FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Nemultumiri Cu Privire La Activitatea Staffului

«18485868788141»
Adrian09.10.2012 20:10
Sudul a inceput protestul asta si a nascut monstrii pe site-ul asta....Adrian, tupac, kellerman, stanici, gandalf, moweed si etc....

 

 

Bullshit! Eu nici nu am fost niciodata in Peluza Sud.

De fiecare data cand am venit in Ghencea am stat la Nord. In nici un caz pe mine nu m-a facut Sudul sa fiu antioier. Am ajuns singur la concluzia ca ala e rau pentru Steaua, nu am avut nevoie sa vina Sudul sa imi arate.

 

Am avut si eu ochi sa vad cum jegul ala isi baga ****-n club. Am avut si eu urechi sa aud cum jegul ala ne facea de rusine peste tot. Poate ca tu, prietene, ai avut nevoie sa iti zica altii ca becalii e rau, eu nu. Eu am vazut singur ce ii poate capul acelui personaj. Si ca mine sunt multi.

 

Eu nu m-am dus sa protestez doar ca sa fiu cool, asa cum au facut multi de aici, printre care si tu, cred. Ca imi aduc destul de bine aminte, toronto, cu cata ardoare si ura il injurai pe jeg. Sa nu crezi ca am uitat. Sa nu crezi ca nu imi aduc aminte cum urlai la becalisti si cum imi dadeai mie dreptate.

 

Daca iti caut in postari, sigur gasesc "Bravo Adriane! Respect ca nu te dai batut si ca te lupti cu jegurile."

 

Tu, prietene, si cei ca tine v-ati schimbat asa de repede pentru ca voi v-ati luat dupa altii atunci cand a fost vorba sa protestam impotriva jegului. Voi nu ati simtit singuri ca ala e rau pentru Steaua. Dar veti vedea. Mai devreme sau mai tarziu oricum vor ajunge toti la aceeasi concluzie. Indiferent ca e vorba de Toronto din Canada, de Azzido, de Peluza Sud sau Nord. Din pacate, atunci cred ca va fi prea tarziu ca sa mai facem ceva.

 

 

p.s.

Ca sa stie lumea, eu unul sunt anticioban din 2005, din saptamana dinaintea meciului cu Lens. In saptamana aceea am vazut adevarata fata a ciobanului. Desi multi m-au avertizat, nu am crezut. Pana atunci.

 

Atunci era jegul certat cu Bodu. Ala voia palmaresul si emblema in contul datoriilor Stelei. Atunci jegul i-a zis ca le poate lua, ca pe el il doare-n cot, ca face Steaua crestina in 8 colturi. Va amintiti? Eu de atunci nu il mai inghit si vreau sa moara. Deci cine vrea sa dea vina pe Sud pentru ura mea pentru cioban, sa isi dea intai doua palme.

Harald09.10.2012 20:17
De ce nu am fost banat Harald?

 

nu stiu sa raspund la aceasta intrebare pentru ca nu fac parte din echipa site-ului.

Stanici09.10.2012 20:20

@Toronto

Mai e o chestie de mentionat...acest protest care a culminat si cu plecarea mea de la fcsteaua.ro a fost inceput de Sud
.

Omu'. Protestul a culminat la meciul cu Bistrita, cand i-a dat mwe tot stadionul maimutoiului. Plecarea ta de aici nu a avut nici o influenta asupra acelui protest.

 

...(lumea stie istoria mea cu Peluza Sud, da m-am bucurat ca au fost gazati atuncia si am gresit, mi-am dat seama ca am gresit acuma cand au revenit langa echipa)...

Ai gresit pentru ca, indiferent de diferentele de opinie, cand un patron isi trimite maimutele sa bata stelisti, nu te bucuri. Dovada stau baietii din Nord care su facut destul tambalau la momentul respectiv. Si nu iti dai seama ca ai gresit cuiva cand acel cineva are, in acest moment, o atitudine care iti convine tie. Iti dai seama ca ai gresit atunci cand, rational sau emotional, iti dai seama ca ai gandit eronat. Ceea ce practici tu acum e simpatie pe baza de interes. Daca Sudul reia protestele, ai mai gresit? :)

 

oricum nu poti sa compari Sudul cu Peluza Nord...Peluza Nord a tinut intotdeauna steagul sus si ma simt mandru ca merg in deplasari cu ei cand vin prin Romania

Parerea ta proprie si personala. Au fost destule cazuri in care sudul a fost peste nord si viceversa. Sa faci comparatii de-aste, si mai ales pe net, e deplasat. Si ma bucur pentru tine ca mergi in deplasari cu ei. Si eu merg(eam) in deplasari cu niste baieti din Sud. Asta nu inseamna ca ma apuc sa misticizez o peluza in detrimentul celeilalte.

 

...dar sa continui ideea...Sudul a inceput protestul asta si a nascut monstrii pe site-ul asta....Adrian, tupac, kellerman, stanici, gandalf, moweed si etc....dar astia din urma habar nu au unde e Ghencea daca ii duci prin Bucuresti nici nu stiu sa intre in metrou...dar ei neavand alta ocupatie latra de ani de zile...

Pe stadion? Cand au umplut smarandestii un baiat din Nord de sange si parte din Sud au mers in Nord, sa dea o mana de ajutor stelistilor iar cealalta parte a stat la gardul dinspre T2 si s-au zbenguit cu jandarmii, de nu mai aveau aia gaz in butelii? Cand, la urmatorul meci, in Nord a fost coregrafia aia cu "piei, Satana"? La protestul ala inceput de Sud te referi? :)) .

Cat despre cei pe care i-ai enumerat: Despre altii nu stiu, despre meciurile la care am luat parte nu vreau sa iti povestesc (nu imi sta in carcater sa o dau in cocalarisme de pusti corditi care se bat cu caramida in piept si sa ma laud). Daca ai un pic de decenta, totusi, cere-ti scuze domnului Tupac(vezi ca nu are nickul de la raper). Omul a fost de fata la meciuri despre care tu ai auzit de la ai tai, a fost langa Steaua de mai mult timp decat esti tu pe aceasta lume. Inainte de a scuipa, cum fac subpodarii, informeaza-te. E bine sa fii informat.

 

Sudul acuma a revenit langa echipa dar au ramas astia, care din pacate se pare ca site-ul le apartine acuma....

Sudul a revenit pe stadion. Si asta face ca media IQ-ului din tribune sa creasca. Lucru benefic, in definitiv. Parere subiectiva, bazata pe unele discutii avute cu membri ai acestei peluze.

 

AXL am uitat sa te mentionez si tu erai atuncia cand eram la site si faceai o treaba extraordinara...

Axl a reusit intotdeauna sa lase focul din vene deoparte si sa se comporte rational. Ia intreaba-l despre ce si cum considera, s-ar putea sa ai o surpriza. Si siteul asta nu apartine cuiva, decat pe o hartie. Apartine ideii de stelism.

 

 

Multumesc adminstratorilor ca m-au lasat sa postez...si imi cer scuze catre toti care i-am jignit...eu niciodata nu voi fi de acord cu voi dar incerc sa va respect...JOS LABELE DE PE Steaua...

Pai, ma. Ideea e sa fii deschis la dialog. Pentru ca s-ar putea sa fii de acord cu unii dintre noi in anumite privinte. O dai in aceeasi extrema, ca protestele fac rau Stelei si ca blabla... . Daca vrei, continuam discutia pe topicuri dedicate diferentelor noastre de opinii, daca simti ca poti sustine un dialog civilizat. Convinge-ma ca ai dreptate. E simplu.

 

HAI Armata, HAI Steaua !

HAI Armata, HAI Steaua !

 

P.S. Pe mine mama m-a nascut, nu protestul. Si nici acest site. Tin cu Steaua si merg la meciuri inainte ca el sa existe. Si monstrii sunt nascuti de somnul ratiunii. Si am impresia ca sunt mai treaz ca tine.

Adrian09.10.2012 20:25

Si inca ceva.

 

Faptul ca Steaua arde iar unora le trebuie sa vorbeasca despre peluze, sa compare, sa vada care e mai tare, astea mi se par lucruri foarte amuzante.

 

Hai sa facem un exercitiu de imaginatie.

 

Steaua ia titlul, intra in CL, ciobanul pune mana pe 40 de milioane de euro. 35 din alea 40 de milioane ii intra in buzunar(asa cum a si recunoscut), restul ramanand la echipa. Un politician suspus vede ca jegul tocmai a facut rost de vreo 35 de milioane degeaba. I se face pofta. Simte ca trebuie sa isi traga si el partea lui, ca asa e corect. De ce sa se imbogateasca doar Gigel?

Face ce face, trimite niste controale pe capul Stelei, vad aia toate mizeriile facute de cioban, toata evaziunea fiscala, falimenteaza Steaua, o baga-n pamant, o desfiinteaza, o ingroapa.

 

Ce mai fac peluzele atunci?

Stanici09.10.2012 20:34

Adi. Peluzele sunt un factor extrem de important, din punctul meu de vedere, in viata unui club. O parte din faptul ca tin cu Steaua i se datoreaza si Armatei Ultra. Dar hai ca o dam in off grav. Mai discutam. Si te rog sa ma crezi despre faza cu Axl. Omul a fost mai chill de cand il stiu. Dar nu a incovoiat niciodata spinarea. Parol.

Adrian09.10.2012 20:39

Stanici,

 

Peluzele exista atata timp cat exista Steaua. Fara Steaua ce mai sunt? Niste baieti care se aduna? Se aduna ca sa ce?

 

Problema e ca unii sunt asa de vrajiti de fenomenul ultras, de deplasari, coregrafii, etc., incat nu realizeaza ca ar trebui sa se concentreze asupra Stelei, nu asupra fenomenului ultras.

 

I-am vazut pe multi zicand ca a fi ultras e un stil de viata, deplsari, batai cu rivali, etc.

Daca ciobanul distruge echipa, unde te mai deplasezi? Cu ce rival te mai bati?

 

Steaua tre sa fie pe primul loc, baieti.

Steaua trebuie sa fie in mintea voastra, nu fenomenul, nu pozele pe care sa le pui pe facebook, nu nimic.

 

E bine pentru Steaua cu becali?

 

Daca da, atunci continuati sa faceti ce vreti. Daca nu, atunci ar trebui sa va reganditi strategia, pentru ca, SURPRIZA!, gresiti!

 

 

Despre Axl nu mai am chef sa discut. Am vazut ce poate, m-am convins ce fel de om e, nu am nevoie de altceva.

Costi09.10.2012 21:18

@Adrian, poate sa existe postare in care sa nu-i pomenesti numele lui axl? chiar am impresia ca ai fetisuri cu el, ma jur...

 

in plus, vad ca te ia gura pe dinainte, si iarasi vorbim multe si facem putine. scandalul pornit cu axl astazi a fost pornit de tine. poate din planul tau axl nu face parte, dar discutia noastra aseara a fost cu totul alta. iar daca tu nu o sa inveti sa discuti rational, sa accepti si alte pareri si sa lucrezi si cu alti oameni care nu-ti impartasesc abordarea, o sa pui in practica **** plan...noi n-avem de gand sa radicalizam niciun site, singurul scop este sa-l retransformam intr-un loc de discutie pentru stelisti, exact cum bine a expus stanici. daca poti sa contribui la treaba asta cu chestiile pe care le-am vorbit aseara, bine...daca nu, sa fim sanatosi!

torontocanada10.10.2012 01:29

eu vreau sa imi cer scuze sincer...am o operatie la ochi si timp de 2 luni nu am voie sa beau...asa ca ma intrebam daca pot sa primesc acces la site dupa primul meu user steauatoronto (am fost banat vreo 1 an si ceva)...chiar vreau sa discut civilizat cu voi...sa imi spun si eu parerea si promit ca va voi respecta...daca se poate, daca nu banati-ma si pe userul asta sa stiu o treaba...multumesc...

 

Hai Armata...HAI Steaua !

clausblaus10.10.2012 05:44

Daca totul se rezuma doar la cele doua luni de pauza fortata,nu vad rostul,desi cine stie,poate ca-ti vine mintea la cap intre timp si nu mai improsti cu laturi in stanga si-n dreapta.

Bafta!

Adrian10.10.2012 06:21
@Adrian, poate sa existe postare in care sa nu-i pomenesti numele lui axl? chiar am impresia ca ai fetisuri cu el, ma jur...

 

in plus, vad ca te ia gura pe dinainte, si iarasi vorbim multe si facem putine. scandalul pornit cu axl astazi a fost pornit de tine. poate din planul tau axl nu face parte, dar discutia noastra aseara a fost cu totul alta. iar daca tu nu o sa inveti sa discuti rational, sa accepti si alte pareri si sa lucrezi si cu alti oameni care nu-ti impartasesc abordarea, o sa pui in practica **** plan...noi n-avem de gand sa radicalizam niciun site, singurul scop este sa-l retransformam intr-un loc de discutie pentru stelisti, exact cum bine a expus stanici. daca poti sa contribui la treaba asta cu chestiile pe care le-am vorbit aseara, bine...daca nu, sa fim sanatosi!

 

 

Costi

 

Discutia despre Axl a pornit de la faptul ca am vazut ca i-a scris lui Red&Blue_Boy ca planul asta de reorganizare a siteului e malefic si prostii. El vorbeste despre treaba asta desi nu are habar, dar e absolut sigur ca e malefic.

 

Totul a venit absolut perfect, dupa discutia de acum 2 seri, ca sa arate de ce nu merita baiatul asta sa mai fie moderator. El doar baga strambe, e cu mistouri, nu are treaba cu siteul. Il doare-n cot de site.

 

Daca nu stie, sa nu vorbeasca el despre planurile mele. Ca ce v-am propus eu, nu cred ca are de-a face cu radicalizarea siteului. Poti sa te uiti din nou peste mesajul ala si, daca iti aduci aminte ce am discutat luni seara, imi vei da dreptate.

 

Planul de relansare a siteului are ca obiectiv un singur lucru:

 

Readucerea siteului in topuri prin cresterea calitatii articolelor, utilizatorilor, etc. De asta nu il vreau eu pe Axl in echipa. Pentru ca doresc moderatori independenti, care sa nu umble cu obiective ascunse, care sa modereze, nu sa faca politie, nu sa dea sanctiuni, nu sa se razbune sau sa isi razbune prietenii.

 

Dupa cum ti-am zis in mail, eu doresc ca acea comisie de evaluare sa nu fie nevoita sa judece vreun moderator sau redactor sau macar sa se intalneasca vreodata. Daca totul merge ca uns, daca mozii isi fac treaba, daca redactorii scriu articole de calitate, atunci eu sunt foarte, foarte multumit. Si cred ca si voi veti fi multumiti.

 

Si atunci nu va mai veni Azzido sa ne spuna ca eu vreau sa pun mana pe site, ca nu stiu ce, ca am planuri malefice, etc.

 

Eu nu ma ascund cu nimic.

Daca exista oameni care nu au incredere in planul meu, sa imi trimita un mesaj si le voi trimite respectivul plan sa il citeasca, sa se convinga ce si cum.

Oricine poate sa imi ceara planul ala, indiferent ca e Axl sau Tupac, indiferent ca ma inteleg sau nu cu ei. Trimiteti-mi mail si va voi prezenta totul!

Costi10.10.2012 06:37

pana una alta vorbim mult si facem putine...va recomand sa evitati lupta asta stupida virtuala si sa va apucati sa faceti chestii concrete, nu sa traiti in filmele voastre...asa ca spor la treaba!

LDS10.10.2012 09:45
Si atunci nu va mai veni Azzido sa ne spuna ca eu vreau sa pun mana pe site, ca nu stiu ce, ca am planuri malefice, etc.

 

Daca vrei sa vezi caracterul unui om sau daca vrei sa afli ceea ce crede cu adevarat despre tine, atunci trebuie sa-l prinzi in una din cele doua ipostaze: cand e beat sau cand e nervos. De hipnoza nu ma pronunt, documentati-va pe Discovery...

 

Oricum, mie mi se pare ca omu' a spus destul de clar ceea ce crede despre noi, astia, care colcaim aici pe sait si nu lasam pe ceilalti optzeci de mii de oameni sa se... exprime:

 

Bag puIa, mie mi-a ajuns sa pierd timpul cu toti nebunii si razboinicii virtuali, am lucruri mai importante de facut. Respect pentru cei care au facut ceva constructiv pt siteul asta, la restul le-o dau la mumu pt ca au distrus un proiect frumos cu suferintele lor de "stelisti adevarati".Pe siteul asta intra 80000 de oameni pe luna dar comenteaza 50, v-ati intrebat de ce? Cumva din cauza mea? Eu cred ca nu. Mai degraba din cauza suferintelor voastre de mari razboinici.

 

Ce-ar mai fi de adaugat ? Doar sa intre unu' din peluza si sa completeze celelalte calificative...

torontocanada10.10.2012 16:59
eu vreau sa imi cer scuze sincer...am o operatie la ochi si timp de 2 luni nu am voie sa beau...asa ca ma intrebam daca pot sa primesc acces la site dupa primul meu user steauatoronto (am fost banat vreo 1 an si ceva)...chiar vreau sa discut civilizat cu voi...sa imi spun si eu parerea si promit ca va voi respecta...daca se poate, daca nu banati-ma si pe userul asta sa stiu o treaba...multumesc...

 

Hai Armata...HAI Steaua !

 

poate cineva sa-mi raspunda la intrebare ??

Lari10.10.2012 18:12

Doar Azzido iti poate ridica ban-ul.

torontocanada10.10.2012 19:12
Doar Azzido iti poate ridica ban-ul.

 

Bun dar voi sunteti de acord sa scriu pe site...ca nu vreau sa-mi ridice azzido banul si dupa aia sa sara lumea ca de ce l-ai primit inapoi...daca voi sunteti de acord eu sunt dispus sa vorbesc civilizat...daca nu, asta e...let me know :)

Ronnie10.10.2012 19:21

Stai sa vedem daca esti compatibil cu noul plan maret creat de Aditu' :D Daca-ti plac mistourile si fotbalul extern pleci din prima cu un minus :D

ebonyc10.10.2012 19:22
Bun dar voi sunteti de acord sa scriu pe site...ca nu vreau sa-mi ridice azzido banul si dupa aia sa sara lumea ca de ce l-ai primit inapoi...daca voi sunteti de acord eu sunt dispus sa vorbesc civilizat...daca nu, asta e...let me know :)

 

Din partea mea esti binevenit.

 

PS: Pana la urmatoarea abatere.

Adrian10.10.2012 20:35

Dupa cum am zis, eu sunt de acord sa fie primit Toronto inapoi, mai ales ca el a facut ceva pentru siteul asta. De fapt, cam doar pentru asta. Nu sunt de acord cu el si cu comportamentul sau dar, daca se comporta corect si respecta regulamentul, eu zic ca i se poate acorda o a doua sansa.

 

Insa ar fi bine ca Toronto sa nu inteleaga prin asta ca are voie sa injure cat vrea si ca va fi reprimit pe site oricand, indiferent ce face. Omul cred ca merita o noua sansa dar cu conditia ca de data asta sa respecte regulamentul. Si eu vreau sa ii injur pe mult, dar nu o fac. Daca eu respect regulamentul, sa il respecte si el.

 

In rest, daca nu suntem de acord, putem sa discutam argumentat, sa dezbatem, si sa ne batem asa, nu prin injuraturi, amenintari, etc.

 

Dati-i omului contul vechi inapoi. Si daca xray e arhimede, sa isi primeasca si el vechiul cont inapoi. Mie nu mi-e frica sa dezbat cu ei.

drvladyk10.10.2012 20:45

Am vb cu toronto pe privat si pare ok, subscriu la ce zice Adrian

Adrian10.10.2012 20:48

Si, baieti, cam cat mai aveti de gand sa il tineti pe Gandalf banat?

 

LDS11.10.2012 00:34

Pai, raspunsu' e simplu, prin prisma citatului de mai jos:

 

Bag puIa, mie mi-a ajuns sa pierd timpul cu toti nebunii si razboinicii virtuali....

 

 

Fie Gandalf e un " razboinic virtual ", adica un Don Quijote care se lupta cu morile de vant ce alimenteaza cu energie eoliana o stana prospera, fie Gandalf e... un nebun si atunci, da-l dracu' de nebun !

torontocanada11.10.2012 01:19
Pai, raspunsu' e simplu, prin prisma citatului de mai jos:

 

 

 

 

Fie Gandalf e un " razboinic virtual ", adica un Don Quijote care se lupta cu morile de vant ce alimenteaza cu energie eoliana o stana prospera, fie Gandalf e... un nebun si atunci, da-l dracu' de nebun !

 

e usor sa vorbesti din Piatra Neamt ascuns cu un username LDS, de ce nu te gandesti in locul lui Azzido...omul sta in Bucuresti, banuiesc ca are si familie, lumea stie cine este...cum crezi ca se simte el cand primeste telefoanele alea...

 

e usor sa ai o atitudine asa acida cand stii ca nu exista riscul sa afle lumea cine esti...si aici imi fac si eu mia culpa...am injurat Sudul ani la rand dar la consecinte nu ma gandeam ca na sunt peste ocean cum o sa ajunga aia la mine...dar ce am facut e gresit...daca esti tare si ai sange in tine trebuie sa le zici la oameni in persoana ce problema ai cu ei...parerea mea..

Adrian11.10.2012 06:26

Toronto, prietene, mesajul tau ar trebui sa il transmiti celor care vor pace si prietenie cu ciobanul, nu noua, astia care nu am ales sa il "ignoram".

 

Ca noi nu sarim sa batem stelisti. Noi nu amenintam stelisti. Noi nu trimitem mesaje si telefoane. Ma indoiesc ca Gandalf i-a transmis mesaj lui Azzido ca il omoara daca nu ii ridica banul. Ma indoiesc ca vreun aparator de-al lui Gandalf a trimis mesaj cu amenintarea ca, daca Gandalf nu e reprimit, cineva o s-o pateasca.

 

Ma indoiesc ca ati primit tu sau Azzido vreun mesaj care sa va zica ca, daca nu reincep protestele la adresa ciobanului si daca siteul nu o sa fie din nou radical antioier, o sa o patiti.

 

Inca o data intreb.

 

Ce stelisti sunt aia care bat stelisti?

Mai mult, ce stelisti sunt aia care il accepta pe cioban?

 

 

Arhimede11.10.2012 11:10

Quo vadis, fcsteaua.ro ?

 

Nu fac parte din vreun grup si ma reprezint doar pe mine insusi, un anonim din cele peste 4 milioane de stelisti. Din respect pentru intreaga suflare ros-albastra, indraznesc sa imi spun si eu punctul de vedere, in nume personal.

 

In opinia mea, problema site-lui nu este legata de "free-gigisti" sau "mu*e-gigisti", de "sus/jos echipa-tristi", de stelistii TV sau de teren, de noi sau vechi, de "adevarati" sau "de rezultat", de clone si trolli etc. NU!

 

PROBLEMA site-ului este ca, in timp, respectul fata de userul stelist a ajuns la ZERO pe forum!

Suporterii stelisti, nu isi mai iau jigniri si injuraturi de la caini, rapidisti ... cum isi iau pe forumul "lor" de la stelisti!

 

Polemica si dezbaterea argumentata pe idei s-a transformat intr-o vanatoare de vrajitoare pe opinii, "demascari" in stil bolsevic si invective nesanctionate.

In numele stelismului se vorbeste de onoare si respect, dar cei mai vocali, care le clameaza, sunt primii care le calca in picioare.

Culmea, le calca fata de toata suflarea stelista, indiferent de orientarea enumerata mai sus.!

Criteriu lor e simplu: "Ori comentezi si faci numai cum vrem noi, ori jet, "oaie/jeg/sclav ..."!"

 

Radicalismul fara discernamant, ura si furia oarba, hartuirea in grup si jignirile grosolane trecute cu vederea, apar ca o regula a forumului.

Evident, unii dintre cei atacati au ripostat, din orgoliu sau instinctual, desi stiau ca asta e sfarsitul. Declarati proscrisi si/sau banati!

S-a ajuns ca si gloriile steliste, la care ne inchinam cu totii: Laca, Duckadam, Hagi, Ilie Dumitrescu, Iordanescu etc., sa fie terfelite in fel si chip. Nici macar restectabilul nea Imi nu a scapat furiei oarbe. Stelistii care le-au sarit in aparare si-au luat "mu*e" si/sau warn/ban.

 

Lupta anti-cioban s-a tranformat pe forum intr-un razboi virtual cu suflarea stelista!

Strategul "revolutiei ros-albastre" (si al starii de fapt de pe forum), trebuia sa stie ca o revolutie prin dictatura unui grup este un fiasco.

Nu exista revolutie fara multime! Un grup elitist aduna si conduce multimea la o revolutie, nu se pisha pe ea!

Asa s-a ajuns la ce spunea Azzido: "acceseaza 80.000/luna, dar 50 scriu."

 

Azzido insusi este o dovada elocventa a respectului ZERO.

Daca el, ca stelist, membru fondator AISS(legimat nr.2), anti-becalist convins, protestar de lina 1 si administrator(am inteles, munca voluntara), e facut pe FORUM: "oaie", "vandut", "sclav", "tradator", "borfelina", "tampit" etc., nu e greu de banuit ce si-au primit celalti stelisti, mai noi sau mai vechi, care nu aveau nicio putere sau influenta pe site si nici mozi care sa le faca dreptate.

Si pentru ce? Pentru "delictul" ca se duce la meciuri si apoi comenteaza meciul/echipa pe site. Incredibil!

 

Atat timp cat prin moderare nu se apara demnitatea userului, tot mai putini vor participa la viata unui site.

 

Azzido e un tip foarte inteligent si un bun admini. A realizat ca in ritmul asta ... proiectul site-ului e pe cale sa se duca de rapa.

Si Costi constata, intr-un comm, ca la placinte virtuale inainte, dar la cotizati reale inapoi. Multi pe lista membrilor AISS, dar cam putini si la banca in cont. Clamau in virtual ca pot finanta o echipa, dar se codeau sa-si plateasca o cotizatie modica, si ea o sursa pentru intretinerea site-ului, unde tot ei, "intangibilii" cu sigla, taiau si spanzurau "mioarele" vopsite de ei, nestingheriti si cu o frenezie diabolica.

 

Azzido si Costi mai stiu si ca o stare de spririt "ultra-radicala", instaurata si tolerata, bazata pe jigniri si pe argumente gen Banati oaia, banati clona, ca doar eu sunt Primadona!!, nu o mai poti schimba usor intr-o normalitate, fara convulsii.

Cei care au taiat si spanzurat nestingheriti pe site se vor simti mereu "marginalizati" si "tradati", atunci cand nu li se fac "poftele".(e si cazul in speta)

Pentru unii dintre ei, daca acum sunt contrazisi pe o tema, nu mai este o polemica normala de forum, ci direct un atentat marsav la stelism si cer suprimarea "jegului", altfel vor scufunda Universul! Desigur, e greu sa treci de la un statut de "Guru, cel ales si uns" la statutul de "normal user", fara sa faci spume.

 

De aceea asistam de ceva timp la fronda celor la care, pentru a normaliza site-ul, Azzido "a indraznit" sa le mai taie din statutul de "intangibili", de care s-au bucurat pana acum! Cu presiuni si jigniri repetate, l-au impins spre o masura extrema, sa le dea un motiv sa-i sara in gat (re)demascandu-l ca "tradator", groparul stelismului etc., care, in sfarsit, si-a dat arama pe fata. In fond, ei nu-i vor raul. Vor doar sa-l determine sa cedeze psihic si sa renunte la admini.

Ceea ce partial s-a reusit. Trist!

 

Plecarea lui Azzido ar fi o mare pierdere pentru site, cum a fost si in perioada in care el a fost obligat sa faca pasul inapoi de la moderare.

Timpul a confirmat asta prin "evolutia" site-lui ... doar 50 mai scriu, din peste 4 milioane de stelisti!!!!

Pe langa calitatile de manager IT, Azzido este un factor de echilibru al site-ului prin aptitudinile sale deosebite in moderare.

Este un stelist "pur sange", un anti-becalist indiscutabil si nu are discenamantul afectat de o ura oarba..

 

In concluzie.

Comentariile lui Costi, Azzido, Lari, AXL, Stanici, Ronnie etc.(sa ma ierte cei care mai sunt si nu i-am numit sa nu ma intind) dovedesc ca sunt suficiente minti obiective, care stiu sa puna exact degetul pe rana site-ului.

 

Daca se vrea ca site-ul sa redevina conform proiectului, atunci cheia este "Apararea demnitatii userului stelist prin MODERARE":

- Libertate de exprimare, in sensul unei moderari corecte, nepartinitoare, doar pe criteriile regulamentului nu ale opiniilor rastalmacite sau ale bisericutelor;

- Toleranta ZERO fata de jigniri si injurii aduse fostelor glorii;

- Toleranta ZERO fata de jigniri, etichete si injurii adresate userului stelist, indiferent de cine le face;

- Intoleranta fata de provocari sistematice si de hartuire a userilor.

 

Daca site-ul va apara demnitatea userilor, atunci sunt sigur ca stelistii vor (re)veni pe site sa socializeze.

In primul rand pentru ca vor regasi pe forum principiile de baza ale spirirului stelist: Demnitate si Respect(chiar fata de adversar)!

 

Asigurati prin moderatori normali(ponderati si obiectivi) conditii pentru dezbateri civilizate si atunci cei "50" vor fi "5.000"!

Nu trebuie super articole. Si un articol slabut poate genera discutii si polemici interesante si antrenante, daca mediul este prietenos!

Site-ul trebuie sa faciliteze socializarea ros-albastra, sa uneasca, nu sa puna umarul la invrajbire si ura intre suporteri!

 

Site-ul isi poate transmite sistematic mesajul strategic, prin unele articole obiective(nu umflate artificial sa para incredibile), astfel incat, treptat si in timp, se poate modifica si perceptiile gresite ale unor suporteri, despre starea de fapt de la Steaua. Cu vorba, nu cu parul! Cu intelepciune, nu cu o ura oarba! Nimeni nu poate schimba o convingere sau o mentalitate peste noapte!

 

Ar fi multe de spus pe tema site-ului, dar sunt convins ca le stiu foarte bine si sefii AISS.

Trebuie doar sa le puna si in fapt.

Un sincer succes!

 

Arhimede

Adrian11.10.2012 12:39

Arhimede

 

Incerc sa iti raspund la fiecare punct.

 

Polemica si dezbaterea argumentata pe idei s-a transformat intr-o vanatoare de vrajitoare pe opinii, "demascari" in stil bolsevic si invective nesanctionate.

In numele stelismului se vorbeste de onoare si respect, dar cei mai vocali, care le clameaza, sunt primii care le calca in picioare.

Culmea, le calca fata de toata suflarea stelista, indiferent de orientarea enumerata mai sus.!

Criteriu lor e simplu: "Ori comentezi si faci numai cum vrem noi, ori jet, "oaie/jeg/sclav ..."!"

 

In prima parte ai avut dreptate. Ca dezbaterea argumentata a cam plecat de pe site. Din pacate, ai gresit in partea a doua.

De argumentat noi am argumentat de fiecare data de ce trebuie ciobanul sa plece. Argumente sunt cu miile. De la cele de ordin economic, la cele care tin de bunul simt.

 

S-a ajuns la "oaie" datorita acelor trolli care nu fac altceva decat sa intre pe site si sa vorbeasca aiurea, fara argumente, doar ca sa vorbeasca. Oamenii au cedat nervos. Si eu unul ii inteleg. Cand situatia de la echipa e aceasta, cand te tot zbati, cand incerci sa le arati la oameni ca nu e bine si apoi vine unul care te ia la misto, atunci cedezi si apar injuraturi.

 

 

S-a ajuns ca si gloriile steliste, la care ne inchinam cu totii: Laca, Duckadam, Hagi, Ilie Dumitrescu, Iordanescu etc., sa fie terfelite in fel si chip. Nici macar restectabilul nea Imi nu a scapat furiei oarbe. Stelistii care le-au sarit in aparare si-au luat "mu*e" si/sau warn/ban.

 

Asta este o minciuna. Nu cred ca a luat cineva warn sau ban pentru simplul fapt ca l-a aparat pe Ienei. Sunt de ceva vreme pe siteul asta, eu inca nu am fost martor la o astfel de intamplare. Nu am vazut ca un utilizator care il apara pe Hagi sau pe Lacatus sa primeasca warn sau ban.

Daca tu stii vreun caz(ca nu le stiu eu pe toate, asta e clar), arata-mi si mie.

 

In alta ordine de idei, oamenii aia despre care vorbesti tu si-au stricat singuri imaginea. Nu le-am stricat-o noi. Cand tu, Lacatus, te intorci pentru a n-a oara ca sa isi bata ciobanul joc de tine, e cam clar ce fel de om esti. Imaginea e gata stricata. Nu cred ca mai pot zice eu ceva ca sa i-o stric mai mult.

 

 

Lupta anti-cioban s-a tranformat pe forum intr-un razboi virtual cu suflarea stelista!

Strategul "revolutiei ros-albastre" (si al starii de fapt de pe forum), trebuia sa stie ca o revolutie prin dictatura unui grup este un fiasco.

Nu exista revolutie fara multime! Un grup elitist aduna si conduce multimea la o revolutie, nu se pisha pe ea!

Asa s-a ajuns la ce spunea Azzido: "acceseaza 80.000/luna, dar 50 scriu."

 

Lupta anticioban implica multimi. Stai tu linistit. Iti aduc aminte doar de acea campanie prin care in multe orase ale tarii au aparut mesaje antigigel.

A vorbi acum de grupuri de "50" mi se pare o prostie. Mi se pare ceva ce ar face oierul.

 

Doar pentru ca multi dintre acesti oameni s-au scarbit si au plecat(danimarcu si-a sters contul, Vlad refuza sa mai intre, predatorpulse7 intra foarte rar pentru ca si el s-a scarbit, etc.-am extrem de multe exemple), nu inseamna ca ei nu doresc sa il vada pe cioban plecat.

Ba da. Dar s-au saturat sa vada siteul invadat de troli si suporteri de rezultat. Si sunt sigur ca si curentul asta de pacifisti care ignora i-a gonit pe multi.

 

Haideti, deci, sa nu plecam de la ideea ca din cei 80 de mii doar 50 sunt anticioban. S-ar putea sa aveti surpriza sa aflati ca din cei 80 de mii, 60 sau 70 de mii sunt anticioban dar le e greata sa mai intre in discutii cu suporteri de rezultat.

 

Azzido insusi este o dovada elocventa a respectului ZERO.

Daca el, ca stelist, membru fondator AISS(legimat nr.2), anti-becalist convins, protestar de lina 1 si administrator(am inteles, munca voluntara), e facut pe FORUM: "oaie", "vandut", "sclav", "tradator", "borfelina", "tampit" etc., nu e greu de banuit ce si-au primit celalti stelisti, mai noi sau mai vechi, care nu aveau nicio putere sau influenta pe site si nici mozi care sa le faca dreptate.

Si pentru ce? Pentru "delictul" ca se duce la meciuri si apoi comenteaza meciul/echipa pe site. Incredibil!

 

Atat timp cat prin moderare nu se apara demnitatea userului, tot mai putini vor participa la viata unui site.

 

Azzido e un tip foarte inteligent si un bun admini. A realizat ca in ritmul asta ... proiectul site-ului e pe cale sa se duca de rapa.

Si Costi constata, intr-un comm, ca la placinte virtuale inainte, dar la cotizati reale inapoi. Multi pe lista membrilor AISS, dar cam putini si la banca in cont. Clamau in virtual ca pot finanta o echipa, dar se codeau sa-si plateasca o cotizatie modica, si ea o sursa pentru intretinerea site-ului, unde tot ei, "intangibilii" cu sigla, taiau si spanzurau "mioarele" vopsite de ei, nestingheriti si cu o frenezie diabolica.

 

Azzido si Costi mai stiu si ca o stare de spririt "ultra-radicala", instaurata si tolerata, bazata pe jigniri si pe argumente gen Banati oaia, banati clona, ca doar eu sunt Primadona!!, nu o mai poti schimba usor intr-o normalitate, fara convulsii.

Cei care au taiat si spanzurat nestingheriti pe site se vor simti mereu "marginalizati" si "tradati", atunci cand nu li se fac "poftele".(e si cazul in speta)

Pentru unii dintre ei, daca acum sunt contrazisi pe o tema, nu mai este o polemica normala de forum, ci direct un atentat marsav la stelism si cer suprimarea "jegului", altfel vor scufunda Universul! Desigur, e greu sa treci de la un statut de "Guru, cel ales si uns" la statutul de "normal user", fara sa faci spume.

 

 

Ai dat exemplul Azzido. Ok, ai dreptate.

Dar imi permit si eu sa dau un exemplu. Toti acei redactori care inainte scriau articole anticioban si care erau injurati la greu de toti trolii si suporterii de rezultat, ei nu sunt cumva in aceeasi situatie ca Azzido acum?

 

Eu cred ca da.

Oamenii aia si-au luat multe injuraturi. Moderatorii nu si-au facut treaba. Unele injuraturi mai sunt pe site chiar si acum. Asadar, mai e cineva surprins ca sunt foarte putini cei care vor sa se implice pentru site?

Mai e cineva surprins ca nu mai doresc oamenii sa scrie articole?

 

De ce sa o faca? Doar ca sa fie injurati? Doar ca sa le fie injurate familiile?

 

S-a ajuns la "banati oaia, banati clona" tocmai pentru ca respectivii jegosi isi faceau n conturi doar ca sa injure. Si s-a ajuns la certuri pentru ca unii nu isi faceau treaba.

 

Unii au tradat. Iar problema asta a suparat si mai mult.

Problema nu sta la oamenii care au pornit pe un drum si care stau tot pe acel drum. Problema e la cei care tot schimba drumurile dupa cum bate vantul. Ca nu se ajungea niciodata aici daca noi eram uniti.

 

Si doar pentru ca ei au cedat, nu inseamna ca si restul trebuie sa cedeze. Cei care au ales sa lupte in continuare, indiferent cum o fac(ca nu trebuie sa iesi cu furca-n mana ca sa faci razboi), au mai si obosit si s-au saturat sa ii vada de fiecare data pe aceiasi troli, folosind aceleasi injuraturi, jigniri, etc.

 

Nu vreau sa ma dau smecher dar eu unul am zis de ceva timp ca se va ajunge aici. V-am atras atentia ca in momentul in care te inconjori de oameni dubiosi, nimic din ce faci nu poate sa reziste. Protestele au cedat, a cedat si siteul. Pentru ca multi din cei ajunsi moderatori aveau alte obiective, nu Steaua.

 

Daca s-a ajuns acolo incat un moderator sa spuna fara jena ca "ma pis pe protestatari", ce mai e de zis?

 

 

 

 

De aceea asistam de ceva timp la fronda celor la care, pentru a normaliza site-ul, Azzido "a indraznit" sa le mai taie din statutul de "intangibili", de care s-au bucurat pana acum! Cu presiuni si jigniri repetate, l-au impins spre o masura extrema, sa le dea un motiv sa-i sara in gat (re)demascandu-l ca "tradator", groparul stelismului etc., care, in sfarsit, si-a dat arama pe fata. In fond, ei nu-i vor raul. Vor doar sa-l determine sa cedeze psihic si sa renunte la admini.

Ceea ce partial s-a reusit. Trist!

 

Plecarea lui Azzido ar fi o mare pierdere pentru site, cum a fost si in perioada in care el a fost obligat sa faca pasul inapoi de la moderare.

Timpul a confirmat asta prin "evolutia" site-lui ... doar 50 mai scriu, din peste 4 milioane de stelisti!!!!

Pe langa calitatile de manager IT, Azzido este un factor de echilibru al site-ului prin aptitudinile sale deosebite in moderare.

Este un stelist "pur sange", un anti-becalist indiscutabil si nu are discenamantul afectat de o ura oarba..

 

Azzido nu a prea taiat nimic. Ca eu inca mai am acces la sectiunea de redactor. As putea sa scriu oricand, orice. Dar nu vreau sa o fac, momentan. O sa o fac atunci cand proiectul meu se va desfasura in sfarsit.

 

Si ca tot am vorbit de el, inca nu mi-a trimis nimeni nici un mesaj ca sa ii arat planul meu.

Ca sa nu creada lumea ca incerc sa radicalizez siteul sau sa pun mana pe el, dati-mi cate un mesaj.

"Trimite-mi, ba, proiectul tau, sa il vad si eu", iar eu va voi raspunde. Veti vedea toti ce si cum pentru ca transparenta este unul din stalpii de baza ai noului meu plan. O sa facem totul pe fata, ca sa nu fim acuzati ca suntem platiti sau ca avem intentii ascunse. Sunt la dispozitia voastra daca doriti sa il vedeti. Apoi o sa ma puteti judeca singuri.

 

 

In alta ordine de idei, ce a facut Azzido se numeste a le intoarce spatele celor pe care te considera frate.

El stie foarte bine ce bine am colaborat impreuna. Stie foarte bine cat m-am implicat eu pentru site. De la transmiterea meciurilor livetext, la punerea pe site a livevideoului(care a fost ideea mea, by the way), la toate articolele alea pe care le-am scris: conferinte de presa, interviuri, cronici de meci.

Eu m-am implicat foarte mult si, cand am cerut ca moderatorii sa isi faca treaba, ca ma saturasem sa fiu injurat aiurea la fiecare postare de catre fiecare dobitoc, Azzido mi-a intors spatele. In loc sa ii sanctioneze pe cei care nu-si faceau treaba, si-a batut joc de mine. Mi-a dat ban pentru ca, cica, faceam trolling.

 

Plecarea lui eu nu am cerut-o. I-am cerut insa sa lase pe altul DACA CREDE CA NU MAI POATE! De foarte multe ori s-a plans ca e greu si il cred. Nu am zis-o cu lipsa de respect. Am zis-o pentru binele siteului. Daca el crede ca nu mai poate, sa lase pe altul.

 

In concluzie.

Comentariile lui Costi, Azzido, Lari, AXL, Stanici, Ronnie etc.(sa ma ierte cei care mai sunt si nu i-am numit sa nu ma intind) dovedesc ca sunt suficiente minti obiective, care stiu sa puna exact degetul pe rana site-ului.

 

Stii foarte bine ca nu te-am acuzat pana acum ca ai fi xray. Insa linguselile din paragraful asta si din cele de mai sus chiar seamana cu ce facea ala. Daca tu vrei sa te pui bine cu un grup de oameni, eu n-am nici o problema. Insa asta cu minti suficient de obiective nu prea merge cu unii din cei enumerati de tine. Oamenii vechi de pe site stiu cum se pune problema. Nu are rost sa discut eu acum.

 

Daca se vrea ca site-ul sa redevina conform proiectului, atunci cheia este "Apararea demnitatii userului stelist prin MODERARE":

- Libertate de exprimare, in sensul unei moderari corecte, nepartinitoare, doar pe criteriile regulamentului nu ale opiniilor rastalmacite sau ale bisericutelor;

- Toleranta ZERO fata de jigniri si injurii aduse fostelor glorii;

- Toleranta ZERO fata de jigniri, etichete si injurii adresate userului stelist, indiferent de cine le face;

- Intoleranta fata de provocari sistematice si de hartuire a userilor.

 

Sa stii ca fix asta am cerut si eu.

 

Am cerut ca oamenii sa poata spune pe site tot ce vor(argumentat si serios, bineintles), nu sa taca de frica ca vor fi batuti sau luati la misto de unii utilizatori sau injurati.

Am cerut ca moderatorii sa modereze corect, cu regulamentul in mana. In momentul in care un baiat vine si vorbeste aiurea, cu inventii, fara argumente adevarate, sa fie exclus, nu sa fie lasat sa provoace in continuare.

 

Unii asa fac pe site. Vin, se dau mari intelectuali, mint mult, provoaca si, cand sunt injurati de oamenii care s-au saturat de ei, se dau victime si cer ca acei stelisti care s-au saturat de minciunile lor sa plateasca. Asta nu e corect. Raul trebuie taiat din radacina. Deci 0 toleranta fata de trolli, fata de prosti, fata de oameni murdari, etc.

 

Toleranta 0 fata de injuraturi aduse fostelor glorii. Din nou, foarte de acord cu tine.

In momentul in care cineva vine si zice ca "x e )(*()*)" si nu are nici macar un argument, afara cu el de pe site!

 

Insa, atunci cand vine cineva si spune "y e 545416 pentru ca l-am vazut de prea multe ori luand bani si facandu-ne de rusine" atunci ii editezi postarea(desi injuraturile cred ca sunt editate automat) si gata. Daca omul spune adevarul, sa nu fie cenzurat. Din moment ce chiar mai sus am cerut libertate de exprimare, sa nu ne contrazicem chiar in punctul urmator.

 

 

"Toleranta ZERO fata de jigniri, etichete si injurii adresate userului stelist, indiferent de cine le face;" - din nou, foarte de acord. Cum am zis inainte, raul trebuie taiat de la sursa. Nu trebuie sa asteptam sa se inmulteasca. Nu trebuie sa lasam lucrurile sa degenereze.

 

Daca un troll face prostii, ban inainte ca lumea sa inceapa sa il injure.

 

 

Intoleranta fata de provocari sistematice si de hartuire a userilor.
- din nou, foarte de acord. E fix ce am zis mai sus legat de troli. Cei care provoaca, OUT!

 

 

«18485868788141»