Azi in restanta din etapa a 7-a Poli Izometal Timisoara - Steaua MFA 31-28 si Steaua acumuleaza a 4 infrangere in acest campionat cazand pe locul 10
Azi in restanta din etapa a 7-a Poli Izometal Timisoara - Steaua MFA 31-28 si Steaua acumuleaza a 4 infrangere in acest campionat cazand pe locul 10
Extraodinara victorie la Koper,30-29.Suntem calificati in primvara europeana,o ivictorie din cele doue meciuri ramase ne poate aduce o ceea ce pare o Fata Morgana la fotbal-calificarea din grupele CL...
EVZ: Cum ați recepționat victoriile pe bandã ale steliștilor?
Alexandru Buligan: Nimeni nu se aștepta ca Steaua sã aibã asemenea rezultate. Este o surprizã agreabilã, o mândrie pentru români. Handbalul masculin românesc este în ascensiune. Echipa naționalã s-a calificat la Mondiale. De asemenea, calificarea la Europene este pe drumul cel bun, dupã ce bãieții au învins Polonia, vicecampioana mondialã.
Aceeași echipã joacã și în Liga Naționalã, dar Steaua ocupã locul 11...
Jucãtorii se concentreazã mult mai mult la o competiție precum Liga Campionilor. Apoi, cred cã existã și un stimul financiar destul de consistent. Nu spun cã bãieții intrã pe teren cu gândul la bani, dar trebuie luate în calcul și primele. În plus, am vãzut la meciurile lor o unitate și un spirit de echipã extraordinare.
Programul Grupei E a fost pânã acum în avantajul Stelei?
Nu cred. Pentru toți, ritmul este infernal. La nivel european, calendarul competițional este nebunesc: preliminarii pentru Mondiale, preliminarii pentru Europene, cupe europene, meciurile din ligile naționale. Jucãtorii plãtesc tribut acestui calendar foarte încãrcat. Ar trebui ca echipele sã aibã loturi de 20 de jucãtori și avioane proprii, pentru a face mai ușor deplasãrile. Dar totul costã mulți bani.
Care handbalist stelist s-ar potrivi la Portland San Antonio?
Alin ªania a demonstrat cã este un jucãtor de valoare, un handbalist de bazã pentru Steaua, care ar avea loc la noi. De asemenea, portarul Ivezici are intervenții fantastice. Însã nu vreau sã nedreptãțesc restul echipei vorbind doar de unul-doi jucãtori.
Cum vedeți revenirea în România?
Revin în România cu nostalgie, dupã o absențã de doi ani. Voi trãi 60 de minute de coșmar. Sunt român, dar în același timp sunt un profesionist și vreau ca echipa mea sã câștige. Sper ca ambele echipe sã facã un meci fantastic, într-o atmosferã frumoasã și plinã de sportivitate, iar la final, cel care meritã victoria sã câștige.
Alexandru Buligan este antrenor secund la echipa spaniola Portland.
Tin minte un meci la Polivalenta contra celor de la Portland San Antonio de acum cativa ani, cand Sandu Buligan a aparat incredibil, mare portar, mare om, tot respectul meu.
Steaua Mfa 40-U Bucovina Suceava 29,bine ca am castigat azi in campionat
Antrenorul secund al echipei ruse Cehovskie Medvedi, Vladimir Kușnir, nu vede Steaua București între cele douã echipe ce se vor califica în faza urmãtoare a Ligii Campionilor la handbal masculin, deși formația românã ocupã primul loc în grupa dupã primele 4 meciuri.
Cehovskie Medvedi, învinsã de Portland San Antonio pe 8 noiembrie (27-33), ocupã locul 2 în clasamentul grupei cu 4 puncte și va juca ultimele 2 meciuri pe teren propriu cu Cimos Koper și Steaua, lider cu 6 puncte.
"Portland și echipa noastrã se vor califica mai departe. O serie de jucãtori accidentați vor reveni la echipa spaniolã și sunt sigur cã ei vor câștiga în România și acasã cu Cimos Koper. Cred cã noi vom câștiga meciurile noastre de acasã și la sfârșit Portland și Cehovskie vor merge mai departe", a declarat Vladimir Kușnir.
Kușnir apreciazã cã Cehovskie este în formã, chiar dacã a pierdut în Spania.
"Speram sã jucãm mai bine în Spania, dar n-a fost posibil. De fapt, mereu ne-am chinuit în aceastã țarã. Nu am fost capabili sã câștigãm în Spania".
Steaua București joacã duminicã 16 noiembrie un meci crucial cu Portland San Antonio la Buzãu (ora 19:00), pentru cã o victorie ar asigura calificarea campioanei României în grupele din turul principal, o premierã la masculin pentru echipele românești în aceastã competiție.
Primele 2 clasate din cele 8 grupe ale Ligii Campionilor se calificã pentru cele 4 grupe ale turului principal.
În ultima etapã din grupã, Steaua va juca în deplasare pe 23 noiembrie cu Cehovskie Medvedi.
Sursa: Agerpres
Tin minte un meci la Polivalenta contra celor de la Portland San Antonio de acum cativa ani, cand Sandu Buligan a aparat incredibil, mare portar, mare om, tot respectul meu.
Da, si eu imi aduc aminte meciul ala. Portland era o echipa extraordinara si nu ne-a lasat nici o sansa atunci. Acum e cu totul altceva...sunt convins ca putem sa-i batem si sa ne calificam in faza urmatoare a Ligii Campionilor.
Steaua Mfa 40-U Bucovina Suceava 29,bine ca am castigat azi in campionat
Dupa 13-14 la pauza. Sper ca asta sa fi fost declicul psihologic de care aveau nevoie baietii.
Sambata Liga Nationala Etapa 10 Steaua Mfa-Csm Medgidia(se joaca la Chiajna)
Nu se poate juca sambata din moment ce duminica avem meci in Liga Campionilor, meciul cu Medgidia se va juca miercuri de la ora 17:00
ce pacat ca am pierdut azi si totusi am fost aproape de o victorie mare insa spaniolii au fost mai stapanii pe situatie si au castigat
Astazi in Liga Nationala, restanta din etapa a 10-a: Steaua MFA - CSM Medgidia 38-25 (18-12), Steaua urcand pe locul 6.
Ne retragem din campionat?
Fostul antrenor al echipei Steaua, Vasile Stîngã, în prezent tehnician la Energia Lignitul Pandurii, a dezvãluit joi cã formația militarã se confruntã cu probleme serioase și se ia în calcul chiar și retragerea din campionat.
"Steaua nu mai are cum sã ia titlul de campioanã și, în plus, are mari probleme interne. Am vorbit cu cineva de acolo și se vehiculeazã ideea de a se retrage din campionat. E o problemã serioasã, în condițiile în care nu s-au mai dat salariile de trei luni", a declarat Vasile Stîngã.
Tehnicianul a mãrturisit cã ia în calcul ca formația olteanã sã se întãreascã cu câțiva jucãtori de la Steaua, dacã aceasta se va desființa, și a explicat cã situația în care au ajuns roș-albaștrii nu reprezintã o surprizã pentru el. "Eu am presimțit problemele acestea la Steaua, pentru cã nu s-a lucrat cum trebuie. Au spart prețurile în handbal și se întâmplã exact ca și la Fibrex.
Nu au siguranțã și stabilitate financiarã pentru cã existã un sponsor care dã bani când vrea. Steaua nu se va desființa, probabil o sã rãmânã sã joace cu juniorii și nu o sã pice din ligã. Oricum, Steaua e în mare pericol", a conchis fostul antrenor stelist.
Doamne fereste!
Daca o spunea altcineva poate credeam, dar venind de la V. Stanga care se stie cum a fost dat afara de la Steaua cred ca stire e total neverosibila.
cred ca incearca doar sa strice imaginea clubului. Doar a fost dat afara, nu? Vroiati sa ne laude? ![]()
Pina la desfiintare, Steaua a mai castigat un meci, umilindu-i la ei acasa pe ungurii din odorheiu secuiesc cu scorul de 32-25
Azi intr-un meci din etapa a 12-a, Steaua MFA invins acasa pe U Transilvania Cluj scor 34-29 (17-9).
Meciul a fost destul de lejer pentru baietii nostri care au condus tot meciul cam la 5 goluri, diferenta maxima fiind de 8 goluri la pauza. In repriza a doua Bozo Rudic a menajat unii din jucatori (Stavrositu, Sania, Novanc) si a incercat unele scheme cu ceilalti. De remarcat evolutia lui Radu Pertea care, desi a mai gresit unele mingi, a fost unul din jucatorii cu cele mai multe goluri inscrise (5).
Meciul urmator Steaua va intalni in deplasare pe HCM Constanta intr-un meci in care vom posibilitatea sa mai reducem din diferenta fata de echipele de la varf, sambata de la ora 18:00.
Mai multe detalii despre marcatori-AICI
In derby-ul campionatului la handbal, astazi, la Constanta echipa locala HCM a invins campioana Romaniei, Steaua MFA cu scorul de 31-30 (12-12).
Dupa acest meci Steaua MFA ramane pe locul 5 in clasament cu 14 puncte, 8 mai putin decat adversara de azi care este actualul lider.
Ce praf a putut fi apararea noastra in a doua repriza, nene...
Pacat! Tare pacat! Mai ales ca HCM s-a dus la 10 puncte in fata...
Of!
In ultima etapa din retur o sa le furam titlul. Sa-l castige oricine, Resita sau Bacau.
HCM, o echipa nesuferita+ niste suporteri ratati.
Nu o sa castige oricine titlul - eu am incredere ca tot Steaua o sa-l castige, mai ales ca vom juca acasa in retur cu primele 3 clasate.
Importante vor fi meciurile dintre etapele 17-19 cand vom intalni acasa pe Resita si Bacau si in deplasare pe Dinamo.
Marcatorii - AICI
cand e derbyul cu Dinamo la handbal?
Programul Stelei in Liga Nationala:
14.02.2009
CS H&V Pitesti - Steaua MFA Bucuresti
21.02.2009
Steaua - HC Minaur Baia Mare
28.02.2009
CSM Oradea - Steaua
04.03.2009
Steaua - UCM Resita
07.03.2009
Dinamo - Steaua
14.03.2009
Steaua - Stiinta Bacau
18.03.2009
Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu - Steaua
21.03.2009
Steaua - Poli Timisoara
28.03.2009
Bucovina Suceava - Steaua
15.04.2009
CSM Medgidia - Steaua
25.04.2009
Steaua - HC Odorhei
02.05.2009
Univ. Cluj - Steaua
09.05.2009
Steaua - HCM Constanta
Datele meciurilor pot suferi modificari in functie de meciurile din cupele europene.
Dumnezeu sa te odihneasca, Marian Cozma! ![]()
FC Steaua isi exprima regretul pentru moartea handbalistului roman Marian Cozma, care a fost ucis in noaptea de sambata spre duminica in Ungaria. Clubul nostru transmite condoleante familiei indurerate a sportivului disparut prematur, la nici 27 de ani. In astfel de momente realizam faptul ca viata este mai importanta decat orice rivalitate!
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! steagro