FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Adevarul care doare

«123456»
Joga Bonito08.03.2009 19:37
Pacat ca Lacatus nu constietizeaza ca este un mediocru ca antrenor si nu pleaca o data de la Steaua.De fapt nu stiu de ce a mai revenit sa ne dispere cu incompetenta lui?Lotul actual el impreuna cu un alt afon (A Ilie) l-au construit.Nu are de ce sa dea vina pe Becali.Pregatirea de iarn a si asta de vara tot ael a facut-o cu echipa...Nu il mai suport >Eu sunt stelist inca inainte de a veni el la Steaua in 83 si chiar nu ma intereseaza de ce reprezinta el ca simbol pt Steaua.Eu vreau la echipa mea profesionisti adevarati si nu simboluri prafuite.Poate ne ajuta Dumnezeu sa iesim din pasa asta proasta

 

Când citesc asemenea rânduri îmi vine efectiv sã mã dau cu capul de pereți, sã-mi blestem ziua când m-am nãscut român, dupa aceea sã fac o pauza meritatã de 5 minute cât sã-mi dreg gatul cu o sticlã întreagî de vodca și s-o iau de la capãt. Dupã ce rãmân fãrã pereți o sã încerc o transfuzie de sânge. Trebuie neapãrat sã dau la schimb sângele roș-albastru cu unul normal. Existã însã o soluție:

 

Primul pas spre reabilitare e sã-ți dai seama cã ai o viziune îngusta asupra lumii și cã ești naiv și inconstient. Nu cã ar fi un lucru rãu.

 

Pasul doi. Dacã l-ai "descris" atât de bine pe Marius Lacatuș, ce-ar fi sã încerci un lucru asemãnãtor și cu George Becali. Om incult, fãrã valori morale, un cãmãtar și un escroc, a strãlucit pe aceste meleaguri (unde altundeva!?) doar prin înselãtorie, furt și lucruri meschine. Încearcã sã-și rãscumpere pãcatele printr-o ipocrizie desãvârșitã fațã de cele sfinte. Cu toate ca e o persoanã neînsemnatã se straduiește din rasputeri sã fie în centrul atenției dând dreptate, dacã mai era cazul, proverbului: "Prostul nu e prost destul pânã nu e și fudul."

 

Trateazã Steaua inuman, josnic, fãrã respect. A "mutilat" verbal și fizic toate valorile și tot ce înseamnã spiritul stelist mai mult decât toți dușmanii Stelei la un loc. Chiar și dupã plecarea acestui parazit Steaua va sângera.

 

Pasul trei. Chiar dacã n-ai înteles nimic din ce am zis eu sã crezi fiecare cuvințel! Sunt conștient cã în 80% din romani existã prostie și în fiecare dintre ei poți contura portretul "George Becali". Dar...

 

Pasul patru. Dacã strigi din toți rãrunchii: "**** Becali", chiar cu riscul sã-ți sperii vecinii ești vindecat. Dacã schimbi canalul imediat când acest papagal se dã în spectacol la TV, ești suporterul Stelei Bucuresti, nu al clubului sportiv patronat cu tiranie de G. Becali.

 

Felicitãri!

 

 

vlad08.03.2009 19:38
Si? Chiar nu te inteleg.Sunt craiovean si nu pot fi indiferent la un meci Craiova-Brasov de ex.E orasul meu.Vlade,daca vrei sa ma ataci gaseste ceva mai bun.

Ok,imi cer scuze pentru ca te-am acuzat ca nu esti stelist adevarat.Pentru ca si eu fiind bucurestean ,recunosc,cand nu joaca cu Steaua tin si cu Dinamo,Rapid,Progresul si Sportul Studentesc.

Cataline,

cu cat esti platit sa ne speli creierul?

DanStan08.03.2009 19:38

Depinde ce intelegi prin salvare. De fapt a fost o oportunitate de afaceri de care Becali a profitat. Stia (sau i s-a spus) ca Steaua inseamna o expunere mediatica imensa. Atunci 'simtea' o afacere buna. Acum insa a luat-o rau pe tarla. E in stare sa-si puna in pericol propria afacere doar pentru a fi bagat in seama. Merita sa ne scufundam alaturi de el ? In cazul in care va ingropa Steaua (si se pare ca acolo se va ajunge pentru ca nu se mai poate controla) ce se va intampla ? El a riscat niste bani si in cel mai rau caz va pierde cateva milioane. Noi riscam ani de stelism si vom pierde o parte din viata noastra.

redondo08.03.2009 19:41

@danimarcu

Un om cu limbajul tau copilaresc nu poate face afirmatii de genul...nu sunt argumente pro-Becali....deoarece e clar ca n-ai inteles nimic din ce s-a discutat pana acum.Lasa-i pe cei mai mari sa vorbeasca pentru tine.Tu nu prea ai treaba cu fotbalul in general,ce sa mai vorbim de Steaua.Daca nu vrei tu sa fiu stelist inseamna ca nu sunt.

Dar ce zici acum...FORZA Steaua...INTOTDEAUNA SUPERIORI...M---Becali...acum sunt stelist?

 

Ok,imi cer scuze pentru ca te-am acuzat ca nu esti stelist adevarat.Pentru ca si eu fiind bucurestean ,recunosc,cand nu joaca cu Steaua tin si cu Dinamo,Rapid,Progresul si Sportul Studentesc.

Cataline,

cu cat esti platit sa ne speli creierul?

La Craiova este altceva...nu poti compara cu Bucurestiul.Dar tu intelegi ce vrei.

redondo08.03.2009 19:44
Depinde ce intelegi prin salvare. De fapt a fost o oportunitate de afaceri de care Becali a profitat. Stia (sau i s-a spus) ca Steaua inseamna o expunere mediatica imensa. Atunci 'simtea' o afacere buna. Acum insa a luat-o rau pe tarla. E in stare sa-si puna in pericol propria afacere doar pentru a fi bagat in seama. Merita sa ne scufundam alaturi de el ? In cazul in care va ingropa Steaua (si se pare ca acolo se va ajunge pentru ca nu se mai poate controla) ce se va intampal ? El a riscat niste bani si in cel mai rau caz va pierde careva milioane. Noi riscam ani de stelism si vom pierde o parte din viata noastra.

Pai si cine sa fie frate de vina ca s-a ajuns in situatia ca un club de fotbal sa fie exclusiv privat? Asa a fost si la Fiorentina in doua randuri..Pontello in 90 si Cecci Gori in 2002...si la Atletico cu Jesus Gil s.a. Daca patronul da faliment...cade si echipa.

MoWeed08.03.2009 19:45
Asa a fost si la Fiorentina in doua randuri..Pontello in 90 si Cecci Gori in 2002...si la Atletico cu Jesus Gil s.a. Daca patronul da faliment...cade si echipa.

Si totusi acele echipe au gasit alti investitori. Atunci de ce crezi ca fara Becali nu se poate?

redondo08.03.2009 19:48

@mariusmihet

Participari in grupele Ligii,eliminarea in dubla mansa a unor echipe mari,semifinala...

Ceilalti...O participare(pe de-a moaca)...Cluj si ceva prin grupele UEFA.

 

@MoWeed

Eu n-am zis ca nu se poate fara el.Dar nu cred ca ne va fi neaparat mai bine.De ex. toata Craiova a sarbatorit in 2002 plecarea lui Netoiu si l-a privit pe Staicu ca pe un salvator.S-a dovedit ca omul n-avea nici-o idee despre fotbal,era specialist in falimente...si a dus echipa in B.

Adrian08.03.2009 19:50

Cu becalii finantator s-a facut performanta. Cu becalii conducator s-a facut contraperformanta

 

Incercati odata sa va bagati in capetele alea ale voastre acest lucru.

DanStan08.03.2009 19:52
Asa a fost si la Fiorentina in doua randuri..Pontello in 90 si Cecci Gori in 2002...si la Atletico cu Jesus Gil s.a. Daca patronul da faliment...cade si echipa.

 

Fiorentina n-a murit. Atletico n-a murit. Si nu-s prin ligile regionale. Cluburile care au indeajuns de multi suporteri nu 'mor' daca se schimba conducerea. Problema Stelei e ca numarul suporterilor scade, dar nu datorita faptului ca n-avem cine stie ce performante ci pentru ca a inceput sa 'prinda' ideea ca Steaua = Becali. Oamenii s-ar scarbit intr-atat de scalambaielile astuia incat fie nu mai sunt prea interesati de fotbal, fie nu-si mai educa copii in spiritul stelist. Acum cativa ani (inainte de Valencia sau semifinala UEFA) ne strangeam cate 5-6 insi la o bere si comentam ore intregi ce se intampla la Steaua si cum sa facem sa ajungem pe stadion la urmatorul meci. Acum greu mai gasesti unul sau doi disponibili. Situatia e urata si din pacate nu vad cum s-ar putea indrepta atat timp cat acest circar tot incearca sa se identifice cu Steaua.

danimarcu08.03.2009 19:56
@danimarcu

Un om cu limbajul tau copilaresc nu poate face afirmatii de genul...nu sunt argumente pro-Becali....deoarece e clar ca n-ai inteles nimic din ce s-a discutat pana acum.Lasa-i pe cei mai mari sa vorbeasca pentru tine.Tu nu prea ai treaba cu fotbalul in general,ce sa mai vorbim de Steaua.Daca nu vrei tu sa fiu stelist inseamna ca nu sunt.

Dar ce zici acum...FORZA Steaua...INTOTDEAUNA SUPERIORI...M---Becali...acum sunt stelist?

Nu,in schimb ai mai convins vreo doi-trei useri de 10-11 ani cine-i Redondo.Esti om mare ,ce mai...

Daca ma iei cu copile,nu inseamna nici ca esti mai matur,nici ca esti mai smecher.Ci doar ca esti putin mai increzut si mai plin de tine,dar poate ca asta-i din cauza prazului...

O sa o spun inca o data,pe intelesul tuturor prostilor,poate in felul asta intelegi chiar si tu,ca un om mare ce esti:in momentul asta nu mai exista nici un argument in favoarea ramanerii jegului de Becali!Pt fiecare lucru bun facut,a facut Stelei 10 mizerii.Cam asta era ideia.Daca nu ai prins-o,ma las pagubas.

redondo08.03.2009 19:57
Fiorentina n-a murit. Atletico n-a murit. Si nu-s prin ligile regionale. Cluburile care au indeajuns de multi suporteri nu 'mor' daca se schimba conducerea. Problema Stelei e ca numarul suporterilor scade, dar nu datorita faptului ca n-avem cine stie ce performante ci pentru ca a inceput sa 'prinda' ideea ca Steaua = Becali. Oamenii s-ar scarbit intr-atat de scalambaielile astuia incat fie nu mai sunt prea interesati de fotbal, fie nu-si mai educa copii in spiritul stelist. Acum cativa ani (inainte de Valencia sau semifinala UEFA) ne strangeam cate 5-6 insi la o bere si comentam ore intregi ce se intampla la Steaua si cum sa facem sa ajungem pe stadion la urmatorul meci. Acum greu mai gasesti unul sau doi disponibili. Situatia e urata si din pacate nu vad cum s-ar putea indrepta atat timp cat acest circar tot incearca sa se identifice cu Steaua.

Pai cum sa scada nr. suporterilor? Poate al simpatizantilor. Si acele echipe au stat si prin B dupa falimente. Nimeni nu a zis ca Steaua ar fi murit.Dar era atunci in pragul falimentului.

redondo08.03.2009 20:02

@danimarcu

M-ai facut praf la faza cu "prazul". Dar ai grija sa nu-ti versi lapticul.Noapte buna.

@mariusmihet

Corect,ar trebui sa ia atituidine sa constate falimentul jocului si sa demita antrenorul.N-a luat nimic acum deoarece nu mai are banii de acum un an (cam nimeni nu mai are).Dar a luat in vara o gramada care n-au confirmat...si au cam costat destul.

De ce are nevoie pana in vara? De un nou antrenor si de liniste...si sa fim uniti toti.

DanStan08.03.2009 20:06
Pai cum sa scada nr. suporterilor? Poate al simpatizantilor. Si acele echipe au stat si prin B dupa falimente. Nimeni nu a zis ca Steaua ar fi murit.Dar era atunci in pragul falimentului.

 

Nu, al suporterilor, asta e mai grav. Iar marea problema sunt copii simpatizantilor. Putini ar mai renunta acum la distractii pentru a veni pe Ghencea.

 

Exact. Acele echipe au ajuns in B. Iar dupa vativa ani au ajuns in Champions League. FARA 'finantatorii' aia minune. Desi aia chiar erau finantatori, nu creditori ca al nostru.

White_R08.03.2009 20:34

A ajuns si Becali iar la ce ziceau toti inainte cu mult de a constata el. In cazul de fata, inainte de inceperea campionatului toti ii ziceau ca nu are echipa si el ca sa vedem apoi vorbim ca el a facut performante sa vedem daca e cum zice el sau nu si d-astea. Si cliseul asta se repeta la nesfarsit de cand a venit la Steaua. Toti ii zic cu mult inainte despre consecintele unei decizii proaste dar el tot nimic.

 

Meciul cu Brasov era deja-vu, cred ca toti stiau scenariul si bine ca nu l-a mai televizat.... Lucescu a confirmat cum stiam cu totii ca nu ii e rusine sa obtina victorii in genunchi in stilul pampalau al familiei, umilitor, stilul autobaza, antifotbal, antisport, antivaloare.

 

 

greenyes08.03.2009 20:46

Cate cozi de topor s au adunat frate?!!!!......cu oameni ca voi se poate trada o tara, un neam, un simbol national ajuns ........ batia de joc a celor pentru care "taiati" la radacina a ceea ce a FOST cea mai respectata, galonata echipa de fotbal din Romania. Respectata pentru fotbalul practicat, respecata pentru oameni ca Ion Alecsandru, pentru tot ce rezona cand spuneai Steaua, forta de lupta, sacrificiu pentru echipa, respect pentru suporteri, dorinta de spectacol, dorinta de fotbal adevarat.

 

De unde gasiti cozilor atata putere sa l sustineti pe cel care ne a ingropat si se chinuie sa batatoreasca ca nu cumva sa mai respiram?????? Sunteti de speriat........

 

Alte cuvinte la adresa voastra sunt de prisos. Daca am fi in stare de razboi singura alternativa pentru voi ar fi plumbul ca altfel cu prima ocazia bagati cutitul pe la spate!

Catalyn0708.03.2009 20:53
Jucam ca o echipa din partea a doua a clasamentului datorita voua, care l-ati dorit atat de mult pe incompetentul de Lacatus. Ii scandati numele si cand Dorinel era instalat de cateva etape bune. Spalati-va cu el pe cap!

 

Nu sunt de acord cu nimic din ce ai postat, dar aici ai dreptate. La meciul cu Vaslui dupa ce s-a luat in gura cu arbitrul, toata Peluza Nord a inceput: Lacatus, Lacatus :rolleyes:

Il Soldatino08.03.2009 21:06
Ia uite cum au reaparut oile. Totul e vina noastra, a celor care vor ca Steaua sa redevina ce a fost. Voi tineti cu Steaua sau cu Becali?

 

Tu ce parere ai? Poate sa ia Steaua inca 20 de batai, poate sa mai piarda 5 titluri. Mereu EI vor iesi in fata si vor vorbi de semifinala UEFA (Protasov+Oli+Stoica) plus 3 participari in CL din care Becali a castigat enorm.

 

Uita-te la ce se intampla in acest sezon: nu s-au facut investitii, antrenorii au fost schimbati ca sosetele, Steaua nu joaca nimic si nicio alta echipa din Romania nu se mai teme de noi. Bineinteles ca doar antrenorul si jucatorii sunt de vina.

 

Nu-ti fa griji, ai remarcat bine, acestia oameni sunt mai degraba interesati de Becali decat de Steaua si vor rezista cat va sta si el. Daca ar fi onesti ar recunoaste faptul ca pe acest SITE George Becali a avut cea mai onesta analiza, a avut articole bune atunci CAND A MERITAT. A fost analizat corect, ba chiar si eu am scris la timpul POTRIVIT si cand S-A IMPUS preferand sa nu musc la diversiunile presei. Criticile au venit imedit dupa ce Steaua a fost implicata in scandaluri, dupa ce echipa a uitat fotbalul, dupa hauielile pro spartani, dupa desele schimbari de antrenori, umilintele lui Hagi si Lacatus.

 

Acesti indivizi sunt mai nocivi decat insusi Becali pentru ca-i intretin mitul. Ei il hranesc, ei au nevoie de el. Ascunsi in spatele ID-urilor, uita ca mai important decat persoana este echipa Steaua Bucuresti. Ori, in clipa de fata si DE MAI MULT TIMP, aceasta Stea arata urat. Iar ei neaga evidenta fie pentru ca nu inteleg ca orice om este evaluat in functie de decizii/actiuni/rezultate (o fi Becali vreun zeu? Becali nu poate fi gropar al unei echipe de fotbal?) si ca schimbarile sunt benefice si atunci cand se schimba viziunea si nu doar un antrenor.

 

Probabil, sclavi ai fricii ancestrale romanesti fata de boier si obisnuiti sa se teama de puterea ciocoiului, unii gasesc ca e mai simplu sa fii de partea "puterii" si sa te vinzi ei decat sa produci revolutii sau macar sa cutezi a gandi critic. Mr Redondo? :)) Ma buseste rasul numai cand vad cum se zbate in numele protejatului uitand de fapt de Steaua. Daca a stiut vreodata, ceea ce ma indoiesc

 

P.S. Trebuie sa mai adaug faptul ca aproape TOTI conducatorii de club din Liga 1 il vor pe Becali cat mai implicat, cat mai aproape de echipa de fotbal Steaua? S-au gandit retarzii de ce se intampla asta? Au facut vreo corelatie cu faptul ca Steaua nu mai sperie pe nimeni?

redondo08.03.2009 21:12

@Il Soldatino

Si eu ma indoiesc de multe in ceea ce te priveste dar nu asta e important.N-am nevoie sa-mi dai tu lectii despre ce este Steaua.Cand eram copil am plans cate o saptamana dupa dezastrele de la Barcelona,Eindhoven,Montpelier sau Monte-Carlo. Dar ca sa iti dovedesc inca o data ca vorbesti aiurea...nu s-au facut investitii in acest sezon...

Toja-in jur de 1 milion

Arthuro 800 000

Ionescu 500 000

Szekely peste 1 milion

Semedo 1 milion

Stancu 1 milion

Pedriel 200 000

Adrian08.03.2009 21:17

Pedriel - nici un meci jucat

Ionescu - un meci

Arthuro - nici un meci "jucat"

Semedo - 2 meciuri "jucate"

 

Da,da!

Mari si bune investitii s-au facut. L-ai uitat pe Abel.

Sa nu uitam si de (re)aducerea antrenorului secund.

 

 

p.s.

De banii din CL mai amintim?

tavyto08.03.2009 21:19

O da!! adevarul doare! dar exact ca in "Fight club" ne-am obisnuit cu durerea, cel putin eu unul m-am obisnuit sunt deja "imun" la durerea provocata de faptul ca Steaua nu mai joace nimic...

Am vazut la TV ca ciobanu zicea de Szekely si Tiago ca nu au ce sa caute la Steaua.Bun nu au ce sa caute dar DE CE i-ai cumparat daca nu au ce sa caute?? De ce ai dat atatia bani pe ei?In special pe Szekely.Oricum nici el nu stie ce vorbeste asta e clar, ideea e ca macar sa se abtina dar am vazut ca mai greu la el si la verii lui...

 

s-aveti nervi de otel ca altfel o luam razna din cauza ciobanului

 

:steag_cruce_invers:

gio_stgloria08.03.2009 21:20

Totusi avem cunoscatori atat de fini in echipa asta incat isi dau seama de la antrenamente ca jucatori precum pedriel sau abel moreno nu fac fata la prima echipa? Ce sansa au avut baietii astia ? Si-au batut joc de ei pe la echipa a 2-a.

bodanelu08.03.2009 21:22

@Pirania, esti irecuperabil. Domn suporter de rezultat. Afirm din nou, pentru suporterii ca tine imi doresc echipa retrogradata!

 

 

"fratelo" limbajul tau rudimentar dar destul de patimas da de inteles ca esti un adevarat suporter...dar te intreb eu:unde sunteti toti aia tari si mari...istoricii...doar pe forum sunteti stelisti ?ca la meci am fost 60? sau ati fost la stana sa cantati muje Jiji?

Si daca iti zic ca am fost la un bar la 200 de m de stadion? Plecat de acasa de la 6:30 si ajuns la 10 seara? Dar am refuzat sa intru pe stadion.

 

 

@Redondo si eu am luat bani. SI tot site-ul primeste bani. Care e problema ta?

 

redondo08.03.2009 21:22
Pedriel - nici un meci jucat

Ionescu - un meci

Arthuro - nici un meci "jucat"

Semedo - 2 meciuri "jucate"

 

Da,da!

Mari si bune investitii s-au facut. L-ai uitat pe Abel.

Sa nu uitam si de (re)aducerea antrenorului secund.

 

 

p.s.

De banii din CL mai amintim?

Pai Adriane...treaba lui era sa-i cumpere.Treaba altuia era sa-i si foloseasca.L-am uitat si pe Thiago.

Greseala lui Becali e in raport cu suporterii si unele foste glorii.Dar antrenorilor si jucatorilor le ofera salarii platite la timp,sau 5 cantonamente pe an in strainatate.Cu ce a gresit fata de ei? Ca se mai leaga de cate unul?

Adrian08.03.2009 21:24

Ba!

 

Treaba lui nu e sa cumpere. Ca asa, ma putea lua pe mine pe gratis.

 

El a cumparat chinezarii ieftine ca sa nu zica lumea ca nu a cumparat. OAU!

Ce patron adevarat!

bodanelu08.03.2009 21:26
Pai Adriane...treaba lui era sa-i cumpere.Treaba altuia era sa-i si foloseasca.L-am uitat si pe Thiago.

Greseala lui Becali e in raport cu suporterii si unele foste glorii.Dar antrenorilor si jucatorilor le ofera salarii platite la timp,sau 5 cantonamente pe an in strainatate.Cu ce a gresit fata de ei? Ca se mai leaga de cate unul?

 

Cum era vorba aia, cina da banul sta in fata?

Tu esti capabil sa privesti in spatelele "exceptionalelor" performante din CL? adica toate bataile alea? Pentru tine, CL-ul conteaza, obiectiv locul 2 si o imagine cat mai buna a patronului care nu ne plateste pe noi, golanii platiti de altii sa-l dam jos nu?

 

«123456»