FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Poze

«1272829303145»
Maye20.01.2011 21:52
bucurestiul pentru ceea ce este el capitala culturala

bancul anului?

Costi20.01.2011 21:52

Adevarat...Sinaia are si un parc :))

Robert Aeroth20.01.2011 21:54
mai nu va mirati foarte rau de astfel de denumiri.

 

A fost in 2008 ocampanie a primariei si a firmei apanova intitulata "de ce iubim Bucurestiul" iar multi au ales o denumire pentru locurile care le trezesc amintiri, asa ca acele strazi nu au relevanta administrativa, doar sentimentala.

 

 

Eu imi iubesc Bucurestiul pentru ceea ce este el, capitala economica, culturala, stiintifica a tarii, acest suberb oras cu o splendida architectura.

 

 

Sigur te referi la Bucuresti ? Poate il confunzi cu Los Angeles sau Londa :unsure:

 

bancul anului?

 

S-a trezit sibianul din el:))

Lari20.01.2011 21:56
Adevarat...Sinaia are si un parc :))

 

Ejti pork!

 

Mai avem 2 sensuri giratorii, un parculetz mic in fata postei si un MaxiDiscount.

 

1on20.01.2011 23:09
nu vreau sa intru in discutii cu tine, dar uita-te la celelalte orase din provincie,

 

2 strazi, 3 intersectii si 5 cladiri mai deosebite restul blocuri comuniste fara numar, nici macar canalizare sau semafoare nu au toate, asa ca lasa-ma cu faze gen bancul zilei, punct.

 

Daca la 1860siceva, cand s-au unit Moldova si Tara Romaneasca la nivel de institutii, se alegea una din celelalte variante de capitala, adica Focsani sau Iasi, din capitala economica, culturala si stiintifica si splendida arhitectura, ma-ndoiesc ca ar mai fi ramas altceva in afara de arhitectura. Care, probabil, ar fi fost pusa in valoare mult mai mult decat acum.

 

Pe langa asta, si oameni din restul tarii au pus umarul la creearea partilor bune din Bucuresti. Tot asa cum tot oameni din restul tarii (si din alte tari, cu precadere), au pus umarul la fata nasoala a Bucurestiului: mizerie, tiganeala, manelism, infractionalitate. Ca Ceausescu a adus toti taranii de la coada vacii, care vaca nici macar nu era a lor (ca daca era a lor, atunci erau capabili sa se ridice), la oras. In toate orasele. Nu vreau sa generalizez, cine se stie ca nu face parte din categoria asta, nu face parte (nici parintii mei nu-s focsaneni de bastina, is de la tara amandoi; dar, aveau vaci si oi care erau ale lor).

 

Sper sa nu se-nteleaga acuma ca am ceva cu bucurestenii sau cu Bucurestiul. Dar, Bucurestiul e capitala Romaniei si toata Romania a pus umarul, intr-un fel sau altul, la ceea ce este el azi.

 

Revenind la pozele alea, stiu sigur ca-n vara lui 2007 acele indicatoare existau.

Alex88pl21.01.2011 01:29

@lrp

nici eu nu vreau sa intru in discutii..dar care arhitectura?care cultura?Clujul este peste Bucuresti din aproape toate punctele de vedere,mai putin economic

Le reseau pansant21.01.2011 09:02

Lari,

-scuze, am uitat sa adaug si o piata de legume, mea culpa o recunosc inzecit

 

Ion,

e adevarat ca statutul de capitala confera multe avantaje si ca generic toata tara a contribuit la acest lucru, dar totusi nu poti sa nu admiti ca Bucurestiul este peste toate orasele din tara in ce priveste economia, cultura, stiinta.

 

Maye

faptul ca Sibiul a fost capitala culturala a Europei in 2008 asta nu inseamna ca Bucurestiul este o cocina, din contra cultura pentru mine inseamna:

biblioteci, teatre, muzee, vernisaje si expozitii, un decor urban pus in valoare de creatii artistice perene, parcuri, piete si locuri de activitati in aer liber, concerte variate sustinute de formatii ale momentului, cluburui si restaurante de mare tinuta, etc.

 

In Bucuresti sunt sute de biblioteci, zeci de teatre, de muzee, nu mai vorbesc de expozitii si alte activitati minore, ori acestea sunt intalnite aproape exculsiv la Bucuresti.

 

Alex88

Tu ai idee ce inseamna architectura?

in Bucuresti sunt prezente mai multe stiluri specifice tarii noastre

 

-stilul brancovenesc, Palatul de la Mogosoia (ma rog langa Bucuresti)

-stilul neo-romanesc -Scoala centrala de fete, Institutul de arhitectura I. Mincu

-stilul neo-reneascentist francez: CEC-ul, Palatul de justite, Palatul Sutu, Ministerul agriculturii + arhitectura civila

-stilul eclectic: Muzeul de Istorie, Atheneul, palatul regal

-stilul neo-clasic: primaria generala, Universitatea, facultatea de medicina

-stilul art-nouveau/modernist: facultatea de drept, blocul aro, palatul victoria (sediul guvernului)

 

asta asa doar la o descriere succinta fara sa intru in detalii despre ce arhitecti au lucrat in Bucuresti si realizarile lor, in plus de asta m-am limitat doar la o anumita perioada.

dee21.01.2011 09:42
nici eu nu vreau sa intru in discutii..dar care arhitectura?care cultura?Clujul este peste Bucuresti din aproape toate punctele de vedere,mai putin economic

Eu inteleg la ce te-ai referit, chiar daca exista repere estetice, spatiale, simbolice (vezi exemplele date mai sus), Bucurestiul si-a pierdut identitatea, alterand-o, devenind o aglomerare urbana. Riscul acesta exista si in cazul altor orase.

 

Revenind la celebrele denumiri de strazi ,chiar nu pot sa inteleg campania asta. Sentimentul de apartenanta la oras il traiesti/constientizezi prin pastrarea continuitatii cu trecutul, prin informarea despre mostenirea istorica, prin crearea unui caracter autentic, prin protectia vechilor trasee ale orasului, nu prin denumiri ridicole de strazi.( str. unde sta bunica, am pupat-o pe mimmi sau am alergat dupa ana) amuzant, insa penibil.

gio_stgloria21.01.2011 09:51

faceti offtopic,deschideti un topic in care sa vorbiti despre orasele voastre.

 

 

2100.jpg

Le reseau pansant21.01.2011 10:12
faceti offtopic,deschideti un topic in care sa vorbiti despre orasele voastre.

se aude Mo? ce spui despre un topic Bucuresti pe sectiunea de romanism,

MikStelista22.01.2011 11:05
:ce_oameni:

da_firma_320x481.jpg

LanDSharK22.01.2011 15:11

Baiatu are moda in piele ..

Le reseau pansant22.01.2011 19:54

LV-ul acela inseamna louis vuitton, una dintre cele mai exclusiviste si mai scumpe marci de imbracaminte, dar restul semnelor ce inseamna?

 

PS: hai sa va dau niste preturi, sa vedeti ce inseamna LV, o pereche ochelari de soare 350€ minim, un portmoneu din piele cu breloc de cheie 120€, o oglinda (din aia mica de posteta) 35€, cizme, pantofi cel putin 1000€ perechea, se intelege ca sunt din piele.

 

PS1: e cineva doritor sa cumpere?

Alex88pl22.01.2011 20:22

louis vuitton? prefer ecko si dc in orice zi a saptamanii si de doua ori duminica.

 

on :D :

Pic013.jpg

dee26.01.2011 19:03

Tipul ala e clar obsedat de marca Louis Vuitton din moment ce si-a tatuat pe brat monograma si elementele decorative specifice de pe posete/genti .Culmea e ca nu e unic :) in poza e ,evident, un fake la vreo 150E, nu originalul de cateva mii.

12.jpg

Stanici28.01.2011 11:16

Alex88pl

 

Ma, tu faci reclama si nu mai fac baietii fata la valul de clienti pe urma. :D

Alex88pl28.01.2011 12:08

tu cam ai dreptate, si asa am interdictie acolo

Daniel-Ionut03.02.2011 17:29

16669313889197284209610.jpg

16669313889198284209510.jpg

18014313889226617540010.jpg

18014313889226950873310.jpg

David03.02.2011 17:31
arpad-paszkyani-ferrari.jpg
Robert Aeroth05.02.2011 19:00

Diferenta intre afro-americani si latino-indieni ?

post-68319-1296932406.jpg

post-68319-1296932419.jpg

post-68319-1296932455.jpg

post-68319-1296932458.jpg

S.S.Lazio05.02.2011 20:12

@ alex ai interdictie-n revenge ? si tu ?:))

Azzido15.02.2011 05:15

sa fie...

image_2011_02_9_8288604_56_.jpg

Alex88pl15.02.2011 07:03

@lazio

da, s-a suparat unu dintre patroni pe mine pe motivul ca "stiu prea multa lume":|

1e2pvc.jpg

iNsTiGaToR15.02.2011 08:22
sa fie...

 

Care-i faza la asta? Era greseala(sabotaj :)))) ) sau nu stiu ce nume de nu stiu unde?

 

Azzido15.02.2011 10:59

probabil vreo incurcatura. penis/pensii

«1272829303145»