Parca la Floreasca... au avut o perioada si Polivalenta.
Parca la Floreasca... au avut o perioada si Polivalenta.
Programul echipei Steaua MFA in Liga Nationala masculina editia 2009-2010:
TUR
Etapa 1 - 06.09.09: Steaua MFA - Dinamo*
Etapa 2 - 13.09.09: HC Odorhei - Steaua MFA
Etapa 3 - 27.09.09: Steaua MFA - Universitatea Politehnica Municipal Timisoara*
Etapa 4 - 04.10.09: Universitatea Transilvania Cluj - Steaua MFA
Etapa 5 - 11.10.09: Steaua MFA - Universitatea Bucovina Suceava
Etapa 6 - 18.10.09: UCM Resita - Steaua MFA
Etapa 7 - 25.10.09: Steaua MFA - Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu
Etapa 8 - 08.11.09: HC Minaur Stiinta CSM Baia Mare - Steaua MFA
Etapa 9 - 15.11.09: Steaua MFA - CSM Medgidia
Etapa 10 - 22.11.09: HCM Constanta - Steaua MFA
Etapa 11 - 29.11.09: Steaua MFA - Stiinta Municipal Dedeman Bacau
Etapa 12 - 06.12.09: Steaua MFA - SCM Rom Cri Brasov
Etapa 13 - 13.12.09: CSM Satu Mare - Steaua MFA
RETUR
Etapa 14 - 31.01.10: Dinamo - Steaua MFA
Etapa 15 - 07.02.10: Steaua MFA - HC Odorhei
Etapa 16 - 14.02.10: Universitatea Politehnica Municipal Timisoara - Steaua MFA
Etapa 17 - 21.02.10: Steaua MFA - Universitatea Transilvania Cluj
Etapa 18 - 28.02.10: Universitatea Bucovina Suceava - Steaua MFA
Etapa 19 - 07.03.10: Steaua MFA - UCM Resita
Etapa 20 - 14.03.10: Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu - Steaua MFA
Etapa 21 - 21.03.10: Steaua MFA - HC Minaur Stiinta CSM Baia Mare
Etapa 22 - 28.03.10: CSM Medgidia - Steaua MFA
Etapa 23 - 04.04.10: Steaua MFA - HCM Constanta
Etapa 24 - 25.04.10: Stiinta Municipal Dedeman Bacau - Steaua MFA
Etapa 25 - 02.05.10: SCM Rom Cri Brasov - Steaua MFA
Etapa 26 - 09.05.10: Steaua MFA - CSM Satu Mare
* meciuri fara spectatori
Data meciurilor poate fi modificata in functie de meciurile pe care Steaua le va disputa in Cupa Cupelor.
Ultimele stiri despre echipa de handbal:
- in sezonul 2009-2010 Steaua MFA va juca meciurile de acasa in Sala Sporturilor Concordia din Chiajna, fiind posibil ca si meciurile europene sa le joace in aceeasi sala.
- in urma tragerii la sorti pentru turul 2 al Cupei Cupelor echipa noastra va intalni pe italienii de la H.C. Conversano, meciurile urmand a se disputa pe 14/15.11.09 in Italia si 21/22.11.09 in Romania. Italienii au terminat campionatul trecut pe locul 2, pierzand finala campionatului impotriva rivalilor de la Casarano, insa si-au luat revansa in finala Cupei Italiei cand au invins aceeasi echipa la 9 goluri diferenta. Intre jucatorii italienilor se afla si un roman, interul Mircea Muraru transferat in aceasta vara de la Dinamo. Conversano a mai intalnit o singura data o echipa romaneasca in cupele europene - in sezonul 2006/2007 al Ligii Campionilor pierzand calificarea in fata lui HCM Constanta (30-25 in tur si 24-38 in retur).
- programul Stelei inainte de inceperea campionatului este urmatorul:
06-08.08.2009 Memorialul "Mihai Mironiuc" - echipe participante: CSU Suceava, CSU Suceava 2, Steaua MFA, HC Minaur Baia Mare, Stiinta Municipal Dedeman Bacau, Olympus Chisinau
14-15.08.2009 - 2 meciuri amicale la Chiajna cu Stiinta Municipal Dedeman Bacau
21-22.08.2009 Cupa Steaua - echipe participante: Steaua MFA, CSU Suceava, Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu, CSM Bucuresti
27-30.08.2009 Turneu amical Banja Luka - Bosnia Hetegovina
- transferurile din aceasta vara sunt urmatoarele: sosiri: Laurentiu Dinescu (de la CSM Medgidia), Costel Manea (Dinamo) / plecari: -
- in sezonul 2009-2010 Steaua MFA va juca meciurile de acasa in Sala Sporturilor Concordia din Chiajna, fiind posibil ca si meciurile europene sa le joace in aceeasi sala.
ce rahat frate..
De ce rahat "frate", era mai bine la Buzau? Sau iti vine prea greu sa ajungi pana in Chiajna?
puteau sa joace la fel de bine si la noua sala polivalenta din parcul TEI , care a fost data in folosinta toamna trecuta, si apartine facultatii de constructii care se afla vis a vis de parc
daca tie unu iti convine sa te duci printre toti indienii la chiajna, sa respiri si un aer proaspat ce vine de la groapa de gunoi e treaba ta, totusi trebuia sa caute o solutine mai buna decat chiajna
Sala aia n-are cãldurã și nici mai mult de (parcã) 100 sau 150 de locuri.
1. Cum poti sa propui ca o echipa a Stelei sa joace in cartierul Tei adica exact in fieful dusmanilor nostri. E ca si cum un caine ar propune ca o echipa a lor sa joace in Drumul Taberei.
2. Faptul ca spui ca in Chiajna e plin de tigani arata faptul ca nu cunosti zona si mai ales nu stii ce lume vine la sala. Sezonul trecut spectatorii meciurilor erau in majoritate oameni cunoscatori ai fenomenului plus galeria adusa de la Mizil. Nici pe mine nu ma incanta sa fac o ora pana acolo, dar daca te consideri simpatizant/suporter pana la urma treci cu vederea lucrurile astea.
3. De groapa de gunoi pe langa sala nu stiu si nici nu am simtit ceva in aer probabil si pentru sala are un sistem de ventilatie foarte bun.
4. O solutie mai buna ca asta nu exista momentan, in sala Mihai Viteazul nu se poate juca, la fel in Floreasca, Polivalenta e scumpa si ocupata cu manelisti iar alte sali nu prea mai sunt. De construit o sala noua iese din discutie la ce fonduri are clubul, deci ramane sala din Chiajna care are 2000 de locuri.
Programul echipei Steaua MFA la Cupa Banja Luka Cup 2009 :
27.08. - 17,30 Gorenje Velenje - Steaua MFA Bucuresti
29.08. - 18,30 Steaua MFA Bucuresti - HC Kolubara
30.08. - meciul pentru locul 5 la 17,00, meciul pentru locul 3 la 19,00, meciul pentru locul 1 la 20,45
(sursa steauamfa.ro)
1. Cum poti sa propui ca o echipa a Stelei sa joace in cartierul Tei adica exact in fieful dusmanilor nostri. E ca si cum un caine ar propune ca o echipa a lor sa joace in Drumul Taberei.
(sursa steauamfa.ro)
crede-ma 90 % din microbistii cartierului tei tin cu Steaua, marile meciuri sunt urmarite afara cu TV-uri scoase, sau videoproiectoare, k mai sunt 20 de caini care se intituleaza ultras tei asta nu inseamna k tot cartierul e cu Dinamo
am stat acolo 18 ani si stiu ce spun
Saptamana aceasta se desfasoara la Suceava turneul Memorialului "Mihai Mironiuc". Iata rezultatele Stelei in acest turneu:
Meci 1: Steaua MFA - Stiinta Municipal Dedeman Bacau 35-31 (13-18)
Steaua MFA: Laufceac 4 interventii 1 la 7m, Ciobanu 6 interventii, Cenusa 9 interventii 1 la 7m - Novanc 5 goluri, Tudor 2 goluri, Stamate 1 gol, Manea 2 goluri, Sania 4 goluri, Rapciuga 2 goluri, Ilies 6 goluri, Dinescu 4 goluri, Cian 3 goluri, Vujadinovic 3 goluri, Savenco 2 goluri, Saulescu, Stavrositu.
Meci 2: Steaua MFA Bucuresti - Olimpus Chisinau 39-21 (19-9)
Steaua MFA: Ciobanu 6 interventii, Cenusa 10 interventii - Novanc 4 goluri, Tudor 3 goluri, Stamate 2 goluri, Manea 2 goluri, Stavrositu 4 goluri, Sania 5 goluri, Rapciuga 1 gol, Ilies 4 goluri, Dinescu 4 goluri, Cian 4 goluri, Vujadinovic 2 goluri, Saulescu 2 goluri, Savenco 2 goluri.
Meci 3: Steaua MFA - Universitatea Bucovina Suceava II 47-38 (19-18)
Steaua MFA: Laufceac 5 interventii, Ciobanu 3 interventii 1 la 7m, Cenusa 5 interventii - Novanc 5 goluri, Tudor 3 goluri, Stamate 3 goluri, Manea 3 goluri, Sania 2 goluri, Rapciuga 1 gol, Georgescu 4 goluri, Ilies 5 goluri, Dinescu 4 goluri, Cian 7 goluri, Vujadinovic 7goluri, Saulescu 3goluri, Savenco 1 gol, Stavrositu.
Meci 4: Steaua MFA - Minaur Baia Mare 28-25 (16-16)
Steaua MFA: Laufceac 4 interventii, Ciobanu 5 interventii, Cenusa 7 interventii - Novanc 2 goluri, Stamate 1 gol, Manea 2 goluri, Stavrositu 1 gol, Sania 6 goluri, Rapciuga 1 gol, Georgescu 1 gol, Ilies 1 gol, Dinescu 1gol, Cian 3 goluri, Vujadinovic 1 gol, Saulescu 2 gol, Savenco 1 gol, Tudor
Meci 5: Steaua MFA - Universitatea Bucovina Suceava 23-27 (12-18)
Steaua MFA: Laufceac 5 interventii, Ciobanu 6 interventii, Cenusa 3 interventii - Novanc 2 goluri, Manea 1 gol, Stavrositu 2 goluri, Rapciuga 5 goluri, Georgescu 3 goluri, Ilies 5 goluri, Dinescu 1 gol, Cian 3 goluri, Vujadinovic 2 goluri, Savenco 1 gol, Saulescu, Tudor, Stamate, Sania
Steaua MFA a terminat turneul pe locul 2.
(sursa:steauamfa.ro)
Unde va juca Steaua in acest sezon? ![]()
Sper ca vor juca in Bucuresti pana la urma...
Steaua - CSU Suceava: 33-24, intr-un meci de pregatire.
Arata binisor echipa noastra...
Cat de superb e sa-i auzi pe baieti ca striga Steaua inainte de meci si dupa time-out-uri...
A inceput turneul de pregatire Banja Luka Kup 2009, in primul meci:
RK Gorenje Velenje - Steaua MFA 28-24 (16-12)
Steaua MFA: Laufceac 8 interventii, Cenusa 2 interventii - Novanc, Stamate 1 gol, Manea 1 gol, Stavorsitu 1 gol, Sania 4 goluri, Rapciuga 3 goluri, Georgescu 6 goluri, Ilies 2 goluri, Dinescu 2 goluri, Cian, Vujadinovic 2 goluri, Saulescu, Savenco 2 goluri.
Meciul urmator: sambata 29.08, ora 18:30 - Steaua MFA Bucuresti - RK Kolubara
(sursa: steauamfa.ro)
Se întâmplã și la handbal! Steaua - Dinamo se disputã cu porțile închise
Articol publicat in Handbal | 05.09.2009 | 10:59
Flux RSS twitter newsletter Trimite prin Email Printeaza mobil
Derby-ul de tradiție al handbalului masculin, Steaua - Dinamo, programat duminicã, de la ora 20:30, la Chiajna, se desfãșoarã cu porțile închise. FRH a luat aceastã mãsurã în urma scandãrilor fanilor steliști împotriva șefilor federației, la Cupa României. Tot în prima etapã, ieri s-a disputat Minaur – "U" Cluj...; Se mai joacã: Azi: Pandurii - Suceava (ora 18:00), Medgidia - Poli (11:00); Mâine: Reșița - Bacãu (11:00), Brașov - Satu Mare (11:00).
prostsport
**** PRESA
Meciul va mai fi un derby doar cu numele, Steaua avand un lot mult superior, iar Dinamo avand o echipa din care mai sunt doar 5 jucatori din lotul de anul trecut restul fiind copii.
Meciul va fi in direct pe DigiSport de la ora 20:30. Din tabara noastra vor lipsi portarul Obrad Ivezic aflat in recuperare si centrul Viorel Mazilu operat la menisc.
Dupa campania din vara la Steaua au venit urmatorii jucatori: Marian Rapgiuga (extrema stanga - HC Odorhei), Laurentiu Dinescu (inter stanga - CSM Medgidia ), Ionut Saulescu ( centru - HCM Constanta ), Costel Manea ( inter dreapta - Dinamo Baumit Bucuresti ), Iulian Stamate(pivot - Pick Szeged), Alexandru Constantin (inter stanga - CSS3 Steaua Bucuresti ), Ovidiu Mihaila (antrenor - HC Odorhei).
Lotul Stelei :
1. Ionut Ciobanu - portar (25 ani)
3. Marius Novanc - pivot (29 ani)
4. Marius Tudor - extrema stanga (24 ani)
7. Viorel Mazilu - centru (27 ani)
8. Iulian Stamate - pivot (26 ani)
9. Costel Manea - inter dreapta (25 ani)
11. Marius Stavrositu - centru (29 ani)
12. Obrad Ivezic - portar (28 ani)
13. Alin Sania - inter stanga (26 ani)
14. Marian Rapciuga - extrema stanga (28 ani)
16.Stefan Laufceac - portar (35 ani)
17. Ionut Georgescu - extrema dreapta (27 ani)
18. Dan Ilies - pivot (27 ani)
19. Radu Pertea - inter dreapta (20 ani)
22. Laurentiu Dinescu - inter stanga (23 ani)
34. Andrei Cian - extrema dreapta (32 ani)
69. Predrag Vujadinovic - extrema stanga (26 ani)
77. Ionut Saulescu - centru (25 ani)
83. Razvan Cenusa - portar (31 ani)
85. Dan Andrei Savenco - pivot (24 ani)
91. Alexandru Constantin - inter stanga (18 ani)
Meciul va mai fi un derby doar cu numele, Steaua avand un lot mult superior, iar Dinamo avand o echipa din care mai sunt doar 5 jucatori din lotul de anul trecut restul fiind copii.
19-12 la pauza
Totusi nu-i macelarim pe maidanezi asa cum ar trebui; meciul are un aer de vacanta (asta si pt ca se joaca fara spectatori) iar ai nostri se poarta ca si cind le-ar fi mila de puricosi
41-31 scor final
Pacat, puteam sa facem un rezultat care sa intre in istorie, sa-i batem la vreo 20 de goluri, dar...in fond salariul intra in cont oricum, nu?
Pana la urma este important ca am castigat,cu toate ca Steaua avea chiar si 16 goluri avantaj si asa faceau uitat meciul de anul trecut cand cainii ne-au batut la 13 goluri diferenta.
In derby-ul etapei a VI-a: UCM Resita - Steaua 26-26 (12-13). Acesta a fost ultimul meci a lui Alin Sania in tricoul ros-albastru el urmand sa se transfere in Emiratele Arabe Unite.
Dupa acest meci in clasament Steaua se afla pe locul 3 cu 6 puncte dupa 4 victorii 1 egal 1 victorie golaveraj 192:153. Etapa viitoare echipa noastra va juca acasa impotriva echipei de pe locul 2, Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu echipa condusa de Vasile Stanga invingand etapa trecuta pe HCM Constanta.
Steaua MFA: Laufceac, Cenusa - Novanc 2 goluri, Manea 2 goluri, Stavrositu 2 goluri, Sania 3 goluri, Georgescu 8 goluri, Cian 4 goluri, Vujadinovic 4 goluri, Stamate 1 gol, Savenco, Ilies, Dinescu.
Viitorul echipei de handbal este in acest moment incert dupa ce asocierea cu MFA a intrat in impas, jucatorii nefiind platiti de cateva luni, ei putand depune memorii pentru a deveni liberi.
In derby-ul etapei a VI-a: UCM Resita - Steaua 26-26 (12-13). Acesta a fost ultimul meci a lui Alin Sania in tricoul ros-albastru el urmand sa se transfere in Emiratele Arabe Unite.
Dupa acest meci in clasament Steaua se afla pe locul 3 cu 6 puncte dupa 4 victorii 1 egal 1 victorie golaveraj 192:153. Etapa viitoare echipa noastra va juca acasa impotriva echipei de pe locul 2, Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu echipa condusa de Vasile Stanga invingand etapa trecuta pe HCM Constanta.
Steaua MFA: Laufceac, Cenusa - Novanc 2 goluri, Manea 2 goluri, Stavrositu 2 goluri, Sania 3 goluri, Georgescu 8 goluri, Cian 4 goluri, Vujadinovic 4 goluri, Stamate 1 gol, Savenco, Ilies, Dinescu.
Viitorul echipei de handbal este in acest moment incert dupa ce asocierea cu MFA a intrat in impas, jucatorii nefiind platiti de cateva luni, ei putand depune memorii pentru a deveni liberi.
Deci la handbal suntem faliti, voleiul e aproape la pamant, baschetul a revenit pe prima scena dupa 6-7 ani si nici aici nu facem mare lucru, la hochei n-am mai castigat de vreo 4 ani campionatul, anul trecut am terminat pe 4 din 6 echipe, la rugby, la fel, n-am mai castigat de vreo 3 ani campionatul, la polo la fel. In concluzie la toate sporturile de echipa suntem slabi, ca sa ma exprim decent si suporterii, sau mai bine spus aa-zisii suporteri protesteaza la adresa patronatului echipei de fotbal. Bravos! Poate asa ajungem ca handbalul sa ne desfiintam. Comunistii care stau in stapele acestui protest stiu sa manipuleze masele. Asa au facut mereu acesti paduchi, care in afara sa dea din gura n-au fost in stare decat sa infometeze acest popor. Acum ca o persoana care n-a facut parte din tagma lor patroneaza Steaua nu le convine si s-au napustit asupra lui, precum ulii asupra prazii.
=)))
Jiji n-a facut parte din tagma lor? Pai cine plm foloseste metode de represiune ca in comunism? Care familie aproviziona cu branza toata nomenclatura partidului comunist?
Sincer mi-e mila de tine. Imi este evident ca ai nivelul intelectual al unui copil de 10 ani. Si s-ar putea sa jignesc copilul zicand asta...
Valy36
Decat suporteri ca tine,mai bine fara...lasa-ne cumetre cu "comunistii" din spatele contestatarilor..
Ma grabesc sa spun ca esti unul din aceeia care la revolutia din`89 stateai pe la vecini dupa perdele si comentai ce se intampla pe afara..
genul asta de persoane ma face sa vomit...
Deci la handbal suntem faliti, voleiul e aproape la pamant, baschetul a revenit pe prima scena dupa 6-7 ani si nici aici nu facem mare lucru, la hochei n-am mai castigat de vreo 4 ani campionatul, anul trecut am terminat pe 4 din 6 echipe, la rugby, la fel, n-am mai castigat de vreo 3 ani campionatul, la polo la fel.
Deci cine ti-a spus tie ca handbalul e falit? Sunt doar frecusuri intre MFA si CSA, as spune chiar obisnuite ![]()
La baschet ce voiai sa faci in primul an? Sa joci in Euroliga? \
La hochei n-am castigat nimic pentru ca au avut grija ungurii care au condus FRHG in toti acesti ani, dar se pare ca le-a cam ajuns. La rugby multe contra-performante din ultimii ani au fost conjuncturale, Steaua dominand Divizia Nationala si impiedicandu-se in ultimele acte.
A si sa nu uit, **** Becali!
Bai... a plecat Sania la arabi ![]()
Deci la handbal suntem faliti, voleiul e aproape la pamant, baschetul a revenit pe prima scena dupa 6-7 ani si nici aici nu facem mare lucru, la hochei n-am mai castigat de vreo 4 ani campionatul, anul trecut am terminat pe 4 din 6 echipe, la rugby, la fel, n-am mai castigat de vreo 3 ani campionatul, la polo la fel. In concluzie la toate sporturile de echipa suntem slabi, ca sa ma exprim decent si suporterii, sau mai bine spus aa-zisii suporteri protesteaza la adresa patronatului echipei de fotbal. Bravos! Poate asa ajungem ca handbalul sa ne desfiintam. Comunistii care stau in stapele acestui protest stiu sa manipuleze masele. Asa au facut mereu acesti paduchi, care in afara sa dea din gura n-au fost in stare decat sa infometeze acest popor. Acum ca o persoana care n-a facut parte din tagma lor patroneaza Steaua nu le convine si s-au napustit asupra lui, precum ulii asupra prazii.
Esti cam prost. Pe langa ca esti suporter de rezultat.
valy vine de la Vali Argaseala?