Toti suntem victime ai acelei perioade. Toti. Basescu, Ponta, Constantinescu... astea sunt prostioare, de genul "e mai rea durerea mea de dinti decat tortura altora pentru ca e a mea" (l-am lasat deliberat pe Iliescu in afara discutiei... omul si-a batut joc de momentul in care am fi putut lasa in spate spectrul comunismului si sa construim o societate normala).
@ lorimer. Stii ca in chestia cu Vadim nu-ti pot da dreptate. Omul era dement in 2000 asa cum e si in 2013. Nu avea un plan, nu avea strategie, nu avea oameni, nu avea specialisti, nu avea pricepere, nu avea capacitate, nu avea macar acea inocenta prin care permitem "oamenilor noi" sa ia puterea. Bodoganea mult si prost; norocul lui a fost:
a) Ca opozitia era in bucati. Nu a reusit nici macar sa propuna un candidat unic, s-au ingramadit toti sa ia cate 1%: Isarescu, Stolojan, Roman.
b) Iliescu si PSD-ul au facut tot posibilul sa ajunga cu Vadim in turul 2. Povestea e bine-stiuta: s-au dat ordine ca in fiecare sectie de votare pesedistii sa aduca un anumit numar de oameni care sa voteze cu Vadim. Daca Isarescu sau Stolojan ajungeau in turul 2, situatia putea fi problematica pentru Iliescu; cu Vadim era foarte simplu din moment ce Vadim avea un maxim electoral ce nu putea fi deloc depasit (e maximul unui individ perceput drept extremist). Si a functionat: eu am votat pentru prima oara in anul ala si desi il uram pe Iliescu din tot sufletul, am votat cu el, ca sa feresc tara de un dement ca Vadim. Si nu-mi pare rau (mi-ar fi parut rau sa fi votat cu Iliescu in 1990; Iliescu in 2000/2004 era mult, mult mai slab si lipsit de influenta).