (Basarabia, Bucovina si Cadrilaterul) iar Romania recunoaste de drept aceste pierderi.

-prin acceptarea tratatului, si a frontierelor stabilite Romania cedeaza cadrilaterul bulgariei si Uniunii Sovietice moldova cu Bucovina.

-la 1 ianuarie 1941 frontiera Romaniei in est era urmatoarea: granita cu URSS-ul era pe prut, granita cu Bulgaria aproximativ cea de astazi.

-frontiera cu Ungaria din 1938 era cea de astazi.

-la 28 iunie 1940 nu a fost nici un acord intre Regatul Romaniei si URSS, aia a fost o agresiune, o invadare a teritoriului Romaniei.

 

 

La momentul dezintegrarii URSS si aparitia Federatiei Ruse, noul stat Rusia pe paza Conventiei de la Viena privitoare la succesiunea statelor in materie de tratate din 1978, s-a considerat succesoarea URSS, deci toate angajamentele juridice ale URSS au fost preluate acum de Rusia.

 

In 1975 la Helsinki are loc semnarea documentului numit "Actul Final de la Helsinki", semnatar din partea Romaniei a fost Nicolae Ceausescu, actul este inca in vigoare si produce efecte. Principalele prevederi sunt:

-neamestecul in afacerile interne

-inviolabilitatea forntierelor

-pastrarea frontierelor actuale din europa.

 

Foarte important de precizat este urmatoarul lucru: documentu prevedea totusi posibilitatea modificarii granitelor unui stat, singurele mijloace posibile sunt :

 

1.prin vointa partilor

2.prin mojloace pasnice

3.prin prespectarea si in conformitate cu dreptul international

 

Deci, pentru Romania trebuie ca ambele tari sa fie de acord cu Unirea iar Unirea sa se inscrie in principiile dpretului international. Alte documente care trateaza problema frontierelor si a neamestecului in treburile interne sunt: Carta natiunilor Unite, rezolutiile 2131 (din 1965) si 2625 (din 1970) a Adunarii Generale a ONU.

 

Pe 22.07.2005, ora 16.10 a fost adoptat in a doua lectura Proiectul de lege cu privire la prevederile de baza ale statutului juridic special al localitatilor din stinga Nistrului (Transnistria) nr. 2434 din 21.07.2005, este vorba despre o lege care lasa loc unirii cu Romania, prevederile legate de o posibila unire sunt:

 

Art.10- Adoptarea Legii Republicii Moldova cu privire la statutul juridic special al regiunii transnistrene a Republicii Moldova va fi însoțitã de adoptarea unui sistem de garanții care , printre altele va include urmãtoarele prevederi:

 

- Transnistria are dreptul de a ieși din componența Republicii Moldova în cazul adoptãrii hotãrîrii de aderare a Republicii Moldova la un alt stat și (sau) în legãturã cu pierderea de cãtre Republica Moldova a statutului de subiect de drept internațional;

- ieșirea Transnistriei din componența Republicii Moldova se realizeazã sub monitorizare internaționalã, în temeiul hotãrîrilor adoptate în cadrul unui referendum general în Transnistria de cãtre majoritatea locuitorilor înregistrați pe teritoriul ei. Referendumul se desfãșoarã în conformitate cu legislația în vigoare exclusiv dacã existã temeiuri pentru o asemenea ieșire.

 

Cam asta este cu Unirea RM cu Romania, RM este un stata independent si suveran, unanim recunoscut de comunitatea internationala si de Romania, membru ONU si al Consiliului Europei, de aici posibila unire este foarte dificila si foartea grea, cel putin sub aspect juridic. Pentru ca aspectul diplomatic este si mai delicat pentru ca trebuie sa convingi Rusia sa te lase sa te unesti, ceea ce printr-o politica diplomatica sustinuta si activa, bazata pe compromis, garantii politice si schimburi economice s-ar putea face.

 

 

 

Legat de Bucovina, Bucovina are un statut si mai dificil, bucovina de acum este parte a unui stat independent si suveran, recunoscut international, membru ONU. In 1991 la proclamarea declaratiei de independenta a Ucrainei, Parlamentul Romaniei a emis un comunicat/declaratie prin care cerea comunitatii internationale nerecunoasterea integritatii teritoriale a Ucrainei, pe teritoriile acesteia preluate de la Romania in 1945. Pentru a fi mai explicit redau mai jos o parte din declaratia din 28 noiembrie 1991.

 

"Având în vedere cã acest referendum ar urma sã se desfãșoare și pe teritoriile românești Bucovina de Nord, Þinutul Herța, Þinutul Hotin, precum și județele din sudul Basarabiei, Parlamentul României declarã solemn cã "aceste teritorii au fost rupte din trupul țãrii, iar Pactul Ribbentrop - Molotov a fost declarat nul și neavenit ab initio de URSS, la 24 decembrie 1989, și de Parlamentul României, la 24 iunie 1991. Desigur este dreptul Ucrainei sã organizeze un referendum pentru independența sa, dar acest referendum nu poate avea valabilitate în privința teritoriilor românești anexate abuziv de fosta URSS, teritorii care nu au aparținut niciodatã Ucrainei și sunt de drept ale României. Parlamentul României cere Parlamentelor și Guvernelor tuturor statelor care vor recunoaște independența Ucrainei sã declare expres cã aceastã recunoaștere nu se extinde asupra teritoriilor românești menționate".

 

Incercarea a fost una palida, dupa cum vedeti si voi, Parlamentul Romaniei nu a facut nimic concret, doar o declaratie lacunara, neargumentata si neexplicita care mai rau a inrautatit situatia decat sa o clarifice, prin acea declaratie Parlamentul nu a explicat de ce sa nu recunoasca suveranitatea Ucrainei pe acele teritorii. Referirea la Pactul Ribbentrop Molotov este mai penibila decat toata declaratia, din 2 motive: 1-nu pactul ala ne-a luat bucovina si tinutul hertza

 

2. condamnarea/denuntarea unui tratat nu aduce implicit revenirea la "status quo ante" (adica situatia dinainte de semnarea tratatului), anularea si condamnarea tratatului inseamna doar ca acel tratat nu mai produce efecte din momentul in care este declarat ca nul si neavenit.

 

In plus, prin porcaria aia de declaratie Parlamentul Romaniei a compromis si mai rau sansele de revenire a Bucovinei pentru ca recunostea indirect stapanirea teritoriilor de Ucraina si nu preciza nimic despre statutul acelor teritorii, ce se va intampla cu ele dupa.

Pentru a te unii cu bucovina trebuie sa dezmembrezi Ucraina, ceea ce nu s-a mai intamplat pana acum dupa 1945, sa iei o parte dintr-un stat sa o atribui altuia.

 

o sa revin cu unele nuantari si cu alte expuneri privind diferite proiecte de unire emise dupa 1990, ultimul a fost propus chiar de rusi in 2005.

micutZu' Deni17.05.2009 16:23

M-am uitat aseara la Eurovizion ... singurele tari care si-au dat 12 puncte fiecare , a fost Romania si Moldova .... din asta ne dam seama ca si frati nostri Moldoveni , ne simpatizeaza si ne ajuta ... la fel cum ii ajutam si noi ..... chiar trebuie facute atatea chesti pentru o unire ?? Pur si simplu pui niste tonete de vot pe strada cu numele Vrei Unirea ?? Si de aici incepe , apoi daca o sa fie majoritatea da , o sa scoatem ochi la cei care nu ne lasa sa ne unim , pana o sa ne lase ca doar nu facem nimica rau ! :)

gio_stgloria17.05.2009 16:56

@ Deni

 

de-ar fi asa simplu..

LDS17.05.2009 19:03
Problema, asa cum s-a mai spus, este foarte complexa. Eu cred ca nu exista alb si negru, rai sau buni, atunci cand vorbim de Basarabia. Mai stiu ca, teoretic, in 1991 a fost o mare oportunitate de a ne uni, dar practic, nu a fost asa. Populatia de pe cele doua maluri ale Prutului venea dupa 50 de ani de bezna, in care generatia care ne conducea fusese educata sa-i considere pe basarabeni niste rusi get beget, iar la Chisinau, romanii fusesera nimiciti din punct de vedere al identitatii! E un miracol faptul ca mai sunt oameni care se considera romani acolo! E un miracol ca mai sunt tineri care se considera romani si nu moldoveni!

 

Într-adevãr a fost doar teoreticã șansa de a ne uni, pentru cã românii sunt niște teoreticieni impecabili, pe noi practica ne omoarã. Pânã o sã mor o sã cred cã atunci, în 1991, românii au ratat o șansã rarisimã, cu care poate nu se vor mai întâlni nici în urmãtoarea mie de ani, dacã nu cumva niciodatã! Observ cã atunci când sunt evocate, criticate, racilile acestui popor e folosit invariabil acest argument al celor "cincizeci de ani de beznã", care, fie vorba între noi, n-au fost decât vreo patruzeci și cinci. Patruzeci și cinci de ani înseamnã aproape douã generații, patruzeci și cinci de ani sunt prea puțini ca sã deznaționalizezi un popor, sã-l faci sã-și uite rãdãcinile, identitatea, istoria, tradiția. Nu și-au pierdut identitatea evreii, care au fost sclavi sute de ani în Egipt, nu și-au pierdut identitatea coloniile din Asia, care au fost sub ocupația diferitelor imperii europene, vecinii noștri, sârbii, au fost pașalâc turcesc tot timp de câteva secole și nici ei n-au dat cinstea pe rușine.

 

ªi la noi, pe timpul ciuruitului, lumea mergea la Înviere nestingheritã, bisericile, în marea lor majoritate n-au fost demolate decât acele care intrau în conflict cu planurile de dezvlotare a urbelor, așa cum au fost ele gândite de oamenii vremurilor de atunci. Studenții discutau și atunci despre Basarabia, poate chiar mai abitir decât cei din zilele noastre, unii dintre ei chiar aveau hãrți ale României Mari. Asta o știu de la pãrinții mei, ambii studenți în acele vremuri. Cea mai grãitoare dovadã e cã în primele zile dupã Revoluție în marea parte a românașilor s-a trezit spiritul anteprenorial, au apãrut micile privatizãri, chioșcurile, buticurile, crâșmele cu patron, etc. Þãranul român a trecut la devalizarea fostelor CAP-uri, la distrugerea sistemelor de irigație ale tarlalelor pe care apoi le-au revendicat în instanțele de judecatã cu actele de proprietate de pe vremea lui Cuza, Carol, perioada interbelicã. Spiritul românului a fost doar anesteziat, așa cã nu putem vorbi despre cei "cincizeci de ani" ca fiind "de beznã", putem spune doar cã istoria noastrã a avut patruzeci și cinci de ani cenușii - încețoșați. Iar același lucru, într-o mai micã mãsurã, l-am putea spune și despre frații noștri de dincolo de Prut.

 

 

Credeti ca toate actiunile acelea de intoxicare: aparitia dictionarului roman-moldovenesc, aparitia "natiunii"moldovene, schimbarea imnului, transformarea limbii romane in ceva diferit de limba straina, interzicerea a tot ce e romanesc, aparitia partidului moldovenilor din Romania, sunt intamplatoare?

 

Iar o astfel de propaganda a fost de-ajuns pentru ca visul unirii sa para ceva dizgratios pentru destui. E super ce fac baietii de la noii golani, asta e calea de urmat pentru noi, trebuie sa CONSTIENTIZAM ca natie ca Unirea e ceva firesc.

 

Legat de Bucovina, Bucovina are un statut si mai dificil, bucovina de acum este parte a unui stat independent si suveran, recunoscut international, membru ONU. In 1991 la proclamarea declaratiei de independenta a Ucrainei, Parlamentul Romaniei a emis un comunicat/declaratie prin care cerea comunitatii internationale nerecunoasterea integritatii teritoriale a Ucrainei, pe teritoriile acesteia preluate de la Romania in 1945. Pentru a fi mai explicit redau mai jos o parte din declaratia din 28 noiembrie 1991.

 

"Având în vedere cã acest referendum ar urma sã se desfãșoare și pe teritoriile românești Bucovina de Nord, Þinutul Herța, Þinutul Hotin, precum și județele din sudul Basarabiei, Parlamentul României declarã solemn cã "aceste teritorii au fost rupte din trupul țãrii, iar Pactul Ribbentrop - Molotov a fost declarat nul și neavenit ab initio de URSS, la 24 decembrie 1989, și de Parlamentul României, la 24 iunie 1991. Desigur este dreptul Ucrainei sã organizeze un referendum pentru independența sa, dar acest referendum nu poate avea valabilitate în privința teritoriilor românești anexate abuziv de fosta URSS, teritorii care nu au aparținut niciodatã Ucrainei și sunt de drept ale României. Parlamentul României cere Parlamentelor și Guvernelor tuturor statelor care vor recunoaște independența Ucrainei sã declare expres cã aceastã recunoaștere nu se extinde asupra teritoriilor românești menționate".

 

Incercarea a fost una palida, dupa cum vedeti si voi, Parlamentul Romaniei nu a facut nimic concret, doar o declaratie lacunara, neargumentata si neexplicita care mai rau a inrautatit situatia decat sa o clarifice, prin acea declaratie Parlamentul nu a explicat de ce sa nu recunoasca suveranitatea Ucrainei pe acele teritorii. Referirea la Pactul Ribbentrop Molotov este mai penibila decat toata declaratia, din 2 motive: 1-nu pactul ala ne-a luat bucovina si tinutul hertza

 

2. condamnarea/denuntarea unui tratat nu aduce implicit revenirea la "status quo ante" (adica situatia dinainte de semnarea tratatului), anularea si condamnarea tratatului inseamna doar ca acel tratat nu mai produce efecte din momentul in care este declarat ca nul si neavenit.

 

In plus, prin porcaria aia de declaratie Parlamentul Romaniei a compromis si mai rau sansele de revenire a Bucovinei pentru ca recunostea indirect stapanirea teritoriilor de Ucraina si nu preciza nimic despre statutul acelor teritorii, ce se va intampla cu ele dupa.

Pentru a te unii cu bucovina trebuie sa dezmembrezi Ucraina, ceea ce nu s-a mai intamplat pana acum dupa 1945, sa iei o parte dintr-un stat sa o atribui altuia.

 

Ba chiar mai mult decât atât, cum ar spune un partid românesc care revendicã și el Unirea, ne-am dat singuri la gioale și în alte moduri. Acea mișcare, pe care am menționat-o într-un post anterior, precursoare a Partidului Moldovenilor, a fost inițiatã și întreținutã de cãtre STATUL ROMÂN, "limba moldoveneascã" nu este invenția comuniștilor de peste Prut, ci tot a cozilor de topor de la noi, Voronin lucrând astãzi cu materialul furnizat de cãtre clienții de pe Dâmbovița.

Sigur, nu putemn uita cine pãstorea România acelor zile, agentul de sorginte kominternistã Ilici, bunicuța simpaticã pe buletinul cãreia care marea masã a românașilor a pus ștampila de Cotroceni de trei ori. Ba chiar la puținã vreme dupã ce lucrurile "s-au liniștit" un profesor ieșean, al cãrui nume nu-l mai rețin, a inițiat o mișcare ce milita pentru alipirea Moldovei Românești la proaspãtul stat basarabean și care susținea existența "limbii moldovenești". Iar aceastã "mișcare" chiar s-a bucurat de o largã audiențã prin dulșele târg al Ieșilor, ba chiar și prin județele megieșe. Dat fiind cã filialele acestei mișcãri se aflau pe lângã sediile FSN-ului de atunci, ca și sediul principal, a dat apã la moarã "gurilor rele" care susțineau cã artizanul acestei mișcãri ar fi fost însuși toarșu' Ilici, cu scopul de a mai domoli entuziasmul unionist al acelor vremuri, mai ales în orașele de granițã, cât și în celelalte județe ale Moldovei Românești.

Asta o pot cerifica personal, la acea vreme eram în clasa a VI-a în acel an, 1991, când în curtea școlii la care învãțam a parcat o dubițã cu numere de Iași, numãr cu trei cifre, alea erau șmechere pe atunci. Din acea dubițã au coborât niște omenași foarte amabili, care au început sã împartã niște pliante în care se susținea cam ceea ce susține astãzi Voronin și clica lui. Textul pliantului suna cam așa: ?Frați moldoveni, treziți-vã, astãzi Moldova plânge. Moldova lui ªtefan cel Mare și Petru Rareș este sfâșiatã pe din douã de nedreapta granițã de la Prut... Voi, moldovenii, sunteți priviți de valahi și de ardeleni ca niște cerșetori, ca niște paria, obiceiurile și tradițiile voastre sunt luate în derâdere, etc.? Pe urmã era expusã o argumentare despre gramatica limbii moldovenești, necesitatea reintroducerii alfabetului slavon (a se citi rusesc) în locul celui latin, iar în final se fãcea un apel înãlțãtor la ?Unire?. La Unirea Moldovei ca un stat de sine stãtãtor, bineînțeles. Doamnele , domnișoarele și domnii aceia ne-au recomandat amabil și cãlduros ca sã ducem broșuricile acasã, la mãmicii și tãticii noștri, cãrora sã le-o dãm s-o citeascã, ba chiar sã-i rugãm s-o "ducã" și la ei la servici, s-o tragã la xerox și s-o împartã și ei, la rândul lor, mai departe, colegilor, prietenilor, etc.

 

Sigur, era vorba despre o propagandã rudimentarã, primitivã, însã foarte eficientã în România acelor zile, când oamenii erau cu mult mai receptivi la tot ceea ce era auzit la radio sau pe stradã, vãzut la televizor sau tipãrit într-un ziar sau chiar într-un manifest tras la xerox. Dealtfel, a doua zi chiar am auzit profesorii care fumau în fața cancelariei, discutând despre acea broșuricã - manifest cu remarci de genul "Domn'e, acum chiar nu știi ce sã mai crezi! Unii spun cã ar fi bine sã vinã basarabenii la noi, și au dreptate, alții susțin acum cã ar fi bine sã ne ducem noi la basarabeni, și au și ei dreptate. Mare talmeș - balmeș și cu democrația asta, chiar nu știi ce sã mai crezi..."

 

Asta îmi aduce aminte de aroganța cu care Nãstase ironiza într-un discurs la Parlamentul European existența ?limbii moldovenești?, fiind lãudat cu osanale de ziariști chiar de talia lui C.T. Popescu, niciunul dintre aceștia necatadixind sã-i aminteascã mãsliniului cã "limba moldoveneascã" a fost lansatã pe piațã chiar de cãtre mentorul sãu spiritual.

 

Așadar, iatã cam cum funcționa propaganda tovarãșului Ilici în zilele acelea, propagandã fãcutã nu de rusnaci parașutați din seninul cerului, ci de românași get - beget, urmași ai celor cãzuți la Rovine, Rãzboieni sau Podul Înalt. Crezi cã o asfel de propagandã ar fi fost posibilã într-o țarã cum ar fi Serbia, Croația sau Albania? Ãia i-ar fi linșat în secunda doi, le-ar fi fãcut pliantele sul și le bãgau fiecãruia într-un anumit bortificiu, dupã care le-ar fi dat foc. Ce alte exemple sã mai dau pentru a arãta lașitatea, delãsarea în care se complace acest popor? Nu mai vreau sã mai amintesc și de semnarea tratatului cu Ucraina, altã patã din prea - multele de pe blazonul acestei țãri...

 

E adevarat ca noi ca natie nu am fost cei mai agresivi atunci cand a trebuit, dar sa nu facem comparatii aiurea. Nu dati exemple precum croatii, care FARA INTERVENTIA VESTULUI nu s-ar dezintegrat IUGOSLAVIA. Pentru ca acest proces sa se desavarseasca s-au lucrat 15 ani in cancelariile occidentale. La fel si cu albanezii.Haideti sa fim seriosi. Daca exista cineva mai penibil decat romanul, atunci albanezul e acela. E de ajuns sa te duci in Albania.

Sa nu dam exemplu Kosovo, ca acolo n-au obtinut nimic. E doar o struta camila care se bazeaza pe baza americana din zona, iar sarbii stau la cotitura sa plece yankeii pentru a-si recupera teritoriul, care de drept, le apartine.

 

Iar celebrul exemplu cu Germaniile, cititi interviul cu Eduard Sevarnadze din Adevarul(http://www.adevarul.ro/articole/eduard-sevardnadze-ceausescu-si-gorbaciov-erau-sa-se-ia-la-bataie.html), sa vedeti ca s-a discutat despre asta inainte sa se intample, fiind o propunere americana. Deci, haideti sa lasam impresiile ca noi suntem cei mai slabi, ca gena ROMANÃ nu exista, inlocuita de mamaliga. Nu e chiar asa, marile gene germane, croate sau albaneze ar fi fost la fel de "dure" daca interesele americane n-ar fi cerut-o.

 

Asta cu "fãrã intervenția vestului" e oarecum relativã. Oricine cunoaște cât de cât câte ceva din ce mișcã în savana politicii internaționale știe cã nimic nu se poate iniția fãrã acordul marilor prãdãtori. Dar aceste state - prãdãtor acționeazã mai mult din impuls atunci când nu le sunt periclitate interesele economice. Adicã mai întâi trebuie sã se întâmple ceva într-un loc pentru a stârni "leii". Dacã croații, bosniacii și albanezii ar fi fãcut doar cenacluri de poezie, asemeni nouã, și n-ar fi pus mâinile pe arme, ar fi fost și astãzi bine - merci parte integrantã a Iugoslaviei. Dar așa, ieșind la luptã, norocul le-a surâs, americanii au gãsit interes în independența acestor popoare și astfel au obținut-o. În ceea ce-i privește pe sârbi, un alt popor care își meritã cu prisosințã titulatura de "popor", mã tem cã vor trebui sã aștepte redobândirea Kosovo cam cât va trebui sã așteptãm noi recuperarea Basarabiei, adicã mult și bine, deoarece Kosovo este cadoul fãcut de SUA lumii musulmane.

 

În contraexemplu, SUA au dat și multe chixuri în politica internaționalã, cum ar fi cazul Venezuelei sau al Pakistanului, unde CIA împreunã cu fostul președintele de atunci al acelei țãri au încercat sã-l asasineze pe generalul Pervez Musharraf, care avea o influențã majorã în cadrul armatei. Planul a eșuat lamentabil, Musharraf a dat loviturã de stat, iar tot ce-au mai putut face americanii au fost sã transmitã la CNN imagini și mesaje ale studenților care protestau deoarece le fusese restricționat accesul la internet. Dupã Septembrie 2001 SUA au fost nevoite sã intre pe sub pielea generalului dictator pentru a le ajuta în campania din Afganistan, astfel toate scâncetele despre democrație și drepturile omului care erau preluate pe CNN din acea țarã au fost trecute sub tãcere.

 

În ceea ce-l privește pe Eduard Sevardnadze, tot ceea ce spune el tebuie luat doar cu titlu de inventar, oamenii de teapa lui nu-și vor permite niciodatã sã spunã adevãrul, fie și numai pentru simplul fapt cã dacã ar face acest lucru, s-ar "îmbolnãvi subit" trecând în rezervã, în lumea celor drepți, atât ei cât și familiile lor.

 

Celor care nu cred ca Romania a fost altfel, altfel decat produsul manelistic scos de cuptoarele comunismului, va recomand materialele din EVZ despre un erou uitat al tarii asteia: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol...tot-secolul-XX/.

 

"Lãsați-mã pe mine, dar scrieți, vã rog, adevãrul acesta: în zona Cetãții Albe, locotenentul Epure s-a sinucis în fața regimentului, împușcându-se în cap. ?Acest ordin (n.r. - ordinul retragerii trupelor române din Basarabia) nu-l pot executa!? au fost ultimele lui cuvinte" - ASA GANDEAU ROMÂNII INAINTEA DE PLAGA COMUNISTA! Toti acestia au fost aruncati in puscarii, ucisi sau distrusi de catre sistemul comunist, e normal ca au aparut romani care se intreaba "ce avem de castigat daca ne unim cu Basarabia?".

 

Trebuie sã recunosc cã dupã ce-am citit acel articol, parcã aș fi reascultat povestirile bunicului meu din partea mamei, din familia cãruia i s-au prãpãdit șapte frați la Cotul Donului. Pentru ce au înroșit acei oameni cu sângele lor mocirla stepei sovietice? Pentru acei politicieni trãdãtori care au "întors armele" asemeni unor prostituate? Pentru ce au murit acei oameni cãrora li s-au tãiat organele genitale, dupã care au fost decapitați? Ca sã vinã la putere bolșevicul Iliescu la putere? Ca sã se alieze Bãse cu alde madam Udrea și cu toarșu' Hrebe și s-o punã de o guvernare, pentru cãpãtuirea lor și a odraslelor lor, acum și pururea și-n vecii vecilor? Se vede treaba cã pentru asta au murit, iar astãzi se mai gãsesc destui care la o adicã ar fi dispuși sã moarã pentru cauza unei țãri care, pur și simplu, nu meritã sã existe!

 

Cam asta este cu Unirea RM cu Romania, RM este un stata independent si suveran, unanim recunoscut de comunitatea internationala si de Romania, membru ONU si al Consiliului Europei, de aici posibila unire este foarte dificila si foartea grea, cel putin sub aspect juridic. Pentru ca aspectul diplomatic este si mai delicat pentru ca trebuie sa convingi Rusia sa te lase sa te unesti, ceea ce printr-o politica diplomatica sustinuta si activa, bazata pe compromis, garantii politice si schimburi economice s-ar putea face.

 

Nu se va mai putea face, cu siguranțã nu în timpul vieții noastre. Se va putea face doar dacã Rusia va avea ceva de câștigat din asta, doar dacã SUA vor avea vreun interes și vor face un troc cu Rusia, și nici atunci, având în vedere delãsarea care domnește pe ambele maluri ale Prutului.

 

o sa revin cu unele nuantari si cu alte expuneri privind diferite proiecte de unire emise dupa 1990, ultimul a fost propus chiar de rusi in 2005.

Chiar le aștept cu interes, e bine cã aduci în discuție elemente de date precise. Totuși, nu uita. E doar o discuție pe un forum, nu putem schimba nimic în niciun sens, putem face doar un schimb de idei, de dragul conversației.

1on18.05.2009 18:35

Aia din 2005 are treabă, cumva, cu "planul Belkovski"?

micutZu' Deni23.05.2009 06:57

Da , Romani de peste prut , or vrea Unirea ca si noi ?? :-?

 

PS : Daca Romania se uneste cu Moldova , ce o sa faca echipele din campionatu lor ?:D

yoko28.05.2009 11:56

Eu cred ca romanii de peste Prut sau aia care au (de fapt) putere de decizie, au cam dat de multe ori de banuit ca vor sa se diferentieze de Romania ca si cum n-ar fi deloc mandri in contextul asocierii si au creat impresia ca s-ar simti mai apropiati de rusi.

 

P.S. Ironie: cine s-o fi gandit ca exista (unii) romani care vor Unirea.. Urziceni. :huh: :huh:

 

 

Da , Romani de peste prut , or vrea Unirea ca si noi ?? :-?

 

PS : Daca Romania se uneste cu Moldova , ce o sa faca echipele din campionatu lor ?:D

D4v1dstelist05.06.2009 20:05

Moldovenii nu sunt neaparat romani.Daca prin romani intelegem poporul rezultat dintre daci si romani,atunci nu au nicio treaba cu restul tarii.Zona Moldovei(De la basarbia pana la Orientali),a fost mereu parte a Daciei libere,necolonizate.Noi suntem Daco-Romani,ei sunt un fel de contopire daco-tataro-slava.Exact esenta care face Romania frumoasa,cultura,apartin partii latine.Exact ce le lipseste lor.Daca ar fi dupa mine as da si partea romaneasca Moldovei.

axl05.06.2009 20:13
D4v1dstelist06.06.2009 20:14
http://pisici-si-zombie.blogspot.com/2009/...e-mai-buna.html

 

http://pisici-si-zombie.blogspot.com/2009/...ai-buna-ii.html

 

 

dar pentru ce atata plaja?Inteleg partea ulgara,ca e a noastra si acolo sunt si Nisipurile de Aur,dar la partea Ucrainianae doar o zona mlastinoasa.

Lari29.07.2009 19:11

Comunistii au castigat alegerile, gura ma-sii de treaba...

 

PCRM - 41,7% PLDM - 17,7% PLM - 16% PDM - 12,5% AMN - 8%.

 

Potrivit acestor rezultate, PCRM a obținut 45 mandate în viitorul Parlament, PLDM - 19 mandate, PLM - 16 mandate, PDM - 13 mandate și AMN - 8 mandate.

 

La alegerile din 5 aprilie, PCRM a înregistrat circa 49,5% din voturi, PL - 13,13%, PLDM - 12,43% și AMN - 9,77%.

 

Ronnie06.10.2009 18:38

Maine, toti romanii ies in strada!

 

In spirit de solidaridaritate cu victimele protestelor anti-comuniste de la Chisinau din seara de 7 aprilie si dupa, in mai multe orase romanesti vor avea loc actiuni de comemorare MIERCURI, 7 OCTOMBRIE:

 

Startul il va da Chisinaul, la ora 18.00 la monumentul lui Stefan cel Mare, dupa care

 

la ora 20.00 fix ne intalnim in:

 

Bacau – Piata Tricolorului din fata Casei de Cultura

Balti - statuia lui Stefan cel Mare

Brasov - in Piata Sfatului

Bucuresti - Piata Universitatii (borna km.0 al Libertatii si Democratiei)

Cluj - in Piata Avram Iancu

Constanta - in Piata Primariei, la statuia Victoria

Galati - in Gradina publica (la fantana arteziana)

Iasi - in fata corpului A de la Universitatea A.I. Cuza

Orhei - monumentul lui Vasile Lupu

Petrosani - la biserica din centru (langa hotel Onix)

Pitesti - in Piata Milea

Ploiesti - Piata Victoriei (in fata Primariei)

Sibiu - in fata Casei de Cultura a Sindicatelor Sibiu (hotel Ibis), la momumentul Eroilor Revolutiei din 1989.

Suceava -in fata Casei de Cultura

Vaslui - la statuia lui Stefan cel Mare

Tulcea - in Piata Civica

 

la ora 21.00:

Timisoara - in fata Catedralei

 

Participantii sunt rugati sa vina cu o lumanare si sa o aprinda, in tacere, in memoria sacrificiului pe care basarabenii l-au facut pentru LIBERTATE.

_yang06.10.2009 18:53
Moldovenii nu sunt neaparat romani.Daca prin romani intelegem poporul rezultat dintre daci si romani,atunci nu au nicio treaba cu restul tarii.Zona Moldovei(De la basarbia pana la Orientali),a fost mereu parte a Daciei libere,necolonizate.Noi suntem Daco-Romani,ei sunt un fel de contopire daco-tataro-slava.Exact esenta care face Romania frumoasa,cultura,apartin partii latine.Exact ce le lipseste lor.Daca ar fi dupa mine as da si partea romaneasca Moldovei.

 

 

Stiu ca e tarziu... Da' pot sa-l injur ?

Ronnie06.10.2009 19:29

Ai acceptul meu.

MoWeed06.10.2009 19:44

Si al meu

Stanici07.10.2009 07:16
Moldovenii nu sunt neaparat romani.Daca prin romani intelegem poporul rezultat dintre daci si romani,atunci nu au nicio treaba cu restul tarii.Zona Moldovei(De la basarbia pana la Orientali),a fost mereu parte a Daciei libere,necolonizate.Noi suntem Daco-Romani,ei sunt un fel de contopire daco-tataro-slava.Exact esenta care face Romania frumoasa,cultura,apartin partii latine.Exact ce le lipseste lor.Daca ar fi dupa mine as da si partea romaneasca Moldovei.

 

Si daca eu te fac daco-romano-maghiarizat si nu te-as considera roman, te-ai supara tare pe mine?

_yang, give your best shot . :D

blindica24.04.2010 08:58

http://www.hadesrecords.com/fiulrisipitor/

 

Aici puteti intra pentru a va cumpara un tricou cu + Rupe frontiera! +,pentru cei interesati...cumparand tricoul,teoretic banii stransi se donează catre un liceu din Basarabia sau primesti link de download catre un album de muzică rap,album al lui Butch.

ssilviu_1924.04.2010 13:04

Cadrilaterul nu ne-a apartinut niciodata de drept.A fost dintotdeauna un tinut locuit in mare majoritate de populatie bulgara!Cat despre celelalte teritorii romanesti,sunt sigur ca n-o sa le recuperam niciodata!

Stanici24.04.2010 14:47

Dintotdeauna insemnand de cand s-au hotarat slavii sa vin prin Europa.

Adrian24.04.2010 20:40
Cadrilaterul nu ne-a apartinut niciodata de drept.A fost dintotdeauna un tinut locuit in mare majoritate de populatie bulgara!Cat despre celelalte teritorii romanesti,sunt sigur ca n-o sa le recuperam niciodata!

 

Exact aceasta e mentalitatea care ne-a dus pe noi in groapa de rahat in care ne aflam momentan. Tot timpul ne-am multumit cu putin.

 

Poate ca e din cauza faptului ca am fost mereu centrul de greutate al expansionistilor medievali est-europeni. La nord Polonia, la est Rusia, la sud Turcia, la vest Austria.Prinsi in mijloc nu am putut dezvolta si noi politici expansioniste si, astfel, ne-am multumit cu putinul nostru. Si inca ne mai multumim cu el.

 

Cadrilaterul a fost al nostru. Stii de ce a fost al nostru? Pentru ca noi l-am luat! Exact la fel gandesc ungurii cu Transilvania. Problema e ca ei inca mai vor tinutul asta pe cand noi am uitat de cadrilater. Noi am uitat de el pentru ca pe noi nu ne intereseaza sa fim cineva. Noi ne multumim cu spatiul carpato-danubiano-pontic si fie ce-o fi.

 

In tot acest timp, Burebista, Traian si chiar Mihai Patrascu zis Viteazul, se invart in morminte.

MoWeed24.04.2010 21:02

Cinstit vorbind, noi avem acelasi drept asupra Cadrilaterului, cum au ungurii asupra Transilvaniei sau ucrainienii asupra Bucovinei de N si sudului Basarabiei.

Acel pamant nu a facut parte din Romania decat timp de 28 de ani si nu exista criterii istorice sau etnice, cum exista in cazul proviciilor istorice.

 

Desigur, a facut parte din statul lui Burebista dar, daca folosim acest criteriu, atunci si Ungaria, mare parte din Ucraina, o parte din Serbia, o parte din Bulgaria sunt ale noastre. Daca azi am fi avut intinderea statului dac al lui Burebista, eram una din cele mai mari tari din Europa.

 

 

Mai importanta in acest moment este reintregirea cu Basarabia si N Bucovinei. Ar trebui sa fie cel mai important obiectiv pentru toti romanii. Acele teritorii ne apartin istoric si sunt locuite de romani care sunt persecutati de straini pe pamantul lor stramosesc. Poate de aceea nu prea se vorbeste de Cadrilater la momentul actual

greenyes24.04.2010 21:39
Exact aceasta e mentalitatea care ne-a dus pe noi in groapa de rahat in care ne aflam momentan. Tot timpul ne-am multumit cu putin.

 

Poate ca e din cauza faptului ca am fost mereu centrul de greutate al expansionistilor medievali est-europeni. La nord Polonia, la est Rusia, la sud Turcia, la vest Austria.Prinsi in mijloc nu am putut dezvolta si noi politici expansioniste si, astfel, ne-am multumit cu putinul nostru. Si inca ne mai multumim cu el.

 

Cadrilaterul a fost al nostru. Stii de ce a fost al nostru? Pentru ca noi l-am luat! Exact la fel gandesc ungurii cu Transilvania. Problema e ca ei inca mai vor tinutul asta pe cand noi am uitat de cadrilater. Noi am uitat de el pentru ca pe noi nu ne intereseaza sa fim cineva. Noi ne multumim cu spatiul carpato-danubiano-pontic si fie ce-o fi.

 

In tot acest timp, Burebista, Traian si chiar Mihai Patrascu zis Viteazul, se invart in morminte.

 

Adrian, neamul roamensc este caracterizat prin bunatatea data de Dumnezeu. Noi ne-am dus si am eliberat ungaria de comunism si am venti acasa. Le-am dat de macnare la unguri, le-am hranit copii si am venit frumusel acasa; nu ne-am dedat la crime, jafuri, etc pentru ca sufletul neamului romaensc este croit pe bunatate.

 

Nu trebuie sa ne fie rusine ca nu ne-am dus si le-am rupt capul la altii, nu le-am viiolat femeile, taiat copii in doua (cum au facut ungurii lui horty in Ardeal).

 

Tot timpul ne-am aparat pamantul oraduit pentru noi de Dumenzeu.

 

Ar trebuie sa le fie rusine la astia care se dau "aparatorii democratiei" care au calcat ale neamuri in piciaore, au invadat tari pentru petrol, au avut colonii etc....la astia trebuei sa le fie rusine.

 

 

 

Adrian24.04.2010 22:28

Desi sunt credincios, nu o sa ma ascund si recunosc ca nu sunt religios.

Cred ca e normal sa faci bine. Cred ca e bine sa fii om bun. Cred ca e bine sa fii loial, sa nu minti, sa nu faci rau. Toate astea sunt ok cu mine. Insa toate celulele din mine striga sus si tare ca trebuie sa am grija de ai mei si doar de ai mei. Sa fac sa le fie bine lor inainte de toate.

 

Poporul roman se trage din 2 neamuri puternice, cuceritoare, expansioniste: Dacii si Romanii. Azzido chiar a pus azi dimineata pe site un material despre regele Burebista, material de pe descopera.ro. Foarte bun! Merita citit. Chiar ma gandeam sa propun ca site-ul descopera.ro sa primeasca un pic de publicitate pe site-ul nostru. Ma gandesc ca ar fi un pic de munca in folosul comunitatii. Cei care intra acolo chiar au ce invata.

 

Noi, din pacate, am ales sa ignoram stramosii. In loc sa facem lucruri mari, asa cum au facut ei, noi am ales sa stam cuminti. De ce sa ne negam natura?

De fapt, in acest moment, natura noastra ne spune sa stam cuminti. Pentru ca asta fac 2000 de ani de sclavagism din om. Noi am stat ca sclavii 2000 de ani. Sclavi in propria noastra tara, sclavi pe propriul nostru pamant. Desi noi trebuia sa stapanim toata zona balcanilor si poate mai mult.

 

Niciodata nu am fost uniti(nici acum nu suntem) si niciodata nu am avut ambitii mai mari decat umplerea stomacului. Astea au distrus poporul asta. Tu poti sa cauti consolari in credinta ta, poti sa crezi ca suntem asa molai pentru ca asa zice Biblia sa fim, adevarul e ca tinem tot timpul capul plecat si ii lasam pe altii sa ne calce in picioare.

 

"Aparatorii democratiei" pe care tu ii urasti, nu fac altceva decat sa aibe grija de ai lor. Nu fac altceva decat ceea ce au facut si stramosii nostri. Ei sunt proprii lor stapani si nu pleaca capul in fata nimanui. Ca se numesc americani sau rusi, britanici, francezi, nemti, etc. - nu conteaza. Tot ce conteaza e ca noi suntem doar carpa pe care ei isi sterg bocancii. Si eu unul inca sunt de parere ca trebuia sa fie invers.

Mihai25.04.2010 06:10

Site-ul descopera.ro nu merita reclama la noi... Mai are si materiale bune, dar in rest serveste aceleasi interese pe care le servesc si stapanii lor...

 

Cadrilaterul nu apartine de drept Bulgariei. O sa va transcriu un curand un material pe aceasta tema, in care se demonstreaza ca bulgarii n-au fost niciodata majoritari acolo( treaba era pe la 1920) si ca sub stapanirea lor a durat foarte putin. In rest, a apartinut si s-a vorbit limba spatiului romanesc de la nord de Dunare pentru ca a fost romanizat odata cu Dobrogea si Crestinat la fel. Practic e civilizatia noastra, nu a lor.

 

Dar, in eternul spirit de PREA MARE toleranta al poporului roman, i-am lasat sa intre pana ne-au dat afara.

 

Editat ulterior: Am gasit textul asta, pe Foaie Nationala: V. Parvan spunea: ,,Dintre țările care alcatuiesc Romania de azi, Dobrogea este cea mai veche tară romana Cu mult inainte ca dacii din Dacia să se facă romani, dacii din Dobrogea au inceput să vorbească latineste, să se inchine ca romanii si să-și facă orase si sate romane 1.

 

Prin Dobrogea de sud, Dobrogea Nouă sau Cadrilater (marcaj cu galben) se desemnează judetele Durostor (3.226 km2) si Caliacra (4500 km2) aflate intre granitele Romaniei intre 1913-1940. Acest Cadrilater (patrulater) este urmasul Cadrilaterului format de cetățile Rusciuc, Șumla, Varna si Silistra din timpul turcilor care era mai intins2. Cadrilaterul este si el parte a spatiului etnogenezei romanesti, care in sud a avut loc pană in Balcani.

 

Continuarea aici: http://foaienationala.ro/cea-mai-veche-ar-...cadrilater.html

«12349»