UEFA a anuntat oficial: "Steaua-Valerenga se joacă la Constanta"
UEFA a anuntat FRF că a hotarat ca meciul Steaua -Valerenga, programat pe 29 septembrie, in mansa secundă a turului intai al Cupei UEFA, să se dispute pe stadionul "Gheorghe Hagi" din Constanta. Oficialii clubului Steaua ar fi dorit ca meciul să se dispute la Bacau, dar UEFA nu a fost de acord. "(...) UEFA a decis să nu accepte arena bacauana pentru simplul motiv că documentatia trimisă (acte, schite, fotografii) nu relevă toate dotarile stadionului, care să ateste că acesta corespunde regulamentului competitiei si, implicit, standardelor de licentiere UEFA", se arată in comunicatul FRF.
"Stadionul Gheorghe Hagi a fost desemnat de UEFA drept gazdă a intalnirii, deoarece, pe de o parte, el a fost inspectat de un oficial al forului european, domnul Cees de Bruin, in iunie 2004, iar pe de altă parte, pentru că el a gazduit in ultima perioadă mai multe meciuri disputate sub egida UEFA si sub cea a FIFA". Scrisoarea se incheie explicand si problema celor 250 de km. "Distanta dintre Bucuresti si stadionul constantean este aproape de cei 250 km impusi de Comisia de Disciplină a UEFA".