Dublă câștigătoare a Cupei Campionilor Europeni și posesoare a 28 de titluri naționale, Steaua se află la un pas de desființare. În urmă cu aproximativ două luni, Steaua a fost la un pas de a juca finala Cupei Cupelor. La sfârșitul sezonului, principalul sponsor, Constantin Cazacu, a decis să-și retragă sprijinul financiar din cauza dificultăților de la societatea MFA, astfel că la club s-a ales praful.
N-au nici măcar un "7" de start
Oficialii din Ghencea nu au găsit nicio soluție, cel puțin de moment, pentru continuarea activității, motiv pentru care echipa a ajuns să aibă la dispoziție doar patru jucători: Laufceac, Mazilu, Cian și Răpciugă. Și la cum merg lucrurile, și aceștia sunt pe picior de plecare, niciunul neavând contracte incheiate pe sezonul următor. "Mulți dintre noi am așteptat măcar un semn de la clubul Steaua, dar acest lucru nu s-a intâmplat. În aceste condiții, nu am putut să amânăm la nesfârșit o decizie și am fost nevoiți să ne căutăm alte echipe", ne-a declarat unul dintre semifinaliștii Cupei Cupelor.
Mihăilă mai speră intr-o minune
Ovidiu Mihăilă, antrenor secund in sezonul trecut, este printre puținii oameni care mai cred in acest moment in Steaua: "Am tot vorbit in ultimele zile cu șefii clubului și sper că se vor găsi soluții pentru continuarea intr-un mod sau altul a activității. Important este să pornim la drum".
Ca un paradox, deși nu mai are nici măcar șapte handbaliști la dispoziție, Steaua s-a inscris in viitoarea ediție a cupelor europene, in Challenge Cup.